• Android
 • Komentarze: 60

Samsung Galaxy S8 oraz S8+ otrzymują aktualizację Android Oreo

Posiadacze flagowych telefonów Galaxy S8 oraz Galaxy S8+ musieli czekać blisko pół roku na aktualizację Android Oreo. Dzisiaj po wielu miesiącach oczekiwania Samsung w końcu udostępnił system w wersji 8.0 dla polskich użytkowników. Oprócz nowości w systemie Android użytkownicy otrzymują również poprawki i udoskonalenia znajdujące się w nakładce Samsung Experience 9.0. Zapraszam po więcej szczegółów.

editAktualizacja 12.02.2018. Jak informują nasi czytelnicy dzisiaj wystartowała aktualizacja dla telefonów S8 oraz S8+ z wolnej sprzedaży (wariant XEO). Rozmiar aktualizacji wynosi około 1.3 GB. W ciągu kilku kolejnych dni aktualizacja powinna zacząć się pojawiać na smartfonach pochodzących od operatorów.

editAktualizacja 13.02.2018. Samsung udostępnił oficjalną listę nowości, zmian oraz udoskonaleń w aktualizacji Android Oreo. Szczegóły znajdują się w tym artykule.

editAktualizacja 14.02.2018. Aktualizacja została wstrzymana. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

editAktualizacja 22.02.2018. Aktualizacja została wznowiona. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

editAktualizacja 13.03.2018. Aktualizacja została udostępniona dla telefonów z sieci T-Mobile.

W pierwszej kolejności aktualizacja trafiła do osób, które testowały system Android 8.0 w wersji beta. Testerzy ze smartfonami pochodzącymi z wolnej sprzedaży (XEO) już teraz mogą pobrać aktualizację przygotowaną przez firmę Samsung. Użytkownicy otrzymają zaktualizowany system Android 8.0.0, nakładkę Samsung Experience 9.0 oraz lutowe poprawki bezpieczeństwa. Aktualizacja waży 487 MB, ale jej rozmiar może znacząco wzrosnąć dla osób, które nie uczestniczyły w programie testów. Aktualizacja oprogramowania w wariancie XEO posiada numer G950FXXU1CRAP w przypadku S8 oraz G955FXXU1CRAP w modelu S8+.

Oficjalna lista zmian w Android Oreo dla telefonów Galaxy S8 oraz Galaxy S8+

Co nowego w Android 8.0 Oreo?

 • Picture-in-picture. Dzięki tej funkcji możliwe jest jednoczesne oglądanie dwóch aplikacji w tym samym momencie.
 • Powiadomienia w formie kropek. Naciśnij na kropkę tuż przy ikonie aplikacji, aby zobaczyć najnowsze powiadomienia.
 • Google Play Protect. Stałe skanowanie ponad 50 milionów aplikacji na dzień, dzięki czemu nasze urządzenie oraz dane są bezpieczne.
 • Bezpieczeństwo. Zastosowano poprawki lutowe (01.02.2018).
 • Autouzupełnianie. Po udzieleniu zgody funkcja autouzupełniania będzie pamiętać Twoje dane logowania w ulubionych aplikacjach.
 • Szybsze uruchamianie. Przyspieszono czas uruchamiania systemu.

Co nowego w Samsung Experience 9.0?

 • Nowy wygląd ekranu blokady. Dzięki adaptacyjnemu kolorowi jedno spojrzenie na telefon z pewnością zrobi wrażenie na innych. Na ekranie blokady pojawi się nowy kolor – taki, który harmonizuje z tapetą i otaczającym tekstem, na przykład z datą i godziną.
 • Dostosuj swój wygląd i styl. Zaprojektowaliśmy 8 nowych stylów zegara dla ekranu blokady i przeprojektowaliśmy 9 dla opcji Always On Display, dając Ci nowe sposoby na dostosowanie telefonu.
 • Dostosuj powiadomienia. Dostosuj przejrzystość powiadomień, aby uzyskać pożądany wygląd. Powiadomienia możesz także odłożyć. Możesz teraz umieszczać powiadomienia w trybie drzemki, za pomocą jednego dotknięcia.
 • Więcej przydatnych ikon aplikacji. Odrzuć powiadomienia i plakietki ikon jednym przesunięciem palca. Oznaczenia powiadomień i ikon aplikacji są teraz połączone. Więcej szybkich opcji – po dotknięciu i przytrzymaniu ikony aplikacji menu daje dostęp do funkcji aplikacji bezpośrednio z ekranu głównego.
 • Rozszerzone funkcje wielu okien. Lepsze zarządzanie wieloma oknami. Możesz ponownie uruchomić układ podzielonego ekranu natychmiast z ekranu Ostatnie aplikacje. Możesz także utworzyć skrót do aplikacji na ekranie głównym, dzięki czemu łatwiej niż kiedykolwiek uruchomisz ulubione aplikacje z trybie wielu okien.
 • Ulepszone funkcje ekranu krawędziowego. Usprawniony, przyjazny dla użytkownika panel krawędziowy. Dodaliśmy nowy skrót, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do ustawień panelu krawędziowego bezpośrednio z panelu Edge. Nowe style oświetlenia Edge – trzy nowe style oświetlenia podkreślają wdzięczne kształty telefonu Galaxy.
 • Łatwiejsze zarządzanie plikami. Ostatnie pliki są teraz uporządkowane według dnia, tygodnia i miesiąca, dzięki czemu możesz je łatwiej znaleźć. Dostępne jest również nowe menu umożliwiające przenoszenie, kopiowanie, zmianę nazwy lub zsuwanie plików oraz wyświetlanie plików w aktualnym folderze w obszarze Ostatnie pliki.
 • Ukryj albumy w Galerii Ukryj album bez wpisywania hasła. Wejdź w Galerię, a następnie dotknij Więcej. Ukryj lub odkryj albumy. Wybierz album, który chcesz ukryć, a następnie dotknij Zastosuj.
 • Profile, które robią więcej. Zsynchronizuj swój profil z kontem Samsung. Zarządzaj kontem i profilem Samsunga, dotykając swojego zdjęcia profilowego w Ustawieniach. Możesz także zsynchronizować swój profil z aplikacjami Samsung.
 • Inteligentniejszy Smart View. Gdy używasz Smart View do oglądania ekranu telefonu lub odtwarzania wideo na ekranie telewizora, możesz teraz zaciemnić ekran swojego telefonu. Pozwolenie na wygaszanie ekranu telefonu pozwala oszczędzać baterię.

Co z projektem Treble?

Niestety najnowsza aktualizacja nie wprowadza projektu Treble do telefonów Galaxy S8 oraz Galaxy S8+. To oznacza, że użytkownicy w dalszym ciągu będą musieli miesiącami czekać na kolejne aktualizacje systemu Android. Treble zadebiutuje dopiero w nowych telefonach Galaxy S9 oraz Galaxy S9+, ale mimo wszystko użytkownicy obecnych flagowców liczyli na nową funkcjonalność a tym samym na szybsze aktualizacje systemu w przyszłości.

Aktualizacja jest udostępniana etapami w pierwszej kolejności dla osób, które uczestniczyły w testach systemu Android Oreo. W drugiej kolejności aktualizację zaczną otrzymywać posiadacze telefonów, które nie brały udziału w testach i pochodzą z wolnej sprzedaży lub od operatorów sieci komórkowych. Jeżeli jeszcze aktualizacja nie jest dostępna dla Waszych telefonów to musicie się uzbroić w cierpliwość. W ciągu kilku kolejnych dni powinna się również pojawić na Waszych smartfonach.

Dziękuję Robert Błaszczak za informację!