Samsung Dex to funkcja Continuum w telefonie Samsung Galaxy S8

Już jakiś czas temu dotarły do nas pierwsze informacje, dzięki którym wiadomo było, że Samsung rozpoczął prace nad możliwością zmiany telefonu w przenośny komputer. Rozwiązanie nosi nazwę DeX i zostanie udostępnione wraz z telefonem Samsung Galaxy S8, który pracuje pod kontrolą systemu Android. Jak wypada nowa funkcja DeX na tle Continuum?

Na tę chwilę informacje są niepełne, ale już wiadomo, że konieczna będzie stacja dokująca DeX, dzięki której użytkownicy będą mogli w szybki i łatwy sposób zmienić telefon w prowizoryczny komputer. Dodatkowo użytkownicy będą mogli podłączyć klawiaturę oraz myszkę, aby w pełni wykorzystać możliwości zewnętrznego wyświetlacza. Na ekranie, podobnie jak w przypadku funkcji Continuum, zostanie wyświetlony nowy interfejs, który dużo bardziej przypomina to co widzimy na co dzień w naszych komputerach. Co ciekawe Microsoft również w pewnym sensie wspiera rozwój konkurencyjnego rozwiązania optymalizując swoje aplikacje takie jak np. pakiet Office do poprawnego działania w trybie DeX.

Pomimo tego, że działanie funkcji ma być bardzo podobne do tego co znajduje się w Continuum to posiada jeden dosyć istotny mankament. Po pierwsze funkcja z początku będzie dostępna wyłącznie dla jednego telefonu oraz będzie w stanie uruchamiać aplikacje Android. To oznacza, że korzystanie z tej funkcji dalekie będzie od tego co znajdujemy w naszych komputerach. Co prawda funkcja Continuum na tę chwilę również posiada ograniczenia, które pozwalają na uruchamianie wyłącznie uniwersalnych aplikacji, ale Microsoft pracuje nad tym, aby funkcja stała się bardziej uniwersalna co może oznaczać, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli uruchamiać aplikacje x86 na naszych telefonach w trybie Continuum. Nie wiadomo również w jaki sposób Samsung dopasuje aplikacje, które nie zostały zoptymalizowane do pracy w trybie DeX.

Jedno jest pewne. Microsoft rozwija własną funkcję Continuum oraz wspiera konkurencję optymalizując aplikacje, tak aby poprawnie działały również w innych systemach. Strategia w dłuższym okresie czasu może przynieść korzyści ponieważ obecność usług Microsoft na wszystkich platformach to z pewnością doskonały biznes dla giganta z Redmond. Czy jednak zbyt duże wsparcie konkurencji nie spowoduje zmniejszenia i tak już dosyć niewielkiego rynku smartfonów z mobilnym systemem Windows?

Źródło: WindowsCentral