Samsung Dex to funkcja Continuum w telefonie Samsung Galaxy S8

Już jakiś czas temu dotarły do nas pierwsze informacje, dzięki którym wiadomo było, że Samsung rozpoczął prace nad możliwością zmiany telefonu w przenośny komputer. Rozwiązanie nosi nazwę DeX i zostanie udostępnione wraz z telefonem Samsung Galaxy S8, który pracuje pod kontrolą systemu Android. Jak wypada nowa funkcja DeX na tle Continuum?

Na tę chwilę informacje są niepełne, ale już wiadomo, że konieczna będzie stacja dokująca DeX, dzięki której użytkownicy będą mogli w szybki i łatwy sposób zmienić telefon w prowizoryczny komputer. Dodatkowo użytkownicy będą mogli podłączyć klawiaturę oraz myszkę, aby w pełni wykorzystać możliwości zewnętrznego wyświetlacza. Na ekranie, podobnie jak w przypadku funkcji Continuum, zostanie wyświetlony nowy interfejs, który dużo bardziej przypomina to co widzimy na co dzień w naszych komputerach. Co ciekawe Microsoft również w pewnym sensie wspiera rozwój konkurencyjnego rozwiązania optymalizując swoje aplikacje takie jak np. pakiet Office do poprawnego działania w trybie DeX.

Pomimo tego, że działanie funkcji ma być bardzo podobne do tego co znajduje się w Continuum to posiada jeden dosyć istotny mankament. Po pierwsze funkcja z początku będzie dostępna wyłącznie dla jednego telefonu oraz będzie w stanie uruchamiać aplikacje Android. To oznacza, że korzystanie z tej funkcji dalekie będzie od tego co znajdujemy w naszych komputerach. Co prawda funkcja Continuum na tę chwilę również posiada ograniczenia, które pozwalają na uruchamianie wyłącznie uniwersalnych aplikacji, ale Microsoft pracuje nad tym, aby funkcja stała się bardziej uniwersalna co może oznaczać, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli uruchamiać aplikacje x86 na naszych telefonach w trybie Continuum. Nie wiadomo również w jaki sposób Samsung dopasuje aplikacje, które nie zostały zoptymalizowane do pracy w trybie DeX.

Jedno jest pewne. Microsoft rozwija własną funkcję Continuum oraz wspiera konkurencję optymalizując aplikacje, tak aby poprawnie działały również w innych systemach. Strategia w dłuższym okresie czasu może przynieść korzyści ponieważ obecność usług Microsoft na wszystkich platformach to z pewnością doskonały biznes dla giganta z Redmond. Czy jednak zbyt duże wsparcie konkurencji nie spowoduje zmniejszenia i tak już dosyć niewielkiego rynku smartfonów z mobilnym systemem Windows?

Źródło: WindowsCentral

 • Konrad Uroda-Darłak

  „Czy jednak zbyt duże wsparcie konkurencji nie spowoduje zmniejszenia i tak już dosyć niewielkiego rynku smartfonów z mobilnym systemem Windows?” No bardziej zmniejszyć się go nie da 😛

 • W jaki sposób MS zarabia na bezpłatnych programach Office w Sklepie Google?

  • Pakiet Office for Android jest bezpłatny w trybie do odczytu. Aby coś edytować trzeba mieć subskrypcję Office 365.

   • wombat

    A do 10 cali nie jest bezpłatny?

    • Aktualnie nie mam jak sprawdzić, więc nie odpowiem na to pytanie.

    • マーゴ

     „Aby tworzyć, edytować i zapisywać dokumenty do użytku domowego, zaloguj się za pomocą bezpłatnego konta Microsoft. Do tworzenia, edytowania i zapisywania dokumentów biznesowych jest potrzebna kwalifikująca subskrypcja usługi Office 365.”

     • wombat

      Czyli można

    • NadirridaN

     Wystarczy logowanie do konta MS, tak samo jest zresztą na W10M, bez logowania jest tylko tryb odczytu.

   • NadirridaN

    Nieprawda

    • Kilka miesięcy temu na tablecie 12” nie mogłem edytować bez zakupu Office 365. Aktualnie nie posiadam już tego tabletu więc nie mam jak potwierdzić. Trochę czasu upłynęło, więc może MS coś pozmieniał.

     • Finrod

      Nie mogłeś edytować właśnie ze względu na 12 cali. 🙂
      Edytować, bez posiadania Office 365 można tylko do 10 calowych urządzeń.

     • No i się wszystko wyjaśniło. Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Z Androida korzystam bardzo sporadycznie więc nie jestem ekspertem w tym temacie. A i Krzysztof ma odpowiedź na swoje pytanie w tym wątku.

 • „Czy jednak zbyt duże wsparcie konkurencji nie spowoduje zmniejszenia i tak już dosyć niewielkiego rynku smartfonów z mobilnym systemem Windows?” – wpłynie. Wyobraźcie sobie, jak mocną pozycję miałby MS z W10M, gdyby nie było Outlooka, pakietu MS Office na innych systemach. Pomaganie i wspieranie innych sprawi, że MS będzie miał z tego korzyści, ale jego produkt w postaci W10M przez to osłabnie i straci, ale wiadomo, to biznes, widocznie tak się właśnie opłaca, a sam MS ma wielkie plany o rynku mobile, tylko że one to za kilka(naście) lat.
  Jestem przekonany, że DeX pobije Continuum, nie na początku, ale w przyszłości tak. Google mimo wszystko ma dobre usługi.

  Tak w ogóle, to może MS zrobiłby dobry interes, tworząc W10M jako nakładkę na Androida, a nie jako oddzielny system?

  • マーゴ

   „Wyobraźcie sobie, jak mocną pozycję miałby MS z W10M, gdyby nie było Outlooka, pakietu MS Office na innych systemach.”

   Daleko nie szukać nawigacja Here, która swego czasu była dostępna wyłącznie na Windowsa. Do dzisiaj pamiętam komentarze ludzi, którzy pisali, że kupili Lumie właśnie dla niej. Najlepsze w tym jest to, że Google wypiął się MS, a teraz MS wchodzi w tyłek Googlowi oferując w sklepie swoje aplikacje, które są lepsze, a przynajmniej były lepsze od tych na Windowsa. Wiadomo, biznes to biznes jednakże w oczach użytkowników pozostaje duży niesmak.

   • No właśnie kolega z pracy powiedział mi, że jego kumpel ma Lumię i mówi, że system fanie działa i ma dobre mapy. Microsoft powinien wiedzieć, jak mocną przewagę i pozycję może dać posiadanie usług na wyłączność, w końcu siedzi po uszy w konsolach. Prawda jest taka, że konkurencja ma tak wielki zasięg, że trzeba wchodzić jej w tyłek, aby zarobić, po prostu to się opłaca. „Wiadomo, biznes to biznes jednakże w oczach użytkowników pozostaje duży niesmak” – niesmak dla Ciebie, dla mnie i dla wszystkich kafelkarzy, dla MS to smak… pieniędzy.

    • マーゴ

     Wiadomo, a tak poza tym: „Microsoft powinien wiedzieć, jak mocną przewagę i pozycję może dać posiadanie usług na wyłączność”

     MS akurat o tym wie bo zauważ, że np. Office za czasów WP8.1 nie był dostępny dla Androida, tak samo jak nawigacja Here. Nie wiem jak z innymi usługami.

     • To dlaczego zrezygnowali z tego? Kasa, kasa, kasa.

     • マーゴ

      Kasa to jedno, a dwa jak widać przewaga była bo była ale jednak nie mocna jak piszesz.

     • NadirridaN

      To jedyna droga do istnienia na rynku mobile

   • Aplikacje ms jeśli sa lepsze na andku to w szczegółach, pakiet office jest identyczny, one note jest lepszy na lumiach, powtarzasz mity

    • マーゴ

     Dlatego napisałem dodatkowo „, a przynajmniej były lepsze od tych na Windowsa”. Z tego co pamiętam jeszcze dobre kilka miesięcy temu były gorsze, a MS do końca 2016 roku miał „zrównać” te aplikacje.

 • Kris07

  Dziwne że M$ nie opatentował Continuum

  PS. Orientuje się ktoś, czy po zmianie Lumii, itp, z Windows 10 Mobile, układ kafelków i ustawienia się synchronizują ? Oraz czy aplikacje same się pobierają czy trzeba robić to ręcznie ?

  • A kto powiedział, że nie opatentował? Raz, że można zrobić podobne rozwiązanie, ale na tyle inne, że ominie się patent, a dwa, korporacje patentują różne rozwiązania, aby potem sprzedawać prawa do nich i na tym zarabiają ładne pieniądze. Gdyby patenty nie były sprzedawane, to nadal mógłbyś marzyc o telefonach z kolorowym wyświetlaczem i działających szybciej niż 2G, bo jeden producent wymyśli modem LTE, inny kolorowe wyświetlacze, a jeszcze inny dotykowe wyświetlacze i dzięki sprzedaży praw patentowych, korzystać z tego mogą również producenci, którzy tego nie wymyślili

   • Kris07

    Jak by Microsoft wycofał swoje usługi z Androida to mógł by przeciągnąć dużo osób na swoją stronę.

    • Pieniądze? Samsung też może nie produkować podzespołów dla innych producentów, po co ma wspierać konkurencję. Ale wiadomo, że jak Samsung nie im nie sprzeda, to sprzeda ktoś inny, więc wolą przynajmniej zarobić na tym, że takie Apple będzie mieć dużą sprzedaż. Rynek smartfonów i komputerów to coś zupełnie innego, na tym pierwszym MS nie ma takiej pozycji, jak na drugim. Ich usługi dla większości ludzi mogą istnieć, a mogą nie istnieć. OneDrive- spoko, tylko że ma kilku konkurentów, który na ten moment dają lepsze warunki. Pakiet Office- niezłe programy, ale na Androidzie można znaleźć ich odpowiedniki o nie gorszych możliwościach. OneNote- bez problemu znajdzie się odpowiednik. Skype i tak wykorzystywany jest tylko do wideorozmów i jeśli zabiorą go z innych platform, to nie sprawią, że ludzie przeniosą się na Windowsa, tylko sprawią, że ten komunikator już zupełnie padnie. To z grubsza tyle. Teraz MS ma tak słabą pozycję na rynku smartfonów, że wycofanie swoich aplikacji z innych platform, tylko by go dobiło. Jeżeli kiedyś im się uda ukraść trochę rynku smartfonów i uzależnić ludzi od swoich programów, to wtedy mogą robić co chcą i może to przynieść jakieś skutki, ale na pewno nie teraz

  • NadirridaN
   • Kris07

    Czyli będzie coś podobnego jak przy użyciu WDRT ?
    Na szczęście aplikacji mam trochę mniej.

    • NadirridaN

     Przez WDTR nigdy nie robiłem.

     • Kris07

      Przez to robi się tylko format, telefon po uruchomieniu zachowuje się jak nowy (ale to chyba każdy użytkownik WP/WM zna)

  • NadirridaN

   W moim przypadku, zainstalowane ponad 100 aplikacji, odtworzenie kopii zapasowej trwa ponad 4 godziny, więc podejdź do tego z cierpliwością (L550).

 • DA

  A tymczasem na meksykańskiej stronie Microsoftu pojawiła sie lumia 651
  http://m.windowscentral.com/lumia-651-windows-10-mobile-handset-appears-microsoft-mexico-website

 • Ciekawe, czy ta Lumia 651 to błąd, żart, a może czeka nas w końcu miła niespodzianka wraz z aktualizacją CU?
  https://www.microsoft.com/es-mx/windows/view-all?col=phones
  https://uploads.disquscdn.com/images/342a7d1a3509eaa975e481cb9997aac5fe1d6ec2ed885a16f56969b6f12090c8.png

  • DA

   Czyżby cichy powrót telefonów lumia 🙂

   • A przypadkiem meksykański Twitter MS nie słynie z kasowania szybko tweetów? Coś czuję, że to jakiś fake.

    • to nie jest strona twittera tylko ms

     • Ale meksykańska, która na meksykańskim TT pisała rzeczy, z których się wycofywała.

  • nie błąd, nie żart, tylko lokalny wariant

 • Piotrek Jaworski

  Wsparcie Microsoft dla DeX jest oczywiste. Do pracy DeX potrzebuje aplikacje i MS pewnie na głowie stanie aby użytkownicy największej platformy mobilnej mieli do dyspozycji np. Office a nie tylko GoogleDoc.

 • ⏹ SharpFranc ⏹

  Skoro na swoim Continuum nie mogą zarobić to pomagają partnerom, a nawet konkurencji bo zysk jest dwojaki: można dzięki temu sprzedać więcej swoich usług PRO (typu Office) i dodatkowo rozpropagować ideę telefonu jako PC. Co ciekawe na początku jak Microsoft pokazał Continuum większość Androidziarzy pukała się w głowę, że to debilny pomysł, a teraz na ten debilny pomysł „wpada” Samsung i jest nagle wszystko cacy…
  To tylko pokazuje, że Microsoft ciągle nie wierzy w swoje rozwiązania i nie umie ich sprzedać. Założę się, że DeX zrobi niedługo niezły bajzel na rynku… U mnie w firmie już jest podnieta 😉

 • Daniel

  O Samsung Dex już słyszałem ale za to niedawno natrafiłem na „Remix OS for Mobile” (http://www.jide.com/remixos-for-mobile) – pomysł nawet spoko i myślę społeczność prawdopodobnie będzie przerabiała pod swoje modele smartfonów (chociaż w sumie nie jestem pewny na jakiej zasadzie będzie to działać ale prawdopodobnie osobny rom). Sam korzystam (głównie dla zabawy/testów) z Remix OS PC i działa to w miarę dobrze. Myślę że to „Continuum Samsunga” będzie wyglądało podobnie. Jakby kogoś to interesowało to mogę polecić również phoenix os który działa również na USB 2.0 (są wielkie zamuły ale działa).

 • Hussek777
  • Patrollej33

   Jaka to apka do kafelka zegara?

   • Hussek777

    Start Screen Lock
    UWP od jakiegoś czasu jak dobrze pamiętam, dlatego wziąłem ?

    • Patrollej33

     Dzięki, podoba mi się 🙂

 • janusz958777

  Na pewno będzie to lepsze od Continuum. Dlaczego? Pierwsze z brzegu „za”, wnioskując po screenie – praca aplikacji (może i kilku) w oknie a nie na pełnym ekranie – normalne zachowanie, jak przy pełnym systemie.
  Dobranoc majkersoft.

 • Patrollej33

  Fajne, efekciarskie, ale naprawdę mało przydatne – zupełnie jak continuum od Microsoftu.

  • Seba__258

   Dlatego chwalę sobie korzystanie z Chromecasta 2

 • stefanel

  Wg mnie mobilny windows upadł i juz go nic nie podniesie