Aktualizacja Aparatu przywraca funkcję Rich Capture w Windows 10 Mobile

Microsoft, tuż przed premierą nowego systemu mobilnego, wprowadza rzutem na taśmę ostatnie poprawki do najważniejszych aplikacji systemowych. Wczorajsza aktualizacja Aparatu wprowadza funkcję, której od początku brakowało w systemie Windows 10 Mobile: Rich Capture (zdjęcia wzbogacone) wraz z Dynamic Flash (dynamiczne użycie lampy błyskowej).

Rich Capture zadebiutował w ramach pakietu oprogramowania Denim, oferując dla wybranych modeli dynamiczne wzbogacanie ujęć i pełną kontrolę nad ekspozycją (oświetleniem sceny). Funkcja ta udostępniona została dla Lumii 830, 930 i 1520, później również dla 640-tek. Nowe modele z serii Lumia 950 / 950 XL zaoferować mają Rich Capture kolejnego poziomu, z jeszcze większą dokładnością wzbogacania sceny.

Wraz z najnowszą aktualizacją Aparatu Rich Capture w końcu powraca do systemu mobilnego Microsoft. Wcześniej RC (przetłumaczony jako „Dynamiczne Efekty”) można było włączyć, tyle że nie dawało to żadnego efektu. RC uruchamia się za pomocą „różdżki” na zwiniętym pasku funkcji fotograficznych, przy rozwiniętym pasku, różdżka nie jest widoczna. Po wykonaniu zdjęcia możemy przejść bezpośrednio do jego edycji korzystając ze skróty w rogu ekranu i wybierając kafelek „Wybierz najlepsze oświetlenie”. Przy pierwszym użyciu system skieruje nas do sklepu gdzie pobierzemy dodatkową wtyczkę. Funkcje RC możemy uruchomić w dowolnym momencie i wielokrotnie po przejściu do repozytorium obrazów. Co ważne, RC działa wyłącznie z nowowykonanymi zdjęciami, na starych nie warto nawet próbować, nie przyniesie to żadnego efektu.

Jak działa Rich Capture? W dwojaki sposób, zależnie od tego czy mamy włączoną, czy też wyłączoną lampę błyskową. W przypadku wyłączonej lampy aparat wykonuje serię zdjęć z różnym pomiarem ekspozycji (HDR), oferując następnie cztery opcje z różnymi poziomami naświetlenia od naturalnego HDR, poprzez artystyczny, po możliwość ręcznego dostrojenia obrazu. Możemy też wybrać zdjęcie zwykłe, bez efektów dynamicznego oświetlenia.

Rich Capture - HDR

Jeżeli lampa jest włączona RC działa w trybie Dynamic Flash. Aparat wykonuje serię zdjęć, w tym kilkukrotnie używa flasha. W takim przypadku możemy wybrać scenę bez doświetlenia, scenę doświetloną lampą błyskową, scenę mieszaną, z częściowym doświetleniem, lub też, podobnie jak przy HDR, samemu za pomocą suwaka wybrać odpowiadającą nam ilość światła.

Rich Capture - Dymamic Flash

Rich Capture - Dynamic Flash

Rich Capture to jedna z ciekawszych funkcji optycznych w aparatach Lumia. Jeżeli planujecie zakup nowej komórki, zwróćcie na nią szczególną uwagę.

Kod QR