HP Elite x3 i stacja HP Desk Dock – rozpakowanie i pierwsze wrażenia

Wczoraj w godzinach wieczornych odebrałem telefon HP Elite x3 wraz ze stacją dokującą HP Desk Dock. Jest to obecnie najmocniejszy smartfon z systemem Windows 10 Mobile, który posiada duży niespełna 6″ wyświetlacz, czterordzeniowy procesor Snapdragon 820 oraz 4GB wbudowanej pamięci RAM. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć oraz moich pierwszych spostrzeżeń.

Pudełko, w którym przyjechał cały zestaw jest ogromne. Bardziej wygląda na opakowanie z laptopa niż z telefonu. Wszystko za sprawą znajdującej się w środku stacji dokującej, kabli oraz przejściówek. W zestawie znalazły się również dwa silikonowe oraz jedno skórzane etui wraz z kompletem trzech folii ochronnych na wyświetlacz. Do stacji dokującej zostały dołączone również wymienne plastiki, dzięki którym można dokować telefon w każdym z dołączonych w zestawie etui bez konieczności ich ściągania. Ponadto w pudełku znalazła się również ładowarka sieciowa, instrukcje oraz dokumenty.

Jak już wspomniałem wcześniej, telefon posiada piękny, duży wyświetlacz o przekątnej 5.96″ z rozdzielczością 1440×2560 pikseli. Niestety nie wiem jaka była fabryczna wersja systemu ponieważ poprzedni właściciel prawdopodobnie zaktualizował telefon do najnowszej wersji Anniversary Update czyli do kompilacji Build 14393.576. Charakterystycznym elementem obudowy jest srebrny pasek znajdujący się w dolnej części telefonu. Jest to plastikowy element z błyszczącym wykończeniem, we wnętrzu którego ukryto głośniki sygnowane przez firmę Bang & Olufsen (B&O).

Nie zdążyłem jeszcze sprawdzić jakości dźwięku, ale planuję w niedługim czasie przygotować porównanie falgowców HP oraz Microsoft, w którym zawarte będzie między innymi porównanie wydajności, aparatów, aplikacji, ustawień oraz dźwięku. Według mnie srebrna część obudowy prezentuje się znakomicie. Na przodzie telefonu nie znajdziemy logo producenta – znajduje się ono na tylnej obudowie.

Na tylnej obudowie znajduje się aparat fotograficzny o matrycy 16MP wraz lampą błyskową Dual LED, tuż pod nim czytnik linii papilarnych a w dolnej części złącze tzw. pogo pins. W przeciwieństwie do Lumii 950 oraz Lumii 950 XL urządzenie nie posiada wymiennej baterii. Dużym plusem za to jest jej pojemność, która wynosi aż 4125 mAh czyli o 785 mAh więcej niż w przypadku modelu XL. Poliwęglanowa obudowa została idealnie spasowana a to oznacza, że nie usłyszymy żadnych niepokojących zgrzytów jak również nie doświadczymy ewentualnych drobnych ruchów obudowy. Plastik, z którego została wykonana obudowa sprawia wrażenie dużo lepszego niż ten, który znajduje się w telefonach z logo Microsoft. Podsumowując pod względem wzornictwa jak i wykończenia jest to produkt z segmentu premium.

W zestawie znalazła się również stacja dokująca HP Desk Dock. Dzięki stacji możemy połączyć nasz telefon z zewnętrznym wyświetlaczem i za pomocą funkcji Continuum uruchamiać aplikacje UWP na dużym ekranie. Stacja firmy HP również sprawia wrażenie dopracowanego produktu. Srebrne, błyszczące wykończenie nadaje jej doskonałego wyglądu. Stacja HP Desk Dock jest wygodniejsza w użytkowaniu niż stacja Microsoft HD-500 ponieważ nie musimy łączyć telefonu dodatkowym kablem ze stacją a jedynie musimy wsunąć nasz telefon w odpowiednie miejsce. Rodzaje dostępnych połączeń doskonale widać na drugim zdjęciu. Akcesorium posiada jeden port DisplayPort, dwa porty USB-A, jeden port USB Type-C, jedno zlącze RJ-45 i wejście na kabel zasilający.

Telefon posiada sporo plusów i pomimo kilku niedoskonałości, o których napiszę w jednym z kolejnych artykułów, jest to godny rywal dla flagowców firmy Microsoft. Niestety na tę chwilę jego cena jest zbyt wysoka. Za opisywany zestaw trzeba zapłacić 3999 zł w oficjalnym sklepie HP. Ewentualnie można wybrać tańszą wersję bez stacji dokującej za 3699 zł co w dalszym ciągu jest sporym wydatkiem. Podejrzewam, że gdyby cena telefonu wynosiła około 2500 zł to sporo osób zdecydowałoby się na zakup. Przypominam, że początkowa cena telefonu Lumia 950 XL wynosiła 3099 zł. Czy gdyby cena telefonu HP była niższa to rozważylibyście zakup?

Dodatkowe informacje o telefonie oraz jego funkcjach będę regularnie publikował w kolejnych artykułach. Jeżeli jednak już teraz macie jakieś pytania dotyczące telefonu lub stacji dokującej to zapraszam do ich zadawania w komentarzach poniżej.

Warto również przeczytać: