Recenzja bezprzewodowej ładowarki Microsoft DT-904

Od dłuższego czasu posiadam ładowarkę bezprzewodową Microsoft DT-904. Wcześniej posiadałem poprzednią wersję Nokia DT-903. Tak na prawdę są to te same ładowarki i jedyne co się zmieniło to logo na przedniej obudowie oraz kolor. Poprzednia wersja DT-903 była dostępna w kilku kolorach a nowa DT-904 tylko w kolorze białym. W ostatnim czasie ceny ładowarek znacząco obniżyły się i zapewne część z Was zastanawia się nad zakupem.

W porównaniu do pozostałych, dostępnych na rynku ładowarek bezprzewodowych w standardzie Qi, ładowarkę DT-904 wyróżniają powiadomienia świetlne. Użytkownik może sam zdecydować o tym czy ładowarka ma go informować o nowych powiadomieniach w telefonie czy o niskim stopniu naładowania. Intensywność białego światła, które pojawia się wokół ładowarki również możemy swobodnie regulować.

Bezprzewodowa ładowarka Microsoft DT-904

Na przedniej obudowie znajdziemy logo Microsoft oraz miejsce oznaczone symbolem NFC, za pomocą którego możemy w szybki i łatwy sposób połączyć nasz telefon. Ładowarka nie wymaga żadnej wstępnej konfiguracji i nawet bez połączenia Bluetooth z telefonem rozpocznie ładowanie, które zostanie potwierdzone białą łuną światła.

W tylnej części ładowarki znajduje się wielofunkcyjny przycisk

W dolnej części ładowarki znajdziemy informacje o produkcie oraz wielofunkcyjny przycisk. Dzięki przyciskowi możemy zmienić natężenie światła oraz odrzucać powiadomienia. Jeżeli przytrzymamy przycisk przez 8 sekund to wymażemy z pamięci ładowarki wszystkie powiązane urządzenia.

Białe ciągłe światło sygnalizuje ładowanie telefonu

Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji należy skorzystać z aplikacji Gadżety, która jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich telefonach Lumia. Dzięki aplikacji uzyskamy dostęp do ustawień jasności światła dziennego, nocnego oraz możliwość włączenia powiadomień świetlnych w momencie kiedy bateria jest słaba. Niski stan baterii sygnalizowany jest powolnymi mignięciami. Ładowarka poinformuje nas również o nieodebranych połączeniach czy nowych wiadomościach za pomocą podwójnych mignięć (niestety nie udało mi się uruchomić tej funkcji – więcej informacji w dalszej części artykułu). Ponadto aplikacja wskaże ostatnią pozycję, w której znajdowała się ładowarka.

Dzięki aplikacji Gadżety możemy personalizować powiadomienia ładowarki

Tak jak wspomniałem wcześniej dzięki aplikacji Gadżety możemy spersonalizować powiadomienia świetlne w naszej bezprzewodowej ładowarce. Aby to zrobić musimy połączyć ładowarkę z telefonem za pomocą Bluetooth a następnie uruchomić aplikację Gadżety. Na liście dostępnych akcesoriów pojawi się nasza ładowarka.

Za pomocą kilku kliknięć możemy skonfigurować ładowarkę pod nasze potrzeby. Oczywiście nie musimy korzystać z inteligentnych powiadomień i wtedy ładowarka będzie jedynie ładować nasz telefon podświetlając się białą łuną. Warto jednak połączyć nasz telefon i czerpać korzyści z dodatkowych powiadomień. Pełną specyfikację ładowarki znajdziecie na tej stronie. Instrukcja obsługi dostępna jest w tym miejscu.

Pamiętajcie, że za pomocą ładowarki sieciowej zawsze szybciej naładujecie Wasze telefony. Ładowarki bezprzewodowe to jedynie alternatywa, która może być wygodna, ale i użyteczna jak w przypadku opisywanej ładowarki DT-904. Pamiętajcie również, że ładowarki bezprzewodowe nie wspierają funkcji szybkiego ładowania więc telefony takie jak np. Lumia 950 czy Lumia 950 XL będą się ładować tak samo szybko jak telefony, które nie posiadają tej funkcji. Korzystając z bezprzewodowej ładowarki będziemy potrzebowali ponad 2 godziny, aby w pełni naładować baterię w telefonie Lumia 950 XL.

Niestety nie udało mi się uruchomić powiadomień o nieodebranych połączeniach oraz nowych wiadomościach SMS zarówno w oficjalnej wersji systemu Anniversary Update (14393.693) jak również w najnowszej kompilacji testowej Creators Update (15014). Powiadomienia o niskim stanie baterii oraz podświetlenie w trakcie ładowania funkcjonują poprawnie. Moim zdaniem błąd leży po stronie aplikacji Gadżety, która od dłuższego czasu nie otrzymała aktualizacji. Posiadam wersję o numerze 4.4.1609.2000 (4.3.1608.28000). Niestety ze względu na brak dostępności aplikacji Gadżety dla telefonów innych producentów jak np. dla HP Elite x3 nie będziemy mogli skonfigurować ładowarki. Na tę chwilę zalecam zakup wyłącznie osobom z telefonami Lumia.

Gdyby wszystkie powiadomienia świetlne funkcjonowały poprawnie to wystawiłbym najwyższą ocenę ładowarce Microsoft DT-904. Niestety niedziałające powiadomienia o nowych wiadomościach i nieodebranych połączeniach powodują, że mogę wystawić czwórkę w skali pięciostopniowej. Kupując ładowarkę w cenie blisko 200 zł wymagamy, aby wszystkie jej funkcje działały prawidłowo. Być może kolejne aktualizacje aplikacji Gadżety lub systemu Windows 10 Mobile rozwiążę problem powiadomień, ale na tę chwilę radzę zastanowić się dwa razy zanim podejmiecie decyzję o zakupie tej ładowarki.

Obecnie możemy kupić ładowarkę w cenie poniżej 200 zł. Czy zamierzacie kupić bezprzewodową ładowarkę czy już korzystacie? Dajcie znać w komentarzach poniżej.