Recenzja bezprzewodowej ładowarki Microsoft DT-904

Od dłuższego czasu posiadam ładowarkę bezprzewodową Microsoft DT-904. Wcześniej posiadałem poprzednią wersję Nokia DT-903. Tak na prawdę są to te same ładowarki i jedyne co się zmieniło to logo na przedniej obudowie oraz kolor. Poprzednia wersja DT-903 była dostępna w kilku kolorach a nowa DT-904 tylko w kolorze białym. W ostatnim czasie ceny ładowarek znacząco obniżyły się i zapewne część z Was zastanawia się nad zakupem.

W porównaniu do pozostałych, dostępnych na rynku ładowarek bezprzewodowych w standardzie Qi, ładowarkę DT-904 wyróżniają powiadomienia świetlne. Użytkownik może sam zdecydować o tym czy ładowarka ma go informować o nowych powiadomieniach w telefonie czy o niskim stopniu naładowania. Intensywność białego światła, które pojawia się wokół ładowarki również możemy swobodnie regulować.

Bezprzewodowa ładowarka Microsoft DT-904

Na przedniej obudowie znajdziemy logo Microsoft oraz miejsce oznaczone symbolem NFC, za pomocą którego możemy w szybki i łatwy sposób połączyć nasz telefon. Ładowarka nie wymaga żadnej wstępnej konfiguracji i nawet bez połączenia Bluetooth z telefonem rozpocznie ładowanie, które zostanie potwierdzone białą łuną światła.

W tylnej części ładowarki znajduje się wielofunkcyjny przycisk

W dolnej części ładowarki znajdziemy informacje o produkcie oraz wielofunkcyjny przycisk. Dzięki przyciskowi możemy zmienić natężenie światła oraz odrzucać powiadomienia. Jeżeli przytrzymamy przycisk przez 8 sekund to wymażemy z pamięci ładowarki wszystkie powiązane urządzenia.

Białe ciągłe światło sygnalizuje ładowanie telefonu

Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji należy skorzystać z aplikacji Gadżety, która jest fabrycznie zainstalowana we wszystkich telefonach Lumia. Dzięki aplikacji uzyskamy dostęp do ustawień jasności światła dziennego, nocnego oraz możliwość włączenia powiadomień świetlnych w momencie kiedy bateria jest słaba. Niski stan baterii sygnalizowany jest powolnymi mignięciami. Ładowarka poinformuje nas również o nieodebranych połączeniach czy nowych wiadomościach za pomocą podwójnych mignięć (niestety nie udało mi się uruchomić tej funkcji – więcej informacji w dalszej części artykułu). Ponadto aplikacja wskaże ostatnią pozycję, w której znajdowała się ładowarka.

Dzięki aplikacji Gadżety możemy personalizować powiadomienia ładowarki

Tak jak wspomniałem wcześniej dzięki aplikacji Gadżety możemy spersonalizować powiadomienia świetlne w naszej bezprzewodowej ładowarce. Aby to zrobić musimy połączyć ładowarkę z telefonem za pomocą Bluetooth a następnie uruchomić aplikację Gadżety. Na liście dostępnych akcesoriów pojawi się nasza ładowarka.

Za pomocą kilku kliknięć możemy skonfigurować ładowarkę pod nasze potrzeby. Oczywiście nie musimy korzystać z inteligentnych powiadomień i wtedy ładowarka będzie jedynie ładować nasz telefon podświetlając się białą łuną. Warto jednak połączyć nasz telefon i czerpać korzyści z dodatkowych powiadomień. Pełną specyfikację ładowarki znajdziecie na tej stronie. Instrukcja obsługi dostępna jest w tym miejscu.

Pamiętajcie, że za pomocą ładowarki sieciowej zawsze szybciej naładujecie Wasze telefony. Ładowarki bezprzewodowe to jedynie alternatywa, która może być wygodna, ale i użyteczna jak w przypadku opisywanej ładowarki DT-904. Pamiętajcie również, że ładowarki bezprzewodowe nie wspierają funkcji szybkiego ładowania więc telefony takie jak np. Lumia 950 czy Lumia 950 XL będą się ładować tak samo szybko jak telefony, które nie posiadają tej funkcji. Korzystając z bezprzewodowej ładowarki będziemy potrzebowali ponad 2 godziny, aby w pełni naładować baterię w telefonie Lumia 950 XL.

Niestety nie udało mi się uruchomić powiadomień o nieodebranych połączeniach oraz nowych wiadomościach SMS zarówno w oficjalnej wersji systemu Anniversary Update (14393.693) jak również w najnowszej kompilacji testowej Creators Update (15014). Powiadomienia o niskim stanie baterii oraz podświetlenie w trakcie ładowania funkcjonują poprawnie. Moim zdaniem błąd leży po stronie aplikacji Gadżety, która od dłuższego czasu nie otrzymała aktualizacji. Posiadam wersję o numerze 4.4.1609.2000 (4.3.1608.28000). Niestety ze względu na brak dostępności aplikacji Gadżety dla telefonów innych producentów jak np. dla HP Elite x3 nie będziemy mogli skonfigurować ładowarki. Na tę chwilę zalecam zakup wyłącznie osobom z telefonami Lumia.

Gdyby wszystkie powiadomienia świetlne funkcjonowały poprawnie to wystawiłbym najwyższą ocenę ładowarce Microsoft DT-904. Niestety niedziałające powiadomienia o nowych wiadomościach i nieodebranych połączeniach powodują, że mogę wystawić czwórkę w skali pięciostopniowej. Kupując ładowarkę w cenie blisko 200 zł wymagamy, aby wszystkie jej funkcje działały prawidłowo. Być może kolejne aktualizacje aplikacji Gadżety lub systemu Windows 10 Mobile rozwiążę problem powiadomień, ale na tę chwilę radzę zastanowić się dwa razy zanim podejmiecie decyzję o zakupie tej ładowarki.

Obecnie możemy kupić ładowarkę w cenie poniżej 200 zł. Czy zamierzacie kupić bezprzewodową ładowarkę czy już korzystacie? Dajcie znać w komentarzach poniżej.

 • w opisie na stronie MS pisze tylko:

  Gdy sparujesz telefon Lumia z obsługą Bluetooth w technologii Low Energy z bezprzewodową ładowarką DT-904, jej spód rozbłyśnie delikatnym światłem, gdy poziom naładowania baterii telefonu będzie niski.

  • Zerknij do instrukcji. Na stronie siódmej jest informacja o powiadomieniach o nieodebranych połączeniach i wiadomościach SMS. Warto również dodać, że te powiadomienia działały w systemie Windows Phone 8.1.

   • Bo i Windows Phone 8.1 działa bardzo dobrze (w przeciwieństwie do Windows 10 Mobile).

    • Jestem zadowolony z Windows 10 Mobile i nie wróciłbym już do Windows Phone 8.1.

 • Gdzie można kupić najtaniej? W sklepie ms jest za 299 zl

  • Johnny69

   Naprawdę w 2017 roku są jeszcze osoby, które nie słyszały o porównywarkach cenowych? 😮 Teraz już wiem jakim cudem sklepy ala Saturn czy inne #niedlaidiotów się jeszcze trzymają.

   • próbuję podtrzymać dyskusję 😉

    • Hubert Cumberdale

     A jak tam pogoda u Ciebie, Krzysztofie? #pomagam 😉

     • – 2 stopnie i 460 % normy pyłu zawieszonego

     • Sprawdziłeś pewnie w nowej aplikacji SmokSmog 🙂

     • zgadłeś 😛

     • Kelly

      Dlaczego Ty i Michał macie w awatarach zdjęcia plecków / pokrowców?

     • Nie wiem jak Krzyśkowi, ale mi się podobają drewniane plecki Mozo 🙂

     • Kelly

      Co mi tam. Też sobie ustawie ,tylko ,że skórzane. Czy teraz jestem w gronie prawdziwych fanów linii Lumia? 😀

     • Myślę, że sam awatar nie wystarczy… Musisz to poczuć wewnątrz siebie 🙂

     • Aba

      Jak to miło mieć dobrych kolegów 😉

   • na ceneo jedyna sensowna oferta i nazwa sklepu to morele
    https://www.morele.net/ladowarka-microsoft-dt-904-bezprzewodowa-ladowarka-indukcyjna-biala-02745f0-849275/

    reszta to jakieś firmy krzaki

    • Johnny69

     Morele zdarza się, że sprzedaje refurby (ja akurat nadziałem się na smartwatch), więc prędzej wziąłbym ze wspomnianego teletorium.

     • Kelly

      Co to refurb?

     • Refurbished czyli nie nowy a odnowiony sprzęt.

  • Z ładowarkami nie ma takiego ryzyka jak przy zakupie telefonów. Ja bym kupił w sklepie, który oferuje najniższą cenę. W teletorium obecnie można kupić za 167 zł z bezpłatną wysyłką.

 • Johnny69

  Wiadomo, że ładowanie telefonów (obsługujących QC/FC) ładowarkami QC/FC negatywnie wpływa na żywotność takiej baterii (w porównaniu ze zwykłymi ładowarkami, o niższych napięciach), a jak jest właśnie z Qi? Można to traktować jak zwykłą ładowarkę pod tym względem? Czy też jakoś negatywnie wpływa na baterię? Pytam poważnie i liczę, że obejdzie się bez głupich uwag (Panie, a jakie to ma znaczenie? Panie i tak wymieniasz telefon co rok/dwa, nie zauważysz różnicy. Etc.)

  • „negatywnie wpływa na żywotność” ktoś się tym przejmuje?
   i jakie są te negatywne efekty i kiedy będą widoczne? 2 % szybsze rozładowywanie po 5 latach? zmniejszenie żywotności o promil? 🙂 czy ktoś to faktycznie mierzył i sprawdzał? poza tym w Lumiach 950 można kupić nową baterię…

   co do bezprzewodowych to są one tak samo wolne jak zwykłe ładowarki lub nawet wolniejsze więc w ogóle nie powinny wpływać na cokolwiek

   • Johnny69

    Jeśli chodzi o moc/prędkość ich ładowania, to doskonale zdaję sobie sprawę, że wypadają podobnie jak zwykłe, o czym wspomniałem nawet w pierwszym poście, natomiast nigdy nie zgłębiałem tematu bezprzewodowego ładowania i to mnie interesowało – czy ta technologia wprowadza jakiekolwiek negatywne skutki.

    • używam tej technologii od dwóch lat i jedyny negatywny skutek to wolniejsze ładowanie telefonu

   • Kowalczyk Damian

    Kolega Ci napisał jasno, że prosi bez uwag typu: „Panie, a jakie to ma znaczenie? Panie i tak wymieniasz telefon co rok/dwa, nie zauważysz różnicy. Etc.)”
    Więc albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, albo nie umiesz się powstrzymać przed złośliwością

   • karate

    2% mniej masz już po kilkunastu ładowaniach.
    Po roku pojemność zmniejsza się o 20%. Bateria jest do wyrzucenia po 1000 cykli, więc jakie 2% po 5 latach?

    • Johnny69

     A co myślisz o doniesieniach, jakoby słabsze ładowarki się przegrzewały podczas ładowania L950? Dla mnie brzmi to jak stek bzdur, bo do tej pory ładowałem mnóstwo telefonów z QC niższym napięciem (powerbank Xiaomi 10000 mAh, czyli 5V/2.1A) i po prostu urządzenia ładowały się dłużej, ale nic się nie grzało. Jest jakieś ryzyko ładowania tych Lumii ładowarkami 5V/1A, albo 5V/2.1A?

     • marcello

      niższym prądem, chcesz powiedzieć.
      Ja ładuję powerbankiem o wydajności 3A (USB-C).

     • Johnny69

      Przyznaję się do błędu – miałem na myśli natężenie.
      No to ładujesz takim prądem, jaki oferuje oryginalna ładowarka. Mój PB ma na wyjściu 2.1A. Stąd moje pytanie.

     • marcello

      Szukałem sprzętu zgodnego z QuickCharge 2.0 i 3.0, ale i z USB-C i natężeniem 3A. Taki przyszłościowy zakup 😉

     • Johnny69

      Z jednej strony mądrze, ale jak wiele źródeł donosi, warto korzystać ze słabszych ładowarek, jeśli nam się nie spieszy, aby wydłużyć życie danego ogniwa. Dlatego chętnie zostanę przy 5v 2.1A, tylko nie chcę czegoś przysmażyć.

     • marcello

      2.1A mam w drugim PowerBanku

     • Johnny69

      I ładowałeś nim już może L950? Nagrzewa się bardziej niż zwykle? I w jakim mniej więcej czasie ładuje do pełna?

     • marcello

      Czasu nie sprawdzałem, ale ładuje wyraźnie dłużej niż przez USB-C.
      Przy szybkim ładowaniu dość mocno się nagrzewa, to fakt.

     • Johnny69

      Ok, ale przy ładowaniu tym 2.1A powerbank się nie nagrzewa specjalnie?

     • marcello

      nie

  • Podobno jest tak jak piszesz, ale po kilku miesiącach ładowania nie zauważyłem różnicy.

  • karate

   QI to zwykłe cewki. Bardzo prymitywna metoda. Czyli dostarczasz energię tak samo jakbyś podłączył tel. do mało wydajnej ładowarki. Nie powinno mieć to wpływu na żywotność baterii. Co do QC, to masakruje baterię. Cudów nie ma.

   • Johnny69

    Dzięki za odzew.

 • Johnny69

  Będąc w temacie baterii, jeśli chodzi o oryginał, to można śmiało brać te z serwisu aukcyjnego za ~79 zł, byleby miała oznaczenie BV-T5E – czy to jeszcze nie gwarantuje oryginalności?
  Drugie pytanie, to czy ktoś z Was może miał okazję testować (albo wręcz posiada na stałe) powiększoną baterię od Mugena 6200 mAh (do L950)? Można ją było kiedyś gdzieś w Polsce dostać? I jeśli tak, to w jakiej cenie? Na ten moment chyba jedyna możliwość z wysyłką do nas, to Amazon brytyjski za ~370 zł po przeliczeniu wszystkiego. Dosyć sporo. Ciekaw jestem opinii użytkowników tego zamiennika, bo pojemność jest konkretna, a opinie na Amazonie często są mało wiarygodne.

  • Endbless Blue 69

   Korzystałem z baterii Mugen jako zamiennika baterii o powiększonej pojemności w BlackBerry Curve. Muszę przyznać, że baterie wykonane są bardzo solidnie. Przez cały czas użytkowania nie zdarzyło się, żeby bateria rozwarstwiała się, nagrzewała czy wybuchała. Oczywiście wraz z wyższą pojemnością baterii, producent dorzuca „plecki”. Sprawę estetyki takiego mariażu pozostawiam samemu kupującemu. Dodam, że owe „plecki” tej firmy, wspierają NFC czy ładowanie indukcyjne. Nie do wszystkich modeli ale jednak. Ja zakupu dokonywałem z ich strony dokonując płatności przez PayPal. Zero problemów. Można śledzić trasę przesyłki. Szybki czas dostawy. Z czystym sumieniem mogę polecić produkty Mugen.

   • Johnny69

    Dzięki. Niestety na stronie Mugena jest drożej niż na Amazonie UK, bo 100$ vs ~65 GBP.

 • Damian 735

  Od ok roku mam DT-903, używam z Lumią 735. Jako ładowarka Qi jest bardzo dobra – w porównaniu z jakimś chińczykiem który testowałem moja ładowarka nie wymaga idealnego położenia telefonu w odpowiednim miejscu aby ładowanie działało a wyraźne wskazanie, że ładowanie trwa ułatwia zorientowanie się w porę jeżeli mimo to źle położyliśmy telefon. W przypadku mojego telefonu ładowanie bezprzewodowe moim zdaniem nie trwa znacząco dłużej od kabla i używam tylko tego sposobu ładowania. Jak dla mnie, rozwiązanie idealne dla kogoś, kto pracuje przy biurku.

  To tyle o zaletach bo wybrałem ją ze względu na te powiadomienia (Lumia 735 nie ma diody do powiadomień, której mi bardzo brakuje). O ile w Windowsie 8.1 to od biedy działało to w Windowsie 10 nigdy. Jednak nawet w Windowsie 8.1 samo utrzymywanie połączenia bluetooth z ładowarką żarło baterię niesamowicie a po kilkukrotnym wyjściu z zasięgu ładowarki telefon już się do niej nie łączył bez ponownego sparowania i to bez żadnej informacji o błędzie. Powiadomienia te były więc tak zawodne, że w praktyce tego nie używałem.

  • Powiadomienia o niskim stanie baterii powinny działać w Windows 10 Mobile. Sprawdzałem na dwóch telefonach i ta funkcja działa u mnie poprawnie.

   • Ferrin Elwicz

    Cześć miałbym prośbę. Mógłbyś mi pomóc? Otóż ostatnio przez swoją głupotę wyczyściłem nfc tag w tej ładowarce. Mógłbyś jakimś NFC readerem podać co tam jest?

    • Jeżeli cała operacja ogranicza się do zainstalowania aplikacji i odczytania informacji na ekranie to nie ma problemu. Z jakiej aplikacji mam skorzystać, aby to zrobić?

     • Ferrin Elwicz

      Spróbuj tą ze screena. Jak ona nie podoła podam Ci jeszcze taką inną. https://uploads.disquscdn.com/images/43798b83127072ba22223adf3757bb2855ad5d806ac49b0bdee60a614f2ec92d.png

     • Aplikacja odczytała tag pokazując takie dane:

      ** — Record 1/2 — **

      ** NDEF Header **

      10010001

      ** ID **

      (None)

      ** Type Name Format **

      0x01 (NFC Forum well-known type)

      ** Type **

      Hs

      ** Payload (Force converted as ASCII) **

      ac
      0

      ** Raw payload (Hex, ASCII) **

      12 d1 02 04 61 63 01 01 ….ac..

      30 00 0.

      ** — Record 2/2 — **

      ** NDEF Header **

      01011010

      ** ID **

      0

      ** Type Name Format **

      0x02 (MIME, Media-type (RFC 2046))

      ** Type **

      application/vnd.bluetooth.ep.oob

      ** Payload (Force converted as ASCII) **


      O
      y
      |
      Wireless Charger

      ** Raw payload (Hex, ASCII) **

      2d 00 4f 95 ee 79 ec 7c -.O..y.|

      11 09 57 69 72 65 6c 65 ..Wirele

      73 73 20 43 68 61 72 67 ss Charg

      65 72 02 01 06 04 0d 00 er……

      05 80 07 02 03 18 02 18 ……..

      04 18 04 ff 01 00 08 …….

     • Ferrin Elwicz

      Ok dzięki 🙂 Tyle potrzebuje ,żeby sobie to przywrócić :). Mam jeszcze jedno pytanie.
      Czy skórzane plecki mozo są w stanie chronić telefon? Do tego jeszcze szkło 9h. Czy to wystarczy, bo nie chce sobie oszpecać telefonu silikonowym, a taki z klapką blokuje glance screen.

     • Skórzane plecki nie chronią w żaden sposób telefonu. Zmieniają jedynie wygląd i są bardziej podatne na warunki atmosferyczne, wodę czy wilgoć – skóra może zmienić kolor. Mimo wszystko polecam silikonowe etui, które zabezpieczy telefon.

   • Ferrin Elwicz

    Jeszcze jedno. U ciebie zakladka „Dostosuj” wygląda tak jak u mnie ,ale w recenzji na mobileworld24 autor miał tak jak na załączonym screenie przez co mógł sobie ustawić powiadomienia z customowych aplikacji. https://uploads.disquscdn.com/images/28f4bc70a6e539476e22ba38c3a6bd947adfa0b8939e3ab13dcd727d9c8a4c1e.jpg

    • Być może takie funkcje były dostępne w systemie Windows Phone 8.1. Obecnie w Windows 10 Mobile jest tak jak na zrzucie w artykule.

  • Johnny69

   U mnie na L950 po 30 minutach jest już ~55%. 1 h 15 min i prawie stówka.

   • zależy od ilu ładujesz, im bardziej rozładowana bateria tym szybciej ładuje

    • Johnny69

     Masz rację – nie zwróciłem uwagi, że ładowałeś od 30%.

 • karate

  Na 8.1, czyli za czasów Nokii, wszystkie powiadomienia działały. Widocznie MS coś popsuł w WM10.

 • marcello

  200zł i brak powiadomień, oferta roku

 • shikaka

  Nadal nie widzę różnicy wartej 195zł w stosunku do okrągłej przystawki z gniazdem microUSB od chińczyka. Funkcjonalność taka sama.

 • Slevin

  Szkoda że nie ma zdjęć jak mocno świeci w nocy przy różnych ustawieniach.

 • Kuba

  Posiadam tą ładowarkę i Lumie 950XL od roku. Od początku był problemy z parowaniem i ładowaniem telefonu. Jak już telefon się połączył i zaczął ładować to po 5 minutach ładowarka zaczynała migać i ładowanie ustawało. Po kolejnych aktualizacjach systemu doszło do sytuacji, że telefon w ogóle nie paruje się z ładowarką. Wyskakuje (bądź nie ma żadnej reakcji po zbliżeniu telefonu) komunikat czy sparować urządzenia, po czym system oznajmia ze parowanie nie powiodło się. I tak już od ponad pół roku…

  • Usuń ładowarkę ze znanych urządzeń BT w telefonie. Następnie zresetuj ładowarkę przytrzymując przycisk akcji przez kilkanaście sekund aż zacznie migać. Wyłącz i włącz telefon i spróbuj ponownie połączyć oba urządzenia.

 • Piotr Wilniewczyc

  Witam, czy coś się zmieniło z tymi powiadomieniami? Jest może jakiś trik aby to zmienić?
  Też mam L950XL i w/w ładowarkę.

  • Nie. Jest dokładnie tak jak w artykule.

 • Robert

  Czy z Samsung Galaxy NOTE8 byłaby kompatybilna?

  • Powinna ładować ponieważ jest kompatybilna ze standardem Qi. Co do powiadomień świetlnych to raczej na pewno nie będą funkcjonować. Jedyne co to będziesz mógł ustawić to siłę światła podczas ładowania (naciskając przycisk na ładowarce). Pamiętaj, że nie sprawdzałem tej ładowarki z telefonem Note8 ani S8 więc mogę się mylić.

   • Robert

    Dziękuję za info. Zamówiłem w Media Markt. Dam znać jak działa.

    • Pamiętam jak ta ładowarka kosztowała 299 zł. Będę wdzięczny za informację zwrotną czy działa poprawnie z Note8.

 • Robert

  Doszła ładowarka i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Note 8 ładuje sie dość szybko. Nawet światełko się zapala i gaśnie kiedy telefon się naładuje. Telefon paruje się z ładowarką ale nic pozatym. Ogólnie git:)

  • Dziękuję za informacje. Aby obsłużyć dodatkowe funkcje konieczna byłaby dedykowana aplikacja, której brak w sklepie Google Play. Tak czy inaczej w tej cenie to dobry wybór.