Aplikacje PWA pojawią się w sklepie Microsoft Store w Redstone 4

Microsoft opisuje progresywne aplikacje internetowe (Progressive Web Apps) jako świetne strony internetowe, które zachowują się jak natywne aplikacje lub też PWA to po prostu świetne aplikacje oparte na technologiach internetowych i dostarczane z infrastrukturą internetową. Amerykanie w pełni wspierają ten standard stworzony i opracowywane przez Google od 2015 roku czego efektem będzie dodanie aplikacji PWA do sklepu Microsoft Store w systemie Windows 10.

Uczestnicy programu Windows Insider zapisani do szybkiego kręgu już teraz mogą testować aplikacje PWA. Microsoft poinformował, że wraz z EdgeHTML w wersji 17.17063 zostały wprowadzone dwie funkcje do obsługi tych aplikacji. Jest to funkcja Service Workers oraz powiadomienia typu Push. Pełna implementacja zostanie udostępniona użytkownikom wraz z oficjalną aktualizacją Redstone 4, która najprawdopodobniej będzie nosić nazwę Spring Creators Update.

Czym są aplikacje PWA rozwijane przez Google oraz Microsoft?

Aplikacje PWA to nic innego jak strony internetowe, które posiadają kilka dodatkowych funkcji. Więcej informacji o tych aplikacjach znajdziecie w powyższym odnośniku. Microsoft postanowił, że progresywne aplikacje będą dodawane do sklepu Microsoft Store. Dzięki temu aplikacje PWA w systemie Windows 10 będą pojawiać się w kontekstowych menu, będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania Cortana i będą miały pełny dostęp do interfejsu programowania aplikacji WinRT przeznaczonego dla aplikacji UWP. Deweloperzy również zyskują na dostarczeniu swoich aplikacji do sklepu. Przede wszystkim będą mieli dostęp do statystyk oraz ich aplikacje będą podlegać ocenom użytkowników. Dodatkowo aplikacje będą bardziej dostępne dla urządzeń, w których z przeglądarki nie korzysta się tak często jak w przypadku komputera jak np. na konsoli Xbox, Windows Mixed Reality oraz na innych urządzeniach.

Microsoft będzie automatycznie dodawał wartościowe aplikacji PWA za pomocą robota indeksującego Bing. Deweloperzy będą mogli również sami dodawać aplikacje do sklepu. Progresywne aplikacje jak każda inna aplikacja UWP będzie musiała spełniać wymagania dotyczące publikacji aplikacji w sklepie Microsoft Store. Nie zanosi się jednak na to, aby w najbliższym czasie aplikacje PWA miały zastąpić UWP. Na ten moment progresywne aplikacje posiadają sporo ograniczeń w porównaniu do natywnych aplikacji i dlatego spora część deweloperów w dalszym ciągu będzie tworzyć oraz rozwijać natywne aplikacje dla systemów Android, iOS oraz Windows 10.

Wprowadzenie aplikacji PWA w rozgałęzieniu Redstone 4 to ciąg dalszy złych wieści dla posiadaczy telefonów z systemem Windows 10 Mobile. To oznacza, że progresywne aplikacje nie będą obsługiwane przez mobilną dziesiątkę, która zatrzymała się na rozgałęzieniu Redstone 2.

Źródło: Windows Blog

 • czy zobaczymy Google Maps na Windowsie? pewnie nie skoro MS zbanował nawet link do Google Chrome w swoim sklepie…

  • Adam Fierek

   Za to Spotify, które działa na silniku Chorme (Chromium Embedded Framework) ma się dobrze w Sklepie Microsoft.

  • Uczestnicy programu Insider już teraz pewnie mogą korzystać z Maps Go. Wystarczy wkleić ten odnośnik do przeglądarki Edge lub Chrome i zapisać stronę na pulpicie. W ten sposób utworzy się skrót do aplikacji Maps Go. Na pewno działa na Androidzie bo sprawdzałem. Podobnie można wgrać aplikację Twitter Lite. Przechodzimy na mobilną stronę Twittera i zapisujemy ją na pulpicie. Aplikacja nie musi być w sklepie, aby można było z niej korzystać.

   • V3

    Maps Go działa tylko po co to komu ? Bez integracji z navi ta mapa nie ma sensu. Chyba ze sie chce sledzic ręcznie trasę.

    • To jedynie przykład. Pewnie będzie więcej aplikacji PWA a wtedy ich przydatność wzrośnie.

     • V3

      A rozumiem. Dziekuje 🙂

     • Sprawdź jeszcze Twitter Lite PWA. Moim zdaniem działa całkiem przyzwoicie.

 • Kamil

  Jak wypisać się całkowicie z testów na W10M nie robiąc resetu do czystego systemu ?? 🙂

 • V3

  Co sie dzieje ze sklepem ? Próbowałem pobrać appke bankowa ale dwukrotnie sklep wywaliło do ekranu startowego.