Czym są aplikacje PWA rozwijane przez Google oraz Microsoft?

Google w 2015 roku rozpoczął prace nad aplikacjami PWA (Progressive Web App), które w niedalekiej przyszłości mogą zacząć zastępować aplikacje, z których korzystamy obecnie. Microsoft również dostrzega w tym rozwiązaniu potencjał i dlatego dołączył do Google, aby wspólnie rozwijać ten standard. Firma Apple nie pozostaje obojętna, choć zapewne nie podejmie tak bliskiej współpracy jak Google i Microsoft. Czym są aplikacje PWA i jakie płyną z tego korzyści?

Użytkownicy cenią aplikacje ponieważ można je szybko uruchamiać bezpośrednio z ekranu startowego, często nie muszą posiadać połączenia z Internetem oraz dostarczają dodatkowych możliwości takich jak powiadomienia push. Do niedawna takie możliwości posiadały wyłącznie natywne aplikacje. Aplikacje PWA oferują takie same możliwości. Progressive Web Application to aplikacja webowa (HTML + CSS + JS), która musi spełniać kilka wytycznych:

 • Protokół HTTPS. Strona musi być oferowana jako HTTPS.
 • Responsive Web Design. Wygląd i układ strony musi automatycznie dopasowywać się do wielkości wyświetlacza oraz rozdzielczości danego urządzenia.
 • Działanie offline. Aplikacja musi się uruchamiać nawet wtedy, kiedy nie ma połączenia z Internetem. Może to być ekran informujący o konieczności nawiązania połączenia.
 • Ekran startowy. Aplikacja musi posiadać możliwość przypięcia do ekranu startowego.
 • Szybkość ładowania. Aplikacja musi się szybko ładować nawet przy połączeniach typu 3G.
 • Działanie we wszystkich przeglądarkach. Aplikacja musi poprawnie działać w przeglądarkach Chrome, Edge, Firefox oraz Safari.
 • Reactive. Aplikacja musi szybko reagować na akcje użytkownika takie jak np. przełączanie ekranów.
 • Adres URL. Każda strona aplikacji powinna mieć swój własny adres URL.

Android oraz Windows 10 traktują aplikacje PWA jako natywne aplikacje systemowe. Aplikacje te mogą mieć ikony, wyświetlać się w pełnym ekranie bez paska adresowego, należy je instalować i mają działać szybko i bez potrzeby stałego połączenia z Internetem. Zastosowanie wszystkich powyższych wymagań spowoduje, że użytkownik nie będzie wiedział, że korzysta z aplikacji PWA. Jej działanie, wygląd, reakcje na akcje użytkownika nie powinny w żaden sposób zdradzać, że mamy do czynienia z internetową aplikacją.

W niedługim czasie deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację, która zadziała na każdym systemie. Jeden kod źródłowy dla wszystkich systemów to z pewnością spełnienie marzeń nie tylko deweloperów, ale również firmy Microsoft, która nie będzie musiała się dłużej borykać z pustkami w sklepie. Obecnie deweloperzy musza tworzyć osobne aplikacje dla każdego systemu a następnie aktualizować każdą aplikację z osobna. PWA rozwiązuje ten problem. Jedna aplikacja i jednoczesne aktualizacje dla wszystkich urządzeń. Jest spora szansa, że tego typu aplikacje zdominują rynek w ciągu kilku lat a wtedy sklepy poszczególnych producentów stracą na znaczeniu. W takim wypadku użytkownik zdecyduje się na urządzenie, które będzie posiadało najwięcej dodatkowych funkcji i możliwości nie patrząc na zawartość danego sklepu.

Należy jednak wspomnieć, że aplikacje PWA posiadają na ten moment pewne ograniczenia względem natywnych aplikacji i dlatego nie są w stanie w pełni z nimi konkurować. Co prawda z roku na rok dodawane są nowe możliwości, ale przed PWA jeszcze długa droga. Poza tym czy firmie Google zależy na tym, aby zniechęcić użytkowników do korzystania ze sklepu Google Play umożliwiając instalację aplikacji PWA spoza sklepu? Musimy poczekać na rozwój aplikacji internetowych oraz obserwować dalsze zaangażowanie największych graczy na rynku w Progressive Web Apps.

editAktualizacja godz. 14:30

Windows 10 zacznie traktować strony PWA jako natywne aplikacje wraz z rozgałęzieniem Redstone 4. Aplikacje PWA w systemie Windows będą obsługiwały funkcje UWP takie jak integracja z asystentką głosową Cortana, powiadomienia, dynamiczne kafelki i wiele więcej. Dystrybucja aplikacji będzie się odbywała również przez sklep Microsoft Store i podobnie jak w przypadku systemu Android nie będziemy w stanie odróżnić aplikacji PWA od natywnych aplikacji.

Źródło: Sunscrapers, WindowsCentral, Google, IN’SANE LABS

 • squall0

  Przykład aplikacji PWA: https://www.pokedex.org
  Jeżeli wejdziecie tam z Chrome’a na Androidzie (prawdopodobnie zadziała z każdego Chrome’a-również na Windows, nie wiem jak z Edge) to zostaniecie zapytani czy chcecie dodać aplikacje. Jeżeli się na to zgodzicie, to aplikacja pojawi się w menu i na ekranie głównym launchera i jesteście w stanie ją normalnie uruchomić 🙂

  • Sprawdziłem i jest dokładnie tak jak napisałeś. Został utworzony skrót na ekranie startowym i strona wygląda jak aplikacja.

  • Sporo aplikacji znajduje się na stronie PWA Directory.

 • can006

  Ja mam pytanie jak skonfigurować mms w lumi 650 w sieci plus bo bylem w plusie to powiedzieli mi ze sie tym nie zajmują. próbowałem sam skonfigurować ale nie działa z wskazówkami na stronie plusa

 • Okazuje się, że w telefonach z systemem Android mamy co najmniej kilka aplikacji PWA od Google: Google+, Google Contacts, Google Photos, Google Maps Go i inne. Baza aplikacji PWA znajduje się np. na stronie PWA Directory, która też przy okazji jest aplikacją.

  • Direct

   Aplikacja Moje ING też mi na taką wygląda.

   • Wygląda, ale raczej nie jest to PWA.

    • Direct

     Być może nie jest, ale poza możliwością logowania 4-cyfrowym PIN-em na zaufanych urządzeniach (zamiast maskowanego hasła) praktycznie niczym nie różni się w działaniu, wyglądzie i funkcjonalności od mobilnej wersji strony bankowości ING.

     • Może wykorzystuje pewne elementy PWA, ale na pewno nie jest w całości bo na tę chwilę PWA nie jest obsługiwane przez W10M (w tym wypadku raczej nigdy nie będzie wspierane) oraz iOS a na tych systemach aplikacja wygląda tak samo jak na Androidzie.

 • atomiasty

  Ciekawa kolej rzeczy:
  1. Programy uruchamiane w DOS
  2. Jednym z programów w DOS był Windows
  3. Programy uruchamiane w Windows – DOS odpada
  4. Jednym z programów w Windows jest przeglądarka
  5. Programy uruchamiane w przeglądarce – kto odpada…?

  • Direct

   Może nie odpada, ale nie jest dla większości niezbędny – Windows.

 • Twitter Lite to też aplikacja PWA. Wystarczy wejść na stronę mobile.twitter.com za pomocą Chrome i z menu przeglądarki wybrać opcję „Dodaj do ekranu głównego”.

 • Nie mogę się zapisać do programu Insider w Windows 10. Po restarcie ustawienia nie ulegają zmianie. Reinstalacja systemu nie pomogła. Ktoś się spotkał z takim problemem?

 • rozumiem, że PWA dotyczy wyłącznie serwisów internetowych typu twitter czy google maps, co ze zwykłymi aplikacjami?

  • squall0

   Zwykła aplikacja też może być osadzona na stronie internetowej. Różnica w języku programowania. Niech przykładem będą wszelkie strony do pobierania wideo z YouTube albo służące do konwersji plików między formatami. Głównym ograniczeniem według mnie aktualnie jest to jak mocno PWA eksponuje dane z systemu (np. Zużycie zasobów)

 • asdc

  Siema, jest jakiś tutorial krok po kroku jak stworzyć aplikacje PWA oraz jak przenieść stronę www oparta o php, mysql na PWA.
  Może byc po polsku lib angielsku 🙂 dzieki

 • My Philosophy

  @MSMobile.pl W takim razie jest sens nauki programowania Android/iOS?

  • Jak najbardziej. Podejrzewam, że PWA nie zastąpią natywnych aplikacji w najbliższej przyszłości.

   • My Philosophy

    hmmm…. ale w przeciągu 5 lat jest to chyba całkiem możliwe? zastanawiam się nad nauką androida a Javascript. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój JS (react native, node, PWA) to chyba JS jest lepszym wyborem?

    • Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć co będzie za 5 lat i jaki będzie najlepszy wybór języka programistycznego.