• Porady
 • Komentarze: 45

Podstawy Windows 10 Mobile – jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie?

Jeżeli Twój telefon nie działa prawidłowo lub sprawia problemy w trakcie użytkowania to może się okazać, że jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Można to zrobić na kilka sposobów w zależności od tego jak duży problem wystąpił w Twoim telefonie.

Na początku warto zaznaczyć, że użytkownik może skorzystać z każdego z poniższych sposobów aby przywrócić ustawienia fabryczne. Niestety nie wszystkie opcje mogą być dostępne w danym momencie w zależności od problemu jaki wystąpił w telefonie. Poniższe wskazówki można wykorzystać na telefonach z systemem Windows 10 Mobile jak i Windows Phone 8.1.

Czym jest przywracanie ustawień fabrycznych?

Przywracanie ustawień fabrycznych, resetowanie, software reset, hardware reset, soft reset, hard reset, reset telefonu czy jakkolwiek nazwiecie ten proces to w tym wypadku usunięcie całej zawartości osobistej oraz przywrócenie ustawień fabrycznych. Innymi słowy telefon będzie się zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia i trzeba będzie przeprowadzić wstępną konfigurację.

SPOSÓB 1 – Przywracanie ustawień z poziomu ustawień telefonu

Najszybszy i najprostszy sposób to rozpoczęcie procesu przywracania ustawień fabrycznych z poziomu ustawień telefonu.

 • Przed zresetowaniem telefonu upewnij się, że poziom naładowania baterii wynosi powyżej 50%.
 • Po skorzystaniu z tej metody nie zmieni się zarówno wersja systemu operacyjnego jak i wersja oprogramowania układowego w telefonie.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne przejdź kolejno do: Ustawienia > System > Informacje > Zresetuj telefon.

Resetowanie telefonu za pomocą ustawień telefonu

Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.

SPOSÓB 2 – Przywracanie ustawień za pomocą metody klawiszami

Drugi sposób może być wykorzystany w momencie kiedy użytkownik nie ma dostępu do ustawień telefonu z powodu błędów w systemie. Jest to metoda, w której będziemy korzystać z klawiszy znajdujących się na bocznej stronie obudowy telefonu.

 • Przed zresetowaniem telefonu upewnij się, że poziom naładowania baterii wynosi powyżej 50%
 • Po skorzystaniu z tej metody nie zmieni się zarówno wersja systemu operacyjnego jak i wersja oprogramowania układowego w telefonie.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne wykonaj kolejno poniższe podpunkty:

 • Odłącz ładowarkę. Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie klawisze zasilania i zmniejszania głośności. Gdy telefon zawibruje, zwolnij klawisze, po czym natychmiast naciśnij i przytrzymaj klawisz zmniejszania głośności, aż zobaczysz na ekranie znak wykrzyknika (!). Zwolnij klawisz zmniejszania głośności.
  Metoda z użyciem klawiszy
 • Następnie naciśnij klawisze regulacji głośności i zasilania w następującej kolejności: zwiększania głośności, zmniejszania głośności, zasilania i zmniejszania głośności.
  Metoda z użyciem klawiszy
  Użytkownicy telefonu Lumia 950 XL: Kombinacje klawiszy fizycznych są nieco inne w różnych telefonach Lumia.
 • Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.

SPOSÓB 3 – Przywracanie ustawień za pomocą dedykowanej aplikacji komputerowej

Trzecia metoda to skorzystanie z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool. Jeżeli telefon nie uruchamia się lub występuje ciągłe wyłączanie się telefonu to jest to jedyna nadzieja. Narzędzie pobiera oprogramowanie z serwerów Microsoft i przeprowadza proces programowania telefonu. Wymagany jest system Windows 7 lub nowszy.

 • W trakcie programowania na ekranie telefonu wyświetli się następująca grafika z paskiem postępu:
  Windows Device Recovery Tool
 • Jeżeli Wasz telefon fabrycznie miał wgrany system Windows Phone 8.1 a obecnie korzystacie z systemu Windows 10 Mobile to po skorzystaniu z tej aplikacji w Waszym telefonie będzie znajdował się z powrotem system Windows Phone 8.1.
 • Wersja systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego również może ulec zaniżeniu na telefonach z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile. W takim wypadku należy po zakończeniu całego procesu wyszukać dostępne aktualizacje za pomocą ustawień telefonu.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby skorzystać z tej metody wystarczy pobrać aplikację Windows Device Recovery Tool, podłączyć telefon do komputera oraz postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie monitora.

WDRT

Pamiętajcie, że aplikacja sprawdza jedynie aktualność firmware czyli oprogramowania układowego nie zwracając uwagi na aktualnie posiadaną wersję systemu operacyjnego. Pomimo komunikatu na powyższym zrzucie o posiadaniu najnowszej wersji oprogramowania po skorzystaniu z aplikacji zostanie wgrana starsza wersja systemu operacyjnego. Dokładnie tak samo będzie na starszych telefonach, które posiadały fabrycznie system Windows Phone 8.1 a obecnie mają wgrany system Windows 10 Mobile.

Zapraszam również do artykułu: Co zrobić jeżeli po aktualizacji Windows 10 Mobile nie działa prawidłowo? oraz do naszego Kompendium wiedzy o systemie Windows 10 Mobile.

Źródło: Opracowanie własne

 • byniszyn1

  jak pozbyć się z listy usuniętej aplikacji, której ikonka nie znika po odinstalowaniu. win 10 mobile .218?

  • zrestartować telefon (wyłączyć i włączyć ponownie), skoro masz takie problemy to konieczny będzie raczej pełny reset do fabrycznych

 • Lumia 550

  mam pytanko!? Czy Windows 10 mobile ma zainstalowana aplikacje anty wirusowa tak jak to jest np na laptopach w komp. stacjonarnych???

  • largi

   Nie ma i jest mu nie potrzebna.

   • Darek

    Podobno ma być Avast w tym roku. Ale czy będzie to nie wiadomo ;/

    • Pan Ziemniak

     Zastanawiam się po co Avast w telefonie z Windows 10 Mobile… Przecież z tego ten system słynie że NIC nie może się na nim zainstalować bez zgody użytkownika, a w tym także wirusy

     • Też nie rozumiem tego posunięcia ale jak widać Avast chce zarobić na użytkownikach systemu Windows 10 Mobile.

     • całkiem podobnie jest na systemach stacjonarnych… w obecnych czasach wystarczy zdrowy rozsądek i wtyczka w przeglądarce typu WOT

     • Zdrowy rozsądek + podstawowa znajomość obsługi komputera a w przypadku użytkowników komputerów różnie to bywa. Akurat w komputerach antywirus ma jeszcze swoje miejsce ale na telefonach z systemem Windows to całkowicie zbędna aplikacja.

     • Pytanie tylko, jak szczegółowo MS sprawdza aplikacje trafiające do sklepu. Wątpię aby robił to od deski do deski, a przy takiej ilości aplikacji i przy zwiększającej się ich liczbie, nei trduno sobie wyobrazić kogoś kto stworzy jakąś tandetną aplikację tylko aby umieścić w niej złosliwe oprogramowanie

     • Nie jestem ekspertem od zabezpieczeń ale w systemie Windows (podobnie jak w iOS) aplikacje nie mają dostępu do funkcji systemowych ani plików systemowych i dlatego nie są w stanie wyrządzić żadnych szkód.

     • W iOS było kilka przypadków wirusów pochodzących z aplikacji i nie tylko. Każdy system ma swoje dziury i jeśli nie w jeden sposób, to w inny da się do nich dotrzeć

     • W systemie Windows Phone oraz Windows 10 Mobile nie było jeszcze żadnego przypadku.

     • Albo nikt o tym nie wie 😉 to że nie było żadnego przypadku, to nie oznacza, że jest to niemożliwe. Sytuacja jest podobna, jak z deweloperami aplikacji, system mało popularny, to nie chce im się robić aplikacji czy wirusów. Jeśli zyska na popularności, to zapewne szybko jakieś wirusy się pojawią

     • Sigma

      Nie ma i nie będzie wirusów na W10M. To tak jak z wirusami na Linuxa – napisać się da, ale po co? Wirusów możemy zacząć się bać jak W10M pokona barierę 10%-15% udziału rynku mobilnych OS.

     • Ktosiek

      Nie dotyczy to studentów. Niestety u mnie antywirus to podstawa. Na pendrive potrafię przynieść całkiem pokaźną bibliotekę wirusów. Ostatnio ledwo podłączyłem i od razu antywirus mi go wyczyścił doszczętnie 😛

  • ma zainstalowany filtr SmartScreen w przeglądarce Edge do ochrony przed złośliwymi plikami

 • Andrzej

  Czy ktoś spotkał się z problemem z słuchawkami przewodowymi na win10 ? Na 8.1 wszystko ok, po aktualizacji wielokrotnie trzeba wciskać jack do gniazda , jak by wogole system nie rozpoznawał słuchawek a dźwięk jest wtedy odtwarzany przez głośniki telefonu. Po wielokrotnym manipulowaniu słuchawki „załapują” i później odtwarzają juz normalnie. Jedyne co zauważyłem ze problem pojawia się po uprzednim przełączeniu na bluetooth w zestawie samochodowym.

 • Iks

  Czy opcja resetu klawiszami usuwa dane z pamięci?

  • Tak. Każda z powyższych metod usuwa całą zawartość osobistą.

   • Iks

    Okrutny los. Znów muszę wszystko zgrać. Tym razem padł kalkulator przy próbie aktualizacji.

 • Tomasz Sosnówka

  Hej, czy ktoś z Was ma problem z przywróceniem W8.1 na Lumi 830 za pomocą Windows Device Recovery Tool? U mnie w momencie gdy w aplikacji pojawia się informacja o flashowaniu cały proces się urywa :/

  • Wielu użytkowników tego modelu ma problem. Czytałem, że w takim wypadku pomaga wyjęcie karty SIM, karty pamięci oraz baterii i ponowne podłączenie pod komputer.

   • Tomasz Sosnówka

    karta SIM i SD wyjęta, a bez baterii komputer nie widzi telefon… bo włożeniu samej baterii problem pozostaje, nie udaje się przejście do flashowania :/

    • Musisz skorzystać z opcji „Mój telefon nie został wykryty”. Spróbuj raz jeszcze bez baterii.

     • Tomasz Sosnówka

      Działa 🙂 już wiem, gdzie popełniałem błąd. Po kliknięciu na „Mój telefon nie został wybrany” zaznaczałem moją Lumię, którą aplikacja wykrywała przy wcześniejszych próbach przywracania systemu (z baterią i kartami). Trzeba było wybrać inne urządzenie i tam z listy wybrać odpowiedni model. W8.1 już przywrócony, teraz konfiguracja wszystkiego od nowa 😀 Bardzo dziękuję za pomoc!

     • Cieszę się, że udało się przywrócić oprogramowanie telefonu. Pozdrawiam!

     • Bartłomiej Broda

      Po powrocie do W8.1 masz aplikacje HERE? Ja ostatnio mam problem z aktualizacją 830: telefon się zresetuje, zaczyna instalować i po chwili się znowu resetuje, nic się nie zainstaluje, w centrum powiadomień jest komunikat z jakimś błędem. Jest to mój 2 telefon, więc nie wiem czy ma sens wracać do 8.1, chodź jak go czasami używam to potrafi zirytować. Na 950XL która jest moim podstawowym telefonem jadę na oficjalnej wersji systemu i muszę stwierdzić, iż właściwie nie mam jakiś większych problemów z nią, mogę nawet powiedzieć, że jestem zadowolony z jej działania, w pełni funkcjonalna jako podstawowy telefon.

     • Tomasz Sosnówka

      Hej, u mnie wszystko poszło bez problemu, aplikacje HERE działają idealnie. W zasadzie to był główny powód powrotu do W8.1. Podczas pracy na W10 wszystko było w miarę ok gdy mialem zainstalowane kompliacje z rozgałęzienia Treshold2. Po aktualizacji do Redstone1 zaczęły się schody i myślenie o powrocie do fabrycznie wygranego systemu

 • Voo

  Dzień dobry.
  Mam pytanie dotyczące lumii 640 LTE. Fabrycznie był w niej win 8.1, teraz jest win 10 14905.1000 Niestety, po ostatniej aktualizacji spora część aplikacji nie działa, a backup nadpisał się automatycznie, więc próbuję ratować sytuację. Jak rozumiem, reset mi nie pomoże, bo w telefonie nadal będzie 14905.1000? Muszę przywrócić recovery toolem do 8.1? Czy wówczas będę mógł ponownie aktualizować za darmo system do win 10?

  • Warto spróbować przywrócić telefon za pomocą sposobu nr 1 lub 2. Nie przywracaj kopii zapasowej po wykonaniu tej czynności ponieważ zdarza się, że wraz z kopią przywracane są błędy. Jeżeli to nie pomoże to skorzystaj ze sposobu nr 3 czyli z aplikacji WDRT. W tym wypadku również nie przywracaj kopii.

   • Voo

    No tak, ale moje wątpliwości dotyczą głównie wersji windowsa: czy jak zresetuję to nadal będę miał obecną wersję 10-tki (której chcę się pozbyć) i czy po ewentualnym przywróceniu 8.1 mogę za free zrobić upgrade do którejś ze stabilnych wersji win 10

    • Sposób 1 i 2 pozostawia tą samą wersję systemu. Sposób nr 3 przywraca fabryczną wersję systemu. Po powrocie do WP8.1 będziesz mógł zainstalować W10M za pomocą aplikacji Doradca uaktualnienia w następującym schemacie: WP8.1 > W10M TH2 (10586) > W10M RS1 (14393).

     • Voo

      Dziękuję

   • Asia Gierak

    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym aby nie przywracać kopii zapasowej podczas przywracania ustawień fabrycznych. Chciałabym zainstalować W10M ale aktualizacja zatrzymuje mi się na 4 %. Przywrócilam ustawienia fabryczne(postępowałam zgodnie ze wskazówkami) ale aktualizacja w dalszym ciągu kończy się na 4 %…

    • Wyciągnij kartę pamięci i spróbuj ponownie.

     • Asia Gierak

      Udało się. Dzięki 😉

     • Nie ma sprawy. Pozdrawiam!

   • Rafał Witczak

    Michał pytanie trochę nie na temat – czy do przywrócenia kopii zapasowej jest potrzebne łaj faj ?, czy można po sieci ?

    • Zerknij na stronę wsparcia Microsoft.

     Warto nawiązać połączenie z siecią Wi-Fi podczas konfiguracji. Przywracanie kopii zapasowej może wiązać się z przesłaniem dużej ilości danych komórkowych i naliczeniem dodatkowych opłat.

     • Rafał Witczak

      Dzięki ☺

     • Nie ma sprawy!

 • Jamrug

  Warto dodać, że zmulenie i gówniana optymalizacja win10 nie odpuszcza nawet tutaj. Proces trwa wieki i nosi wiele znamion braku sensu. Sabotowanie różnych projektów wewnątrz Microsoftu przestaje być dla mnie teorią spiskową im dłużej męczę się z win10 zarówno na pececie jak i smartfonie.

 • Robert Świercz

  a jak wrócić do wersji systemu, która była przed aktualizacją?

 • Robert Świercz

  Próbuję zainstalować Windows Device Recovery Tool. Pojawił się komunikat
  0x80076052 i informacja o trwającej instalacji oraz możliwości
  dokończenia instalacji WDRT po zakończeniu trwającej. Aktualnie nic nie
  pobieram i nie aktualizuję. Proszę o info co z tym zrobić.