• Porady
 • Komentarze: 45

Podstawy Windows 10 Mobile – jak przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie?

Jeżeli Twój telefon nie działa prawidłowo lub sprawia problemy w trakcie użytkowania to może się okazać, że jedynym wyjściem z tej sytuacji będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Można to zrobić na kilka sposobów w zależności od tego jak duży problem wystąpił w Twoim telefonie.

Na początku warto zaznaczyć, że użytkownik może skorzystać z każdego z poniższych sposobów aby przywrócić ustawienia fabryczne. Niestety nie wszystkie opcje mogą być dostępne w danym momencie w zależności od problemu jaki wystąpił w telefonie. Poniższe wskazówki można wykorzystać na telefonach z systemem Windows 10 Mobile jak i Windows Phone 8.1.

Czym jest przywracanie ustawień fabrycznych?

Przywracanie ustawień fabrycznych, resetowanie, software reset, hardware reset, soft reset, hard reset, reset telefonu czy jakkolwiek nazwiecie ten proces to w tym wypadku usunięcie całej zawartości osobistej oraz przywrócenie ustawień fabrycznych. Innymi słowy telefon będzie się zachowywał jak podczas pierwszego uruchomienia i trzeba będzie przeprowadzić wstępną konfigurację.

SPOSÓB 1 – Przywracanie ustawień z poziomu ustawień telefonu

Najszybszy i najprostszy sposób to rozpoczęcie procesu przywracania ustawień fabrycznych z poziomu ustawień telefonu.

 • Przed zresetowaniem telefonu upewnij się, że poziom naładowania baterii wynosi powyżej 50%.
 • Po skorzystaniu z tej metody nie zmieni się zarówno wersja systemu operacyjnego jak i wersja oprogramowania układowego w telefonie.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne przejdź kolejno do: Ustawienia > System > Informacje > Zresetuj telefon.

Resetowanie telefonu za pomocą ustawień telefonu

Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.

SPOSÓB 2 – Przywracanie ustawień za pomocą metody klawiszami

Drugi sposób może być wykorzystany w momencie kiedy użytkownik nie ma dostępu do ustawień telefonu z powodu błędów w systemie. Jest to metoda, w której będziemy korzystać z klawiszy znajdujących się na bocznej stronie obudowy telefonu.

 • Przed zresetowaniem telefonu upewnij się, że poziom naładowania baterii wynosi powyżej 50%
 • Po skorzystaniu z tej metody nie zmieni się zarówno wersja systemu operacyjnego jak i wersja oprogramowania układowego w telefonie.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby przywrócić ustawienia fabryczne wykonaj kolejno poniższe podpunkty:

 • Odłącz ładowarkę. Naciśnij i przytrzymaj jednocześnie klawisze zasilania i zmniejszania głośności. Gdy telefon zawibruje, zwolnij klawisze, po czym natychmiast naciśnij i przytrzymaj klawisz zmniejszania głośności, aż zobaczysz na ekranie znak wykrzyknika (!). Zwolnij klawisz zmniejszania głośności.
  Metoda z użyciem klawiszy
 • Następnie naciśnij klawisze regulacji głośności i zasilania w następującej kolejności: zwiększania głośności, zmniejszania głośności, zasilania i zmniejszania głośności.
  Metoda z użyciem klawiszy
  Użytkownicy telefonu Lumia 950 XL: Kombinacje klawiszy fizycznych są nieco inne w różnych telefonach Lumia.
 • Poczekaj, aż telefon się zresetuje. W trakcie tej operacji na ekranie będzie widoczne obracające się koło zębate. Może to potrwać maksymalnie 5 minut. Następnie ekran zgaśnie na ok. 30 sekund, po czym telefon uruchomi się ponownie.

SPOSÓB 3 – Przywracanie ustawień za pomocą dedykowanej aplikacji komputerowej

Trzecia metoda to skorzystanie z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool. Jeżeli telefon nie uruchamia się lub występuje ciągłe wyłączanie się telefonu to jest to jedyna nadzieja. Narzędzie pobiera oprogramowanie z serwerów Microsoft i przeprowadza proces programowania telefonu. Wymagany jest system Windows 7 lub nowszy.

 • W trakcie programowania na ekranie telefonu wyświetli się następująca grafika z paskiem postępu:
  Windows Device Recovery Tool
 • Jeżeli Wasz telefon fabrycznie miał wgrany system Windows Phone 8.1 a obecnie korzystacie z systemu Windows 10 Mobile to po skorzystaniu z tej aplikacji w Waszym telefonie będzie znajdował się z powrotem system Windows Phone 8.1.
 • Wersja systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego również może ulec zaniżeniu na telefonach z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile. W takim wypadku należy po zakończeniu całego procesu wyszukać dostępne aktualizacje za pomocą ustawień telefonu.
 • Metoda ta nie zmienia wariantu telefonu. W dalszym ciągu będzie posiadać taki sam wariant jak przed przystąpieniem do procesu.

Aby skorzystać z tej metody wystarczy pobrać aplikację Windows Device Recovery Tool, podłączyć telefon do komputera oraz postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie monitora.

WDRT

Pamiętajcie, że aplikacja sprawdza jedynie aktualność firmware czyli oprogramowania układowego nie zwracając uwagi na aktualnie posiadaną wersję systemu operacyjnego. Pomimo komunikatu na powyższym zrzucie o posiadaniu najnowszej wersji oprogramowania po skorzystaniu z aplikacji zostanie wgrana starsza wersja systemu operacyjnego. Dokładnie tak samo będzie na starszych telefonach, które posiadały fabrycznie system Windows Phone 8.1 a obecnie mają wgrany system Windows 10 Mobile.

Zapraszam również do artykułu: Co zrobić jeżeli po aktualizacji Windows 10 Mobile nie działa prawidłowo? oraz do naszego Kompendium wiedzy o systemie Windows 10 Mobile.

Źródło: Opracowanie własne