Jaka przyszłość czeka system Windows 10 Mobile?

Microsoft potwierdził kilka dni temu, że w niedługim czasie zaczną pojawiać się urządzenia z systemem Windows 10 pracujące pod kontrolą procesora ARM. Jest to rewolucyjna informacja, która została ogłoszona podczas konferencji WinHEC w Chinach. Wiele osób odebrało tę wiadomość jako pozytywną i konieczną zmianę jednak spora część z nas zaczęła się zastanawiać czy to przypadkiem nie oznacza końca systemu Windows 10 Mobile.

Skoro nowe komputery komórkowe nazywane przez Microsoft jako Cellular PC będą posiadały „pełny” system Windows 10 i procesor ARM to jaki sens ma dalszy rozwój mobilnej dziesiątki? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy spojrzeć na system Windows 10 nieco szerzej. Microsoft stworzył jeden system Windows 10 bez względu na to jak wygląda i w jakim urządzeniu się znajduje. Wszystko to za sprawą OneCore, którego główną ideą było działanie jednego systemu na różnych urządzeniach, które korzystają z odpowiednich powłok w różnych środowiskach takich jak telefon, tablet, konsola czy komputer.

Biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z jednym systemem, który różni się przede wszystkim powłoką czyli dostępnością funkcji oraz stroną wizualną to nie ma mowy o tym, aby Microsoft chciał zakończyć rozwój systemu Windows 10 Mobile. Jeżeli w planach jest powstanie telefonu z systemem Windows 10 i funkcjami komputera to niezbędna będzie powłoka Windows 10 Mobile, którą doskonale znamy z naszych telefonów. Można więc powiedzieć, że mobilna dziesiątka ewoluuje na wyższy stopień rozwoju łącząc w sobie funkcje telefonu oraz funkcje komputera. Nowe telefony wyposażone w możliwości komputera uwolnią swoją moc dopiero po włączeniu funkcji Continuum zmieniając się tym samym w przenośny komputer. Już dzisiaj niektóre telefony oferują tę funkcję jednak nie posiada ona elementów emulacji środowiska x86 a to oznacza, że nie można w tym trybie uruchamiać aplikacji Win32 a wyłącznie uniwersalne aplikacje UWP.

Windows 10 Mobile będzie w dalszym ciągu rozwijany i dostępny nie tylko we flagowych produktach, ale również na tych ze średniej półki czy nawet na urządzeniach budżetowych. Mobilny system został stworzony z myślą o wszystkich procesorach ARM począwszy od tych z najniższej serii Snapdragon 200. To oznacza, że producenci tworząc przyszłe urządzenia będą mieli do wyboru stworzenie telefonu w takiej formie jak znamy obecnie lub też stworzenie flagowego modelu, który będzie łączyć w sobie nie tylko funkcje telefonu, ale również komputera.

Czy nowe telefony z systemem Windows 10 i procesorami ARM zmienią to w jaki sposób postrzegamy smartfony? Odpowiedzią na to pytanie będzie urządzenie, który połączy w sobie funkcje telefonu i komputera. Czy tym urządzeniem będzie Surface Phone?