• Porady
  • Komentarze: 92

Jak przenieść wszystkie dane z telefonu Windows na telefon Android?

Korzystasz z systemu Windows Phone lub Windows 10 Mobile i zamierzasz w niedługim czasie przesiąść się na telefon z systemem Android? A może już to zrobiliście i szukacie wskazówek dotyczących przeniesienia danych? Jeżeli tak to dobrze trafiliście. Zapraszamy do naszego poradnika dotyczącego przeniesienia najważniejszych danych z telefonu Windows do telefonu z systemem Android.

Jak zacząć?

Telefony z systemem Android wymagają, aby użytkownik posiadał konto Google. Po pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeni o stworzenie nowego lub zalogowania się do istniejącego konta. W tym momencie nie przejmujemy się tym, że nasze dane były przypisane do konta Microsoft. Dostęp do danych oraz naszych kontaktów czy wiadomości SMS odzyskamy w kolejnych krokach. Polecam również artykuł dotyczący wykonywania kopii zapasowej oraz synchronizacji danych w telefonach z systemem Windows 10 Mobile.

Kontakty

Najszybszym i najprostszym sposobem przeniesienia kontaktów jest skorzystanie z opcji importowania, która dostępna jest po zalogowaniu na nasze nowe konto Google pod adresem contacts.google.com. Logujemy się i z menu po lewej stronie wybieramy opcję Więcej a następnie Importuj. Teraz możemy przenieść nasze kontakty z konta Outlook. Wybieramy odpowiednią opcję i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Jeżeli nasze konto mieliśmy u innego dostawcy to wybieramy inną opcję. Możemy też ręcznie skopiować kontakty korzystając z opcji Plik CSV lub vCard. Aby otrzymać taki plik z naszymi kontaktami musimy zalogować się do naszego obecnego dostawcy i w opcjach wybrać opcję eksportu do jednego z tych formatów.

Wiadomości SMS

W przypadku wiadomości SMS będzie trochę więcej czynności do wykonania. Musimy zainstalować dwie aplikacje – jedną do eksportowania danych z telefonu Windows a drugą to importowania danych na telefonie Android. Obie aplikacje są bezpłatne i dostępne oficjalnie w sklepach.

Eksport wiadomości SMS z telefonu Windows

  • Pobierz aplikację contacts+message backup.
  • Aplikacja nie będzie widoczna na liście aplikacji. Nowe opcje pojawią się na liście ustawień.
  • Wyeksportuj wiadomości do pliku VMSG lub MSG korzystając z opcji backup.

Aplikacja contacts+message backup umożliwia wyeksportowanie pliku na kartę SD lub do wskazanego folderu w pamięci naszego telefonu.

Import wiadomości SMS do telefonu Android

  • Przekopiuj plik VMSG lub MSG do pamięci telefonu lub na kartę pamięci.
  • Pobierz bezpłatną aplikację Import SMS from Windows Phone.
  • Uruchom aplikację i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Jeżeli chcemy przenieść również wiadomości MMS to należy pobrać płatną wersję aplikacji Import SMS from Windows Phone PRO.

Zdjęcia i filmy

Jeżeli w telefonie Windows mamy włączoną synchronizację z chmurą OneDrive to dostęp do naszych danych uzyskamy po zainstalowaniu aplikacji OneDrive na telefonie z systemem Android. Możemy również ręcznie przenieść zdjęcia i filmy kopiując je na komputer a następnie przenosząc na telefon z systemem Android.

Wskazówka. Aplikacja OneDrive w systemie Android również oferuje automatyczne przesyłanie naszych filmów oraz zdjęć do chmury. Możemy ustawić telefon, aby wysyłał nasze zdjęcia i firlmy zarówno do chmury Google jak i OneDrive.

Dostęp do usług Microsoft

W telefonach z systemem Android nie dodajemy kolejnego konta Microsoft w ustawieniach telefonu, aby mieć dostęp do danych, które mieliśmy na koncie Microsoft. Musimy pobrać wszystkie interesujące nas aplikacje jak np. Microsoft Outlook, OneDrive, Skype, Microsoft Edge czy pakiet Office. W każdej z tych aplikacji logujemy się na konto Microsoft i w ten sposób otrzymujemy dostęp do naszych danych, które były dostępne w telefonie z systemem Windows. Wszystkie aplikacją są bezpłatne i bez problemu pobierzecie je ze sklepu Google Play. W poszukiwaniu wszystkich usług MS przydatna jest aplikacja Microsoft Apps.

Co dalej?

Po skonfigurowaniu telefonu oraz przeniesieniu wszystkich danych warto odwiedzić sklep Google Play i pobrać przydatne aplikacje. Pamiętajcie, że większość aplikacji Google będzie się już znajdować w telefonie. Wśród aplikacji będzie znajdowała się fabryczna nawigacja Mapy od Google, która działa bardzo dobrze, ale warto sprawdzić alternatywę w postaci aplikacji HERE WeGo z dobrze znanymi mapami HERE. Warto również zainteresować się aplikacją Microsoft Launcher, która odmieni wygląd ekranu startowego oraz poszerzy możliwości naszego telefonu. Standardowo dostępna jest przeglądarka Chrome, ale możecie również pobrać przeglądarkę Firefox lub Microsoft Edge (obecnie w wersji preview). Pamiętajcie również, że do obsługi funkcji telefonu, kontaktów, kalendarz i innych funkcji możecie zainstalować nawet kilka aplikacji a następnie wybieracie jedną, która ma być domyślną. W sklepie nie zabraknie również komunikatorów, aplikacji bankowych, gier i innych przydatnych narzędzi.

Starałem się ująć wszystkie niezbędne informacje dotyczące przeniesienie najbardziej istotnych elementów po przesiadce z telefonu Windows na telefon z systemem Android. Jeżeli jednak coś pominąłem lub macie dodatkowe pytania to koniecznie piszcie w komentarzach poniżej.

Dziękuję Robert Błaszczak za wskazówki oraz Solar i PatrykPowerUser za dodatkową motywację do napisania artykułu!