• Porady
 • Komentarze: 86

Jak przenieść wszystkie dane z telefonu Windows na telefon Android?

Korzystasz z systemu Windows Phone lub Windows 10 Mobile i zamierzasz w niedługim czasie przesiąść się na telefon z systemem Android? A może już to zrobiliście i szukacie wskazówek dotyczących przeniesienia danych? Jeżeli tak to dobrze trafiliście. Zapraszamy do naszego poradnika dotyczącego przeniesienia najważniejszych danych z telefonu Windows do telefonu z systemem Android.

Jak zacząć?

Telefony z systemem Android wymagają, aby użytkownik posiadał konto Google. Po pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeni o stworzenie nowego lub zalogowania się do istniejącego konta. W tym momencie nie przejmujemy się tym, że nasze dane były przypisane do konta Microsoft. Dostęp do danych oraz naszych kontaktów czy wiadomości SMS odzyskamy w kolejnych krokach. Polecam również artykuł dotyczący wykonywania kopii zapasowej oraz synchronizacji danych w telefonach z systemem Windows 10 Mobile.

Kontakty

Najszybszym i najprostszym sposobem przeniesienia kontaktów jest skorzystanie z opcji importowania, która dostępna jest po zalogowaniu na nasze nowe konto Google pod adresem contacts.google.com. Logujemy się i z menu po lewej stronie wybieramy opcję Więcej a następnie Importuj. Teraz możemy przenieść nasze kontakty z konta Outlook. Wybieramy odpowiednią opcję i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Jeżeli nasze konto mieliśmy u innego dostawcy to wybieramy inną opcję. Możemy też ręcznie skopiować kontakty korzystając z opcji Plik CSV lub vCard. Aby otrzymać taki plik z naszymi kontaktami musimy zalogować się do naszego obecnego dostawcy i w opcjach wybrać opcję eksportu do jednego z tych formatów.

Wiadomości SMS

W przypadku wiadomości SMS będzie trochę więcej czynności do wykonania. Musimy zainstalować dwie aplikacje – jedną do eksportowania danych z telefonu Windows a drugą to importowania danych na telefonie Android. Obie aplikacje są bezpłatne i dostępne oficjalnie w sklepach.

Eksport wiadomości SMS z telefonu Windows

 • Pobierz aplikację contacts+message backup.
 • Aplikacja nie będzie widoczna na liście aplikacji. Nowe opcje pojawią się na liście ustawień.
 • Wyeksportuj wiadomości do pliku VMSG lub MSG korzystając z opcji backup.

Aplikacja contacts+message backup umożliwia wyeksportowanie pliku na kartę SD lub do wskazanego folderu w pamięci naszego telefonu.

Import wiadomości SMS do telefonu Android

 • Przekopiuj plik VMSG lub MSG do pamięci telefonu lub na kartę pamięci.
 • Pobierz bezpłatną aplikację Import SMS from Windows Phone.
 • Uruchom aplikację i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Jeżeli chcemy przenieść również wiadomości MMS to należy pobrać płatną wersję aplikacji Import SMS from Windows Phone PRO.

Zdjęcia i filmy

Jeżeli w telefonie Windows mamy włączoną synchronizację z chmurą OneDrive to dostęp do naszych danych uzyskamy po zainstalowaniu aplikacji OneDrive na telefonie z systemem Android. Możemy również ręcznie przenieść zdjęcia i filmy kopiując je na komputer a następnie przenosząc na telefon z systemem Android.

Wskazówka. Aplikacja OneDrive w systemie Android również oferuje automatyczne przesyłanie naszych filmów oraz zdjęć do chmury. Możemy ustawić telefon, aby wysyłał nasze zdjęcia i firlmy zarówno do chmury Google jak i OneDrive.

Dostęp do usług Microsoft

W telefonach z systemem Android nie dodajemy kolejnego konta Microsoft w ustawieniach telefonu, aby mieć dostęp do danych, które mieliśmy na koncie Microsoft. Musimy pobrać wszystkie interesujące nas aplikacje jak np. Microsoft Outlook, OneDrive, Skype, Microsoft Edge czy pakiet Office. W każdej z tych aplikacji logujemy się na konto Microsoft i w ten sposób otrzymujemy dostęp do naszych danych, które były dostępne w telefonie z systemem Windows. Wszystkie aplikacją są bezpłatne i bez problemu pobierzecie je ze sklepu Google Play. W poszukiwaniu wszystkich usług MS przydatna jest aplikacja Microsoft Apps.

Co dalej?

Po skonfigurowaniu telefonu oraz przeniesieniu wszystkich danych warto odwiedzić sklep Google Play i pobrać przydatne aplikacje. Pamiętajcie, że większość aplikacji Google będzie się już znajdować w telefonie. Wśród aplikacji będzie znajdowała się fabryczna nawigacja Mapy od Google, która działa bardzo dobrze, ale warto sprawdzić alternatywę w postaci aplikacji HERE WeGo z dobrze znanymi mapami HERE. Warto również zainteresować się aplikacją Microsoft Launcher, która odmieni wygląd ekranu startowego oraz poszerzy możliwości naszego telefonu. Standardowo dostępna jest przeglądarka Chrome, ale możecie również pobrać przeglądarkę Firefox lub Microsoft Edge (obecnie w wersji preview). Pamiętajcie również, że do obsługi funkcji telefonu, kontaktów, kalendarz i innych funkcji możecie zainstalować nawet kilka aplikacji a następnie wybieracie jedną, która ma być domyślną. W sklepie nie zabraknie również komunikatorów, aplikacji bankowych, gier i innych przydatnych narzędzi.

Starałem się ująć wszystkie niezbędne informacje dotyczące przeniesienie najbardziej istotnych elementów po przesiadce z telefonu Windows na telefon z systemem Android. Jeżeli jednak coś pominąłem lub macie dodatkowe pytania to koniecznie piszcie w komentarzach poniżej.

Dziękuję Robert Błaszczak za wskazówki oraz Solar i PatrykPowerUser za dodatkową motywację do napisania artykułu!

 • marw

  Czy ktoś też ma problem z „Outlookiem” w W10M? W kontaktach nie ma kontaktów z Outlooka. Pocztę Outlook wywala przy synchronizacji Outlooka i gmaila, a w „Zarządzaj kontami” nie ma żadnego konta. Kalendarz nie widzi kalendarzy z Outlooka (ale samo konto już tak), a próba dodania konta outlook w kontaktach czy zmiana ustawień konta email w ustawieniach kończy się na latających do góry kropkach. Wczoraj była jakaś aktualizacja Poczty i kalendarza.
  Wrócił mi tez telefon z naprawy, fabrycznie był W8.1, teraz nawet fb od Microsoftu działa i synchronizuje się z kontaktami/kalendarzem. A konto z uczelni na office365 dodałem „odgórnie” w ustawieniach, nie w każdej aplikacji office’a osobno. Robiło przez to problemy przy dodawaniu PIN do logowania, chciało coś z Windows Hello robić, ale pin działał
  Lumia 930

  • Joker

   Mi w tej poczcie nie działają powiadomienia nie wiem co ja zle robię moze pomożesz jak masz ty ustawione???? Sory ze nie na temat

  • Lyncz

   Kilka dni temu wyparowały mi kontakty z Lumii 550. Na komputerze nadal są widoczne. Z kalendarza za bardzo nie korzystam, więc się nie wypowiem.
   Co do kont pocztowych – to mam problem ze zwykłym (IMAP) w domenie .edu.pl. Outlook.com i Hotmail.com działają bez zarzutów.

   • marw

    Sprawdź, czy w kontaktach, na samej górze, pod paskiem Wyszukaj, obok Widoczne masz Wszystkie czy niektóre konta czy inne. Kliknij w ten napis na kolorowo i zobacz czy tam jest outlook.

    • Lyncz

     Przerabiałem już to. Nawet wywaliłem konta i na nowo dodałem jedno – na którym są kontakty. Z kilkudziesięciu przywrócił się tylko jeden kontakt.

     • marw

      U mnie reset bez przywracania ustawień pomógł

  • Joker

   Pomoz jak trzeba to pocztę outlook ogarnąć bo powiadomienia mi nie działają jak masz ustawione??

  • przestałem używać Outlooka na telefonie, poczta LG działa lepiej i używa trybu poziomego

   • marw

    Ale ja mam windows 10 mobile 😉

    • Krzysztof Miłota

     Na windows 10 mobile Outlook także działa poziomo.

   • animaty

    Zauważyłem to. Najpierw po przejściu z Lumii na androida używa się aplikacji Microsoftu, ale po kilku tygodniach orientujesz się, że te lokalne są lepsze. U mnie aplikacja outlook przestała pokazywać przesłane załączniki PDF i w efekcie wylądowała w śmietniku.

   • CureMar

    Nie wiem jak na andku, ale na WM10 Outlook również działa w trybie poziomym.

 • Solar

  Odnośnie poczty outlook, rozumiem że dodaję moje stare konto z lumii i mam wtedy wszystkie wiadomości + dodaje konto googlowe i mam wtedy jednego klienta poczty w postaci outlooka?. Czy outlook nie obsługuje konta googlowego?

  • marw

   Obsługuje Gmaila

 • Patryk PowerUser

  O to mi chodziło. Nie miałem pojęcia jak poradzić sobie chociażby z migracją SMS…

  Btw. Czy da się jakoś połączyć OneDrive z Google Photos? Chodzi mi o to, żeby zdjęcia zapisane w OneDrive wyświetlały się w Google Photos. W Windows 10 (konkretnie aplikacja Zdjecia) jest taka możliwość.

  • zdjęcia np. z aparatu automatycznie pobierane są do Zdjęć Google, OneDrive podpinasz dodatkowo

   • Patryk PowerUser

    W jaki sposób to podpiąć?

 • dawid

  Ja wolałem telefon z systemem windows 10 mobile a nie systemem android jak nie będzie telefonów z systemów windows 10 to ja już wolne telefon na klawiaturę niż androida bo jest gorszy najgorszym szmelcem ja wolałem telefon Windows mobile 10 ok 👌

 • dawid

  Jak chodzi o system to ja wolałbym Windows mobile 10 niż android bo to jest gorszy szmelc i szajs i nigdy go nie kupie jak nie będzie telefonów z systemem Windows mobile 10 to ja telefon kupie na klawiaturę a nie android bo to jest szajs ok

 • LeBomB

  Spoko, dobra sprawa, tym bardziej że sam się z tym męczyłem i SMSy w końcu olałem.
  Jeszcze kilka uwag.
  Jeżeli mamy fantazję i chcemy to wszystko zrobić z poziomu telefonu, lub po prostu dołączyć konto MS do smartfona, czy choćby w niektórych przypadkach zalogować się do OneDrive czy inncy usłuch MS, to trzeba mieć alias konta kończący się na outlook.com lub microsoft.com. Taki alias możemy dodać do istniejącego konta MS w jego ustawieniach z poziomu strony internetowej. W przeciwnym wypadku mając jako login do konta MS adres mailowy na innej domenia, np. wp.pl o2.pl interia.pl itp. Android będzie na siłę rozpoznawał to jako zwykłe konto pocztowe nie konto MS.

  Plik CSV można również wyeksportować już po podłączeniu konta MS do Androida. W kontaktach wybrać konto outlook jako widoczne, zaznaczyć kontakty i wyeksportować do pliku CSV. Potem z poziomu kontaktów przechodzimy na konto google i dajemy importuj i działa.
  Jest też opcja przenieś kontakty między kontami, ale to powoduje fizyczne przeniesienie kontaktów z konta MS na konto Google i po synchronizacji tracimy kontakty z konta MS.
  Ogólnie plik CSV przy tych kombinacjach to warunek konieczny choćby w celu zabezpieczenia kontaktów na wypadek usunięcia ich z kont.

  Co do synchronizacji zdjęć, to można synchronizować i z dyskiem google i z oneDrive. Jeżeli ktoś skorzystał kiedyś z promocji i ma za free 1TB na OneDrive to jest to lepsza opcja, bo nie ma ograniczenia co do jakości eksportowanych zdjęć i można eksportować pełny rozmiar i oryginalną jakość.

 • Michał, dziękuję za artykuł. Dodam jeszcze, że jeśli ktoś nie miałby dostępu do konta Microsoft (zapomniane hasło) lub też kontakty miał w telefonie (brak konta Microsoft), to może spróbować przekopiować przez Bluetooth kontakty aplikacją Move Contacts Transfer/Backup developera MADAJEVI.

 • zynio

  apropo jest nowa aktualizacja( oficjalna) Windows 10 Mobile:
  10.0.15254.158
  w nocy mi się pojawiła aktualizacja.

  • lukasik79

   Na oficjalnym? Ja mam taką aktualizację w Fast Ring.

   • zynio

    na fast jest :

    10.0.15254.16

    • lukasik79

     15254.16 otrzymałem w grudniu. Dzisiaj telefon zasysa .158.

     • zynio

      no to musisz być na oficjalnym bo na:
      – 640 fast i jest 10.0.15254.16
      – 950 stabilny 10.0.15254.158

     • lukasik79

      Aż sprawdziłem ustawienia Insidera. Jak byk mam ustawione szybkie aktualizacje. L640 w tym kręgu właśnie instaluje 158.

     • zynio

      no to zerknij tutaj…
      https://buildfeed.net/
      oj sorka szok aktualizacja na insider leci u mnie dla 640 ale przecież oficjalny tego samego nr. jest teraz jestem zaskoczony.

     • lukasik79

      Przyjacielu, jak aktualizacja zostanie zainstalowana podeślę zrzuty z telefonu. Na pewno mam Fast. Nie chcę sie w żaden sposób przekomarzać czy kłócić, ale na 1000000000000000 % w Fast instaluje 158.
      Zmieniłem region na USA i może dlatego tak jest?

   • na obydwu

    • Solar

     zDziwne. Zawsze były w co drugi wtorek m-c. Teraz w sobotę to pewnie dodali Cortane po Polsku😉😉😀

  • Patryk PowerUser

   Zabezpieczenie przed Spectre i Meltdown.

 • Joker

  Hahaha aplikacji allegro nie ma sklepie microsoft store

  • Mobilny
   • Joker

    Ale nie można pobrac pisze ze produkt jest obecnie niedostepny i pisałem do nich to mi to potwierdzili ze już nie bd można pobrać i zaktualizowac ze nie wspierają podobnie jak microsoft

    • marw

     Allegro kaufen – Duetsche Microsoft Store
     Parę dni temu pobrałem i działa po polsku 😉

     • Joker

      Coo??

 • zynio

  Jestem ciekaw dlaczego na oficjalnym i insider ( fast) jest ta sama aktualizacja. Pomieszało sie coś w Microsoft ?

 • mk8

  Wszytsko ładnie prosto opisane ale rzeczywistość jest trochę cięższa. W wypadku wielkiej liczby smsów (kilkadziesiąt tysięcy), eksport jest mega upierdliwy i aplikacja wm ma tendencję do wywalanis się. Sam import po udanym eksporcie również może się nie udać (błędna składnia xml) i możemy zostać bez wiadomości.

  Eksport do csv pozbawia nas zdjęć kontaktów. Prościej użyć jakiegoś klienta (np. Nine) i nadal korzystać z kontaktów outlook. Synchronizacja działa bez problemów.

  Nie wiem czy u wszystkich ale u mnie synchronizacja kontaktów za pomocą aplikacji Outlooka na androida zdjęcia kontaktów pomija.

  Podsumowując, sama przesiadka jest dość ukierdliwa i w moim wypadku skończyła się przeniesieniem tylko części smsów. Kontakty zsynchronizowałem aplikacją Nine i działa to bardzo dobrze. Mam tel. Samsunga i jest apka do przenosin wszystkiego ale niestety jej wydanie na WM jest słabe i mi się połączyć nie udało. Import z iPhone w ten sposób działa ekstra.

  To tyle ode mnie 🙂

  • Robertdg

   A kto ma w telefonie kilkadziesiąt tysięcy sms?chyba tylko jakiś psychol 🙂

   • Solar

    Nie obrażaj, można odbić, że mało sms ma sobek i gbur. Np ludzie zakochani z mnóstwem przyjaciół mają tyś sms i fo tego są sentymentalni. Widzisz jakie proste

   • Patryk PowerUser

    Stalker 😀

    • mk8

     Chyba musisz poznać definicję tego słowa.

     • Patryk PowerUser

      Chyba Ty

   • mk8

    Być może albo może po prostu ktoś kto używa tej formy komunikacji ? 🙂 Miałem tam kilka istotnych informacji do lokalizacji których się przyzwyczaiłem a jak być może wiesz przyzwyczajenie to druga natura człowieka. Tak czy inaczej dane te musiały powędrować gdzieś indziej, mus przesiadki. Inna sprawa, że nie mam w zwyczaju usuwać wiadomości. Niby po co? A telefonu nie mam od wczoraj i jeśli się go używa a nie tylko ogląda to siłą rzeczy ta liczba rośnie niebotycznie.

    • Kopiuj wklej I aplikacja do notowania. Smsy mozesz zostawić na kompie, żeby re. dało się wykopać coś z nich. Też miałem dużo informacji na poczcie opery. Zrobiłem kopię zapasową, jak zamykali usługę i nigdy tam nie zajrzałem.

  • kilka dni temu straciłem 13 tys. plików na komputerze, odzyskałem najważniejsze, poczułem ulgę patrząc na pusty dysk

   zadaj sobie pytanie czy naprawdę potrzebujesz te kilkadziesiąt tysięcy smsów

   • animaty

    Coś ty takiego zrobił, że pliki poleciały?

 • Krzysztof Miłota
  • Solar

   Też mam. Zawsze były w co drugi wtorek.

   • artykuł będzie za kilka minut

   • Krzysztof Miłota

    No i wszystko jasne : „Styczniowa aktualizacja zawiera poprawki dla ostatnio wykrytych zagrożeń Spectre oraz Meltdown, które dotyczą niemalże wszystkich procesorów niezależnie od ich architektury.”
    Czyli to nie wtorkowa aktualizacja.

 • Życie jest łatwiejsze jak na Windowsie logujemy się kontem google (adresem do konta MS jest nasz główny adres gmail) i wszystkie kontakty trzymamy na gmailu, połowę roboty mniej

 • Gutek

  Od czasu, gdy ludzie zaczęli gromadzić wszystkie smsy, mmsy i czaty z komunikatorów, zacząłem ograniczać te formy kontaktu do oficjalnych. Maile zawsze gromadzili. Nieoficjalnie mogę tylko rozmawiać na żywo lub przez tel, choć to ostatnie to też kwestia czasu i wszystkie rozmowy będą archiwizowane. Tęsknię za zapisem ostatnich 100 smsów w komórce. Na cholerę ludziom to wszystko.

 • Stefan Ziut

  MMSy też da się przenieść za darmo, ale trzeba troszkę kombinować/instalować.
  1. Robimy backup „contacts + message backup”
  2. kopiujemy na kompa
  3. instalujemy pythona
  4. na githubie wyszukujemy konwerter msg do xml
  5. plik wynikowy kopiujemy na androida
  6. instalujemy na andku „SMS Backup & Restore”
  7. odzyskujemy mmsy

  Wady – nie zawsze ustawiają się odpowiednio w konwersacji

 • Żona została na W10M… Właśnie dowiedziałem się, że nie da się synchronizować kalendarza live.com -> google. Nawet tylko w tym jednym kierunku.

  • marw

   Synchronizować czy przenieść?
   Miałem troche podobny problem, pomógł reset do ustawień fabrycznych.

  • LeBomB

   Da się wszystko, tylko najłatwiej z poziomu telefonu. Do Androida oprócz konta Google musisz dołączyć konto MS/outlook, musi mieć odpowiedni alias kończący się najlepiej na outlook.com (aliasy dodajesz z poziomu strony internetowej w ustawieniach konta MS). Wtedy w kalendarzu masz dwa konta z których możesz pobrać dane czyli konto google i konto MS.

   • Dlaczego o tym nie pomyślałem! Genialne! Dzięki!

 • Ja jestem niepoprawnym optymistą i na lumii 950 czekam na surface phone