Wszystko co powinniście wiedzieć o aplikacjach PWA

Aplikacje PWA to strony internetowe, które posiadają kilka dodatkowych funkcji, dzięki czemu systemy Android oraz Windows 10 traktują je jako natywne aplikacje systemowe. Wystarczy wyświetlić stronę przygotowaną według standardów PWA za pomocą przeglądarki internetowej i zapisać ją na ekranie startowym. Uruchomienie dodanego skrótu spowoduje włączenie aplikacji PWA.

Czym są aplikacje PWA?

Dokładne informacje o aplikacjach PWA zawarłem w tym artykule. Należy pamiętać, że progresywne aplikacje internetowe są dosyć młode i przez cały czas rozwijają się. W związku z tym posiadają pewne ograniczenia względem natywnych aplikacji. Dodatkowo wymagany jest w miarę świeży system operacyjny. W przypadku Androida jest to wersja 7.1.1 choć starsze wersje też obsługują PWA, ale w tym wypadku nie wszystkie funkcje mogą być obsługiwane jak np. wypychane powiadomienia (push). Użytkownicy systemu Windows 10 otrzymają pełne wsparcie dopiero w zbliżającej się aktualizacji Redstone 4 (Spring Creators Update). Baza aplikacji stale się powiększa, ale na ten moment zaledwie kilkunastu dużych deweloperów dopasowało swoje strony do wymagań PWA.

Popularne aplikacje PWA:

Jak zainstalować aplikacje PWA?

Android

W przypadku telefonów z systemem Android wystarczy za pomocą przeglądarki Chrome wejść na progresywną stronę internetową, na której powinna wyświetlić się informacja o możliwości dodania strony do ekranu startowego (poniższy zrzut po lewej stronie). W większości przypadków jednak nie wyświetla się taka propozycja i stronę należy dodać ręcznie wybierając z menu przeglądarki opcję „Dodaj do ekranu głównego” (poniższy zrzut po prawej stronie).

Windows 10

Nieco trudniej wygląda sprawa w przypadku systemu Windows 10. Pełne wsparcie pojawi się dopiero wraz z aktualizacją Redstone 4, ale już teraz udało mi się zainstalować w systemie Fall Creators Update takie aplikacje jak Mapy Google, Tinder, trivago czy Uber. Na poniższym zrzucie widać aplikacje Uber oraz Mapy Google w systemie Windows 10 Fall Creators Update.

Aby dodać aplikację PWA w systemie Windows 10 należy zainstalować przeglądarkę Chrome (ponieważ Edge jeszcze nie obsługuje PWA) a następnie włączyć eksperymentalny dodatek o nazwie Desktop PWAs (w pasku adresu przeglądarki wpisujemy about:flags, wyszukujemy dodatek i go włączamy). Kolejny krok to otwarcie progresywnej strony internetowej i uruchomienie narzędzi programistycznych (Menu > Więcej narzędzi > Narzędzia dla programistów). W narzędziach przechodzimy do sekcji Applications > Service Workers i klikamy kolejno w: ikonkę telefonu i tabletu (strona będzie wyglądać jak na telefonie) oraz zaznaczamy opcje Update on reload oraz Bypass for network. Na sam koniec odświeżamy stronę (F5) i z menu wybieramy opcję „Dodaj do ekranu głównego”. Szczegółowa instrukcja znajduje się na tej stronie (akapit „How to get Google Maps Go on desktop”).

Plusy i minusy aplikacji PWA

Minusy

Tak jak wspomniałem wcześniej aplikacje PWA posiadają pewne ograniczenia względem natywnych aplikacji. Dla przykładu aplikacja Mapy Google nie posiada funkcji nawigacji. Możemy w niej jedynie przeglądać mapy oraz planować podróże. W systemie Android 7.0 nie działają wypychane powiadomienia. Podejrzewam, że działają dopiero od wersji Android 7.1.1. Porównałem również kilka aplikacji PWA do ich natywnych odpowiedników i z reguły progresywne aplikacje posiadają mniej funkcji oraz mają nieco zmieniony interfejs użytkownika. Sporym minusem jest także dosyć mała baza aplikacji, w której zabrakło największych graczy takich jak np. Facebook.

Plusy

Największym plusem aplikacji PWA jest ich dostępność. Już wkrótce niezależnie od tego jaki będziemy posiadać system będziemy mogli zainstalować progresywną aplikację. Niesie to zarówno korzyści dla deweloperów jak i użytkowników. Twórcy aplikacji nie będą musieli tworzyć odrębnych aplikacji na każdy system a wystarczy, że stworzą jedną wspólną w standardzie PWA. Dzięki temu użytkownicy będą mieli dostęp do swoich ulubionych aplikacji bez patrzenia na zawartość sklepów poszczególnych producentów. Ponadto wszelkie aktualizacje aplikacji będą dokonywane po stronie serwera a to oznacza, że użytkownicy zawsze będą korzystać z najnowszej dostępnej wersji.

Jak wyglądają aplikacje PWA?

Poniżej zamieszczam zrzuty z kilku najpopularniejszych aplikacji. Oprócz zmian wizualnych aplikacje różnią się także dostępną funkcjonalnością – na ten moment na niekorzyść PWA. W przypadku aplikacji Instagram przewijanie obrazów wydaje się płynniejsze w aplikacji PWA niż w natywnej wersji. Z kolei natywna oferuje więcej możliwości. Jeżeli wcześniej korzystaliśmy z natywnych aplikacji to po wgraniu PWA od razu zorientujemy się, że mamy do czynienia z aplikacją, która posiada pewne braki i niedociągnięcia. Należy jednak pamiętać, że progresywne aplikacje dopiero zyskują na popularności i w niedługim czasie mogą znacząco nadgonić funkcjonalność oraz działanie do natywnych aplikacji.

Na poniższych zrzutach widać różnice pomiędzy aplikacjami PWA (po lewej stronie) a natywnymi aplikacjami (po prawej stronie).

Instagram

Mapy Google

OLX

Uber

Gdzie szukać aplikacji PWA?

Nie ma jednej strony, która zbierałaby wszystkie progresywne aplikacje. W Internecie można znaleźć sporo stron, które zawierają odnośniki do aplikacji PWA. Możecie zerknąć np. na stronę https://pwa.rocks lub https://www.pwastats.com. Microsoft poinformował, że wraz z aktualizacją Redstone 4 (Spring Creators Update) będzie umieszczał najbardziej popularne aplikacje PWA w swoim sklepie. Producenci również będą mogli zgłaszać swoje strony do sklepu Microsoft. Nie wiadomo czy Google również podąży tą samą ścieżką i pozwoli na umieszczanie aplikacji PWA w swoim sklepie. Trzeba jednak przyznać, że na ten moment wyszukiwanie progresywnych aplikacji może stanowić problem.

Czy warto zawracać sobie głowę aplikacjami PWA?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Niektórzy twierdzą, że aplikacje PWA to przyszłość. Mniej optymistyczne osoby z kolei uważają, że aplikacje te nie podbiją serc użytkowników. Moje zdanie znajduje się obecnie gdzieś pośrodku i z ciekawością będę obserwował dalszy rozwój standardu Progressive Web App oraz zaangażowanie deweloperów.

Źródło: WindowsCentral, Medium, Thurrot

 • The Hooded Man

  Właśnie dostałem aktualizację zabezpieczeń z 1 lutego (Sony XZ).

  • Direct

   Ja ostatnio dostałem styczniowe na średniopółkowej XA1. Też nieźle.

   • The Hooded Man

    Przed XZ miałem właśnie XA1 – bardzo fajny smartfon, wydajny, ze świetnie działającym andkiem. Jedyne czego mi brakowało, to czytnik linii papilarnych. Gdzieś oreo zaraz dostaniesz 😉

    • Direct

     Ponoć jakoś w I kwartale miał być, zobaczymy. Mnie najbardziej w XA1 zadziwia bateria. Tylko 2300 mAh i do tego MediaTek (Helio P20), a tam można 6h na ekranie na Wi-Fi wykręcić :).

     Co do czytnika – miałem w poprzednim telefonie (Redmi Note 3 Pro 3/32), używałem, ale nie był mi niezbędny.

     • The Hooded Man

      No, bateria niezła, tylko 2300, a trzyma jak głupia, no i szybko się ładuje. U mnie czytnik to mus, szybki dostęp do urządzenia i do konta bankowego. No i aparacik niezły niezły.

     • Direct

      Będąc przy baterii – jest także USB-C. Wciąż rzadko spotykane w średniej półce.

     • The Hooded Man

      Jedyne do czego można się przyczepić w XA1, to głośnik multimedialny (autobusowym DJ-em z nim nie zostaniesz) 😉

     • Direct

      Szału nie robi, niemniej słyszałem już dużo gorsze :).

  • A Samsungi S8 i S8+ od operatorów w dalszym ciągu czekają na Oreo i zabezpieczenia. Obecny poziom zabezpieczeń to 1 listopada…

   • The Hooded Man

    O kurcze, a ja myślałem że to w G6 się spóźniali. A jak sytuacja z oreo na S8 – jest już aktualizacja dla nougata?

    • W wariancie XEO czyli z wolnej sprzedaży już jest Oreo i zabezpieczenia z lutego. Teraz w kolejce czekają telefony pochodzące od operatorów.

   • Jak telefon to tylko z wolnego rynku

    • W przypadku poprzedniej aktualizacji było około 5 dni opóźnienia. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie albo niewiele dłużej.

     • teraz zanosi się na 5 miesięcy 🙂

     • Obstawiam, że aktualizacja pojawi się w przyszłym tygodniu.

 • Direct

  W przypadku telefonów z systemem Android wystarczy za pomocą przeglądarki Chrome wejść na progresywną stronę internetową, na której powinna wyświetlić się informacja o możliwości dodania strony do ekranu startowego […]

  Od niedawna działa to również na mobilnym Firefoksie.

  PS. Tak, jestem w tych 0,8%, którzy na Androidzie używają Firefoksa :).

  • Lyncz

   Też masz może w nim błąd polegający na „zawiasie” przy ładowaniu pierwszej strony zaraz po uruchomieniu?

   • Direct

    Nic takiego nie odnotowałem. Zauważyłem za to, że mobilny lisek działa lepiej po kilku dniach używania (gdy już zrobi sobie cache), niż tak na świeżo zaraz po instalacji. To na pewno wielu odstrasza, bo z początku rzeczywiście jest wyraźniej wolniejszy od mobilnego Chrome’a. Potem się to wyrównuje.

  • Nie wiedziałem, że FF też obsługuje PWA. Dziękuję za informację.

   • Direct

    A są jakieś polskie strony wykorzystujące PWA? Na ten moment na pewno dobreprogramy mają możliwość dodania ikony na pulpit, z której działa to jak aplikacja.

    • Niestety nie znam żadnych polskich stron. Próbowałem znaleźć, ale to nie jest takie proste…

     • Direct

      Ale na DP to jest PWA czy coś innego?

     • Według mnie to nie jest PWA.

    • Mobilny

     Onet wykorzystuje PWA.

     • Direct

      To raczej też nie jest PWA. Otworzenie artykułu z Onetu z ikony na pulpicie powoduje i tak otwarcie czegoś w rodzaju przeglądarki, więc PWA jest tutaj wątpliwe.

     • Mobilny

      Tak, nie jest jeszcze kompletna. Ale strona główna działa w ten sposób.

     • Nawet jeżeli jeszcze nie jest gotowa to działa poprawnie na Android 7.0 i Windows 10. Jest to jednak tylko wersja mobilna strony więc otwierania na komputerze mija się z celem.

     • Dopisałem do artykułu.

  • Też używam

 • Heniek

  Sorry ze nie na temat jaka aplikacje polecacie do rozpakowywania plików rar w10M?

  • Art

   8zip

   • Heniek

    Dzięki 🙂

 • Daniel Orzanowski

  Serduszko za świeżaki 😀

  • Hm?

   • V3

    Cieszy się że jako jedni z pierwszych o tym piszecie 😊

    • Raczej chodzi o świeżaki z Biedronki widoczne na zrzucie z aplikacji OLX 🙂

     • V3

      Aaa aaa 😁o Boże ale jestem stary 😁

     • V3

      Michał mógłbyś gdzie podpiąć taka informacje? To bardzo często spotykany problem zwłaszcza w czystym Androidzie.
      Tutaj link do materiału. Dodatkowo przy interfejsie Miui należy zaklodkowac aplikacje do push czyli Whatsapp i Vibera oraz ta aplikacje od wybudzania danych.

      https://www.download.net.pl/jak-naprawic-opozniajace-sie-powiadomienia-push-z-facebooka-hangoutow-i-innych-aplikacji-w-androidzie/n/6042/

     • Direct

      Brak powiadomień w aplikacjach to problem domyślnych ustawień w agresywnie oszczędzających energię nakładkach jak MIUI (Xiaomi) czy EMUI (Huawei), a nie tzw. czystego Androida.

     • V3

      Mam zmodyfikowane Miui I nie masz racji. Aplikacje bez optymalizacji energii z nadanymi uprawnieniami dalej się usypialy.

     • V3

      Oczywiście były zklodkowane 😉

     • Direct

      Miałem MIUI przez 11 miesięcy. Dodanie aplikacji do autostartu i wyłączenie dla niej oszczędzania energii powodowało, że z powiadomieniami nie było problemu. I akurat kłódka nie miała tu nic do rzeczy :).

     • V3

      No widzisz. A u mnie dodanie do autostartu, wyłączenie oszczędności energii dla wskazanych appsow, niczego nie zmieniło. Zaklodkowanie pomagało tylko na chwilę. Dopiero ten patent który znalazłem działa.
      Tyle że aplikacje muszą być również zaklodkowane.
      Jak widzisz Miui – Miui nie równe.

     • Direct

      A co to za „zmodyfikowane MIUI” miałeś/masz?

     • V3

      Stockowy Android 7.0 od Koolnee.
      Do tego natywny MyLauncher nie do zmiany. Tzn nie da się zmienić na inny. W sensie na trwałe.
      Ps. Przepraszam ale nie dodałem appsow do autostartu bo tu nie ma nawet takiej opcji. Cała reszta jak pisałem.

     • Direct

      Zaraz, zaraz. Masz niby MIUI na tym Koolnee? No chyba nie. Obecnie prawdziwe MIUI jest tylko na Xiaomi. Ty masz jakąś podróbkę. Coś, co może wyglądem przypomina MIUI, ale nim nie jest.

     • V3

      A co to za różnica. Miui Emui zasada działania ta sama. Poza tym odkąd Miui to zamknięty Rom żeby gadać o podrobkach. Wtedy całe Miui Polska byłoby na pregierzzu.
      Bazuje na Androidzie? Bazuje. Wygląd i zasada działania ta sama? Ta sama.

     • Direct

      Bardzo dziwne podejście masz. Tyle powiem.

     • V3

      No jak dziwne. Szukałem rozwiązania dla problemu. Nie interesują mnie prawa autorskie. A ty mi cos zaczynasz klepac o oryginalności Miui jak mnie to w ogóle nie interesuje. A czymże jest Miui jak niczym innym jak w pełni modyfikowalna nakładka systemu Android. Oczywistym jest ze szereg producentow może sobie to dowolnie modyfikować a już na pewno w Chinach.
      Ale ja cię nie naklaniam do debaty o prawach autorskich tylko na temat technicznego rozwiązania.

     • V3

      Więc jak mamy prowadzić dyskusje na zasadzie to nie jest orig. MIUI bo przecież niemożliwym jest ze ktoś śmiał sobie zmodyfikować coś co w nazewnictwie należy do Xiaomi to naprawdę taka debata nad liściem sałaty nie ma sensu. Rozumiesz? 😊

     • V3

      Zamiast pier…. c o tym jaka to wersja pogadajmy o usunięciu problemu. Ja ci wskazałem moje rozwiązanie. Podaj kolejne. Już wiesz ze autostartu nie ma. Bo nie ma tego w opcjach.

     • Direct

      Na takim poziomie dyskutuj sam ze sobą.

     • V3

      Na jakim poziomie? Z mojej strony merytorycznym że wskazaniem co zrobione ze działa, I z twojej laniem wody na temat wersji?
      Przestań zachowywać się jak dzieciak. No chyba ze nim jesteś to dziela nas dekady i rozmowa i tak sensu nie ma żadnego.
      A już ten foch z twojej strony niczym u baby to już w ogóle smieszno 😉😁

     • V3

      Aktualna wersja:
      V5FPGFFA.YIN.KOOLNEE.HB.FHJ.P5PA.0109.V3.03_20180109-1422

     • Nie za bardzo ogarniam ten temat więc powstrzymam się od pisania.

     • V3

      Tak pokrótce napiszę. Większość smartfonów z Chin ma w jakiś tam sposób modyfikowany Soft. I np sprzęty na Miui lub Emui sprawiają problemy w zakresie powiadomień Push czyli min do Whatsapp.
      O ile przy Xiaomi czy Huawei są fora od pomocy i problem łatwo usunąć, o tyle przy innych producentach którzy modeyfikuja system i nakładki, ten problem przy stosowaniu modyfikacji Miui występuje. I nie pomagają rozwiązania z orig Miui bo po modyfikacji nie ma w systemie odpowiednich opcji jak min.edycja Autostartu.
      Tak więc problem z push = problem z powiadomieniami WHATSAPP Viber. Dzieje się tak dlatego że system usypia transmisje i wznawia po skorzystaniu z aplikacji. Taki bug zeszyty w nie do końca dobrze przerobionej nakładce.

     • Z tego co piszesz to nie jest błąd tylko celowe ograniczenie działania procesów w tle w celu zaoszczędzenia baterii. Popularni producenci udostępniają opcję wyłączenia tego oszczędzania a Chińczycy w swoich wynalazkach już nie.

     • V3

      Tak dokładnie. W sedno.

   • Daniel Orzanowski

    świeżak na scr olx 😀

 • youkai20

  To tylko ciekawostka, w dodatku zbędna. Póki co. W każdym razie uważam, że PWA skończą tak, jak 3D w telewizorach – rynku nie podbiją, a potencjalni użytkownicy (do spółki z programistami) nawet nie zauważą ich zniknięcia. Obecnie wygląda to bowiem na próbę „przepchnięcia” PWA do masowej świadomości, zaś same aplikacje są niedopracowane, słabe. Niemniej – pożyjemy, zobaczymy…

 • Jarek

  Czyli na W10M nie uświadczymy PWA?

  • Dokładnie tak. Aplikacje PWA nie trafią na W10M.

   • Krzysztof Miłota

    Może pomogłoby zaktualizowanie Edge w W10M? Tylko musieliby zaktualizować cały system, bo Edge wtopiony jest w system.
    A w ogóle to ciekawy jestem kiedy naprawią wyświetlanie PDFów w Edge.

    • Heniek

     W marcowej aktualizacji mam nadzieje

    • Konieczna jest aktualizacja systemu do nowszej wersji. Minimum Redstone 3, ale zalecany jest Redstone 4.

 • Przepraszam że nie na temat ale czy tylko u mnie OLX w Edge’u wariuje jak PDF?

  • Heniek

   U mnie tak samo

   • Po prostu świetnie 😔 Ciekawe co zamkną po WMP

    • Heniek

     Masz tak ze po jakimś czasie aplikacje wywalają do pulpitu? Bo u mnie tak mam

     • Raczej nie, jak wywalają to przy uruchamianiu ale tylko niedorobione typu te zdjęcia UWP albo Messenger, FB

     • Heniek

      Ale messenger i fb oby nie zginęły ze sklepu ale mi wywalaly jak usunąłem telemetrie i wyczyściłem pliki a teraz narazie jest git

     • Oczywiście w sklepie niech sobie będą, choć ważniejsze żeby nie odłączali użytkowników jak w WP8.1 bo zostaje solidny sprzęt ze świetnym systemem którym można wyłącznie robić zdjęcia.

     • Heniek

      Edge by naprawili i bym nie narzekał już to jest najważniejsza bolaczka tego systemu

     • Jak na razie tylko psują więc na wiele bym nie liczył 😔