Poznaj system Windows Phone 8 – wideo i opis najnowszych funkcji

Microsoft wczoraj w San Francisco zaprezentował najnowszy system Windows Phone 8. Najważniejsze funkcje to lepsza integracja z komputerem, pokoje dla osób, kontrola rodzicielska, nowy ekran blokady z możliwością ustawienia powiadomień oraz automatycznymi obrazami tła, dodatkowe wsparcie dla komend głosowych oraz głęboka integracja z VoIP.

 

Live Apps i nowy ekran blokady

Oprócz nowego wyglądu ekranu głównego z możliwością zmiany rozmiaru żywych kafelków jest także nowa funkcja Live Apps, która nie tylko będzie zobrazowana jako żywe kafelki ale będzie posiadać zdecydowanie większą integrację z pozostałymi aplikacjami.

W systemie Windows Phone 8 znajdziemy całkowicie nowy ekran blokady, który jest doskonałym przykładem na to jak Live Apps mogą zostać zintegrowane z innymi częściami systemu operacyjnego. Nowy ekran blokady pokazuje teraz powiadomienia (na przykład ikony czy liczniki) ale również może zostać skonfigurowany do pokazywania bogatej zawartości. Głównym założeniem było to, że ekran blokady jest najczęściej oglądanym miejscem interfejsu użytkownika. Dlatego też użytkownicy mogą wyświetlać na ekranie blokady pokaz slajdów lub tekstowe aktualizacje dzięki Live Apps. System Windows Phone 8 jest pierwszym systemem mobilnym, który standaryzuje rodzaj komunikacji pomiędzy danymi oraz powiadomienia w drodze.

Windows Phone 8 - Live Apps i nowa blokada ekranu

 

Nowe i zaktualizowane aplikacje

Wraz z nadejściem Windows Phone 8 aktualizacji doczekała się aplikacja Facebook, która wspiera najnowszy ekran blokady i pozwala na szybkie podglądanie nowości w społecznościach.

Windows Phone 8 - Facebook

Kolejną aplikacją, która została zintegrowana z systemem jest odświeżona wersja Skype. Główną zmianą jest dodanie możliwości dzwonienia oraz odczytywania wiadomości bez konieczności działania aplikacji w tle, dzięki czemu zaoszczędzimy baterię.

Skype Windows Phone 8

 

Nowe zintegrowane aplikacje

Data Sense

Data Sense to aplikacja, dzięki której będziemy mogli ustawiać limity miesięczne dla przesyłu danych. Aplikacja sama może dostosować się do ustawionych wcześniej limitów miesięcznych ucząc się na tym jak korzystamy z naszego telefonu. Dodatkowo będąc w zasięgu sieci Wi-Fi aplikacja automatycznie przełączy komunikację na darmowe lub zapisane wcześniej punkty hotspot,i dzięki czemu ten sam plan taryfowy może nam starczyć na przeglądanie o 45% więcej stron niż dotychczas.

Windows Phone 8 - Data Sense

Kid’s Corner

Kid’s Corner to nic innego jak kontrola rodzicielska. Dzięki tej aplikacji możemy ustawić do jakich gier, programów czy innych funkcji telefonu będzie miało nasze dziecko po włączeniu Kid’s Corner. Teraz już nigdy Twoje dziecko nie usunie ważnych kontaktów, zdjęć czy innych danych.

Windows Phone 8 - Kid's Corner

People Hub Rooms

Pokoje to miejsca, w których możesz się dzielić zdjęciami oraz wymieniać informacje z osobami przypisanymi do danego pokoju. Rooms umożliwia nam wymianę zdjęć, plików wideo, notatek czy zakładanie mini czatów z wybranymi osobami, które wcześniej zaprosiliśmy do naszego prywatnego pokoju.

Windows Phone 8 - Rooms

 

Integracja z komputerem PC i konsolą Xbox

Połączenie pomiędzy systemem Windows na komputerze PC, konsolą Xbox oraz telefonem Windows Phone będzie zunifikowane za pomocą jednego konta SkyDrive. Zostało również potwierdzone, że zdjęcia będą wgrywane do chmury SkyDrive w pełnej rozdzielczości.

Windows Phone 8 - PC, telefon, Xbox

Oczywiście wyszczególnione w artykule nowości to nie wszystko co znajdziemy w systemie Windows Phone 8. Zachęcam do obejrzenia filmu z początku artykułu. Należy również dodać, że nie tylko Nokia będzie produkować smartfony wyposażone w WP8. Obok fińskiego producenta znajdą się takie firmy jak HTC (8S, 8X) czy Samsung (ATIV S).

Najnowszy telefon Nokia Lumia 820 z systemem Windows Phone 8 będzie dostępny 6 listopada w cenie 2149zł. Z kolei Nokia Lumia 920 będzie dostępna w połowie listopada i będzie kosztować 2699zł. Informacje o cenach i dostępności można znaleźć na stronie nokiaskleponline.pl.