• Porady
  • Komentarze: 2

Poznaj 5 wskazówek, które podniosą poziom bezpieczeństwa Twojego telefonu Lumia

Październik został w USA Narodowym Miesiącem Wiedzy o Cyberbezpieczeństwie, którego celem jest podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa w Internecie i edukowanie ludzi jak zachowywać się by elektroniczny świat stał się lepszym miejscem.

Ponieważ bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, chcielibyśmy skupić się na bezpieczeństwie naszych smartfonów. Pomimo tego że telefony Lumia działające na systemie operacyjnym Windows Phone 8.1 są dobrze zabezpieczone, warto zapoznać się z pięcioma wskazówkami opisanymi poniżej. Ich głównym założeniem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i ochrona nas, użytkowników, przed potencjalnymi zagrożeniami.

Zablokuj swój telefon Lumia

Lepiej dmuchać na zimne, więc warto wyrobić sobie nawyk korzystania z zabezpieczania telefonu hasłem. Można również rozważyć skorzystanie z zablokowania karty SIM kodem PIN, aby uchronić ją przed nieautoryzowanym użyciem.

Oczywiście zalecane jest użycie takiej kombinacji cyfr, która nie będzie łatwa do złamania. Odradzane jest używanie daty urodzenia, numeru telefonu czy numer PESEL.

Zablokuj swój telefon Lumia

 

Aktywuj funkcję “Znajdź mój telefon”

Twoja Lumia jest wyposażona w funkcję “znajdź mój telefon”, którą można znaleźć w ustawieniach. Jej aktywacja pozwala zlokalizować Ci Twój telefon, niezależnie od tego, czy został on zgubiony gdzieś w domu i nie sposób go namierzyć, czy też rzeczywiście skradziony.

Ta darmowa usługa (której działanie możesz sprawdzić tutaj) pozwala zadzwonić, zablokować, pokazać na mapie aktualną pozycję telefonu lub wymazać jego zawartość – a wszystko zdalnie wprost z przeglądarki internetowej.

Ważna uwaga: Funkcja ta wymaga by telefon był połączony z internetem.

Znajdowanie telefonu Lumia

 

Aktualizuj swój telefon regularnie

Kiedy widzisz powiadomienie o aktualizacji albo też o tym, że aplikacja wymaga uwagi, zaakceptuj i zainstaluj proponowane aktualizacje, zarówno dla telefonu, jak i samej aktualizacji. Zalecamy robienie tego, aby zawsze posiadać zainstalowaną najnowszą wersję systemu.

Aktualizuj oprogramowanie telefonu Lumia

 

Chroń swoją prywatność

Staraj się unikać łączenia się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi w miejscach takich jak kawiarnie czy lotniska, szczególnie jeśli chcesz korzystać z bankowości elektronicznej czy wykonywać inne transakcje finansowe, ponieważ poziom zabezpieczeń i ochrony prywatności może być bardzo niski. Znacznie bezpieczniejszym jest skorzystanie z własnego połączenia internetowego, które szyfruje dane podczas ich przesyłania.

Dodatkowo, nie zapisuj w pamięci przeglądarki czy aplikacji w telefonie nazw użytkownika i haseł do serwisów finansowych, z których korzystasz.

 

Wykonuj kopie zapasowe

Twoja Lumia działająca na systemie Windows Phone 8.1 daje Ci możliwość automatycznego zapisywania kopii zapasowej Twoich aplikacji, wiadomości tekstowych, kontaktów, zdjęć i plików video w usłudze OneDrive, tym samym pozwala zapisać niemal wszystkie dane w telefonie. Dlatego upewnij się czy włączyłeś tę funkcję i sprawdzaj stan kopii zapasowej regularnie.

Kopia zapasowa Windows Phone

A Wy jak dbacie o bezpieczeństwo Waszych telefonów Lumia?

Źródło: Nokia Support Discussions