Porównanie szybkości telefonów iPhone 6S, LG G4, Lumia 950, Galaxy S6 i Xperia Z5

Dzisiaj w Internecie trafiłem na ciekawe porównanie szybkości działania kilku topowych telefonów różnych producentów. Na filmie znalazły się aż trzy telefony z systemem Android, jeden iPhone 6S z systemem iOS oraz Lumia 950 z najnowszym systemem Windows 10 Mobile.

Po obejrzeniu filmu można odnieść wrażenie, że Lumia 950 z sześciordzeniowym procesorem Snapdragon 808 i 3GB wbudowanej pamięci RAM działa najwolniej ze wszystkich prezentowanych telefonów. Telefon marki Microsoft najwolniej poradził sobie z zadaniem, które polegało na podwójnym uruchomieniu dziesięciu aplikacji. Zatem według mnie powyższy test nie odpowiedział na podstawowe pytanie dotyczące tego z jak szybkim systemem mamy do czynienia. Szybkość działania aplikacji zależy w dużej mierze od ich przygotowania i optymalizacji producenta pod dany system operacyjny. Nie biorę pod uwagę szybkości uruchamiania systemu bo w codziennym użytkowaniu parametr ten nie ma żadnego znaczenia.

W tym momencie na scenę wychodzi największa bolączka systemu Windows 10 Mobile oraz Windows Phone. Brak pełnego wsparcia i częstych aktualizacji aplikacji w Sklepie Windows. W powyższym porównaniu bierze udział aplikacja Instagram, która od zawsze jest w fazie beta. Jest również stara wersja gry Fruit Ninja, która jeszcze była dostępna dla telefonów z systemem Windows Phone 7.5. Nieaktualizowane i stare wersje aplikacji nie mogą konkurować z ich stale aktualizowanymi odpowiednikami na pozostałych platformach. Na 10 testowanych aplikacji tylko trzy są przystosowane i napisane specjalnie pod nowy system Windows 10 Mobile. Są to aplikacje systemowe Mapy, Poczta i Aparat.

Z drugiej jednak strony to właśnie aplikacje tworzą system. Jedno bez drugiego nie może istnieć więc jeżeli w tej kwestii nic się nie zmieni a narzędzia Project Islandwood czy Project Astoria zawiodą to sytuacja mobilnej wersji Windows z pewnością nie ulegnie poprawie.

Źródło: YouTube