Polityka Microsoftu czyli cofanie się do przodu

Mija kolejny dzień oczekiwania na udostępnienie nowego buildu testowego systemu Windows 10 Mobile. Mieliśmy spore nadzieje, że build ten pojawi się w ubiegły czwartek, razem z nową wersją rozwojową systemu Windows 10 dla systemów stacjonarnych – Treshold 2, wraz z nowym systemem operacyjnym konsol Xboks One (New Xboks One Experience). Nadzieje te były tym bardziej uzasadnione, że wersja rozwojowa jest już praktycznie gotowa i pojawiła się w wewnętrznych kręgach Insider, dla wybranych developerów i pracowników korporacji.

Niestety, w czwartek nic się nie wydarzyło. Gabe Aul jak zwykle nabrał wody w usta i w jednej lakonicznej odpowiedzi na twitterze poinformował o przesunięciu terminu publikacji o kilka dni z uwagi na konieczność skupienia uwagi na dystrybucji wersji TH2 dla komputerów osobistych. No i świetnie, tylko od razu zadałem sobie pytanie, czy Microsoft jest firmą zatrudniającą 20 pracowników z darmowymi serwerami w Kambodży czy może jedną z największych korporacji na świecie? Inaczej mówiąc, tłumaczenie się dystrybucją pecetową w ogóle do mnie nie przemówiło. Co ma wspólnego dział odpowiedzialny za mobile z pecetową gałęzią Windows 10? Pojawia się tutaj pierwszy obszar wymagający korekty: błędna polityka informacyjna, której symbolem stało się słowo „soon”, czyli „wkrótce”.

Microsoft nie był i nie jest w stanie przedstawić spójnych i konkretnych informacji na temat premiery nowego systemu oraz nowych urządzeń mobilnych. Powiem szczerze, momentami mam wrażenie, że Gabe Aul robi nam łaskę publikując raz na dwa tygodnie tweeta na temat nowych buildów a raczej ich braku. Tak, jakby nie mógł napisać konkretnie: w ten czwartek nic nie wyjdzie, premiera przesunięta na przyszły wtorek godz. 10:00 czasu NY. I nie jest to problem jednego dnia i jednej publikacji. Problem ten pojawia się od początku prac nad systemem Windows 10, gdzie nikt tak naprawdę nie był wstanie powiedzieć kiedy ten system się pojawi poza magicznym słowem „Soon!”

Opóźnienia (nie bójmy się użyć tego słowa) w premierze nowego systemu mobilnego spowodowały rozjechanie się, i to dwukrotne, całej koncepcji koherencji systemów stacjonarnych i mobilnych nowej generacji software’owej. 31 lipca, kiedy debiutował Windows 10 build 240, jego odpowiednik mobilny był jeszcze w powijakach. Będzie we wrześniu! Najpóźniej w październiku! W listopadzie! Teraz czytamy o kilku falach dystrybucji zahaczającej o luty. Jeżeli nie jest to żart z klientów sieci Orange to coś tu naprawdę jest nie tak. 12 i 13 listopada pojawiła się nowa wersja stacjonarna: build 586, wersja 3, oferująca większą spójność, zbieżność i synchronizację z aplikacjami… nieistniejącego systemu mobilnego. Spójność ta sprawdza się fantastycznie czego dowodem są nasze dyskusje redakcyjne, gdzie konwersacje wysyłane z systemu stacjonarnego pojawiają się w wersji mobile (insider preview 581). Tylko dlaczego mogą się o tym przekonać jedynie użytkownicy buildów testowych? Dlaczego MS nie mógł poczekać kilka dni dłużej i przygotować duże wydarzenie: jednoczesną premierę trzech systemów operacyjnych gałęzi Treshold 2? Przy okazji pojawia się kolejny aspekt: system wdrażania aktualizacji przez operatorów. Jeszcze nie tak dawno czytaliśmy, że w związku z premierą W10 „rollowanie” nowych dystrybucji systemu zmieni się całkowicie i operatorzy zostaną pominięci. Dało się to robić przy okazji Preview for developers, dało w ramach Insider Preview, dlaczego więc mamy być skazani na widzimisię sieci Orange, Play czy Plus? Już raz byliśmy świadkami katastrofy w dystrybucji systemu 8.1 Update 1 (Denim), gdzie mimo premiery ogłoszonej 18 grudnia 2014 posiadacze np. Lumii 925 (w tym ja), musieli czekać aż do… marca, aż dana sieć zlitowała się i wypuściła aktualizację dla „mniej popularnych” komórek. Czy i tym razem będzie podobnie? Dlaczego jeden z wciąż najlepszych telefonów na rynku i na pewno najlepsza lumia (model 930) ma czekać aż do lutego na oficjalny roll out, skoro telefon ten najlepiej sobie radzi, obok L1520, z nowym buildem? Skoro już w tej chwili system w wersji 10581 chodzi na nim płynniej niż Windows 8? Tak jest przynajmniej na moim telefonie, gdzie W10 na dobre zastąpił już „ósemkę” a 581 z każdym dniem jest coraz szybszy i stabilniejszy, głównie za sprawą bardzo częstych ostatnimi czasy aktualizacji aplikacji systemowych.

No właśnie, Lumia 930 i 1520 (do tego jeszcze przebiera nóżkami na trzecie miejsce podium zapomniana Lumia 1020). Kapitalne telefony. Piękne, szybkie, świetnie działające. Z poprawionym hardware (930), dzięki czemu przestały się przegrzewać. Kapitalne możliwości video i optyki Carla Zeissa. I co? I modele te wycofane zostają z produkcji. Zero kampanii marketingowej. W jaki sposób Microsoft chce zdobywać nowe rynki jak w salonach półki wypełnione są po brzegi różnej maści androidowym asortymentem a z Lumii… co najwyżej model 640 do tego jak zdarzy się cud to 830-tka i jakaś 530-tka… 930-tkę udało mi się kupić cudem w wersji pomarańczowej. Model praktycznie już nigdzie niedostępny. Sklepy-krzaki, sprzedające chińskie podróbki zbywam milczeniem. Więc pytam się jeszcze raz: tak się prowadzi agresywne zdobywanie rynku? Cofaniem się do przodu?

Przy okazji pojawia się kolejna kwestia: utrata ekskluzywności oprogramowania. Dwa lata temu mogłem z dumą powiedzieć: moja Lumia ma Here Drive, ma darmowy Office, ma OneDrive’a. A co teraz ma? Czkawkę. Po obcięciu limitów chmury. Czy tak się dba o klienta w dobie rosnących potrzeb na składowanie danych i coraz większych przesyłów? Czy tak się dba o pasjonatów fotografii obcinając im miejsce w usługach chmurowych? Można powiedzieć, że w ostatnich dniach polityka Microsoftu przypomina wykonywanie odważnego kroku do przodu, stojąc nad przepaścią.

Kolejna kwestia: program Insider. Jakże ogromne pole możliwości przetestowania różnorakich koncepcji systemu, wprowadzenia pod opiniowanie różnych opcji wyglądu, możliwości pobrania różnych buildów do porównania i wybrania ciekawszych rozwiązań. Kilka ekranów, nowe rodzaje kafelków, pulpity wirtualne, animowane, interaktywne kafelki, ileż rzeczy można by wdrożyć testowo by poznać opinię insiderów! Ale nie. Dostaliśmy kilka byle jakich buildów, tak zabugowanych, że wręcz błagających o litość Gabe’a „nie, jeszcze nie teraz, nie wpuszczaj mnie na rynek!”. Program Insider wyobrażałem sonie inaczej: jako częste udostępnianie buildów, a nie raz na miesiąc, dwa, jako możliwość aktywnego testowania nowych rozwiązań. I co otrzymujemy w efekcie? System, który nadal jest niespójny wizualnie. Gdzie trzeba zgadywać gdzie są opcje danej aplikacji bo raz są ukryte na dole, dwa po lewej, w trzeciej wersji gdzieś w środku, w czwartej po prawej, kompletny brak spójności, tak jakby za Zdjęcia odpowiadała ekipa z Peru, a za Kontakty ekipa z Alaski… I nikt nad tym nie panował. Niczym nad sklepem, gdzie można pobrać fałszywe aplikacje typu Lumia Here czy gry Square Softu będące w istocie linkami do emulatorów. Albo płatne linki do… instrukcji obsługi instalacji Firefoksa. Pomijam już aplikacje typu bateria, które koniecznie chcą mieć dostęp do naszego mikrofonu, aparatu, lokalizacji i listy kontaktów. A zwykły deweloper ma problem umieścić porządnie napisany kawałek softu, bo logo jest za krótkie. Więc pytam się, kto dopuszcza do publicznej dystrybucji kompletne śmieci i scamware? Czy w Sklepie MS pracują szympansy czy kompletni idioci? A może praktykanci z krajów czwartego świata, bo trzeba ciąć koszty?

Dokąd więc zmierza Microsoft? Mam nadzieję, że do opamiętania, bo osobiście nie wyobrażam sobie rynku bez Lumii i bez Windowsa w wersji mobilnej. Android jest dla mnie niestrawny. Więc proszę: zróbcie coś, by w końcu Nas, fanów Lumii, nie zawieść…

Ilustracja: Lumia 940 Concept

 • Darek Devski

  Doskonaly tekst i bardzo oddający to co się dzieje . Nic dodać nic ująć

 • systemWinx

  W końcu ktoś wyrazik co czuje 🙂 dzięki ze mnie zastapiles ! Potwierdzam

 • PiotrK

  Wow, I am impressed… Czy Gabe dostał kopię?Uważam, że powinien.

 • Ciężko się nie zgodzić z Krzyśkiem. Miejmy nadzieję, że Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę ze wszystkich poruszonych w artykule aspektów i już wkrótce (soon) będziemy mogli napisać podobny artykuł z tą różnicą, że będą to jedynie same pochwały.

  • egon81

   Inaczej to sobie wyobrażałem, a zamiast powera mamy pierdnięcie od MS :/

   • RDF2.3

    to jest to, o czym mówił Nutella latem – bolesne cięcia. teraz widzimy, jak wyglądają w praktyce.

    • egon81

     Cięcia cięciami ale na Boga wpompować tyle kasy i nawet porządnego marketingu na wydanie, jakiegoś rozgłosu i nakręcenia, pokazać ludziom że to ma sens, przecież to drobniaki w skali projektu.

     • RDF2.3

      Im już na tym nie zależy. Zero energii i pasji.
      Wydają 950 z musu, właśnie dlatego, że wcześniej wydali te miliardy, ale chętnie już zamknęliby projekt. Widać to nawet po tym, że Belfiore jedzie na wycieczkę i ma to wszystko w dupie. 😉

     • Belfiore to ten co załatwił Nokię?

     • RDF2.3

      Pewnie mylisz go z Elopem? Popularna wśród ludzi nie znającyc hfaktów teoria mówi, że był „koniem trojańskim” MS, dzięki czemu amerykanie mogli wykupić Nokię.
      Ja bezsensowna jest to teoria pokazał czas – MS zamyka wszystko co jest związane z tą pomyłką i wpisuje zakup w straty.
      Nokia załatwiła się sama. 😉 To znaczy nie załatwiła. Wyciągnęła kilkadziesiąt miliardów $ od MS i pozbyła kłopotu z tysiącami niepotrzebnych pracowników. Ale to całkiem inna historia.

     • egon81

      Joe wyjechał nie wiadomo z jakiego powodu ale ostatnia konferencja byłą niezła i ludzie go zastępujący lepsi.
      Myślisz że oni tak nagle z dnia na dzień zmienili plany?

     • RDF2.3

      Nutella nigdy nie chciał produkować smartfonów.
      Pewnie latem obejrzeli księgi i wyszło im, że dopłacają miliardy, bez szans na zmianę trendu. Ale to ich wina, że do tego doszło.

     • egon81

      To bez sensu bo teraz wydają kolejne pieniądze bez szans na przyszłość? Jakieś to nie pasujące do niczego.

     • RDF2.3

      Dlatego tną koszta do kości. Obiecali tę aktualizację, jest już praktycznie gotowa, więc ja wypuszczą, ale to według mnie koniec.

     • egon81

      No tak ale pozbieraj to wszystko do kupy to jednak setki milionów idzie dalej.

     • RDF2.3

      oj tam.;)
      my wybudowaliśmy np. lotnisko w Radomiu.

     • marcin

      Mam nadzieję że się mylisz 😉 jakoś polubiłem WP już od 7.8 … I teraz czekam na postępy w WM10 … Być może nie jestem wymagającym użytkownikiem skoro nie potrzebuję androida, iphona… Używam telefonu do podstawowych zadań, dzwonienia, sms, internet, poczta itp i do tego mi wystarcza;)

     • RDF2.3

      ja przez trzy lata wierzyłem w powodzenie tego projektu, ale właśnie mi przeszło. oczywiście też mam nadzieję, że się mylę, bo również lubię WM.

     • marcin

      szkoda takiego pulpitu jak nie będzie WM10 😉

     • RDF2.3

      szkoda

     • stać ich

     • RDF2.3

      będzie coraz gorzej, muszą się na to przygotować.
      – wylecieli z rynku mobile – czyli przyszłości.
      – windows na PC w ciągu kilku lat pójdzie na śmietnik (dla użytkowników domowych),
      – office ma coraz mocniejsza konkurencję.
      – XBO okazał się porażką.

      zostają im usługi chmurowe.

     • Alois Dallmayr

      Jednak tym wpisem przekonałes mnie że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. One sprzedaje się lepiej od 360 i ma się bardzo dobrze 😀

     • RDF2.3

      drogi kolego,
      poprzednia generacja, to było mniej więcej 50/50 – MS/SONY.
      teraz jest w najlepszym razie 25/75 – MS/SONY
      więc nie pisz mi tu o zielonym pojęciu. 😉

     • DeMar DeRozan

      Coś masz bardzo nieaktualne dane. Dane na 31 października: XBox One w US 150 tys/tydzień, PS4 81 tys/tydzień, EU One 64 tys/tydzień, PS4 100 tys/tydzień. Pora odświeżyć informacje. Poza tym porównywanie do konkurencji i określanie na podstawie tego o porażce jest co najwyżej niepoważne. Nawet Sony jest niezwykle zaskoczone sprzedażą swojej konsoli – krótko mówiąc ewenement. Inaczej mówiąc sprzedaż Xbox One jest bardzo dobra. Wśród moich znajomych wszyscy teraz mają zamiar kupić konsolę MS.

     • RDF2.3

      aha.
      i dlatego z MS wylecieli wszyscy odpowiedzialni za XBO i dlatego MS zmienił praktycznie wszystko z czym startował.
      wywalili kinect, sterowanie głosowe, konieczność bycia online itd.

      dane podałem na podstawie sprzedaży gier przez ubisoft – 25/75

      pisz co chcesz, ale XBOX jest porażką microsoftu. oni nie zarobił jeszcze na nim ani jednego dolara/. było naprawdę bardzo blisko do skasowania projektu.

      teraz rzeczywiście ostro ruszyli z kopyta. jest więcej dobrych gier, wsteczna kompatybilność, nowy kontroler.
      życzę im jak najlepiej i sam prawdopodobnie kupiłbym ONE, gdybym potrzebował konsoli.

  • RDF2.3

   Czy wiesz już Michale o końcu projektu Astoria? To miał być „most w przyszłość”, a wyszła kolejna kompromitacja MS.

   • Z tego co przeczytałem to po prostu Astoria nie jest jeszcze ukończona i nie zapowiada się, że deweloperzy będą mogli z niej skorzystać w najbliższym czasie. Nie jest do końca pewne czy to koniec tego projektu czy po prostu Microsoft potrzebuje więcej czasu.

    • RDF2.3

     PR-owy bełkot MS, który nie wie jak wyjsć z twarzą.. Założymy się, że to koniec? 😉

     • Nie mówię nie, nie mówię tak. Okaże się w niedługim czasie.

     • RDF2.3

      Według mnie już się okazało. 😉

    • ucieli dostęp w preview to się wszyscy obużyli, przecież to było nieoficjlane aktywowane w dodatku na preview

     • RDF2.3

      Tradycyjnie nie masz racji.

     • po co trolu to przylazłeś, znów chcesz próbować zabłysnąć? Na wppudlu brakuje osób do rozmów nie dziwie się.

  • RDF2.3

   MS doskonale wie o wszystkim, wie również o końcu mobilnego windowsa. Może jeszcze tylko nie wie, jak nam o tym powiedzieć. 😉

 • Może ktoś to przetłumaczy na angielski i wyślemy na winbeta albo neowin? 😉

 • marko

  Zgadzam się w 100%

 • Zdjęcie też wybrano nieprzypadkowo – jako aluzję do designu nowej linii smartfonów…

  • Można powiedzieć, że design dziewięćset pięćdziesiątek prawie się udał patrząc na powyższe zdjęcie.

   • RDF2.3

    MS zrobił wszystko, dosłownie wszystko, żeby móc spokojnie zamknąć produkcję lumii.

 • egon81

  Chyba najlepszy twój tekst, tak myśli większość z nas prawdziwych sympatyków systemu, tylko dlaczego nikt tego nie rozumie w MS?

  • bo aż drugi artykuł? 🙂

  • Rafał

   Nie wierze że to napisałeś ;). A jeszcze nie tak dawno dawałeś mi popalić za takie opinie jak w artykule. Cuda jakieś 😉

   • egon81

    Miałem gorszy dzień 😉

 • Nic dodać, nic ująć. Bardzo dobrze napisana opinia o poczynaniach MS w kwestiach Windows 10. Dziękuję.

 • RDF2.3

  Obserwuję ten upadek od jakiegoś czasu – a dokładnie od odejścia Ballmera. Nowy CEO to kompletna porażka, człowiek który widzi tylko klientów korporacyjnych i totalnie olewa część konsumencką.

  Lubię moją l930, ale kilka tygodni temu kupiłem….. iPhona 6S. Mam pewność, że za pół roku nie zostanę na lodzie. No i dostałem fantastyczny system, na którymś komuś zależy.
  Sorry, ale nie ufam już MS.

  Czy wiesz autorze artykułu o końcu projektu Astoria? To już nie krok w przepaść, to potężny skok.

  • tak, wiem, projekt zawieszony

  • oglądałem iphone’y w saturnie przy okazji, jakiś model z malutkim ekranikiem 4” 2,5 tysiąca, no ludzie bez przesady! a my narzekamy na nasze lumie…

   • egon81

    Tak ceny iPhone są chore.

    • RDF2.3

     Raczej normalne. 😉 Nowe androidy kosztują tyle samo, a to tylko śmieciowy robot.

     • egon81

      Uważasz że ponad 2 tyś za 5S to normalna cena?

     • RDF2.3

      wszędzie kosztuje 1999.

     • egon81

      Szczegóły czy 1999 czy 2100 po prostu o wiele za dużo jak za taki telefon, to czyste wyciąganie kasy i nic więcej.

     • RDF2.3

      towar jest wart tyle, ile zapłaci za niego klient. 😉
      gdyby ludzie uważali, że nie jest wart tej kasy, to by go nie kupowali.

     • egon81

      Mi nie chodzi o slogany tylko o wartość, ten telefon jest wart góra 1500zł a reszta to podatek od snobizmu .

     • RDF2.3

      nie zgadzam się. to jest najtańszy sposób na korzystanie z iOS.
      – oczywiście piszę o nowym fabrycznie sprzęcie.
      – wielu ludzi lubi też rozmiar ekranu i design 5S.
      – to wciąż jest dobry smartfon.

     • egon81

      Dobry jest ale ja piszę o cenie, płacisz tylko za brak konkurencji.

     • RDF2.3

      ale to nie jest wina apple, że nie ma konkurencji.

      MS wydał miliardy i nie potrafił nawet napisać OS z działającym jak należy multitaskingiem.

     • egon81

      I to jest dla mnie szok największy , tyle kasy, doświadczenia i ludzi i co i nawet nie podskoczyli do Apple choć taki mieli plan.

     • RDF2.3

      ja również tego nie rozumiem. i chyba nigdy nie będzie mi dana wiedza, jak można było to tak spier…

     • egon81

      Przypuszczam że to wina góry, kierownictwo to jest ich słaba strona :/

     • RDF2.3

      i brak pasji, oraz zaangażowania pracowników. oni w MS nie lubią swoich produktów.

     • egon81

      Tak to też, jeśli sami używają iPhonów to jaki to ma sens.
      Powinni wymienić prezesa i część pracowników to na pewno. Znając życie kupa podlizuchów i dziobaków zamiast ludzi konkretnych i z pasją.

     • Paweł Klepacki

      Z tym przyznam Ci rację, myślę, że to jest zdecydowanie największy problem. Nikt nie będzie się przykładał do pracy na odpowiednim poziomie do czegoś, czego nie będzie używał.

     • RDF2.3

      np. aktualizuję teraz aplikacje w WM10 na 430. za każdym razem, kiedy wyłącza sie ekran, aktualizacja kończy się błędem. muszę dotykać ekran co jakiś czas, żeby się nie wyłączył.

      sorry, ale to są jakieś jaja. 😉

     • Editional89

      Sam parę miesiecy temu na iP 6 się przesiadłem, a od wczoraj 6s – zero problemów, wszystko działa, aktualizacje i aplikacje bez problemów, ekosystem z macbookiem air dużo lepszy mam niż cały windows – i nie, „chore” ceny apple nie są chore, nie są wysokie, nie płaci się za prestiż – mamy świetny sprzęt, świetne oprogramowanie i to działa wszystko. Czemu pracownicy MS sami prywatnie mają iPhone’y też?

     • RDF2.3

      ja używam oprócz iPhona, rMBP. wiem o czym piszesz. 😉
      nie kupiłem go dla „prestiżu”, szczerze mówiąc był najtańszą opcją, każdy laptop z windowsem i podobnymi parametrami był droższy.

     • Alois Dallmayr

      Apple i prestiż 🙂 ludzie mają jednak nasrane w głowach.

     • Paweł Klepacki

      Tak jest, co ciekawe, blokuje się tylko ta aplikacja w trakcie instalacji której zablokuje się ekran, a reszta już pod zablokowanym ekranem robi się dalej, paranoja 😉

     • RDF2.3

      ten system ma miliony błędów. np. mam konto MS i iCloud zarejestrowane za pomocą tego samego maila. dla WM10 to niezrozumiałe i wyskakuje błąd. 😉

     • Paweł Klepacki

      Z tymi kontami to jest cyrk. Ja konto uczelniane (dodatkowe obok mojego) musialem dodawać dla każdej aplikacji Office’a w telefonie osobno 😉 A dziś po aktualizacji W10 na PC do TH2 sama zainstalowała mi się aplikacja (!) „ASUS Welcome”, zachęcająca do aktualizacji systemu do W10… To jest poronione 🙂

     • Alois Dallmayr

      To jest szmelc . Kolegą po niecałym roku ma na ekranie kilka żółtych plam, niestety już po gwarancji. Zlom nie warty nawet 1000 zł.

     • RDF2.3

      po niecałym roku nie ma gwarancji? bzdura/
      mam ci zrobić listę tego, co teraz naprawiają w mojej 930?
      nie ma idealnego sprzętu.

     • Alois Dallmayr

      Znaczy się niewiele po ponad roku miało być 🙂

     • RDF2.3

      to zmienia tylko to, że kończy sie gwarancja apple – w drugim roku obowiązuje jednak w UE odpowiedzialność sprzedawcy. ma naprawić – łaski nie robi.

     • Alois Dallmayr

      No to iSpot w Warszawie nie chcial naprawić. W końcu dogadal się że za 500 zl dostanie nowa sztukę. Jak dla mnie to kiepski interes.

     • RDF2.3

      jeżeli kupował prywatnie, a nie na firmę, to muszą naprawić. takie przepisy weszły w życie rok temu.

     • Alois Dallmayr

      Prywatnie. Takie firmy teraz.

     • RDF2.3

      muszą naprawić. widocznie chodziło o coś bardziej skomplikowanego/

     • model z 32 GB RAM czy 16? no wybacz ale ten model nawet nie umywa się do lumii 930…

     • RDF2.3

      16. i raczej nie RAM. 😉

      Czy się umywa, czy nie, to raczej kwestia preferencji dotyczących systemu. Niestety WP8/WM10 przy iOS9, jest jak upośledzone dziecko przy klasowym prymusie.

     • pamięci masowej, nie RAM 😉

     • FigoiFago

      No nie wiem czy to jest normalna cena. Na pewno nie na polskie warunki. 3800 zł za telefon? Błagam Cię 🙂

     • RDF2.3

      A kogo obchodzą polskie warunki? 😉 Kosztuje tyle co w innych krajach. Dla setek milionów ludzi ta cena nie jest szokująca.

     • egon81

      Nie w tym rzecz po postu te ceny są z kosmosu bo ludzie zapłacą za markę i prestiż i tyle.

     • RDF2.3

      nie zapłaciłem za markę i prestiż (bez jaj, więcej wydałem na wymianę tarcz i klocków w aucie – to też dla „prestiżu”?). 😉
      zapłaciłem za dobrze wykonanego smartfona, ze świetnym OS i wszystkimi możliwymi aplikacjami.

     • egon81

      Zapłaciłeś tyle bo nie ma alternatywy i Apple dobrze o tym wie ale cena jest przegięta i takie są fakty, gdybyś miał jednego producenta klocków i tarcz który cenę przegina o 30% to też byś nie kupił?

     • RDF2.3

      oczywiście, że nie ma alternatywy i wolałbym wydać 2000. i dobrze wiem, że apple o tym wie. 😉
      ale dlaczego nie ma alternatywy? to wina apple?

     • egon81

      Pewnie że to nie ich wina ja tylko podkreślam zawyżanie ceny.

     • RDF2.3

      możesz nie kupować. to nie jest chleb. 😉

     • egon81

      Dlatego nie kupuję.

     • RDF2.3

      ja też się broniłem, ale szkoda życia na czekanie i odkładanie kasy. mamy wojnę, nie wiadomo, co będzie z nami za rok. 😉
      tym bardziej, że produkt jest wyśmienity. czasem warto wypić szampana zamiast jabola. 😉

     • egon81

      Od niedawna mam 930 to mam jeszcze czas 😉

     • FigoiFago

      No na pewno nie Apple 🙂 Zresztą sprzęt mimo swojej ceny ma branie.

   • RDF2.3

    To tani, stary model 5S sprzed dwóch lat. 😉
    Ja kupiłem 6S za 3800 i było warto.

    • egon81

     Nowy telefon to inna bajka ale te stare?

     • RDF2.3

      Wciąż sprzedają miliony 5S – po co mają obniżać cenę?
      Zresztą, w wielu sklepach kupisz go za 1999. W Saturnie, tradycyjnie jedynie ogląda się towar. 😉

     • Alois Dallmayr

      To trzeba być jeleniem żeby coś takiego kupicv za tylko hajsu 😉

  • Dawding

   Spocony był pajacem, ale ten nadela czy mortadela pogrążą to wszytko dość sprawnie.

   • RDF2.3

    spocony dał ciała, ale nie był kutwą.

    • Dawding

     Spcony się coś starał, żeby windows phone coś znaczył na rynku choć pomysłu jak to zrobić to za bardzo nie mieli a spocony skakał, krzyczał i się pocił;)

 • marcin j.

  Amen 🙂

 • Nylu

  Nic tylko podpisac sie pod tym tekstem i wyslac to do MS ale widac po usmiechnietej tawrzy Gabe ze sa z siebie zadowoleni

 • Mateusz Korzeniewski

  Pojechałeś po całości, chłopie. Znowu mamy powody by hejtować MS :p
  Zacząłem troche żałować że kupiłem 532 – 350 zł wyrzucone w błoto, o ile polityka MS się nie zmieni.

  • RDF2.3

   bez przesady. wciaz wszystko działa, a za tę kasę nie kupisz niczego lepszego. gorzej mają ci z flagowcami.
   950 prawdopodobnie nikt już nie kupi – chyba, że był zahibernowany przez ostatnie pół roku i nie wie, co wyczynia MS. 😉

   • 950 nikt nie kupi tekst typowy dla Cymbałowa z wppudla. Bracia?

  • sam kupiłem 930 i jestem zadowolony… natomiast błędną politykę trzeba piętnować

   • egon81

    Dokładnie telefon wart swojej kasy i nie żałuję nawet przez chwilę że go kupiłem.

 • Jarosław Wojtas

  Swego używałem SGS z CynogenMod na „pokładzie”. Wersje „nightly” pojawiały się praktycznie codziennie, ich „używalność” od początku była daleko większa niż Windows, a aktualizacja trwała chwilę.
  Jeżeli to się porówna z tym co nam serwuje M$, to po prostu ręce opadają.
  W dodatku coraz więcej usług M$ jest opartych o „Cortanę” co dodatkowo ogranicza ich dostępność w Polsce.
  Niedługo będę zmieniał słuchawkę i wcale nie jestem pewien czy dalej to będzie Windows.

  • RDF2.3

   nie pakuj się w lumie. szkoda kasy.

 • Robert

  Piękny tekst, zgadzam sie w pełni z autorem.
  Co do mobilnego systemu MS, zastanawia mnie jeszcze jedno – dlaczego aktualizacja wersji Androida trwa góra kwadrans, a Lumia mieli zębatkami dwie godziny albo i jeszcze dłużej.

 • Zapomniałem jeszcze o jednej kwestii: porzuceniu systemu Windows 8.1 podczas gdy spokojnie można było wydać Update 2, przez jakiś czas dostępny w kanale insider dla wszystkich komórek…

  • ale skoro tną koszta utrzymaywać kolejnej ekipy to się nie kalkuluje. Mieli swój plan ale po cichu robili przysługi i to się czkawka odbiło

   • egon81

    Powinni wydać 950/XL z Update 2 i na spokojnie pracować przy 10 Mobile, który wydać z 960 na wiosnę, Zrobić porządną kampanię marketingową i jakieś najważniejsze aplikacje w wersji uniwersalnej , czy to nie wyglądałoby lepiej?

    • powinni wydać Update 2 jako forma przeprosin za zbyt długie czekanie, szczególnie że ta wersja systemu jest gotowa i działa bez problemu!

     • egon81

      Tak to też można by zrobić bez kłopotu.
      To przeciąganie wygląda kiepsko, a i tak z góry wiadomo że nie będzie wielu funkcji.

  • Tego to już kompletnie nie rozumiem. Mają gotowy i przetestowany system Update 2 a udostępnili wyłącznie dla dwóch starszych modeli Lumia – 735 i 830. Czemu akurat tylko dla tych modeli? Co stoi na przeszkodzie aby udostępnić dla pozostałych? Argument z kosztami w tym momencie średnio do mnie przemawia – wystarczy po prostu udostępnić ten system bo jest gotowy i działa na wszystkich telefonach Lumia.

   • egon81

    Tak to co najmniej dziwne posunięcie i nie da się wytłumaczyć.

   • RDF2.3

    to są modele dostępne w USA, które nie miały fabrycznego update2, który wprowadza wymaganą prawem funkcję „kill switch.”

    • a Icon nie dostał?

     • RDF2.3

      ICON przestali sprzedawać przed wejściem tego prawa w życie,

    • Rozumiem, że udostępnili w USA bo tam wymaga tego prawo. Natomiast dali radę udostępnić również dla europejskich wariantów tych telefonów więc równie dobrze mogli udostępnić dla pozostałych.

     • RDF2.3

      widocznie udostępnienie wersji dla innych modeli lumii wymagałoby dodatkowej pracy. testy kosztują.

     • Pewnie w dalszym ciągu można pobierać w kanale Slow w aplikacji Windows Insider. Sporo osób wgrało do swoich telefonów Update 2 właśnie w ten sposób i system działa jak należy. Być może wraz z tą wersją systemu wymagane byłoby nowsze oprogramowanie – w końcu modele 735 i 830 wraz z aktualizacją systemu otrzymały również nowsze oprogramowanie.

     • RDF2.3

      ale te osoby robią to na własną odpowiedzialność. jeżeli pójdzie coś nie tak, to MS nie będzie musiał ich naprawiać w ramach gwarancji.

 • No tak tylko program Inider sami nakręciły rozgoryczone gimbusy i co mniej powściągliwi dorosli. Żalu do MS nie mam bo i o co skoro update zasze pojawia się w grudniu

 • Piotr Wroniszewski

  Jestem obecnie posiadaczem Lumii 520, która leży w szufladzie, ponieważ po wgraniu pewnego build’u… przestała się włączać. Jak wiadomo Lumia 520 to dość stary model (więc już po gwarancji), ale byłem z niego bardzo zadowolony, pisałem do Microsoftu na facebooku, na maila… Wszędzie gdzie się dało. W końcu oficjalna strona na facebooku Microsoftu, skierowała mnie do ich pomocy technicznej. (Oczywiście chodzi tutaj o oficjalną stronę Amerykańską oraz pomoc techniczną również Amerykańską). Myślałem że jeżeli to jest pomoc techniczna microsoftu, w dodatku oficjalna, nie jakaś „lipna Polska pomoc”, to za chwilę mi pomogą. Opisałem na ich stronie problem chyba z 10 razy, od połowy roku czekam na odpowiedź, jak widać, mają nas użytkowników głęboko gdzieś. Obecnie jestem zmuszony do używania HTC Desire 610 z Androidem, ale cóż poradzić, że nie trawię systemu Google’a, chcę wrócić na WP. Ale po tym co tutaj przeczytałem, nie wiem czy nie przenieść się na iOS, bo skoro taki „gigant” jak Microsoft, pozwala sobie na olewanie użytkowników i równie głęboko gdzieś, ma stworzenie w10 mobile, tak aby każdy mógł być szczęśliwy, to nie wiem czy warto zostać przy tej firmie.

  • ale twój problem spowodowany jest twoją decyzją nie ich

   • Piotr Wroniszewski

    Rozumiem, że problem zepsutego telefonu, to moja decyzja wgrania windows’a 10 w fazie beta. Mimo to, myślę, że mogli by się postarać chociaż odpisać, że nie mają pojęcia w czym problem, zamiast od połowy roku mieć klienta głęboko w d**ie, zrażając go jednocześnie do siebie. To tak jak by Pan wybrał się do sklepu meblowego, zadał pytanie szefowi co można zrobić z połamanym krzesłem z jego firmy, a szef zamiast odpowiedzi, że nie wie, bądź nie można nic zrobić, odwrócił się na pięcie bez odpowiedzi i sobie poszedł.

    • WITOLD

     W pełni się z Tobą zgadzam !!!

  • a próbowałeś zrobić przywracanie systemu z poziomu windows recovery tool? jeżeli telefon jest po gwarancji to MS Ci nie pomoże, zapytaj w sklepach serwisowych gms, są tam ludzie co się znają na przywracaniu nawet za drobną opłatą, jakby co to służę pomocą

   • Piotr Wroniszewski

    Gdy podłączę telefon oraz włączę recovery tool, program znajduje system dla mojego telefonu itp. Jednak gdy zaczyna już się system wgrywać, telefon się wyłącza i włącza od nowa i tak ciągle. Tydzień temu byłem w serwisie i powiedziano mi, że jedyne co można w tym przypadku zrobić to wymienić dysk z pamięcią, ale takie rozwiązanie nie jest mi potrzebne, bo wyszły by koszta podobne do używanej L520 na OLX. Rozumie, że z telefonem po gwarancji mi nie pomogą, ale sam fakt, że nawet nie zaproponują czegoś w stylu recovery tool’a. Już Pan stał się bardziej pomocny, niż sama pomoc techniczna Microsoftu. 🙂
    + Z jakiś tydzień temu czytałem gdzieś na forach, że jakiś chłopak miał ten sam problem z 520, oddał do gwarancji i został wymieniony w niej dysk, który uległ awarii. 🙂 No ale na własną rękę, bez gwarancji nie opłaca się tego robić, tym bardziej że w planach jest już nowy/lepszy telefon. 🙂

    • RDF2.3

     kup 520 ze zbitym ekranem i wykorzystaj jej płytę główną. poszukaj na allegro, ceny sa śmieszne.

     • Piotr Wroniszewski

      Również dobry pomysł, ale telefon odsprzedam jakoś na części za grosze, ponieważ już będę kupował inny, miała to być L830, ale teraz trzeba się zastanowić. 😛

     • szojox

      motorola moto g 1st gen ? Ja taki biere :>

     • Piotr Wroniszewski

      szojox Fundusz na telefon posiadam aktualnie 1200zł, tak więc z motoroli najprędzej moto g 3 gen. Ale bardziej interesujący w moim budżecie jest Samsung A5 lub Samsung Galaxy s4. 🙂 Ale po namyśle, chyba jednak zostanę przy dobrej, solidnej Nokii i kupię L830, może Microsoft jeszcze zmieni swoje podejście do Windowsa mobilnego. 🙂

     • Sebastian H

      Seria A ma bardzo ładne wykonanie zewnętrzne. Polecam

     • szojox

      Samsungi z doświadczenia jednak bym omijał, tak samo sony.

     • myślałem nad 830 i jeżeli masz wydać 1200 zł to stanowczo radzę dołożyć parę złotych i kupić 930 – telefon stosunkowo nie wiele droższy a o generację lepszy, naprawdę nie będziesz żałował

     • poczekaj na 850 😉

     • Piotr Wroniszewski

      Poczekam na jakieś „pewne” informacje co do 850, ponieważ design Microsoftu jakoś mi nie podchodzi, a lumia 830 jak i 930 wygląda świetnie oraz jest dobrze wykonana. Jeżeli 850 będzie kolejnym plastikowym urządzeniem, jakimi dotychczas raczy nas MC, to kupie 830. 🙂

    • Adam Fierek

     Dysk? tam się nic nie kręci :v

     • Piotr Wroniszewski

      Dysk który nie posiada tarczy magnetycznej, również może ulec awarii, z resztą czy ktoś wspominał tutaj, o jakimś „kręceniu”? 😉

  • Mateusz Korzeniewski

   Próbuj przywrócić ten kał metodą debrandingu. Szczegóły na forum znajdziesz :v
   Albo katuj pod WDRT do oporu.

 • Terki

  Panie Krzysztofie w pełni się zgadzam z tymco pan napisał, nic dodać nic ująć – strzał w sedno.

 • Marcin Wasilewski

  Powiedzmy sobie szczerze. Mobilny windows już nie osiągnie dobrego wyniku w statystykach i developerzy też się na niego nie rzucą. Desktop jest z nami od lipca i co? Żadnej dobrej apki nie ma, mam na myśli fcb, instagrama. Wszyscy fani, zdajemy sobie sprawę z tego że z tego projektu nic już nie wyjdzie. MS już sobie zdał z tego sprawę.

  • Maciej

   Cukierberg zobowiązał się do zrobienia nowych apek FB, messengera i instagrama na W10.

 • Mateusz Jagiełło

  Dlatego zbieram na Iphona ;] Bardzo dobry wpis niestety szkoda tylko że MS tego nie usłyszy a jedynie tylko użytkownicy którzy doskonale wiedzą co się dzieje. Build jest gotowy po co go wydać testerom? Lepiej poprawiać go zwiększając deltę do 50 i fałszywie wstrzymując numerację udając że system jest taki sam na wszystkie platformy. Dziwne jest tylko to że nigdy nie było updatu Edga, Ustawień i innych rzeczy cała ta uniwersalność ostro czymś śmierdzi i mydli oczy.

  • Alois Dallmayr

   Praktycznie w każdym nowym buildzie była aktualizacja Edge’a.

 • Tomasz Sot

  Bil Gates byłby mocno zawiedziony

  • Maciej

   Przecież on żyje to dlaczego „byłby”?

   • Tomasz Sot

    oczywiście w roli szefa Microsoftu miałem na myśli , gdyby on był cały czas szefem to nie sądzę aby taki artykuł mógł powstać bo wszystko by było dopięte na ostatni guzik 🙂

 • krzysiwonka

  Artykuł daje do myślenia…. Przeczytałem i poprostu nie wierzę że autor tak ,,dobrze” to wszystko ujął….. Jestem pod wrażeniem – brawo dla autora. Szkoda że nie jestem pod wrażeniem poczynań Microsoftu względem W10 Mobile. Powiem więcej – bardzo szkoda – bo polubiłem ten system, te okienka i to ,,coś” co mają w sobie Lumie….. Bardzo chciałbym w marcu, kwietniu zakupić za rozsądną cenę L950XL ale jak w dniu premiery miałem na nią 95% ochoty tak dzisiaj mam tylko 50%. Zobaczę jeszcze jak się sprawy dalej potoczą ale wydaje mi się że niestety nie idzie to w dobrym kierunku ?

 • Edo9IV

  Brawo autorze, zainteresowałem się.

 • Editional89

  Świetny tekst, który ukazuje moje rozgoryczenie całym środowiskiem MS od kilku lat – windows, xbox, onedrive – same problemy, i wszystko coraz gorsze.

 • Jimmy Quiet

  Świetny artykuł ukazujący całą prawdę o MS. Niestety teraz żałuję, że zaraziłem całą rodzinę Lumiami. Teraz mi wstyd bo sam zastanawiam się nad ucieczką z tej platformy mobilnej. Drażni mnie to wieczne soon i robienie z ludzi debili. Nie zależy im na użytkownikach, widać to. Jeśli Desktop ważniejszy to w takim razie dziękuję bardzo. Pozdrawiam.

  • marcin

   U mnie w rodzinie też mają Lumie i nie mają potrzeb używając 8.1 i są bardzo zadowoleni, szczególnie z ekranu kafelkowego, wszystko dość duże, wyraźne itp. Mnie ciągnie do WM10 ale i 8.1 był bardzo ok. Dziwi mnie tylko że WP ma 2 % rynku, jak policzę rodzinę i bliskich znajomych to jest 50% androida i 50 % WP więc 0% Apple …. A wyniki pokazują coś zupełnie innego 😉

   • Alois Dallmayr

    W Polsce WP ma pewnie około 20%rynku.

 • z innej beczki WM10 b. 10581 na mojej Lumii 830 spisuję się znakomicie, działa szybko i płynnie. Wiadomo że są jeszcze błędy ale jest ok. Myślę że b. 10586 może być finalnym wydaniem.

  • egon81

   Na 930 u mnie też jest bardzo dobrze.

  • niekoniecznie, zamiast buildu 586.0 możemy otrzymać poprawiony 586.3

 • WITOLD

  No świetny artykuł ….wreszcie wszystko opisane tak jak jest !!!!! BRAWO KRZYSZTOF !!!!!

 • Interesujący artykuł, napawa rezygnacją. Ale mimo to poczekam jeszcze do wiosny.
  Napisanie systemu to nie pisanie programu. Pamięta ktoś co się działo na np Froyo? Cuda na kiju.

  • egon81

   Oczywiście że trzeba zaczekać ale sytuacja jest dziwna.

   • Co dziwne? Że nie dali build?
    Typowy blogerski temat.

    • egon81

     Nie to , że nie dali to norma chodzi o

    • egon81

     Oczywiście ja nie pękam ale czasem smutno patrzeć.

 • Piotr Negatyw

  no i nie ma jednego z mocniejszych punktów mobilnego windows. Here na dzień dziesiejszy to już raczej nic specjalnego ale w świecie windows mobilnego to rarytas. nawet takie rzeczy pozabierali nie mówiąc już o jakimkolwiek rozwoju.

  • RDF2.3

   niczego nie zabrali.

   • Piotr Negatyw

    dwa tygodnie temu w sklepie nie było here.

    • RDF2.3

     problem techniczny.

     • Piotr Negatyw

      jak to w microsofcie, pewnie będzie rozwiązany „wkrótce”.

     • RDF2.3

      juz jest rozwiązany. poza tym MS napisał własny program do nawigacji, lepszy od HERE.

     • Fobs

      Tylko że nie chce gadać po polsku.

     • RDF2.3

      gada aż miło. 😉

     • Fobs

      Serio? Nie sprawdzałem, ale w ustawieniach telefonu w mowa nie ma polskiego pakietu językowego do pobrania (WM10)

     • RDF2.3

      to microsoft, nic nie jest proste.;)
      musisz pobrać polskie wskazówki głosowe w nawigacji HERE DRIVE – wtedy pojawiają się również w mapach windows. 😉

     • Fobs

      Skoro tak to pewnie będzie gadać bo mam pobrane w here. Dzięki 🙂

    • HERE można było pobrać korzystając z opcji Moje aplikacje w aplikacji Sklep na telefonie.

   • Grzegorz Jakubowicz

    Sprawdzałem i jest już nie dostępna w sklepie !

    • RDF2.3
     • Grzegorz Jakubowicz

      wejdz z poziomu sklepu a telefonu mając build 581 i się przekonaj >nie ma i to cała prawda

     • RDF2.3

      fakt, że nie jest łatwo dostępna, ale jest.

     • Grzegorz Jakubowicz

      Co niby znaczy że nie jest łatwo dostępna ,a co to mięso spod lady w stanie wojennym ???

     • RDF2.3

      spytaj o to MS i HERE (to już nie Nokia).
      nie jestem ich rzecznikiem prasowym. powiem więcej – mam to w du…
      codziennie zmienia się sytuacja. ja też tego nie rozumiem.

     • Grzegorz Jakubowicz

      Mam Here drive tylko w sklepie >moja bibloteka >nie działa na tym urządzeniu więc niby jak ją pobrać na 10 i to cały bajzel oczywiście powiedzą niektórzy preview i trza wybaczyć ale ile jeszcze takich jaj???

     • RDF2.3

      ale to jest właśnie preview i ma prawo nie działać poprawnie.
      zacznij się denerwować, jeżeli takie rzeczy będą w gotowym systemie.

      problem z HERE jest taki, że swego czasu zniknął też z WP8. nie wiem, jak jest teraz, bo nie mam lumii z tym systemem.

     • Grzegorz Jakubowicz

      na 8.1 także nie ma tylko jakieś badziewie z dopiskiem wp8

     • RDF2.3

      w takim razie zniknęło ponownie. był taki problem przez kilku tygodni, ale kilka dni temu HERE wróciło. jeżeli ponownie zniknęło, to już nie rozumiem co jest grane i przepraszam za zamieszanie.
      więcej nic już na temat tej sprawy nie będę pisał.

     • zgłaszali ponownie problemy techniczne…

     • RDF2.3

      problemy techniczne z aplikacjami, które są w sklepie od wielu lat? ja tego nie rozumiem/
      poza tym ze strony HERE.COM. zniknął odnośnik do aplikacji na Windowsa kiedyś były tam trzy ikony „iOS”,” android” i „WP” teraz są tylko dwie.

     • Robert

      HERE Drive+ to nie to samo, co HERE Maps.

     • Grzegorz Jakubowicz

      Pewno że nie to samo ,Chodzi CAŁY CZAS O HERE DRIVE + i wg .Ciebie jest dostępne w WP10 buiid 581 taaaak?

 • Sebastian H

  W 100% się zgadzam… Mnie również wkurza podejście ms do nas czytaj fanów mobilnej wersji okienek. Ciągłe wtykanie i uważanie nas za „najwierniejszych ślepców”. insider w ktorym nawet podpowiedzi klawiatury działają tragicznie. Dziś wróciłem do 8.1 i 930 działa o wiele szybciej niż 10 i wszystko chodzi jak powinno. Brakuje mi niektórych funkcji 10 ale zostaje narazie przy 8.

 • Dawding

  W pełni się zgadzam za autorem tekstu. Jest to to co mnie gryzie ostatnio. Polityka MS co do sytemu mobilnego od samego początku była z dupy, ale teraz to już jest przegięcie, a do tego wszystkiego wszędobylska cortana, bez której wiele aplikacji nie może działać poprawnie. Lubię ten system, ale to jest tonący okręt, do którego sam MS dolewa wody.

 • Nylu

  Panowie spokojnie, optymisci maja lepiej, a w10m nie jest taki zly ,korzystan i z androida i windows mobile kazdy system ma swoje plusy i minusy .Tez bym chcial miec czesciej aktualizacje ale czy android ma az tak czesto aktualizacje?dzisiaj korzystalem ze skype na windows10m a pozniej korzystalem ze skype na androidzie i na android skype ma wiecej opcji, trzeba to przyznac ze MS troszke olewa swoj system ale mysle ze to tylko chwilowe ,poczekamy na pelny w10m

  • Sebastian H

   Nie jest zły?? Moja służbowa l 535 ds na 8.1 odpala szybciej aplikacje od 930 na 10…

 • Daniel Piotrowski

  Trafny i ciepły artykuł, od dawna twierdziłem że nad WP10 pracuje 5 studentów z Chin co się nie wyrabiają z robotą. I po co to było kupowanie i niszczenie Nokii zdeptanie MeeGo i Symbiana czemu ta farsa miała służyć – żal 🙁

  • RDF2.3

   Z niszczeniem Nokii trochę cie poniosło. Nokia nieźle wydymała MS. 😉

   • szojox

    i w sumie dobrze bo już zaczynam powoli coraz bardziej myśleć nad czymś z androidem :>

    • RDF2.3

     niestety tak to wygląda. MS zmarnował cały potencjał WM10.

     • O i znowu zwrot o 180 stopni.
      Jeżeli już posiadasz iPhone to po ch.. tutaj jesteś?

     • RDF2.3

      jeżeli nie widzisz tego, ze windows zdechł, to znaczy, że jesteś ZAŚLEPIONY.
      MS zmarnował swoją szansę, nie potrafiąc napisać przez 5 lat (PIĘĆ LAT) porządnego systemu. wiesz jak działa multitasking na iOS9? – jak na macbooku. REWELACJA.
      ja jestem zły na siebie, bo uwierzyłem w ich obietnice.

      poza tym nie pisz do mnie w ten sposób. nie życzę sobie takiego języka.
      żaden zwrot o 180 stopni – od lat piszę o wadach windowsa i zlej polityce MS.
      dotąd jednak ich broniłem, bo wierzyłem w obietnice poprawy sytuacji. tak się nie stało. WM10 to tragedia. tam prawie nic nie działa jak trzeba, a za tydzień jest premiera. nie przygotowano również na czas żadnego z ‚mostow’ dla deweloperów.

     • szojox

      tak nie z tej beczki, kupiłem tableta i z nim dostałem office 365 i 1TB miejsca na OneDrive, czy jak wygaśnie mi office to też 1TB mi zniknie?

     • RDF2.3

      tak/

     • szojox

      to już mogłem kupić ten dysk 2TB za 300 zł :v …

     • RDF2.3

      zawsze możesz to jeszcze zrobić. 😉

     • szojox

      jedyne co ceniłem w lumiach to aparat, zdjęcia, ale to chyba najbardziej wtedy gdy były NOKIE lumie, bo teraz w tańszych modelach aparaty są tragiczne :/

     • RDF2.3

      nie jest tak źle. w słabszych lumiach zawsze były kiepskie matryce (cena), a w dobrych porządne. nie inaczej jest obecnie. L950 podobno całkiem ładnie pisze obraz. to w sumie chyba największa zaleta tych tel.

     • Dostałeś pewnie na rok usługę Office 365 wraz z 1TB danych. Aby móc dalej korzystać z tych usług po roku będziesz musiał wykupić subskrypcję.

     • Patrząc na Twoje komentarze, nie, nie mam skrupułów.
      Porównywać W10m z iOS, …cudów chcesz?

      Masz za dużo pieniędzy a za mało rozumu, wiem że to ostra krytyka, ale taka jest prawda.
      Nie jestem niczym zaślepiony, mam też Sony Z3 Compact (gówniany sprzęt) ale dużo nadrabia pod wzgledem aplikacji.
      Jeżeli IPhone dla Ciebie to co chciałeś od zawsze? Egzystuj.
      Po co marnujesz swój czas tutaj?

     • Masscreator

      Wyluzuj kolego. W swojej krytyce innych zbliżasz się do Misio-Motyla.RDF2.3 jest jednym ze starszych użytkowników mobilnych systemów Microsoftu i wie o co chodzi.Bezkrytycyzm w stosunku do WM10 i Microsoftu nie ma uzasadnienia.

     • Gościu ma tak zmienne nastroje jak moja żona podczas 2 ciąż, razem wzięte.
      A z systemu WP korzystam od 2 lat. Chociaż w sumie więcej, zaczynałem WM 5 na palmtop’ach 1999.

     • RDF2.3

      Koniec dyskusji. Wydawałes się kiedyś innym człowiekiem, ale zrobiłem coś co ci się nie podoba i zamieniłeś się w zwykłego chama. spadaj.

     • Vice Versa.

   • Daniel Piotrowski

    ok to na efekty dymania poczekamy do 2016 jak wróci z Andrutem w pudełku po Nokii 🙂 a jak ma już coś brać z androidem to BB PRIV – przynajmniej ładnie wygląda.

    Póki co nie ma nic innego na rynku co by mi było wstanie zastąpić Nokię N9 .

    • RDF2.3

     oczywiście, że wróci. ale na innych zasadach. nakleją logo, użyczą patentów i zrzucą całe ryzyko na podwykonawcę.
     MS kupił tak naprawdę jedynie nazwę lumia. – przypominam, że nie przejęli żadnego patentu. cała reszta to tylko obciążenie – wszystkie fabryki trzeba było zamknąć, zwolnić ludzi, zapłacić odprawy itd. ponoszą też koszty napraw gwarancyjnych i zobowiązań rządowych.
     Nokia dostała 8 mld za coś, co nie stanowiło żadnej wartości – a właściwie miało wartość ujemną. 😉
     genialnie rozegrali Ballmera.

 • kornuto

  Bardzo dobrze napisany artykuł. Świetnie wypunktowane wady i zalety.

 • hanss

  Nooo w końcu ktoś prawdę napisał,zgadzam się w 100% z tekstem.Faktycznie patrząc na politykę Microsoftu boję sie ,że za dwa lata system przestanie istnieć oczywiście chodzi mi tu o wersje dla smartfonów.Daleko im do androida oraz ios.Gdyby faktycznie im zależało sprawy potoczyły by sie innym torem.Patrzą na postawę Gabe ma on to chyba daleko z tyłu.skoro sam się chwali ,że maja kilka buidów to jakiej cholery nie powie krótko,DRODZY INSAIDZERZY w czwartek będzie nowa wersja buidu a tak cały czas NIE DZIŚ,WKRÓTCE ITP ITD. Trochę wkurza mnie powoli ten system tak jak wcześniej korzystałem z BADA w samsungu i uważałem że może system wypłynie na szerokie wody tak i teraz patrząc na politykę firmy śmiem twierdzić ,że w różowych kolorach przyszłośc im się nie rysuje..Druga sprawą jest również postawa innych firm ,które nie chcą wchodzić w przyjaźń z Microsoftem,tylko pytanie dlaczego,czy oni wiedzą już za wczasu że to jest system bez przyszłosći i nie chcą stracić???? Gdzie te przyśpieszenie prac nad rozwojem,gdzie te tlumy programistów ,którzy mieli sie po opublikowaniu wersji dla komputerów zająć działem mobilnym.Tak jak juz wcześniej w artykule było napisane to chyba faktycznie nad wersja mobilną pracują trzy osoby w tym Gabe ,który jest odpowiedzialny za informacje typu SOON.Szkoda,że tak podchodzą do sprawy,mam nadzieję ,że w końcu obudzą się i uświadomią sobie fakt że mogą dużo stracić (albo może zyskać w ich przekonaniu jeżeli porzucą dział mobilny)To już tylko w ich glowach siedzi co dalej zrobią.Pozdrawiam

 • michalR

  tak mnie zmobilizował ten tekst że wysłałem do Gabe’a tweeta żeby nas nie ignorował i nie karmil magicznym soon, ale on odpisuje nielicznym 😉

 • Dlaczego autor zaczyna snuć swoje teorie na miarę bolga?
  Pudel?
  P.S. Build’a nie dali. Koniec świata.

  • leucomax

   Czytanie ze zrozumieniem boli ? Tak naprawdę wisi to autorowi czy ten build będzie jutro czy za tydzień. Tu chodzi o całościowe zachowanie się MS w temacie systemu mobilnego. I proszę powstrzymaj Swoje nic niewnoszące komentarze dla Siebie .

   • Śledziłeś w ogóle channel9? Z wykształcenia jestem dev, takie „pierdoły” nie robią na mnie wrażenia. Najbardziej rozśmieszyła mnie informacja o tym że cała siła przeszła na desktop.
    Tekst gościa który w IT nie siedzi i pisze z punktu widzenia pismaka.

    • leucomax

     Przykro mi to stwierdzić, ale ton Twojej wypowiedzi i sposób w jaki wypowiadasz się o autorze powodują u mnie tzw „gnicie kartofli w piwnicy”. Masz inne zdanie to ok. Napisz dlaczego autor wg Ciebie nie ma racji, może otworzysz mi oczy. Jak na tą chwilę Twój styl wypowiedzi mogę skwitować – ” wyżej s…. niż d…. ma” Przepraszam ale tak to odbieram.

     • Haker Bonzo

      Bo nie ma racji sklejasz akcje jest po chuyu napisany ten autora txt

     • leucomax

      To Twoje zdanie, pozwól że każdy będzie miał swoje. Ja z powodu różnicy w postrzeganiu pewnych zagadnień nie obrzucam Cię inwektywami. I o to mi chodzi w mojej wypowiedzi. Minimum kultury.

     • Czasami człowiek ma już dość „uświadamiania”. Wierz mi.

  • RaB01BiT

   12 godzin temu

   „Interesujący artykuł”… „Pudel?”

   Zdecyduj się.

   • Masz racje, pierwszy wpis był błędem. Został usunięty.

 • marcin

  Prędzej czy później MS strzeli sobie w kolano, a jeśli ich podejście do użytkowników mobilnego Windowsa się nie zmieni i nie zaczną ludzi traktować poważnie to z pewnością ludzie zaczną szukać alternatywy systemu mobilnego u konkurencji

 • Rafał

  Brawo za ten artykuł !!. Właśnie za takie poglądy mi się obrywało a Ja tylko stwierdzałem fakty 😉

 • JAN

  dostałem na lapka aktualizację Windowsa taką większą

  super coś się dzieje

 • I po co ja kupowałem LUMIE 640 XL ? Przy takiej polityce MS wobec systemu mobilnego za rok będzie można jej używać jako przycisku do papieru. Szkoda potencjału mobilnych okienek tak bezlitośnie zmarnowanego przez Microsoft.

 • ozz

  Jakiś czas temu zostałem skrytykowany za podobną opinię. Ciężko mi się nie zgodzić, moja 925 „nie żyje”, obecnie używam 635 – na win 10 chodzi ok. W głowie rodzi się myśl o 830 – tylko nie wiem czy to ma sens. Ktoś może ma 830 i może powiedzieć jak na prawdę jest z jakością zdjęć, bo w sieci są sprzeczne informacje?

  • zbigniew M

   Używam 830 od 6miesięcy nie narzekam zdjęcia są dobrej jakości choć jestem laikiem to jednak widzę różnicę sam telefon działa idealnie do tej pory nie miałem żadnego problemu

  • alvinek

   Używam Lumii 830 od roku. Jedyne co musisz zrobić to kupić porządne etui i szkło na wyświetlacz. Boki niby metalowe strasznie się ścierają, ale świetnie amortyzują telefon w razie upadku. Jakość zdjęć jest świetna – jako 3 letni fotograf mający w rękach nie jeden profesjonalny sprzęt oceniam ten telefon w sensie fotograficznego jako dobry. Automat działa sprawnie, optymalizacja optyczna całkiem fajna. Jakość nagrywanego dźwięku również na dobry+, koncerty nagrywa czysto i wyraźnie, natomiast ma problemy z regulacją gdy w pobliżu gra telewizor (większość telefonów). Problem pojawia się przy zdjęciach nocnych, nie są one takie bombowe, ale gdy będziesz w stanie podeprzeć telefon lub utrzymać go stabilnie, to wystarczy że manualnie skorzystasz z mniejszego ISO i dłuższego czasu naświetlania a będzie dobrze. Ogólnie telefon jako hardware jest dobry – niestety software mi się nie podoba (czyli Windows Phone), dodatkowo polityka Microsoftu jest straszna, nieprzewidywalna (ukrócenie na OneDrive). Jeżeli tobie to nie przeszkadza – bierz ją. 😉

  • Tomek Ziemba

   640 ta taką samą specyfikację a różnica w cenie to przepaść….

   • RDF2.3

    szczególnie jeżeli chodzi o jakość ekranu i aparat. 😉

    • Tomek Ziemba

     No tak, tutaj masz rację ? ja miałem na myśli procek i ram

  • hanss

   sam uzytkuje lumie 830 od jakis 6 miesięcy i powiem ze naprawdę dobry fon troche po tuningu bo czarny z pomaranczowa klapka wygląda bosko.W porównaniu do 930 gorszy wyświetlacz i mniej ramu ale na decydowany plus możliwość dolozenia pamieci.Zdjecia dobre a nawet bardzo dobre w słoneczny dzień,zaleta aparatu sa zdjecia nocne.Design super nawet lepszy niż 930,wiec jeżeli nie zamierzasz grać w super mocne gry to zdecydowanie polecam 830

 • Jakub Góra

  Ostatnio zainstalowałem b. 10581 i tak naprawdę to rzeczy do poprawienia można policzy na palcach obu rąk, ot, parę błędów graficznych (czyt. Czasami przesunięte linijki tekstu np. W opcjach M$ Edge). I jakieś pomniejsze lagi. Nie chce mi się wierzyć że Microsoft poprawia to już ze 3 tygodnie.. Tak jak wspomniał autor, tam pracuje cały sztab ludzi.. No cóż, pozostaje nam tylko czekać na kolejny build.

 • Iceman81

  Świetny tekst. Jedynie szkoda że nie przeczyta sobie tego ktoś z MS i nie weźmie do serca.

 • Paweł Sołtysiak

  Niestety, polityka MS też mnie denerwuje. Jest tyle tematów które mogą
  lub mogły zrobić rewolucję w telefonach (np display dock pod warunkiem
  że znajdował by się na nim pełny Windows a nie „większy monitor”).
  Rozumiem że testowe wersje W10 są raczej dla developperów by zdążyli
  napisać aplikację ale dlaczego „wersje stabilne” wypuszczane są z
  błędami (mowa tu o stacjonarnym W10) dlaczego w nowej wersji
  oprogramowania zawsze jest mniej funkcji i opcji, dlaczego są te opcje
  coraz bardziej ukrywane lub programy i aplikacje pisane są od nowa . . .
  Skoda że MS nie wieży w swój rynek mobilny, szkoda że zaczyna wpuszczać
  syf do sklepu, widocznie jeszcze nie rozumie że nie ilość a jakość jest
  ważna. Kiedyś Android mnie zraził (nie działająca aplikacja telefon,
  ciągłe resety) w W8, W8.1 mam spokój – telefon nie narzuca mi co myśli
  że chciałbym zrobić nie to co na firmowym androidzie – masa spamu,
  głupie powiadomienia, reklamy. Telefon z androidem wymaga mojej uwagi
  raz na 40 minut podczas gdy telefon z MS raz na 24h. Nie chciałbym by
  WP spotkał ten sam los stąd cieszyła mnie informacja o rezygnacji z
  portowania aplikacji. Jednak z przyzwyczajenia do WP na firmowym
  androidzie zainstalowałem launcher WP i powiem wam że wygląda i
  funkcjonalnie lepiej niż WP8 jednak wciąż WP wygrywa w
  szybkości,stabilności i spamie

  • marcin

   Możesz dać linka do tego Lauchera WP na androida? Wczoraj zainstalowałem ale chodzi tragicznie i do tego wygląda tragicznie… To jest LG L65 i powiem że jako telefon chodzi bardzo dobrze, nawet trochę lepiej niż Lubie 640… Tylko nie pasuje mi wygląd androida…