Podsumowanie dzisiejszej konferencji Windows 10: The Next Chapter

Konferencja Windows 10: The Next Chapter skończyła się dosłownie kilkanaście minut temu. Chciałbym się podzielić z Wami najważniejszymi informacjami związanymi z systemem Windows 10. Przede wszystkim będę pisał o nowościach w systemie Windows dla telefonów.

Microsoft poświęcił sporo czasu aby zaprezentować uniwersalne aplikacje, które zobaczymy na wszystkich urządzeniach z systemem Windows 10 takich jak telefony, laptopy oraz komputery. Aplikacje będą automatycznie synchronizować się pomiędzy wszystkimi urządzeniami, dzięki czemu zawsze będziemy na bieżąco. Jeżeli obecnie pracujemy na telefonie to wyniki naszych działań zobaczymy również na naszym komputerze oraz tablecie. Wśród odświeżonych uniwersalnych aplikacji Microsoft zaprezentował nowy kalendarz, klienta poczty e-mail, nowy pakiet Office czy centrum naszych zdjęć.

Kalendarz Windows 10

Wśród prezentowanych aplikacji pojawiła się również nowa przeglądarka Spartan, która zostanie udostępniona również jako uniwersalna aplikacja. To oznacza, że użytkownicy korzystający z telefonów z systemem Windows 10 także będą mogli z niej skorzystać. Najnowsza przeglądarka posiada trzy nowe funkcjonalności. Pierwsza z nich to nowy sposób w jaki możemy dzielić się nowościami znalezionymi w sieci. Nasze notatki możemy nanieść bezpośrednio na stronę www i przesłać ją do naszych znajomych. Druga nowość to nowy tryb przeglądania stron, dzięki któremu użytkownik nie będzie rozpraszany przez różne elementy znajdują się na stronie a skupi się jedynie na tym co najważniejsze – czyli na treści. Ostatnia nowość to możliwość skorzystania z asystentki głosowej Cortana, która nie tylko wyszuka dla nas strony ale również podpowie jak dojechać w określone miejsce czy podpowie co wybrać przeglądając na przykład ofertę restauracji.

W końcu mogliśmy zobaczyć jak wygląda Windows 10 na telefonie. Nie poznaliśmy zbyt wielu szczegółów ale już wiemy jak będzie wyglądał ekran startowy, lista aplikacji, ustawienia, centrum akcji oraz niektóre z uniwersalnych aplikacji. Na naszym ekranie startowym będziemy mogli ustawić tapetę, która będzie się znajdować pod kaflami. Na poniższym zrzucie widać również, że kafelki w dalszym ciągu będziemy mogli ustawić jako przezroczyste.

Ekran startowy Windows 10

Na początku listy aplikacji będą teraz pokazywane aplikacje, które zostały zainstalowane w ostatnim czasie.

Lista aplikacji Windows 10

W centrum akcji będziemy mogli ustawić znacznie więcej skrótów do aplikacji dzięki rozwijanemu menu.

Centrum akcji Windows 10

W końcu zostały uporządkowane ustawienia, które zostały podzielone na kategorie.

Ustawienia Windows 10

Kolejną nowością będzie możliwość dyktowania naszych wiadomości oraz możliwość przesuwania oraz zmniejszania klawiatury, dzięki czemu użytkownicy telefonów z większymi ekranami będą mogli pisać jedną ręką.

Klawiatura Windows 10

Windows 10 pozwoli również na odpowiadanie wprost ze odświeżonego paska powiadomień, dzięki czemu będziemy mogli szybko udzielać odpowiedzi bez potrzeby uruchamiania konkretnej aplikacji.

Powiadomienia Windows 10

System zintegruje również wiadomości SMS z komunikatorem Skype.

Integracja wiadomości SMS ze Skype

Windows 10 zostanie udostępniony jako bezpłatna aktualizacja dla systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1. Użytkownicy będą mogli skorzystać z bezpłatnej aktualizacji przez pierwszy rok od udostępnienia najnowszego systemu Windows 10.

Kiedy zobaczymy Windows 10 w programie Windows Insider? Wersja dla komputerów PC pojawi się już w przyszłym tygodniu. Posiadacze telefonów będą musieli poczekać do lutego.

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu, w którym Joe Belfiore omawia najważniejsze nowości związane z systemem Windows 10.

Czy spodziewaliście się więcej informacji o systemie Windows 10 dla telefonów? Dajcie znać w komentarzach poniżej co sądzicie o dzisiejszej konferencji.

Źródło: Microsoft, The Verge