Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w 2017 roku

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku i podobnie jak rok temu postanowiliśmy podsumować najważniejsze wydarzenia w świecie mobilnych technologii. Przygotowaliśmy zestawienie najistotniejszych zdarzeń począwszy od prezentacji nowych telefonów, poprzez najważniejsze aktualizacje systemu oraz aplikacji a skończywszy na nowych gadżetach. Zapraszamy do wspólnej podroży po minionym roku 2017.

Na początku jak i przez cały rok zadawaliśmy sobie pytanie dotyczące tego dokąd zmierza Microsoft w przypadku telefonów komórkowych. Co jakiś czas pojawiały się nowe informacje oraz wypowiedzi pracowników. Niektóre dawały nową nadzieję a inne całkowicie przekreślały losy mobilnego systemu Windows 10 Mobile. Teraz już wiemy, że zapewnienia Amerykanów o dalszym rozwoju mobilnego systemu Windows możemy włożyć pomiędzy bajki. Być może doczekamy się nowej kategorii składanych urządzeń, które będą posiadały funkcje telefonu oraz modułowy system Windows 10. Czas pokaże a tymczasem zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi tematami 2017 roku.

Styczeń

W styczniu telefony Lumia zaczęły znikać ze sklepów, u operatorów sieci komórkowych oraz w internetowym sklepie Microsoft. Japoński producent telefonów NuAns skrytykował postawę Microsoft i wyraził swoje niezadowolenie z powodu systemu Windows 10 Mobile, który nie odniósł sukcesu. Do sieci wyciekły pierwsze informacje o trybie Next Mobile Wokrspace (obecny tryb DeX) w telefonach Samsung Galaxy S8 i S8+, który w tamtym momencie był jedynie ciekawostką z niepewną przyszłością. Poznaliśmy również najnowszy procesor Snapdragon 835, który pojawił się w wielu tegorocznych telefonach z systemem Android. W tym miesiącu pojawiły się również pierwsze informacje o nowej warstwie wizualnej systemu Windows 10 o nazwie Project NEON, która otrzymała oficjalną nazwę Fluent Design. Po raz pierwszy usłyszeliśmy również o nowej powłoce CShell systemu Windows 10, która dopasowuje wygląd systemu do rozmiaru wyświetlacza.

Najważniejsze wydarzenia stycznia:

 

Luty

W lutym pojawił się japoński telefon NuAns NEO Reloaded i jak się można było spodziewać po wcześniejszych wypowiedziach został on wyposażony w system Android. W lutym telefon HP Elite x3 trafił do moich rąk czego efektem była długa recenzja. Microsoft jeszcze wtedy zapewniał, że system Windows 10 Mobile będzie w dalszym ciągu rozwijany po aktualizacji Creators Update. Wybrane telefony koniec końców otrzymały kolejną aktualizację Fall Creators Update jednak nowa wersja systemu to przede wszystkim nowy numer kompilacji bez żadnych nowości. W lutym operator Plus zaczął blokować numery IMEI telefonów, za które abonenci nie spłacali rat. W ciągu roku do blokowania na podobnych zasadach dołączyli pozostali operatorzy.

Najważniejsze wydarzenia lutego:

 

Marzec

W marcu odbyły się targi Mobile World Congress, na których nie został zaprezentowany ani jeden telefon z systemem Windows 10 Mobile. Na stanowisku firmy HP pojawiła się nowa odmiana telefonu HP Elite x3 jednak nigdy nie została oficjalnie zaprezentowana i nie weszła do produkcji. Shazam zakończył wsparcie dla systemów Windows 10 Mobile oraz Windows 10 oraz zakończono dalszy rozwój aplikacji OLX. W tym miesiącu okazało się również, że wraz z aktualizacją Creators Update zostaną zmienione mapy HERE na Bing. Pojawiła się za to jedna pozytywna nowość – mapy otrzymały obsługę punktów pośrednich. W tym miesiącu Microsoft wprowadził do swoich sklepów na terenie Stanów Zjednoczonych telefony Samsung Galaxy S8.

Najważniejsze wydarzenia marca:

 

Kwiecień

W kwietniu Microsoft udostępnił nową wersję aplikacji Skype UWP dla wszystkich użytkowników. Udało mi się również przygotować recenzję budżetowego, chińskiego telefonu Cube WP10 z systemem Windows 10 Mobile. Poznaliśmy również plany niemieckiego producenta elektroniki Wileyfox dotyczące stworzenia nowego telefonu Windows 10 Mobile. Odpowiedzieliśmy również na pytanie czy warto aktualizować telefon Windows Phone 8.1 do wersji Windows 10 Mobile. W tym miesiącu wystartowała aktualizacja Creators Update dla komputerów.

Najważniejsze wydarzenia kwietnia:

 

Maj

Użytkownicy doczekali się aktualizacji Creators Update dla telefonów i przy okazji część z nich obeszła się smakiem. Wraz z najnowszą aktualizacją Microsoft skrócił listę dopuszczonych telefonów do aktualizacji. Potwierdziły się również nasze wcześniejsze przypuszczenia dotyczące zmiany map offline, które są krytykowane do dzisiaj. Microsoft postanowił zmienić silnik renderujący oraz dodać kilka mniej istotnych funkcji i przy okazji zmienił dostawcę map. Widocznie były ku temu ważne powody ponieważ nawet użytkownicy w Stanach narzekali na gorsze pokrycie i dokładność map. U nas znacząco pogorszyła się dokładność map oraz zniknęło sporo elementów, które były dostępne w poprzednich mapach. Maj to również miesiąc, w którym poznaliśmy oficjalnie nowy system graficzny Fluent Deisgn. Poznaliśmy również pierwszych producentów sprzętu, którzy przygotują komputery ARM z systemem Windows 10.

Najważniejsze wydarzenia maja:

 

Czerwiec

Czerwiec był miesiącem bardzo interesujących informacji, które na nowo wzbudziły nadzieje fanów mobilnego systemu Windows. Microsoft przez przypadek udostępnił system Windows 10 Mobile z rozgałęzienia Redstone 3 dla uczestników programu Windows Insider. W większości przypadków po wgraniu nowej wersji systemu nie można było uruchomić telefonu i konieczny był powrót do poprzedniej wersji systemu. Niektórym użytkownikom udało się wgrać testową kompilację na telefon HP Elite x3 czego efektem były informacje o nowych możliwościach systemu oraz nowych możliwościach funkcji Continuum. Użytkownicy czekali z niecierpliwością aż Microsoft udostępni nowe rozgałęzienie dla telefonów, ale to nigdy nie nastąpiło. W zamian otrzymaliśmy rozgałęzienie Feature 2, które zostało stworzone głównie po to, aby nie wstrzymywać dalszego rozwoju systemu Windows 10 na pozostałych urządzeniach takich jak komputery, tablety oraz konsole Xbox. W tym miesiącu producent nawigacji AutoMapa postanowił zakończyć wsparcie dla telefonów z systemem Windows.

Najważniejsze wydarzenia czerwca:

 

Lipiec

W lipcu Microsoft zakończył wsparcie dla systemu Windows Phone 8.1. Przestała również działać aplikacja Skype w systemach Windows Phone 8.1 oraz Windows 10 Mobile TH2. Pojawiła się również nowa wersja aplikacji Skype dla telefonów z systemem Android oraz lekko poprawiona wersja Skype UWP dla Windows 10 Mobie. W tym miesiącu Nokia poinformowała, że zdobyła na nowo prawa do marki ZEISS. Do sklepów internetowych Microsoft został wprowadzony mocno spóźniony telefon Alcatel IDOL 4 Pro z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia lipca:

 

Sierpień

Sierpień zdecydowanie należał do Androida. Poznaliśmy nową wersję systemu Android Oreo, telefon Nokia 8 z optyką ZEISS, flagowy telefon LG V30 oraz smartfon Samsung Galaxy Note8. Google odświeżył wizualnie serwis YouTube a Fitbit zaprezentował nową opaskę Ionic. Z kolei Play z aplikacją Play24 dołączył do producentów aplikacji, którzy opuścili system Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia sierpnia:

 

Wrzesień

Wrzesień z kolei należał do firmy Apple. W tym miesiącu Amerykanie zaprezentowali bezramkowy telefon iPhone X z charakterystycznym wycięciem w górnej części na głośnik i czujniki. Dowiedzieliśmy się, że Bill Gates korzysta z telefonu wyposażonego w system Android. Niemiecka firma Trekstor zaprezentowała nowy telefon WinPhone 5.0 z systemem Windows 10 Mobile jednak jego powstanie uzależniła od powodzenia zbiórki w serwisie IndieGoGo. Poznaliśmy również modułowy system Windows 10 czyli Windows Core OS.

Najważniejsze wydarzenia września:

 

Październik

W październiku Microsoft wprowadził do sklepu Google Play aplikację Microsoft Launcher oraz Microsoft Edge. Pierwsza z nich cieszy się ogromną popularnością i z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większe grono aktywnych użytkowników. Po wielu miesiącach Microsoft przyznał, że kończy rozwój systemu Windows 10 Mobile. Po raz kolejny pojawiają się informacje, że Microsoft pracuje nad nowym, składanym urządzeniem. Google zaprezentował telefony Pixel 2 oraz Pixel 2 XL. Wśród nowych telefonów znalazły się również takie modele jak Huawei Mate 10, Huawei Mate 10 Pro oraz Nokia 7. Samsung poinformował, że w niedługim czasie umożliwi uruchomienie systemu Linux na telefonach z serii Galaxy, które są kompatybilne ze stacją dokującą DeX.

Najważniejsze wydarzenia października:

 

Listopad

W listopadzie kilka wybranych modeli Lumia i innych producentów otrzymała możliwość aktualizacji systemu do wersji Fall Creators Update. W tym miesiącu przygotowałem recenzję stacji Samsung DeX. Microsoft zaprezentował Surface Pro z obsługą sieci LTE. Firma HTC zaprezentowała telefony U11 Life oraz HTC U11+. Do oferty sklepu Microsoft Store dołączył telefon Razer Phone z systemem Android. W tym miesiącu Mozilla zaprezentowała nową przeglądarkę Firefox Quantum. W przedsprzedaży pojawił się również smartfon Wileyfox Pro z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia listopada:

 

Grudzień

Microsoft Launcher zyskuje na popularności i Microsoft chce połączyć aplikację z asystentką głosową Cortana. Google zaprezentował system Android Oreo (Go edition), który jest dedykowany dla budżetowych telefonów. Po roku od pierwszej prezentacji systemu Windows 10 na urządzeniu z procesorem ARM w końcu zostały zaprezentowane pierwsze komputery z takim rozwiązaniem – są to modele ASUS NovaGo oraz HP Envy x2. Microsoft odświeżył również wygląd chmury OneDrive w telefonach Android oraz zapowiedział wsparcie eSIM w systemie Windows 10 Redstone 4. Apple udostępnił system iOS 11.2 i przyznał, że celowo obniża wydajność starszych urządzeń w najnowszych wersjach oprogramowania. W ten sposób zapobiega samoczynnym restartom telefonów z powodu zużytych baterii.

Najważniejsze wydarzenia grudnia:

 

Jak oceniacie ten rok z perspektywy czasu? Czy Waszym zdaniem był to udany rok dla Microsoft biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia?

 • Patryk PowerUser

  Czegoś takiego spodziewałem się jak zauważyłem tytuł nowego wpisu. Dobra robota. 🙂

  • Dziękuję. Trochę czasu poświęciłem na przygotowanie tego artykułu, ale jak widać było warto.

   • V3

    Dziękujemy ☺☺☺

 • Aż trudno uwierzyć, że cały rok minął. Początek to nadal wiara w to, że CU przyniesie zmiany, potem coraz większy niepokój, a na koniec smutny finał… Nigdy bym też nie przypuszczał, że w ciągu jednego roku dwukrotnie będę zmieniał telefon.

  • spoczko

   to tak jak ja, że sytuacja na rynku zmusi mnie do zmiany systemu z WP/WM na iOS – jak widać wszystko jest zmienne w czasie

   • Patryk PowerUser

    Weź lepiej coś z Androidem. Ja po 14 miesiącach z iOS tęsknię nawet za Windowsem. Wcześniej trochę dłużej z androidem (Lolipop, Marshmallow). Wolę mieć ciut wolniejsze urządzenie z większą liczbą funkcji i z lepszymi aplikacjami.

    • V3

     Ja po kilku miesiącach na Androidzie tęsknię do Windy ☺dobrze że mam L930 to sobie pracuje na obu równocześnie.

     • Patryk PowerUser

      Windows był spoko systemem dopóki nie zaczęli mieszać przy tym. Za wcześnie zabrali się za wersję 10, gdy wersja 8.1 po 1000000 aktualizacjach nie była jeszcze w pełni rozwinięta. Do tego brakowało Rzeszy deweloperów, którzy chętnie tworzyliby i rozwijali aplikacje w ekosystemie Windowsa. Windows 10 Mobile oprócz aplikacji natywnych i nawet dużej liczby opcji nie oferuje zupełnie nic. Co prawda jest kilka ciekawych opcji, ale są one niedostępne dla Polski. Właściwie problem z sektorem Mobile zaczął się w momencie przejęcia działu mobilnego Nokii. Microsoft nie potrafił zrobić takiego urządzenia, które jakością byłoby na poziomie Nokii. Nokia zrobiłaby więcej tworząc np. Lumie 950 XL.

  • V3

   Szok. Tak szybko minęło. Ale chłopaki dziękuję za waszą robotę. MsMobile to coś więcej jak portal Tech. To rzesza fantastycznych ludzi z którymi zawsze można podzielić się własnymi przemyśleniami ☺

   • Zgadza się. Portal tworzą przede wszystkim czytelnicy, którzy aktywnie uczestniczą w jego życiu. Dziękujemy wszystkim za aktywną postawę i interesujące dyskusje!

    • Direct

     Dodajmy, że dyskusje niekoniecznie na temat, ale zawsze interesujące :).
     Pozdrawiam wszystkich i życzę szczęśliwego 2018.

     • Najważniejsze, że rozmawiamy przez cały czas o mobilnych technologiach więc jakby nie patrzeć wpisuje się to w tematykę portalu 🙂

     • V3

      Otóż to. Nieformalne rozmowy najwięcej wnoszą ☺

     • acutus63

      Mimo ,że używam telefonów z różnymi systemami to nie zaglądam na żadne inne forum tylko tutaj. Tak trzymać 🙂

     • Dziękujemy i zapraszamy do dalszych odwiedzin!

    • Solar

     Podoba mi się również tutaj, ze czasami pomimo różnicy zdań nikt nikogo tutaj nie wyzywa, nie ma wulgaryzmów. Aczkolwiek zdarzają się wyjątki. Sam dałem się kiedyś sprowokować i nie przebierałem w słowach 😉

     • V3

      Wypraszam sobie 😁 ja czasem wyzywam Ale Michał z Krzyśkiem tak szybko kasuja że te bluzgi rzadko docierają ba światło dzienne 😁

     • Każdy może mieć chwilę słabości.

     • Marcin

      Gdzie Ty byłeś przez ostatni rok? Teraz jest spokój bo większość osób zmieniła platformę lub została zbanowana, poza tym nie ma już o czym zbytnio pisać i tutaj mam na myśli mobilnego Windowsa.

     • Solar

      Caly czas jestem tutaj aktywny od ponad 2 lat.. I nie mutaj takiego wyzywania jak gdzie indziej. Jak wyzywają się gimbusy. Chyba dlatego, że gimbaza nie uzywa Windowsa mobilnego.

     • The Hooded Man

      Głównie fanatycy mobilnego windowsa nie mogli pogodzić się z rzeczywistością i wyzywali gdy ktoś napisał prawdę o tym systemie. Ale na szczęście nie ma ich już wśród nas, bo siedzą sobie androidzie, daleko stąd 😉 Chociaż zostało kilka osób, którzy wypisują bzdury, a gdy się ich skonfrontuje z prawdą, to zaczynają wyzywać (wiadomo, brak argumentów i wchodzi piana). Ale na szczęście jest już ich tak mało, że można spokojnie ich ignorować, albo blokować.

     • Solar

      A pamiętasz RDFa jak pisal prawdę, można powiedzieć, że przewidział przyszłość 😉. Jak inni jechali po nim, łącznie z redakcją. Po czasie nawet nikt nie napisał sorry.

     • The Hooded Man

      Większość z tego co pisał RDF to były niestety bzdury, a pisał to wszytko jedynie po to, żeby wychwalać swojego iphona. Często zaprzeczał sam sobie, byleby tylko przekonać kogoś że tylko on ma racje. Od iphona dostał choroby psychicznej biedak… Przed swoją internetową śmiercią latał po wszystkich portalach technologicznych i robił z siebie takiego klauna, że żal było patrzeć. Niestety, nie tylko z niego apple zrobiło szaleńca (ofiar jest wiele) 😉

     • Solar

      Dużo jest w tym prawdy co piszesz. Ale piszą tutaj ludzie chyba V3 ,ze RDF posiadam wiedze i pisał merytorycznie. Fakt faktem przewidział przyszłość mobilnego windowsa. Może hejtowal i akurat mu sie trafiło jak slepej kurze….😉😉

     • The Hooded Man

      Ciężko było nie przewidzieć losów mobilnego windowsa i chyba tylko zaślepieni fanatycy nie widzieli dokąd to zmierza. Popatrz jak to wygląda teraz – ci „androidowi hejterzy” (jak ich nazywali fanatycy) są z portalami W10M do dzisiaj, a ci fanatycy wielcy obrońcy gdzie teraz są? – Siedzą na androidzie daleko stąd.

     • Pamiętaj tylko, że jeszcze w 2016 Microsoft pisał o tym, że telefony będzie robiło HP, nowy HP Elite ukaże się na wiosnę 2017, system będzie rozwijany „dla biznesu oraz entuzjastów” i nawet niepokojące informacje nt sprzedaży fabryk były bagatelizowane bo przecież MS miał jeszcze zaplecze technologiczne pod Surface’a… Sam się dałem nabrać, przyznaję bez bicia, ale kto nie chciał by jego telefon się rozwijał a nie zwijał?

     • The Hooded Man

      No wiesz, microsoft mógł sobie pisać, ale czy ktoś mu w to wierzył to już inna sprawa 😉

     • V3

      Owszem 😊 ta wiedza merytoryczna wynikała z zakupionego przez niego sprzętu,testowania a następnie rozczarowania. Czyli zbadał sprzęt na własnym przykładzie 😊

     • Widać nie czytałeś wszystkich dyskusji. W tym tych, w których RDF jechał po Michale.

      W 2016 roku mogliśmy się jeszcze kłócić o przyszłość W10M, bo nikt nie przypuszczał że Microsoft może nas wszystkich zrobić pół roku później w bambuko.

      RDF przewidział przyszłość, ale to było proroctwo w stylu „mam padniętą Lumię 930, super iPhone’a a o waszym systemie nikt nie będzie pamiętał za rok”

     • V3

      Zgadzam sie. Rdf sporo miał racji ale nie byl wszechwiedzący 😊 w sumie tez mam L930 padniętym mikrofonem od głośnomówiącego i delikatnie odstajacym ekranem ale po nikim nie jade hehe a Lumia jest najlepsza na świecie 😊 i jeśli ktoś sie nie zgadza to zapraszam do porównania nasycenia kolorow w OLED tryb cieple nasycenie 😁

  • Sytuacja identyczna jak u mnie. Na początku roku nigdy bym nie powiedział, że zmienię telefon na Androida…

   • Direct

    Ja dziękuję MS za absurdalnie wysoką na starcie cenę Lumii 650, bo w połowie 2016 byłem bliski zakupu. Jakiś wewnętrzny głos mówił mi, żeby po powrocie do Androida nie wracać z powrotem do Lumii.

    • Cena 650 to był jakiś kosmos. Ten telefon nigdy nie powinien kosztować więcej niż 699 zł.

     • V3

      Dokladnie. Ja taniej dałem za 930tke 😊

     • raczej 599 zł na start

     • 699 zł w przedsprzedaży. 599 zł cena regularna 🙂

   • V3

    Prawo rynku ☺ ważne że jesteś zadowolony i Ci się sprawdza.

    • Jestem bardzo zadowolony z S8+ pomimo tego, że nie Samsung nie udostępnił aktualizacji Oreo a poprawki bezpieczeństwa są z listopada.

     • V3

      Nie ma dziwne 😊 najwyzsza flaga. W marcu wychodzi S9 i prawdopodobnie malzonka sie skusi. Jak będzie w posiadaniu dam znać to sie może jakiegoś testa zrobi 😊

     • Jak kupi to daj znać. Pewnie sporo użytkowników będzie zainteresowanych jakością zdjęć, szybkością i ogólnymi wrażeniami z użytkowania.

     • V3

      Pewnie ☺ dam znać od razu to się umówimy na test ☺

   • The Hooded Man

    Całkiem pozbyłeś się Lumii? Ja zostawiłem sobie 950 jako drugi główny telefon (pierwszym jest G6 a trzecim Archos 50 Saphir). Kilka miesięcy temu miałem jeszcze 950XL, 909 ;), 930, 1520, 640, 550 i 650, ale poszły w świat. Z chęcią bym coś zrobił z moją 950 – wgrał do niej rom z c-shell, androida, WP, rom z eksplodującymi kafelkami, albo jeszcze coś innego.

    • Postanowiłem sprzedać 950 XL kiedy cena była jeszcze rozsądna. Mam 435 żeby całkowicie nie stracić kontaktu z W10M. Gdyby MS udostępnił nowe rozgałęzienie dla 950 to pewnie kupiłbym ponownie.

     • The Hooded Man

      Ja zostawiłem sobie 950, bo wiem że jakbym pozbył się wszystkiego z mobilnym windowsem, to szybko zatęskniłbym za nim. Nie znasz Michale jakichś ciekawych wersji mobilnego windowsa? – Wiem że były jakieś perełki z insidera, o lekko zmienionym wyglądzie.

     • MS przez przypadek udostępnił kompilację RS3, ale udało się ją uruchomić zaledwie kilku osobom. Na pewno działała na HP Elite x3. Posiadała rozwiązania z komputerowej wersji i rozbudowaną wersję Continuum. Niestety nie można jej nigdzie dostać i przetestować. O innych zmienionych wersjach nie słyszałem.

     • The Hooded Man

      Pamiętam udostępniono kiedyś w insiderze wersję ze zmienioną kolorystyką kafli. Nie pamiętam już dokładnie jak to wyglądało, ale wiem że było coś takiego.

     • Nie kojarzę tej kompilacji.

     • The Hooded Man

      Pamiętam że była bardzo krótko (potem weszła inna kompilacja) i miała chyba kilka kafelków jakby neonowych.

      A czy znasz może jakąś kompilację, która ma jakieś unikalne rzeczy, z których zrezygnowano w następnych kompilacjach?

     • W kompilacji 10536 można było instalować aplikacje Android: https://msmobile.pl/tag/project-astoria

     • The Hooded Man

      O właśnie, zapomniałem już o tym 😀
      OK, a czy da się to jakoś pobrać z sieci i zainstalować na lumii?

     • Nie mam pojęcia. Musisz poszukać.

  • Solar

   Dzisiaj czytałem o, ponoć dobrej apce na Andka, ROAMIT. Może się Tobie przyda i innym Androidowcą😉

 • WiniOS_iPho 7
  • Podnieśli poziom zabezpieczeń do listopadowej czy grudniowej wersji?

   • WiniOS_iPho 7

    Po akualizacji, w informacjach o oprogramowaniu napisane jest, że poziom zabezpieczeń android 01 grudnia 2017. Wczrsniej byla chyba 01 wrzesnia 2017.

    • Wyższy poziom zabezpieczeń niż w S8 i S8+. Wersja systemu ta sama czyli Android 7.0.

 • Mobilny

  To był kluczowy rok dla Microsoftu. Wygaszanie Windowsa 10 Mobile i przejście z usługami na konkurencyjne platformy. Microsoft wprowadził na Androida swój system w postaci Microsoft Launchera, który szybko zyskał sympatię użytkowników. Współpraca z producentami telefonów i dostarczanie im preinstalowanych aplikacji. Ponadto zaprezentował Surface Book 2 i Surface Pro z LTE, które wzbudziły zainteresowanie.

  Może w 2018 Microsoft zapowie telefon na miarę Lumii 950 XL, z Androidem i Microsoft Launcherem, idąc drogą Samsunga, który zrezygnował z autorskiej Bady na rzecz Androida i TouchWiza (dostępnego wcześniej na Badzie), a następnie Samsung Experience.

  • squall0

   W sumie tak sobie mysle, że być może ta cała „Andromeda” to jest coś a’la MIUI od Xiaomi. System bazujący na Androidzie z zaimplementowanym sklepem MS zamiast Google Play. Trochę nawet nazwa na to wskazuje.

   • Mobilny

    Bez Google Play nie będzie sensu realizować tego projektu, biorąc pod uwagę skromne zasoby sklepu MS i stale wycofywane aplikacje. Może będzie to Android z Microsoft Launcherem i obsługą aplikacji Win32.

    • squall0

     Być może – ciężko na chwilę obecną powiedzieć jak będzie(może 2 sklepy, tak jak to robi Samsung) – w ramach mojej powyższej wypowiedzi, myślałem o umieszczaniu aplikacji Androidowych u siebie w sklepie(tak jak to robi Amazon np).

   • Podobno Andromeda to nazwa kodowa nowego urządzenia lub całej serii urządzeń ze składanymi wyświetlaczami. Ma pracować na modułowym systemie Windows 10 (ARM), powłoką CShell i wszystkimi innymi dobrze zapowiadającymi się elementami.

    • squall0

     Sam widzisz, podobno 🙂 Aktualnie Andromeda to może naprawdę wszystko – to trochę jak z grafikami koncepcyjnymi Surface Phone’a 🙂

     • Oczywiście. Na tę chwilę nikt nie wie co to dokładnie będzie, ale osoby, które mają dojścia i większą wiedzę niż przeciętny użytkownik (patrz np. redaktorzy portalu WindowsCentral) zakładają z dużą dozą prawdopodobieństwa, że będą to właśnie urządzenia ze składanymi wyświetlaczami.

     • squall0

      No nic – zobaczymy 😉

  • Wątpię, aby Microsoft zdecydował się na telefon z Androidem. Nie po to rozwijają od dłuższego czasu OneCore, UWP, Windows 10 on ARM, Windows Core OS, Windows CShell oraz Continuum. Należy również pamiętać, że w niedługim czasie na popularności zyskają tzw. aplikacje PWA co może oznaczać koniec z brakiem aplikacji na Windowsa. Zresztą napiszę na ten temat osobny artykuł. Być może zdecydują się na telefon z systemem Android dla zwykłych konsumentów a smartfony z W10 on ARM dla biznesu. Zobaczymy co przyniesie 2018 rok.

   • squall0

    Z technicznego punktu widzenia mógłbyś wpakować UWP, CShell oraz Continuum do Androida. W przypadku UWP już jego elementy są dostępne na zielonym robocie w aplikacjach od MS – kiedyś czytałem, że oni chcieli właśnie portować bazę dla aplikacji UWP i być niezależni od platformy. Zgadzam się, że nie ma co wyrokować – kto dokładnie rok temu, przypuszczałby, że tak się sprawy z W10M potoczą?

    • W10M stał się zbędny i przeszkadzał w dalszym rozwoju systemu Windows 10 dla komputerów, tabletów oraz konsoli. Zepchnęli mobilną dziesiątkę na boczny tor i ruszyli z kopyta z nowościami w pełnym Windowsie. Jestem bardzo ciekawy co MS wewnętrznie planuje i czy powstanie nowy telefon z W10 on ARM.

     • squall0

      (i hololense!) Dokładnie tak było – z tego co pamiętam CU dla PC mogłoby być bardziej dopakowane opcjami – tak jak to było w AU. Nawet kolejne wydanie – FCU – nawiązuje do tego, że to jest jakoby kontynuacja CU. Mnie osobiście coraz mniej to ciekawi – tak długo, jak konkurencja nie ma odpowiednika Android Paya działającego w Polsce, tak długo nie zamierzam zmieniać platformy – dla mnie to jest killer feature 🙂

     • Konkurencja posiada systemy zbliżeniowych płatności (Apple Pay, Microsoft Pay), ale nie są jeszcze dostępne w Polsce. Na tę chwilę pozostaje jedynie Android Pay.

     • squall0

      Dokładnie tak 🙂 z tym, że Apple Pay chyba ma wejść już w przyszłym roku do Polski, a Microsoft Pay(Wallet?) chyba nigdy u nas nie zawita 😐

     • Microsoft Pay będzie u nas już wkrótce (soon) 😛

     • squall0

      O, widzę, że termin podobny co Cortany po polsku 😀

     • Podejrzewam, że obie funkcje pojawią się u nas w tym samym bliżej nieokreślonym terminie 🙂

     • tyle że odłożenie na boczny tor W10M spowodowało odpływ bazy fanów, developerów i wygaszenie sporej części aplikacji lub brak ich rozwoju, nawet jak zrobią super składany telefono-tablet to co mi po nim jak nie będę miał porządnych map czy aplikacji ING wspierającej najnowsze rozwiązania? no chyba że będzie na androidzie ale na to się nie zanosi

     • Dlatego prawdopodobnie nowe telefony z W10 on ARM będą kierowane przede wszystkim do biznesu. Z czasem jak deweloperzy zaczną tworzyć aplikacje PWA to nie będzie miało znaczenia jaki system posiadasz w telefonie. Tak przynajmniej rozumiem ideę aplikacji PWA (Progressive Web Apps).

   • Wątpię, aby Microsoft zdecydował się na telefon 🙂

    • Mobilny

     Może składany tablet z funkcją dzwonienia, która swoją drogą jest stopniowo wypierana przez WhatsAppa.

    • Na pewno nie będzie to telefon jaki znamy obecnie – tak przynajmniej zapewniał MS w jednym z wywiadów 🙂

    • Jarek

     Wątpię, aby Microsoft się zdecydował 🙂

 • Pyjter86 L950

  Mam pytanie, czy warto instalować Microsoft Launcher na czystym Androidzie??

  • V3

   Wg mnie warto ☺

  • zainstaluj, sprawdź czy Ci się spodoba

  • Aplikacja posiada mnóstwo pozytywnych opinii co może być wskazówką odnośnie tego, czy warto ją zainstalować.

   • Pyjter86 L950

    A działa tam komenda „Ok google”?? Używam jej od kilku dni i przyznam że się przydaje;)

    • Nie korzystam z tej aplikacji na co dzień więc nie podpowiem. Korzystam z Samsungowej nakładki, która według mnie jest świetna.

    • lukasz536

     Spróbuj zresetować dane aplikacji Google. Czasem trzeba nawet kilka razy powtórzyć. Mi za którymś razem zatrybiło. Poczułem się znowu jak hakier na Windows 10 Mobile😁

 • V3

  Wczoraj w kuble wyprzedazowym w M1 Czeladź znalazłem Dock przeceniony. https://uploads.disquscdn.com/images/c171ce2fdcec6a4067416efba4a92e9a50cfc5f18f3c15d6ef38f2a54e737e52.jpg

  Cena 199zl. To się opłaca kupić? ☺ bo teściowie chce kupisz L950 docelowo ☺

  • Pyjter86 L950

   Jak co to ja mam do sprzedania L950 z siedmiomiesięczna gwarancją. Więcej info pod psblacha@gmail.com😊

   • V3

    Pisz tutaj chyba ze to tajemnica 😊 ja nie rozumiem czemu sie czaić w tej naszej malej społeczności 😎
    (ps. L950 pogoniłem za 700-koszt dostawy, realnie wyszło ok 670-680zl w maju tego roku. S6 kupiłem za 1k). Tak żeby cie ośmielić 😊

    • tyle że to było w maju… w maju to puściłem L950XL za 1100 zł a teraz kupisz za połowę tej ceny

     • V3

      Ja rozumiem ☺dlatego jestem ciekaw ile kolega chce za 950tke bo chciałbym w styczniu dla teścia kupić. U niego Android nie ma racji bytu a model XL bywał wadliwy.

     • Marcin

      Nie wiem, gdzie Krzysztof widzi L950XL za 550zł, ale za ok. 650-800zł idzie wyrwać na gwarancji, w sumie się opłaca chociażby dla samego aparatu.

     • V3

      Bez problemu na OLX. Do tego mała negocjacja i masz sprzęt.

     • pisałem o 950 bez XL.

   • Marcin

    I nawet Ty Pyjter… Wchodzę na ten portal i naprawdę nie dowierzam ilu rycerzy broniących jeszcze nie tak dawno mobilnego Windowsa dzisiaj przeprosiło się z Androidem i co najciekawsze są zadowoleni…

    • trudno nie być zadowolonym z płynnie działającego systemu, chyba że ktoś wpakował się w androida za 500 zł typu Huawei P9 Lite edycja z puchnącą baterią

     • Marcin

      To powiedz mi, dlaczego tak późno niektóre osoby zrozumiały, że użytkowanie Androida może być przyjemne? Przecież Android zadowalająco działał już od 5.1.

     • użytkowanie androida 5.1 to ułuda przyjemności, wydawało mi się że system działa płynnie na MXS bo działał płynniej od L950XL, tymczasem dopiero taki G6 pokazał mi co to jest płynność pracy

      poza tym przypuszczam, ze wielu z nas miało traumatyczne przygody z androidem w tym ja z LG L9.

     • V3

      Krzysku ja miałem 5.1 na ZTE Blade V6 i działał bardzo sprawnie ☺

    • V3

     Nie przesadzaj ☺ gdyby nie brak aplikacji to każdy dalej byłby zadowolony.

    • Pyjter86 L950

     Niestety na każdego przyjdzie kolej;)

  • Z tego co pamiętam to w tej cenie można było kupić stację już dawno temu. Oczywiście były sklepy, gdzie cena była wywindowana do poziomu 400 zł i więcej.

   • V3

    Rozumiem ☺dzieki wielkie Michale

  • średnio, w tej cenie lepiej kupić adapter bluetooth dzięki któremu podłączysz każde urządzenie do tv, nie tylko Lumię, a Lumia też odpali się w trybie continuum tylko bez możliwości podpięcia klawiatury

   najbardziej bajerancko wygląda włączenie Kamery i widok na TV obraz z obiektywu 🙂

 • squall0

  A ja już teraz chciałbym wszystkim życzyć szczęśliwego nowego roku 🙂 oby 2018 okazał się pod każdym względem lepszy od 2017. Obyście nie żyli w ciekawych czasach 😉

 • Octagon

  Szczęśliwego nowego roku życzę wszystkim byłym i jeszcze obecnym użytkownikom mobilnego okienka 💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥💥🤓

 • Życzę wszystkim, żeby poprawki zapowiedziane na RS3 trafiły do RS4 a nie RS5 a MS zdążył z wydaniem Andromedy na jesień 2018 i nie było obsuwy do wiosny 2019. Poza tym udanego Sylwestra!

  • Solar

   Wzajemnie.
   Żeby te słowa nie były prorocze. Niech będą. Krzysiek zobaczysz porzucisz LG G6 na rzecz mitycznego SurfacePhona😉😉😉😉

   • V3

    Nokia 10 wchodzi w 08/2018 😊

 • acutus63
  • spryciarz! 🙂

   • acutus63

    Oj tam 🙂

  • V3

   Ależ zajebiaszcze 😁

   • acutus63

    Mam fajniejsze z innym tłem .ale nie wchodzą..ponad 5MB .

    • Solar

     Fajne. Skopiowałem, będę wysyłał znajomym😉😉😉

 • Joker

  Niech mi ktoś pomoże z ta poczta programu outlook powiadomienia mi nie działają co zrobić dokładnie???

 • Zbigniew Materna

  Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku dla wszystkich fanów Windowsa oraz dla redakcji MSmobile.pl.Pozdrawiam przerzuciłem się na huwei Mate10Pro.telef.rewelka.Chociaż nie mogę się przyzwyczaić do Androida

 • Damian

  https://uploads.disquscdn.com/images/0e0cf15cea3ffc6fa1ec7cd7b6da134c8ca5c010fa5f4d6492ea1a0eef4aebd4.gif Chciałbym życzyć Wszystkim forumowiczom i każdemu z osobna wszystkiego dobrego w Nowym Roku a szanownej redakcji pragnę życzyć dalszego zapału do prowadzenia tego bloga robicie kawał dobrej roboty. Szczęśliwego Nowego Roku 2018

 • Krzysiek

  Wszystkiego najlepszego na cały Nowy Rok, dużo zapału dla redakcji i każdego z autorów z osobna, a także dla wszystkich komentujących 🙂 pozdrawiam serdecznie!

 • DzieX

  Życzę Wszystkim nie-Windowsa na telefonie :>

  • Pełny Windows 10 też nie? 🙂

   • DzieX

    To będę życzył za parę lat 😛

 • Krzysztof Kowalski

  W 2018 rok wchodzimy z duopolem na rynku mobilnym. Z pozornym duopolem, bo Android stopniowo acz systematycznie wypiera iOS. W dodatku na europejskim rynku iOS to „kulawa” alternatywa, więc w zasadzie już jest monopol.
  To zła wiadomość dla wszystkich użytkowników, o czym prędzej czy później wszyscy się przekonają. Wielka szkoda że MS tak dał ciała.

  • Zgadzam się w 100%. MS dał ciała, a najgorsze jest to, że zrobił to w fatalny sposób. Potraktował swoich klientów zwyczajnie z buta.