Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w 2017 roku

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku i podobnie jak rok temu postanowiliśmy podsumować najważniejsze wydarzenia w świecie mobilnych technologii. Przygotowaliśmy zestawienie najistotniejszych zdarzeń począwszy od prezentacji nowych telefonów, poprzez najważniejsze aktualizacje systemu oraz aplikacji a skończywszy na nowych gadżetach. Zapraszamy do wspólnej podroży po minionym roku 2017.

Na początku jak i przez cały rok zadawaliśmy sobie pytanie dotyczące tego dokąd zmierza Microsoft w przypadku telefonów komórkowych. Co jakiś czas pojawiały się nowe informacje oraz wypowiedzi pracowników. Niektóre dawały nową nadzieję a inne całkowicie przekreślały losy mobilnego systemu Windows 10 Mobile. Teraz już wiemy, że zapewnienia Amerykanów o dalszym rozwoju mobilnego systemu Windows możemy włożyć pomiędzy bajki. Być może doczekamy się nowej kategorii składanych urządzeń, które będą posiadały funkcje telefonu oraz modułowy system Windows 10. Czas pokaże a tymczasem zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi tematami 2017 roku.

Styczeń

W styczniu telefony Lumia zaczęły znikać ze sklepów, u operatorów sieci komórkowych oraz w internetowym sklepie Microsoft. Japoński producent telefonów NuAns skrytykował postawę Microsoft i wyraził swoje niezadowolenie z powodu systemu Windows 10 Mobile, który nie odniósł sukcesu. Do sieci wyciekły pierwsze informacje o trybie Next Mobile Wokrspace (obecny tryb DeX) w telefonach Samsung Galaxy S8 i S8+, który w tamtym momencie był jedynie ciekawostką z niepewną przyszłością. Poznaliśmy również najnowszy procesor Snapdragon 835, który pojawił się w wielu tegorocznych telefonach z systemem Android. W tym miesiącu pojawiły się również pierwsze informacje o nowej warstwie wizualnej systemu Windows 10 o nazwie Project NEON, która otrzymała oficjalną nazwę Fluent Design. Po raz pierwszy usłyszeliśmy również o nowej powłoce CShell systemu Windows 10, która dopasowuje wygląd systemu do rozmiaru wyświetlacza.

Najważniejsze wydarzenia stycznia:

 

Luty

W lutym pojawił się japoński telefon NuAns NEO Reloaded i jak się można było spodziewać po wcześniejszych wypowiedziach został on wyposażony w system Android. W lutym telefon HP Elite x3 trafił do moich rąk czego efektem była długa recenzja. Microsoft jeszcze wtedy zapewniał, że system Windows 10 Mobile będzie w dalszym ciągu rozwijany po aktualizacji Creators Update. Wybrane telefony koniec końców otrzymały kolejną aktualizację Fall Creators Update jednak nowa wersja systemu to przede wszystkim nowy numer kompilacji bez żadnych nowości. W lutym operator Plus zaczął blokować numery IMEI telefonów, za które abonenci nie spłacali rat. W ciągu roku do blokowania na podobnych zasadach dołączyli pozostali operatorzy.

Najważniejsze wydarzenia lutego:

 

Marzec

W marcu odbyły się targi Mobile World Congress, na których nie został zaprezentowany ani jeden telefon z systemem Windows 10 Mobile. Na stanowisku firmy HP pojawiła się nowa odmiana telefonu HP Elite x3 jednak nigdy nie została oficjalnie zaprezentowana i nie weszła do produkcji. Shazam zakończył wsparcie dla systemów Windows 10 Mobile oraz Windows 10 oraz zakończono dalszy rozwój aplikacji OLX. W tym miesiącu okazało się również, że wraz z aktualizacją Creators Update zostaną zmienione mapy HERE na Bing. Pojawiła się za to jedna pozytywna nowość – mapy otrzymały obsługę punktów pośrednich. W tym miesiącu Microsoft wprowadził do swoich sklepów na terenie Stanów Zjednoczonych telefony Samsung Galaxy S8.

Najważniejsze wydarzenia marca:

 

Kwiecień

W kwietniu Microsoft udostępnił nową wersję aplikacji Skype UWP dla wszystkich użytkowników. Udało mi się również przygotować recenzję budżetowego, chińskiego telefonu Cube WP10 z systemem Windows 10 Mobile. Poznaliśmy również plany niemieckiego producenta elektroniki Wileyfox dotyczące stworzenia nowego telefonu Windows 10 Mobile. Odpowiedzieliśmy również na pytanie czy warto aktualizować telefon Windows Phone 8.1 do wersji Windows 10 Mobile. W tym miesiącu wystartowała aktualizacja Creators Update dla komputerów.

Najważniejsze wydarzenia kwietnia:

 

Maj

Użytkownicy doczekali się aktualizacji Creators Update dla telefonów i przy okazji część z nich obeszła się smakiem. Wraz z najnowszą aktualizacją Microsoft skrócił listę dopuszczonych telefonów do aktualizacji. Potwierdziły się również nasze wcześniejsze przypuszczenia dotyczące zmiany map offline, które są krytykowane do dzisiaj. Microsoft postanowił zmienić silnik renderujący oraz dodać kilka mniej istotnych funkcji i przy okazji zmienił dostawcę map. Widocznie były ku temu ważne powody ponieważ nawet użytkownicy w Stanach narzekali na gorsze pokrycie i dokładność map. U nas znacząco pogorszyła się dokładność map oraz zniknęło sporo elementów, które były dostępne w poprzednich mapach. Maj to również miesiąc, w którym poznaliśmy oficjalnie nowy system graficzny Fluent Deisgn. Poznaliśmy również pierwszych producentów sprzętu, którzy przygotują komputery ARM z systemem Windows 10.

Najważniejsze wydarzenia maja:

 

Czerwiec

Czerwiec był miesiącem bardzo interesujących informacji, które na nowo wzbudziły nadzieje fanów mobilnego systemu Windows. Microsoft przez przypadek udostępnił system Windows 10 Mobile z rozgałęzienia Redstone 3 dla uczestników programu Windows Insider. W większości przypadków po wgraniu nowej wersji systemu nie można było uruchomić telefonu i konieczny był powrót do poprzedniej wersji systemu. Niektórym użytkownikom udało się wgrać testową kompilację na telefon HP Elite x3 czego efektem były informacje o nowych możliwościach systemu oraz nowych możliwościach funkcji Continuum. Użytkownicy czekali z niecierpliwością aż Microsoft udostępni nowe rozgałęzienie dla telefonów, ale to nigdy nie nastąpiło. W zamian otrzymaliśmy rozgałęzienie Feature 2, które zostało stworzone głównie po to, aby nie wstrzymywać dalszego rozwoju systemu Windows 10 na pozostałych urządzeniach takich jak komputery, tablety oraz konsole Xbox. W tym miesiącu producent nawigacji AutoMapa postanowił zakończyć wsparcie dla telefonów z systemem Windows.

Najważniejsze wydarzenia czerwca:

 

Lipiec

W lipcu Microsoft zakończył wsparcie dla systemu Windows Phone 8.1. Przestała również działać aplikacja Skype w systemach Windows Phone 8.1 oraz Windows 10 Mobile TH2. Pojawiła się również nowa wersja aplikacji Skype dla telefonów z systemem Android oraz lekko poprawiona wersja Skype UWP dla Windows 10 Mobie. W tym miesiącu Nokia poinformowała, że zdobyła na nowo prawa do marki ZEISS. Do sklepów internetowych Microsoft został wprowadzony mocno spóźniony telefon Alcatel IDOL 4 Pro z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia lipca:

 

Sierpień

Sierpień zdecydowanie należał do Androida. Poznaliśmy nową wersję systemu Android Oreo, telefon Nokia 8 z optyką ZEISS, flagowy telefon LG V30 oraz smartfon Samsung Galaxy Note8. Google odświeżył wizualnie serwis YouTube a Fitbit zaprezentował nową opaskę Ionic. Z kolei Play z aplikacją Play24 dołączył do producentów aplikacji, którzy opuścili system Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia sierpnia:

 

Wrzesień

Wrzesień z kolei należał do firmy Apple. W tym miesiącu Amerykanie zaprezentowali bezramkowy telefon iPhone X z charakterystycznym wycięciem w górnej części na głośnik i czujniki. Dowiedzieliśmy się, że Bill Gates korzysta z telefonu wyposażonego w system Android. Niemiecka firma Trekstor zaprezentowała nowy telefon WinPhone 5.0 z systemem Windows 10 Mobile jednak jego powstanie uzależniła od powodzenia zbiórki w serwisie IndieGoGo. Poznaliśmy również modułowy system Windows 10 czyli Windows Core OS.

Najważniejsze wydarzenia września:

 

Październik

W październiku Microsoft wprowadził do sklepu Google Play aplikację Microsoft Launcher oraz Microsoft Edge. Pierwsza z nich cieszy się ogromną popularnością i z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większe grono aktywnych użytkowników. Po wielu miesiącach Microsoft przyznał, że kończy rozwój systemu Windows 10 Mobile. Po raz kolejny pojawiają się informacje, że Microsoft pracuje nad nowym, składanym urządzeniem. Google zaprezentował telefony Pixel 2 oraz Pixel 2 XL. Wśród nowych telefonów znalazły się również takie modele jak Huawei Mate 10, Huawei Mate 10 Pro oraz Nokia 7. Samsung poinformował, że w niedługim czasie umożliwi uruchomienie systemu Linux na telefonach z serii Galaxy, które są kompatybilne ze stacją dokującą DeX.

Najważniejsze wydarzenia października:

 

Listopad

W listopadzie kilka wybranych modeli Lumia i innych producentów otrzymała możliwość aktualizacji systemu do wersji Fall Creators Update. W tym miesiącu przygotowałem recenzję stacji Samsung DeX. Microsoft zaprezentował Surface Pro z obsługą sieci LTE. Firma HTC zaprezentowała telefony U11 Life oraz HTC U11+. Do oferty sklepu Microsoft Store dołączył telefon Razer Phone z systemem Android. W tym miesiącu Mozilla zaprezentowała nową przeglądarkę Firefox Quantum. W przedsprzedaży pojawił się również smartfon Wileyfox Pro z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia listopada:

 

Grudzień

Microsoft Launcher zyskuje na popularności i Microsoft chce połączyć aplikację z asystentką głosową Cortana. Google zaprezentował system Android Oreo (Go edition), który jest dedykowany dla budżetowych telefonów. Po roku od pierwszej prezentacji systemu Windows 10 na urządzeniu z procesorem ARM w końcu zostały zaprezentowane pierwsze komputery z takim rozwiązaniem – są to modele ASUS NovaGo oraz HP Envy x2. Microsoft odświeżył również wygląd chmury OneDrive w telefonach Android oraz zapowiedział wsparcie eSIM w systemie Windows 10 Redstone 4. Apple udostępnił system iOS 11.2 i przyznał, że celowo obniża wydajność starszych urządzeń w najnowszych wersjach oprogramowania. W ten sposób zapobiega samoczynnym restartom telefonów z powodu zużytych baterii.

Najważniejsze wydarzenia grudnia:

 

Jak oceniacie ten rok z perspektywy czasu? Czy Waszym zdaniem był to udany rok dla Microsoft biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia?