• Artykuły
 • Komentarze: 70

Podstawy Windows 10 Mobile – Ustawienia systemowe

Ustawienia systemowe w Windows 10 miały w założeniu wprowadzić większy porządek. Skończyło się na założeniach, bo w praktyce znalezienie konkretnej funkcji wymaga czasem niezłej gimnastyki i kończy na użyciu przycisku szukaj. Niniejszy poradnik dedykowany jest przede wszystkim nowym właścicielom Lumii.

Dla osób obeznanych z systemem Windows pewne rzeczy są oczywiste. Niektórzy mogą posiadać telefon od roku a i tak nie znają wszystkich jego funkcji. Mój znajomy zaskoczył mnie czymś jeszcze. Brakiem znajomości nie tylko ustawień, ale też podstawowych funkcjonalnych telefonu takich jak zmiana wielkości kafelków. System go wkurzył, bo kafelki mu się rozjechały. Zresztą, ile znacie np. kobiet, które wpadły na to, ze kafelki można przesuwać albo zmieniać ich wielkość? Znam tylko takie, które o tym nie wiedziały, nawet po dwóch latach z Windowsem Phone na pokładzie. Żeby nie było, że krytykuję jedną płeć. Kiedy kupowałem poprzedni samochód, dopiero po pięciu latach, przez kompletny przypadek, odkryłem w nim schowek na papierosy. Niestety nic w nim nie było. Równie zaskakujące może być dla niektórych odkrycie funkcji zmiany ilości kolumn na ekranie głównym…

Kupiliśmy nową Lumię, zalogowaliśmy się do konta Microsoft, co dalej?

Zanim przejdziemy do zabawy z ustawieniami, warto zaktualizować oprogramowanie. Telefon wyjęty z pudełka na 99 % posiada zeszłoroczną wersję systemu operacyjnego oraz nieaktualne oprogramowanie, odpowiadające za stabilną pracę telefonu. Po przejściu do Ustawień, w zakładce AKTUALIZACJA I ZABEZPIECZENIA wybieramy „Aktualizację telefonu” i sprawdzamy dostępność nowych wersji. Po ewentualnym pobraniu aktualizacji i ponownym zalogowaniu do systemu czeka nas jeszcze zabawa ze Sklepem i pobranie ok. 40 aktualizacji aplikacji oraz funkcji systemowych. Jeżeli sklep ma problem z pobraniem danych, albo pobiera je godzinami, najlepiej od razu wstrzymać wszystkie pobierania i wybrać z listy programów do aktualizacji sam Sklep. Po jego aktualizacji wszystko powinno ruszyć z kopyta. Jeśli nie i system nadal blokuje się na pobieraniu ponownie wstrzymujemy całość procesu i klikamy na ikonkę strzałki przy pojedynczych aplikacjach. Odpalamy jedną aplikację, jak zaczyna się instalować, wybieramy kolejną. Ten sposób zawsze działa.

Aktualizacje mamy za sobą – pora teraz doprowadzić do porządku ustawienia telefonu.

Po pierwsze, włączamy gesty, ułatwiające obsługę systemu.

 • W menu PERSONALIZACJA > Pasek nawigacji wybieramy Naciśnij dwukrotnie pasek nawigacyjny, aby wyłączyć ekran.
 • Następnie w PERSONALIZACJA > Ekran blokady na samym dole mamy schowaną funkcję Naciśnij dwukrotnie, aby wznowić działanie telefonu (nie wszystkie telefony mają powyższe funkcje).
 • Warto też włączyć w SYSTEM > Telefon opcję Wibracje po odebraniu mojego połączenia, wyjątkowo przydatna funkcja w codziennym użytkowaniu.
 • W zakładce SYSTEM > Telefon > Ustawienia przekierowywania dźwięku mamy ukryty jeszcze jeden gest: Podczas połączenia włącz głośnik, gdy oddalę telefon od ucha. Z tej funkcji akurat nie korzystam.
 • W przypadku Lumii 930 w menu DODATKI > Dotyk możemy też włączyć wyciszenie telefonu przez odwrócenie go ekranem w dół na jakiejś powierzchni. Dlaczego funkcja ta nie zawitała do nowszych telefonów Lumia na systemie W10? Nie mam pojęcia.

Po drugie, poprawiamy wygląd.

 • W zakładce PERSONALIZACJA > Start włączamy opcję Pokaż więcej kafelków, dzięki czemu na ekranie głównym zobaczymy cztery kolumny kafelków a nie trzy. Tutaj znajdziemy też opcję zmiany systemowej tapety na coś przyjemniejszego dla oka. Ciekawe tapety znajdziecie w tym wątku: Najlepsze tapety dla Windows 10.
 • Kolejny krok to poprawienie czytelności ekranu. Przechodzimy na SYSTEM > Ekran gdzie przy opcji Rozmiar tekstu, aplikacji i elementów na tym ekranie przesuwamy suwak o jedną pozycję w lewo. Na Lumii 950 XL nastąpi zmiana skalowania z 350 % na 300 % co będzie też wymagało restartu telefonu i aktualizacji kilkunastu aplikacji w sklepie. Po zmniejszeniu skalowania system wygląda tak jak zaplanowali twórcy Windows 10. Ustawienia są na jednym ekranie, a nie na dwóch, pierwsza plansza Pogody zajmuje idealnie całość ekranu, w smsach czy Skypie otrzymamy dodatkowe belki z widokiem kontaktów. W przypadku Lumii z dopiskiem XL zmiana skalowania powinna być obowiązkowa. Na mniejszych ekranach może być problem z czytelnością tekstu – czcionki będą po prostu zbyt małe. 950 XL rozwija za to skrzydła.
 • PERSONALIZACJA > Kolory pozwala poza zmianą głównego koloru systemowego wybrać zmienić również motyw z ciemnego (ustawienia domyślne) na jasny.
 • W zakładce PERSONALIZACJA > Ekran blokady zmieniamy domyślną tapetę ekranu blokady na Bing, dzięki czemu codziennie otrzymamy inny ekran blokady ekranu. Alternatywą dla usługi Bing jest aplikacja Dynamic Theme.
 • Przechodzimy do SYSTEM > Powiadomienia i akcje gdzie klikamy Dodaj lub usuń szybkie akcje. Polecam usuń pięć najrzadziej używanych lub niepotrzebnych akcji np. Latarka, Notatka, Aparat, Godziny ciszy, Jasność dzięki czemu pasek akcji z trzech rzędów zmniejszy nam się do dwóch.

pogoda msnPrawidłowe skalowanie poprawia czytelność treści w aplikacjach

Po trzecie, ustawiamy pozostałe funkcje i informacje.

 • SYSTEM > Bateria – włączamy oszczędzanie baterii w sytuacji gdy poziom naładowania telefonu spadnie do ustalonego poziomu (np. 20 %).
 • SYSTEM > Mapy offline – klikamy na pobierz mapy i wybieramy Polskę lub inny interesujący nas kraj.
 • SIEĆ I POŁĄCZENIA … > Zużycie danych – ustawiamy limit zużycia danych. Chyba że mamy do dyspozycji 60 GB na m-c w Orange LTE.
 • SIEĆ I POŁĄCZENIA … > Wi-fi > Dodatkowe ustawienia. Lumia 950 / XL pozwala na włączenie używania losowych adresów sprzętowych w celu ochrony przed lokalizowaniem naszego telefonu w sieciach otwartych. Warto włączyć. Alternatywnie możemy w ogóle wyłączyć wyszukiwanie hotspotów.
 • PERSONALIZACJA > Dźwięki – wyłączamy dźwięki przy naciskaniu klawiszy.
 • KONTA > Konta e-mail i konta aplikacji – dodajemy dodatkowe konta pocztowe lub konto Microsoft.
 • KONTA > Opcje logowania – ustawiamy numer PIN, używany przy logowaniu do telefonu lub niektórych aplikacji oraz usług. Posiadacze Lumii 950 / 950 XL mogą tutaj wybrać również logowanie za pomocą skanera tęczówki. Te same opcje dostępne są również z poziomu Ekranu blokady.
 • KONTA > Synchronizuj ustawienia. Synchronizacja jest domyślnie włączona, w tej zakładce znajdziemy jednak możliwość uwierzytelnienia naszego urządzenia w celu synchronizacji haseł do stron internetowych.
 • PRYWATNOŚĆ. W poszczególnych zakładkach wyłączamy zbyt wysokie uprawnienia dla co niektórych aplikacji. Systemowe zostawiamy bez zmian. Dla przykładu takie bloatware jak „TVN24” natywnie ma dostęp do naszej lokalizacji, kamery, mikrofonu (!), kontaktów czy kalendarza. Najlepiej taką apkę od razu usunąć z systemu.
 • Na samym spodzie Prywatności mamy opcje dotyczące przesyłania Opinii oraz Danych diagnostycznych. Pamiętajcie, że w ramach programu Insider tych ustawień nie da się zmienić. Insider wymaga od nas pełnego raportowania. Jeżeli komuś to przeszkadza, nie powinien korzystać z tego programu.

Po czwarte…

 • Niektórzy mają problem ze znalezieniem funkcji resetowania systemu (odpowiednik wykonania czystej instalki na systemie stacjonarnym). Jeżeli telefon nie działa najpierw użyj opcji SYSTEM > Informacje > Zresetuj telefon, a dopiero później pomyśl nad oddaniem go do serwisu.

Jeżeli macie jakieś pytania to zapraszam do dyskusji.

 • Simon Pater

  Ja wlasnie robie reset! Wiadomosci mi sie wysypaly.
  I tu przestroga, mialem wiadomosci sprzezone ze Skype, cos mi zle chodzil Skype i sie wkurzylem i odistalowalem dziada. Sek w tym, ze trzeba bylo najpierw zmienic ustawienia na zwykla aplikacje do wiadomosci. Zostalem z telefonem BEZ SMSOW i bez mozliwosci wysylania takowych.
  Taki kolejny blad systemu.

  • RS2_14936

   Zgłoś to.

   • Simon Pater

    Chyba tak zrobie:)

  • wania

   He, he, he, mam to samo, piszę o tym już od 3 tygodni prawie pod każdym artykułem.

 • makgajwer

  Bardzo przydatny poradnik 🙂

 • G_Maciej

  Jak wyłączyć automatyczne uruchamianie wifi?

  • Ustawienia > Sieć i połączenia bezprzewodowe > Wi-Fi > Włącz ponownie: Ręcznie.

   • G_Maciej

    Dziekuję bardzo. Szukałem tego bardzo długo i.. nie wpadłem na to, żeby wyłączyć wifi aby ta opcja się pokazała. Takie utrudnienie od MS.

    Super poradnik, można by go jakoś w formie graficznej bardziej pokazać (grupy/ikony) i dać jako stały artykuł na stronie.
    Pozdrawiam!

    • Prowadzimy cykl artykułów z podstawami obsługi telefonów W10M. Możesz je przejrzeć odwiedzając ten odnośnik.

 • G_Maciej

  Tak poza tematem. Mam problem z aplikacją kontaktów – często jak ktoś dzwoni to nie wyświetla jego nazwy a jedynie sam numer.. Zupełnie jakbym nie miał tej osoby zapisanej. Do tego momentami jak zadzwoni ktoś naprawdę niezapisany do telefonu to nie ma takowego wpisu w historii połączeń. HR robiony – to samo. L735 RS1.

 • Aqua

  Znajoma sygnalizuje, że Skype jej się nie chce uaktualnić w L640LTE. Mówi, że żaden kod błędu nie wyskakuje, tylko komunikat, że jest błąd i spóbuj ponownie i tak bez końca. Czy ktoś z Was przechodził taki problem? Ma RS1, Release Preview.

  • może w ten zawoalowany sposób chce się z tobą umówić? „wpadnij do mnie, skype mi nie działa” 🙂

 • RobRSI

  „Podczas połączenia włącz głośnik, gdy oddalę telefon od ucha.” O tym nie wiedziałem. Dzięki ☺
  „Dotyk możemy też włączyć wyciszenie telefonu przez odwrócenie go ekranem w dół na jakiejś powierzchni. ” . Lumia 830 tez to ma

 • Tomasz L

  Na mojej L735 dzwonek wycisza się po obróceniu ekranem do dołu na płaskim, chociaż wymienionej w artykule opcji dotyk nie ma w dodatkach.

 • Stary Paszczak

  Dziękuję za podpowiedź z zmianą skalowania, teraz to jest to (L950XL).

 • zbigniew M

  Naprawdę super artykuł.Mam od paru dni Lumię 950XL wzięłem ją dzięki Tobie i kolegów na forum.Miałem 830 i640 zostawiłem 640 ale 950XL chodzi super no i ten poradnik też czegoś mnie nauczył.Pozdrawiam

 • dekar16

  Kto by pomyślał, że zmiana wielkości czcionki tak bardzo wpłynie na wygląd. Dzięki wielkie 😀

 • lilhomies

  Super! Wibracja przy połączeniu zajebista sprawa. Nawet o tym nie wiedziałem a jestem z lumia od samego początku. Dzięki za świetny artykuł.

 • hex

  Wszystko sprowadza się do naprawdę prostego wniosku: ludzie NIE lubię i nie chcą się bawić ustawieniami. A one po to właśnie są,. Wystarczy wejść w każdą możliwą opcję i ficzer w telefonie, aby poznać jego możliwości. A tutaj są ludzie, którzy nawet nie wiedzieli jak zmniejszyć czcionkę. Masakra.

 • Artahis

  Przy okazji ustawiania telefonu. Od niedawna mam Lumie 950 i w kalendarzu nie wyświetla się pogoda. Wie ktoś jak to włączyć?

  • u mnie się wyświetla, nie trzeba nic włączać, nie wiem, zrestartuj telefon

   • marcello

    Kalendarz > Ustawienia > Ustawienia pogody
    „Brak dostępnych danych o pogodzie”

    • mr

     W 735 też tak powinno być? Bo u mnie nie ma i nie mogę pogody wyłączyć.

  • RS2_14936

   Ale pogoda działa chyba tylko w trybie poziomym.

   • pogoda jest cały czas

    • RS2_14936

     To może zależne to jest od skalowania ekranu?

     • całkiem mozliwe

     • RS2_14936

      To możesz sprawdzić….. W sumie ja też.

    • marcello

     U mnie ani w poziomym ani normalnym.

  • @marcin

   A nie trzeba mieć włączonej lokalizacji ?

 • „W przypadku Lumii 930 w menu DODATKI > Dotyk możemy też włączyć wyciszenie telefonu przez odwrócenie go ekranem w dół na jakiejś powierzchni. Dlaczego funkcja ta nie zawitała do innych telefonów Lumia na systemie W10? Nie mam pojęcia”.
  Na mojej L640 na TH2 dostałem tę funkcję po jakiejś aktualizacji i ją włączyłem. Po aktualizacji do RS1 zniknęła mi ta funkcja z Dodatków, ale, o dziwo, była aktywna, czyli że działała (pewnie dlatego, że była włączona za czasów TH2). Zrobiłem powrót do 8.1, zaktualizowałem Lumenkę do RS1 (bez Insidera, oficjalnie) i mam tę funkcję w Dodatkach.

  • miałem na myśli dlaczego nie zawitała do telefonów 950 i 950 XL … niby lepszych a pominiętych w tym aspekcie

   • Ogólnie Lumie z fabrycznym W10M były (i są) lekko zacofane pod względem takich właśnie funkcji. Nowe urządzenia z W10M mogą w ogóle nie mieć wybudzania poprzez ekran, glance i takich funkcji jak ta wyżej.

    • w czym niby są zacofane? 950-tki mają wybudzanie tapnięciem, zamykanie tapnięciem i glance screen… dodano nowe gesty a usunieto stare….

 • Obniżone skalowanie faktycznie poprawia wygląda tylko na 640 niestety g.widać 🙂 Teraz rozumiem po co są wersje XL

  • Ha ha ha ha. Tak jak ktoś tutaj kiedyś słusznie zauważył będąc na oficjalnym też jest się beta-testerem niestabilnego systemu.
   Zmiana skalowania (L640 DS) z zalecanego 200% na 175% poprawiła wygląd ekranów i układu tekstów ale…
   pozbawiła wybudzania podwójnym tapnięciem i spowodowała „fantomowe” aktualizowanie się prawie wszystkich aplikacji za każdym wejściem w Sklep.
   …. ja wiem, „zrób HR” 🙂

 • marcello

  Może ktoś wie..
  Raz na jakiś czas L950 przy odkładaniu na biurko wydaje dość długie, ‚plomkające’ dźwięki. Co to oznacza?
  Dwa: przypadkiem udało mi się coś wcisnąć/przytrzymać i pasek u dołu ekranu zmienił orientację – strzałka po lewej skierowana w dół, po przytrzymaniu widok otwartych aplikacji dało się przewijać od góry do dołu, nie jak normalnie prawo/lewo.
  Spotkał ktoś takie cuda?:)

  • strzałka w lewo skierowana jest w dół w trybie poziomym

   • marcello

    Telefon był w normalnym położeniu.

 • Juzerowy

  Problem z lumia 735 jest taki, że przy zmianie skalowania z 200% (domyślnie) na 175% interface jest lekko przymały, a z kolei systemowy jest co najmniej za duży. Jak żyć Microsoft, jak żyć?

 • Zmieniłem w końcu skalowanie na 300% w 950 XL i rzeczywiście jest dużo lepiej. Wiele razy proponowałeś, ale dopiero ten artykuł mnie przekonał. Dobra robota!

  • Tomasz Bochenek

   Mnie też dopiero ten artykuł przekonał i teraz czuję się jakbym miał nowy telefon 😉

  • na 640xl skalowanie na 150%. Tam maksymalna wartość to 225%

 • @marcin

  Tak siedzę i czytam komentarze i nie wierzę!! Ludzie od paru lat na Windzie siedzą a podstawowych funkcjonalności nie znają. Masakra. Trzeba było zostać przy stacjonarnych.

 • Jarek

  Cholerka, ktoś z Was ma RS2 na PC/laptopie? Mi na najnowszym buildzie w Fast przestał wstawac system po podniesieniu pokrywy laptopa. Coś tam miele ale ekran czarny i muszę zrestartować 2x bo za pierwszym restartem system nie bootuje. Hmmm

 • marcello

  Nie w temacie, ale zaktualizowało się przed chwilą 30 aplikacji.

  • Zmieniałeś skalowanie w telefonie? Jeżeli tak to pewnie dlatego pojawiło się u Ciebie tyle aktualizacji.

   • marcello

    Tak, właśnie po skalowaniu wskoczyły aktualizacje.

    • Po zmianie skalowanie zawsze są dostępne aktualizacje w sklepie, ale tak na prawdę to nie są nowe wersje aplikacji tylko te, które już posiadamy w telefonie.

     • Tomasz Bochenek

      Rozumiem, ale dlaczego za każdym razem jak wejdę w pliki do pobrania i aktualizacje to mi te 30 apek znowu znajduje? 😛

     • To ewidentnie jakiś błąd. Włącz i wyłącz telefon i sprawdź czy problem występuje w dalszym ciągu.

     • Tomasz Bochenek

      Po restarcie telefonu liczba apek spadła do 26 😛

     • Najważniejsze, że problem zniknął 🙂

 • RDF3
  • Bardziej na urealnienie cen.

   • RDF3

    bez przesady 1000zł a to jednak topowy model.
    wyprzedaż była skuteczna. poszły w nocy w dwie godziny. 😉

    • Topowy model, który posiada słabsze parametry od 950. Teraz moim zdaniem cena jest adekwatna do możliwości.

     • RDF3

      co jest słabsze? np. ekran o niższej rozdzielczości to zaleta.

     • Niższa rozdzielczość, brak NFC, brak Glance, brak wybudzania podwójnym stuknięciem, pewnie słabsza jakość zdjęć, mniejsza bateria.

     • nie sądzę, przy takiej przekątnej 2K robi różnicę

     • RDF3

      i tak nie zobaczysz żadne różnicy. 😉

 • krzysno

  Już chyba kiedyś pytałem, ale czy jest możliwość ustawienia różnych dzwonków dla każdej karty w Dual Sim?

 • Krzysztof Bartoszak

  Chciałbym nieśmiało zauważyć, że Lumia 735 też ma wyciszanie dzwonka, gdy położyć ją „buźką” do dołu…
  A złośliwie dodam, że 8-letnia Omnia też to ma… ?

 • Pyjter86

  Hej czy Lumia 640LTE ma funkcję”Podczas połączenia włącz głośnik, gdy oddalę telefon od ucha”??

 • Łukasz Korwin

  Jak podłączyć moją Lumię 950 XL (Windows 10) z Grupa Domową ?