Plus blokuje numery IMEI telefonów, za które nie są opłacane raty

Operatorzy komórkowi często oferują drogie telefony w systemie ratalnym. W ten sposób klienci mogą w ramach wybranej oferty otrzymać również wymarzony model telefonu. Nie wszyscy jednak spłacają regularnie raty i Plus postanowił zrobić z tym porządek. Od teraz osoby, które nie spłacają rat w terminie mogą się liczyć z tym, że ich telefon nie będzie mógł odbierać ani wykonywać połączeń ponieważ zostanie zablokowany numer IMEI.

1 lutego tego roku operator sieci Plus wprowadził nowe regulaminy dotyczące sprzedaży ratalnej. Zmiany dotyczą abonentów, ale dotykają również pośrednio osoby, które odkupią tego typu telefon od abonenta. Wszystkie nowe regulaminy dotyczące sprzedaży ratalnej zawierają jedno bardzo istotne zdanie:

Polkomtel zastrzega sobie prawo własności przedmiotu sprzedaży aż do uiszczenia ceny w całości.

Powyższe zdanie oznacza, że dopóki telefon nie zostanie w całości spłacony to właścicielem urządzenia pozostaje firma Polkomtel. Abonent decydując się na sprzedaż telefonu należącego do operatora sieci naraża nie tylko siebie, ale również kupującego na nieprzyjemności. Kupno telefonu od abonenta sieci Plus, który nabył telefon w systemie sprzedaży ratalnej, jest ryzykownym posunięciem. W momencie zaprzestania spłacania rat przez abonenta odkupiony telefon może przestać działać ze względu na blokadę numeru IMEI. Na tę chwilę Plus jest jedynym operatorem, który zdecydował się na wprowadzenie tego typu windykacji swoich należności.

Źródło: Telepolis

 • Plus i ten ich pseudo SmartDOM*… jedna z najdroższych sieci na rynku

  * możesz wybrać abonament za połówkę ale tylko z wybranymi modelami telefonów z niższej półki

  • zzzzzz

   No, najlepiej jakby za „połówkę” dawali IP7 albo SGS7.

   • napisałem abonament, a nie koszt telefonu, po prostu nie możesz go sobie dobrać nawet w pełnej cenie

 • Krzysztof

  Zastanawiałem się nad przejściem do tej sieci, ale na każdym kroku oni sami mnie zniechęcają.

  • MarGo

   Swego czasu chciałem zakupić drugi numer i pomyślałem sobie o Plusie – nie wiem jak abonament wypada na tle konkurencji lecz jeżeli chodzi o ofertę prepaid najdroższa ze wszystkich dostępnych sieci. Już nawet Orange lepiej przy nich wypada.

  • Kowalczyk Damian

   Ja nie narzekam, zasięg idealny, żadnych problemów. Trzy dyszki abonament, wszystko oprócz MMSów i numerów poza granicą. Na firmę 27.50 i mam wszystko, łącznie z mmsami, i numerami za granice

  • Yallida

   Teraz to jest pikuś. Pamiętam jak 10 lat temu miałem u nich abonament i przez cały czas doliczali mi 150zł za internet, który był od samego początku zablokowany (z wyszczególnieniem na umowie) a oni i tak swoje robili…
   Plus to od samego początku banda złodziei i nic więcej.
   Nie mówię że inne sieci są lepsze, bo tam też potrafią sobie doliczać za wyobraźnię ale nie tak cyklicznie i od linijki 150 zł miesiąc w miesiąc… Widać od razu, że to Polska firma ?

  • Nya

   Nie przechodź ? nie polecam. Jeszcze 19 doładowań i papa plus ?

 • Simon Pater

  Juz widze jak ludziska kombinuja i odsprzedaja telefony by dostac troche kasy a abonamentu nie placa:P nie powiem bedzie stach od kogos telefon kupowac:///

 • Wolfi

  No więc:
  1. Skąd wiadomo, że kupowany telefon: w komisie/na rynku/na
  allegro/na rynku wtórnym jest własnością PLUSA? Jest jakaś baza żeby
  to sprawdzić? „Dowód rejestracyjny” telefonu? W końcu handel telefonami
  nowymi/używanymi nie jest zabroniony.
  2. IMEI można zmienić bez większego problemu w prawie każdym telefonie (tak, wiem jest to nielegalne, ale można).
  3. O ile baza blokowanych IMEI nie jest wspólna to wystarczy przenieść się do innej sieci.
  4. Czy to na pewno jest zgodne z prawem posunięcie? Najczęściej
  ucierpią bogu ducha winni ludzie, a nie słupy które brały telefon do
  dalszej odsprzedaży.

  • TheDoktor

   „1. Skąd wiadomo, że kupowany telefon: w komisie/na rynku/na
   allegro/na rynku wtórnym jest własnością PLUSA? Jest jakaś baza żeby
   to sprawdzić? „Dowód rejestracyjny” telefonu? W końcu handel telefonami
   nowymi/używanymi nie jest zabroniony”
   – Każdy telefon z sieci Plus, wzięty od operatora po 31 stycznia 2017 roku, jest własnością plusa.

   „3. O ile baza blokowanych IMEI nie jest wspólna to wystarczy przenieść się do innej sieci”
   Blokada następuje u każdego polskiego operatora. Telefonu można używać wtedy tylko na zagranicznych nadajnikach.

   „4. Czy to na pewno jest zgodne z prawem posunięcie?”
   Tak, jest to jak najbardziej zgodne z prawem (zagraniczni operatorzy stosują taką blokadę już od wielu lat).

   „Najczęściej ucierpią bogu ducha winni ludzie, a nie słupy które brały telefon do dalszej odsprzedaży”
   Sprzedaż takiego telefonu jest nielegalna (telefon nie jest własnością sprzedającego), a zakup takiego telefonu podchodzi pod paserstwo.

   • Nya

    Czyli jak wziołem 21 stycznia 2016 to nie blokną? ?

    • TheDoktor

     Czy nie blokną to nie wiem, ale słyszałem o przypadkach że blokneli i takiego co w 2016 wziął.

     • Nya

      Niech blokują. I tak już nie używam 😀

  • Nya

   Przy włączaniu telefonu sie pojawia logo plusa. W ustawieniach też to pisze. W przypadku androida sprawa może być utrudniona jeśli wgra sie custom rom. Ale możliwe że wtedy blokada plusowska nic nie zrobi (skoro pozbawimy sie brandu plusa)

   • Wolfi

    Nie zrozumieliśmy się. Skąd na podstawie tego logo kupujący ma wiedzieć, że telefon był wzięty na raty i, że Plus jest właścicielem?

    • Nya

     No skoro pojawia sie logo plusa to wiesz z jakiej sieci został wzięty. Chyba że będzie ten custom. Ale pytanie zostaje kiedy został wzięty i czy jest spłacony czy nie

     • Wolfi

      I o to mi chodzi. Sprzedający może powiedzieć, że telefon kupił za gotówkę i może go sprzedać. Ja kupuję, a za dwa miesiące ban. No i co wtedy?

 • xnxx

  Hmm to chyba nie jest legalne, jesteś winny pieniądze nie telefon i oddajesz pieniądze.

  • TheDoktor

   W umowie jest wyraźnie napisane, że dopóki nie spłacisz wszystkich rat, to telefon jest własnością operatora.

   • Wolfi

    Ok Plus jest właścicielem, ale skąd kupujący na rynku wtórnym ma o tym wiedzieć? Gdzie sprawdzić ten stan? Sprzedający może powiedzieć, że telefon kupił za gotówkę i może go sprzedać. Ja kupuję, a za dwa miesiące ban. No i co wtedy?

    • TheDoktor

     No zwyczajnie można sprawdzić – pytasz się sprzedającego kiedy telefon był wzięty u operatora (na umowie/fakturze/karcie gwarancyjnej jest data zakupu) i jeżeli data to 1 luty 2017+ to znaczy że właścicielem telefonu jest operator sieci. Co do kupującego, to jeżeli nie zna sprawy, to nie będzie wiedział – To tak jak z zakupem kradzionego telefonu, kupujący nie wie że telefon jest kradziony, a potem odpowiada za nieumyślne paserstwo.

     • Wolfi

      Nadal się upieram, że karę powinien ponieść nie spłacający rat, a nie ktoś kto kupi telefon. Pominę fakt, że część telefonów na rynku wtórnym nie ma faktur (bo komuś np. zginęła). Ja piszę to hipotetycznie bo sam mam kupiony telefon w sklepie a nie u operatora, ale cała sytuacja wydaje mi się mocno niejasna, a ukaranie kogoś kto używa telefonu jest pójściem po jak najmniejszej linii oporu. Generalnie nie polecam nikomu obecnie kupować telefonów na rynku wtórnym, jeżeli pochodzą z Plusa.

     • TheDoktor

      Zrozum że jeżeli kupisz taki telefon, to kupisz go nielegalnie. Ktoś kto nie spłacił jeszcze wszystkich rat, nie ma prawa sprzedać telefonu (przed spłatą wszystkich rat, telefon nie należy do niego). Kupiłeś taki telefon więc posiadasz go nielegalnie, a nieznajomość prawa nie zwalnia cię od odpowiedzialności.

     • Wolfi

      W jaki sposób kupuje nielegalnie? Skąd ja mam wiedzieć jakie zapisy w umowie ma PLUS? Może jeszcze umowę mam poprosić od sprzedającego? Chyba się zagalopowałeś.

     • TheDoktor

      Ty nie musisz wiedzieć że kupujesz go nielegalnie, ale sprzedający to wie i cię oszukuje, i wystawia na minę (tak samo jak nie wiesz czy telefon nie pochodzi z „dziesiony”). Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem? – Jeżeli wiesz o sprawie i chcesz się dowiedzieć kiedy telefon był brany, to taka informacja jest w papierach, więc dowiedzieć się o dacie zakupu to żaden problem. Jeszcze raz napiszę – Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności – Jak spiracisz sobie windowsa i MS się przyczepi, to nie pomoże że nie znasz ich przepisów prawnych. KARA!

     • Wolfi

      No dobra bo widzę, że się nie dogadamy. Miłego dnia. PS. Jak ktoś mi sprzeda nielegalnego windowsa i mam na niego rachunek to Microsoft mojego windowsa legalizuje (dostaję nowy legalny kod) a ściga sprzedawcę. Przerabiałem to z moim bratem który na allegro kupił, jak się okazało nielegalnego windowsa. Jeśli uważasz, że nie czytam ze zrozumieniem to wybacz. Widać brak mi logicznego myślenie którego za to tobie nie brakuje.

     • TheDoktor

      Jakoś ci nie wierzę z tym windowsem i MS, ale to tylko dlatego że pracowałem w tej firmie (ale mniejsza z tym). Co do Plusa, ich blokad i regulaminu, to nie mówię czy to dobrze czy to źle, ale mówię jak to wygląda i czy się to komuś podoba czy nie to telefon należy do Plusa a jego sprzedawanie i kupowanie jest nielegalne (przed spłatą wszystkich rat). Zagraniczni operatorzy od lat już stosują takie blokady u siebie, więc nie jest niczym dziwnym że i Plus zaczął to stosować (niedługo zapewne będzie tak u wszystkich polskich operatorów).

     • Aba

      A mieszkanie na kredyt, czy samochód? Też nie można sprzedać? Jak to wygląda?
      Nie wiem, nie znam się, nie mam kredytu.

     • TheDoktor

      Mieszkanie i samochód również stają się Twoją własnością, dopiero po ich całkowitej spłacie.

     • Michał

      Mieszkanie ma księgę wieczystą i wpis w hipotece, samochód ma wpis w dowodzie rejestracyjnym – telefon nie ma żadnego wpisu – trzeba przed zakupem dzwonić do Plusa i pytać heheh

     • Aba

      Tak. Ale mi chodziło, że nie może być nielegalne, bo ludzie sprzedają niespłacone mieszkania, samochody. Muszą być jakieś procedury. Prawo to reguluje. Może w przypadku telefonów jest to trudniejsze, ale nie może być nielegalne. Taki „proceder”.

 • Ic3man81

  Info z https://www.windowsblogitalia.com/2017/02/microsoft-sostituisce-le-mappe-here/
  MS zmienił sposób wyświetlania obiektów 3D w aplikacji mapy

 • zynio

  Ja tam nigdy nie wezmę na abonament , wolę sobie kupić ze sklepu i mieć nr na kartę, wolę to ja decydować będę ile wydzwonię w miesiącu, nie wydzwonisz i tak płacisz , dla mnie to złodziejstwo , lepiej zasilac sobie kartę jak i aktywować usługę ” Rok Ważności Konta”.Teraz chyba wszyscy operatorzy oferują tą usługę.

  • MarGo

   W 100% się zgadzam, a co do roku ważności konta – teraz przez tą obowiązkową rejestrację chyba każdy operator daje rok ważności natomiast normalnie w Play czy w Orange jest za darmo z tym, że w Orange dopiero po 93 dniach od aktywacji karty, jeżeli dni jest mniej to wtedy 3zł się płaci. T-Mobile miał ale cichaczem wycofał, teraz to nie wiem no i zostaje jeszcze Plus, który pobiera sobie 10zł + jeszcze musisz się doładować za m.in 5zł – absurd 🙂

   • zynio

    Powiem Ci że usługa „Rok Ważności Konta” była o wiele , wiele wcześniej zanim ustalono o przymusowej rejestracji nr. na kartę – wystarczyło przejrzeć usługi w sieci Plus jak i PLAY – byś o tym wiedział wcześniej zanim się dowiedziałeś że masowo trzeba rejestrować karte.

    • MarGo

     Wiem dlatego napisałem „natomiast normalnie w Play…”. Sam korzystałem z tej opcji w Play od 2009 roku „Fresh na kartę”.

     • zynio

      sam widzisz , ja kupowałem kartę w PLAY i tam od razu mi powiedziano o takiej fajnej usłudze , dopiero po jakimś czasie jakiś baran w sejmie ustanowił przymusową rejestrację numerów na kartę.

     • MarGo

      W PLAY usługa ta była fajna kiedyś bo oprócz roku ważności konta po doładowaniu dostawałeś jeszcze darmowe sms-y. Teraz bardziej opłacalne jest przejście na formułę (taryfa) bo tam możesz sobie włączyć „stan darmowy” nielimitowane sms-y i połączenia do PLAY. Warunek jest taki, że musisz jedynie co miesiąc/półtora doładować konto chociaż za 5zł ale to doładowanie przedłuża Ci ważność konta o 50 dni, a nie tak jak u innych o 5 dni tak jak np. w Plusie 🙂

  • tak tylko płacąc w orange 35 zł abonamentu nie tylko dostałem bon 600 zł na dowolny telefon ale też co miesiąc mam 60 GB internetu w LTE co daje mi święty spokój i możliwość ściągania buildów po danych komórkowych, jaki internet masz na karcie? płacę stałą niską stawkę i rozmawiam ile chcę w tym na stacjonarne bez obawy że naraz w lesie na wakacjach braknie mi kasy na koncie

   • zynio

    wiesz nie wszyscy mają możliwość LTE , ja tam mogę sobie pozwolić w L 950 ale w tych tańszych Lumia to wątpię by był LTE – nie wiem jak inne ale moja poprzednia 640 to raczej nie ma tego…Punkt dobry taki że można sobie wyłaczyć przesył danych i np. jak Ja w domku lecę na Wi-Fi.

  • a na karcie jak zaczniesz z kimś rozmawiać to w jeden dzień idzie ci tyle co mi na miesiąc w abonamencie

   • MarGo

    a na karcie jak zaczniesz z kimś rozmawiać to w jeden dzień idzie ci tyle co mi na miesiąc w abonamencie

    Za 25zł w Play możesz sobie wykupić Formułę Unlimited. Połączenia, sms-y nielimitowane do wszystkich, internet 6GB – wystarczający, a co ważne nie jesteś uwiązany jak pies na smyczy umową. Jest też inna opcja. Włączasz „formułę”, doładowujesz konto co miesiąc za m.in. 5zł i możesz sobie włączyć „stan darmowy” – Darmowe sms-y i połączenia do Play, a do reszty tylko 29gr za minutę. To tak dla przykładu 🙂

    • world323

     Plus , 29 zl i nie limit do wszystkich i 15 GB netu ,

     • MarGo

      Wszedłem teraz na stronę Plusa i nie znalazłem takiej oferty, a ponadto sprawdziłem sobie w porównywarce i taki to co piszesz pakiet (no limit i internet 15 GB) oferuje Vikings Mobile.

     • world323

      Ja mam plush , na kartę , docelowo jest 10GB ale mi za doładowanie premie dają .

    • Jarek

     O! Dobry przykład z Play 🙂 Ja mam T-Mobile – no limit stacjonarne/komórki, sms, Rok ważności konta i 10GB neta za 25zł miesięcznie. Abonamentowcy niestety przepłacają. Karciarze mają taniej bez smyczy 🙂

     • jack daniels

      Ale pewnie płacisz do innych sieci.

     • MarGo

      Nie płacisz.

     • Jarek

      Nie płacę za połączenia na komórki i na stacjonarne. Płacę 25 zł na miesiąc i ani grosza więcej.

     • MarGo

      Te oferty są co raz lepsze i przede wszystkim jesteś „wolny” 🙂

   • Jarek

    Krzysiek, tak było 10 lat temu. Przykład – mam T-Mobile. 25zł na miesiąc, no limit na kom i stacjonarki, 10GB neta i to wszystko na kartę 🙂

    • zależy jaka oferta, moja matka ma tak nadal

     • Jarek

      To jej zmień taryfę 🙂 Po co ma przepłacać 🙂

   • Ktosiek

    Słucham? Że co proszę? Ty sobie jaja robisz?
    Za 19zł mam nielimitowane smsy i 5Gb internet, do tego 100 minut do wszystkich i darmochę do play. Za bodajże 3 dychy mam wsio za darmo i 10 gb neta.
    Telefon? Kupuję na necie za ułamek ceny oferowanej przez operatora.

    Przeliczone milion razy – u operatorów nie opłaca się brać telefonów. Tak samo jak w banku – wszystko jest odpowiednio oprocentowane, 10-20% to norma.

    Ba, najlepsze jest to, że jeżeli oferta na rynku się zmieni, to zmieniasz opertora na lepszego, a nie ciupasz u starego, bo jeszcze rok umowy… =]

    • „Ba, najlepsze jest to, że jeżeli oferta na rynku się zmieni, to zmieniasz opertora na lepszego, a nie ciupasz u starego, bo jeszcze rok umowy… =]”
     Mało tego, bierzesz abonament dziś, a za pół roku oferują za tę samą kwotę 2x tyle GB. A Ty przez półtora roku citasz na gorszych warunkach. Jak w ofercie na kartę aktywowałem cykliczny pakiet 1 GB za 12 zł, to po jakimś czasie dostałem SMS-a „pakiet cykliczny 2GB został odnowiony”. Zmieniła się oferta, dali dodatkowy 1 GB w tej samej cenie, to i od razu to odczułem, w abonamencie tak bym nie miał. Na kartę codziennie mogę coś zmienić, nawet przenieść numer albo od tak wyrzucić stary nr, jeśli nie będę go chciał.
     Teraz oferują w Virgin Mobile elastyczny „abonament”, który można zmieniać co miesiąc. Patrzyłem ceny i fanie to wygląda. Ciekawe jak z interfejsem, czy łatwo się zmienia te pakiety. Myślę, że operatorzy powoli rozumieją, że abonament jest nieopłacalny. Jak do mnie dzwonią i próbują wcisnąć abonament, to mając czas – tłumaczę im, jak dobrze mam w ofercie na kartę. Od razu kończą im się argumenty i kończą rozmowę 😀

     • Ktosiek

      Ja nie rozmawiam z nimi. Od razu jak zaczynają mówić z jaką to świetną ofertą dzwonią to rozłączam sie jak ostatni cham i blokuje numer. Nie wiem skąd oni mają mój numer, bo naprawdę nigdzie go nie podaję po za jakimś OLX, bankiem itp. W sumie to tylko z Play dzwonili, ale nie jestem pewien…

      Co do abonamentu elastycznego, zerkałem i wychodzi w sumie drożej, bo teraz w pakiecie pełen luz mam nielimitowane smsy, 100 minut do wszystkich i nielimitowane do play i virgin za 19zł. Do tego 2gb neta ale jakaś tam promocja jest a może to za zarejestrowanie numeru, gratisowe 3gb. 5gb neta gdzie miesięcznie zużywam 200-300mb, bo w pracy nie mam zasięgu… W sumie żadna sieć nie ma, tzn są tam 1-2 miejscami 3 kreski „H”, na 3 da radę coś tam porobić, wolno ale da. Na 2 to co najwyżej google a na 1 nic. Niestety hala z metalowym dachem robi swoje ;p

     • Ja też tak robię, ale czasem z nudów powiem im grzeczne, jak do du… jest ich oferta.

      Ja obecnie mało dzwonię i piszę SMS, dlatego wykupuję tylko pakiet 2 GB za 12 zł. Ale jakbym chciał do tego SMS bez limitu, płaciłbym 15 zł. W każdym razie zawsze wydaję miesięcznie mniej niż 20 zł. I podobnie jak Ty pracuję pod halą, więc zasięg mam słaby, więc internetu za dużo nie zużyję, a w domu mam PC i WiFi, jednakże co najmniej 2 GB pasuje mieć, 1 GB mógłby nie wystarczyć. Dlatego w moim przypadku oferta Virgina byłaby dla mnie nawet okej, bo na ten moment brałbym 100 minut, 100 SMS i 3 GB za 18 zł.

   • Bzdura. W Orange za 30 zł masz nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich i 10 GB internetu. W innych sieciach podobnie, a nawet lepiej, wnioskując z komentarzy innych. Poza tym oferta na kartę i jej taryfy, pakiety są elastyczne. W danym miesiącu kupujesz takie pakiety, jakie są Ci potrzebne, dzięki czemu ograniczasz wydatki. Jedziesz na wakacje, wykupujesz pakiet internetu, poznajesz fajną dziewczynę – kupujesz pakiet SMS-ów. Co miesiąc masz możliwość wybrania tego, co potrzebujesz. W abonamencie, jak bierzesz smartfon, podpisujesz umowę na 2 lata na daną kwotę i płacisz, bez względu na to, czy używasz, czy nie. A jak Ci zabraknie internetu, to tanio pakietu nie dokupisz. Może, jak się używa wszystkiego cały czas w dużych ilościach (rozmowy, SMS-y, internet), to warto brać abonament, ale jak liczyłem dla siebie, to mi się nie opłaca. A jak liczyłem? Prosta matematyka. Szukałem smartfona, jaki chciałem kupić, patrzyłem, ile kosztuje normalnie. Obliczałem całkowity koszt abonamentu, czyli okres trwania umowy (24 miesiące) razy całkowita kwota miesięcznego abonamentu plus opłata na start – to dawało mi całkowity koszt smartfona w abnonamencie. A jak liczyłem zakup telefonu w sklepie plus średnią miesięczną kwotę (jaką normalnie wydaję w ofercie na kartę) razy 24, to całkowita kwota wychodziła mniejsza. A przy tym miałem lepsze warunki, więcej internetu i rozmowy na stacjonarne, czego nie dają w tańszych abonamentach.

    • „Bzdura. W Orange za 30 zł masz nielimitowane rozmowy i SMS-y do wszystkich i 10 GB internetu.”

     Z tego co widzę to za 35 zł i 2 do 5 GB
     http://www.orange.pl/kid,4000377334,id,4004250537,article.html

     • MarGo

      To się zmienia sieć na inną i wtedy jest taniej 🙂

     • Ustawiasz taryfę Orange Free na kartę. Doładowujesz konto za 30 zł i dostajesz 10 GB internetu za doładowanie konta (im większa kwota, tym więcej GB). A za 30 zł kupujesz pakiet rozmów i sms do wszystkich.

 • Nya

  Fajne info. Szkoda że spóźnione bo czytałem o tym jakoś na początku tygodnia

 • Jarek

  Czyli co? Jak mi się zepsuje telefon podczas splacania rat i będę miał problemy z jego naprawieniem to żeby zaoszczędzić sobie nerwów idę do Plusa, kładę telefon na stół i mówię „Wasz telefon się popsuł, oddajcie to co już wplacilem i idźcie go sobie naprawiać bo jest Wasz”? 😀

  • Michał

   hehe, raczej inaczej – „Zepsuł Pan nasz telefon i musi nam Pan za niego zapłacił – z uszanowaniem właściciel telefonu Polkomtel”

   • Jarek

    Też prawda 😀

 • Kontrast

  Głupie, przecież prawo nie działa wstecz więc to antymarketing w sumie.

  • Stefan Ziut

   Ale gdzie tu masz jakieś działanie prawa wstecz? Co do antymarketingu – uczciwemu nie zrobi to różnicy.

   • Kontrast

    Sporo ludzi kupuje tele w komisach. Naturalnym odruchem będzie unikanie aparatów z logiem plusa, bo wiadomo, nie wiadomo czy taki Goguś co wstawił będzie ten tele spłacał i tak dalej.
    Powoduje to swoiste unikanie tego brandu i negatywny stosunek do marki. Przy wyborze nowego abonamentu będziesz skory wybrać gorsza ofertę konkurencji właśnie przez to nastawienie.
    Bedzie problem ze sprzedażą tych tele w komisach a te na stanach będą zalegały co spowoduje wzrost ceny ogółu produktu na drugą rękę a spadek cen produktu plusa na tym rynku.
    Nie będzie tylko gorzej kupić ale i sprzedać zauważ, co będzie wpływać na wcześniejsza wymianę aparatu z czego Plucho też miał niezłego serdelka właśnie dlatego, ze tego nie możesz się jeszcze pozbyć.
    w Polszy. Wzrost cen produktów z drugiej ręki i wzrost cen tele na abonament a co za tym idzie i usług.
    Trzeba by to doprecyzować. Moze nie wzrost ale zatrzymanie spadku cen usług które dla nas jako odbiorcy są ważne. W sumie to plus tylko, mały zaściankowy band ale może rzucą się też inni. Pozdrawiam.

 • TheDoktor

  Zna ktoś jakiś sklep internetowy z Toughpadem FZ-F1? Chcę go kupić, ale z oficjalnej strony się nie da.

  • nikt już tego nie sprzedaje nawet na allegro

   • TheDoktor

    Chodzi mi o ten nowy smartfon z windowsem 10 mobile. Panasonic Toughpad FZ-F1. Pisaliście że już w sprzedaży, ale nie mogę go nigdzie znaleźć.

    • Pisaliśmy, że sprzedaż wystartowała w Indiach 🙂

     • TheDoktor

      No, i trzeba mi namiary na jakiś sklep internetowy (w Indiach, gdziekolwiek), żeby go zakupić.

     • Wejdź na stronę telefonu i kliknij opcję How to buy.

     • TheDoktor

      Byłem, klikałem i lipka. Nie ma możliwości zakupu online z tej strony.

     • W takim razie nie pomogę. Nie wiem gdzie jeszcze można kupić ten telefon.

     • TheDoktor

      No nic, trzeba czekać, może się gdzieś pojawi. Jakieś tam telefony są do nich, ale wolę załatwić wszystko online.

 • Aba

  Wam ten Disqus beta też wariuje? Bo ja już nie ogarniam. To żyje własnym życiem! Po kilka razy zawiadamia o tym samym.

  • nie, działa ok

  • U mnie nie pokazuje tego samego, ale wszystko z dużym opóźnieniem. I bywa, że Disqus wylogowuje się, przez co nie ma żadnych powiadomień, dopóki ręcznie nie wejdę i nie zaloguję się ponownie.

   • Jarek

    U mnie na PC dzieje się to samo.

  • w sumie dzisiaj mi zaczął wariować: dwa razy te same komunikaty na belce, znaczne opóźnienie

   • Aba

    I jak wejdę w disqus to nieprzeczytane mają niebieski nagłówek a przeczytane- szary. Albo odwrotnie. Albo w ogóle jakoś tak. (Aluzja do mojej wypowiedzi o Blue Light 🙂 ).
    A wczoraj mogłam sobie klikać, pykać, wchodzi- wychodzić ciągle były niebieskie i czerwone kółko u góry. I powiadomienie nawet 4x.

 • Piotrek Jaworski

  Usługa voice jest bez limitu bo od paru lat traci na znaczeniu. Operatorzy handlują i rywalizują transferem, usługami dodatkowymi i wygodą. Na tych parametrach porównujcie oferty.

  • „Operator jest finansowym pośrednikiem realizacji zakupu na raty – droższym niż każdy bank czy sklep RTV”

   Bynajmniej, taka Lumia 650 w Orange kosztuje 7,07 zł x 24 raty co daje 169,68 zł za telefon… więc trzeba dobrze wertować oferty

   • Piotrek Jaworski

    Znalazłem tylko 532 za 360zł

  • Nie powiedziałbym, że ceny smartfonów u operatorów są droższe niż w banku, sklepie. Raty za urządzenie plus opłata na start dają kwotę niższą niż w jakimś sklepie, a na raty byłoby jeszcze trochę drożej. Jednakże sam abonament jest nieopłacalny i jak uwzględni się kwotę, jaką wydawać się będzie więcej ze względu na abonament (czyli abonament – zużycie środków w ofercie na kartę), to wtedy wychodzi drożej. A przynajmniej mi tak wychodziło, kiedy przeliczałem sobie niektóre oferty.