[Plotka] Samsung pracuje nad telefonem z Windows 10 Mobile

Według informacji z chińskich portali technologicznych Samsung ma jakoby przedstawić w najbliższym czasie swój najnowszy flagowiec S8 w wersji z systemem Windows 10 Mobile.

Informację jako pierwszy podał portal ITHome in China. Wg jego źródeł trwają zaawansowane prace nad flagowym Samsungiem S8 w wariancie nazwanym roboczo  Ativ S8, z systemem Windows 10 Mobile. Urządzenie ma zostać zaprezentowane 2 maja tego roku na wiosennym evencie technologicznym Microsoft.

Microsoft zapowiedział „dużą niespodziankę” w trakcie MS Spring Hardware Event, który to już za kilka dni odbędzie się w Nowym Jorku. W chwili obecnej trwają domysły czy zostanie zaprezentowane nowe urządzenie z linii Surface oparte o Windows 10 Cloud i skierowane głównie na potrzeby branży edukacyjnej, czy też może zobaczymy i usłyszymy coś więcej na temat Surface Pro 5 lub Surface Book 2. W zasadzie wszystko jest możliwe, a Microsfotowi do tej pory prawie zawsze udawało się utrzymywać nowe urządzenia w tajemnicy.

Czy premiera urządzenia pokroju Ativ S8 jest możliwa? A może firma jedynie pracowała nad takim wariantem telefonu, a ostatecznie skończyło się na S8 Microsoft Edition z preinstalowaną niespodzianką w postaci pakietu Office i OneDrive?  Jeżeli spojrzymy na ostatnie wydarzenia widać, że MS coraz częściej wybiera firmę Samsung jako kluczowego partnera. Samsung odwdzięcza się tym samym prezentując np. technologię DeX z wykorzystaniem aplikacji Microsoft i pakietu Office.

S8 wg pierwszych doniesień miał posiadać dwa systemy operacyjne oraz opcję Dual Boot. W oficjalnej dokumentacji figuruje jednak tylko Android 7. Przy okazji warto też spojrzeć zeszłoroczne patenty Samsunga. Korporacja nie tylko opatentowała składane telefony pokroju Surface Phone, ale też rozwiązania dwusystemowe, zarówno w wersji na telefony, jak i na tablety:

Duży kafel Zdjęć wskazywałby raczej na emulację pełnego systemu Windows 10, a nie Windows 10 Mobile. Zresztą, jest to całkiem prawdopodobny scenariusz biorąc pod uwagę komponenty S8 i S8+:

  • ośmiordzeniowy procesor Exynos 8895 lub Qualcomm Snapdragon 835 w zależności od rynku
  • 4 GB RAM / 64 GB pamięci wewnętrznej
  • ekran 5.8 – 6.2 cala Quad HD Super Amoled
  • skaner tęczówki.

Jeśli procesor Snapdragon 835 będzie wymagany do emulacji Windows 10 to być może zobaczymy w niedalekiej przyszłości (nawet jeśli nie 2 maja) urządzenia od partnerów OEM z pełnym Windows 10 na pokładzie.

Czy gdyby Samsung wydał S8 w wariancie dual boot albo w wersji tylko z systemem Windows 10 Mobile, bylibyście zainteresowani?

Źródło tych plotek to m.in.: The Win Central