Pierwsze spojrzenie na Project NEON czyli nowy wygląd Windows 10

W listopadzie pisaliśmy o nowej stylistyce o nazwie Project NEON, która ma zadebiutować jeszcze w tym roku w systemie Windows 10. Jest to nowy Microsoft Design Language czyli odświeżony styl interfejsu użytkownika. Ulepszony wygląd systemu zostanie udostępniony wraz z aktualizacją Redstone 3.

Jeden z portali dotarł do wewnętrznych projektów Microsoft, z których możemy się dowiedzieć w jakim kierunku zmierza nowa stylistyka systemu Windows 10. Warto pamiętać, że nie będzie to całkowita zmiana wyglądu interfejsu użytkownika a jedynie jego ulepszenie na bazie aktualnego interfejsu dostępnego w systemie.

Project NEON to przede wszystkim nowe animacje,  prostota i spójność w wyglądzie. W ramach nowej stylistyki zostanie zaprezentowany nowy komponent w systemie Windows 10 o nazwie Acrylic, który wprowadzi rozmycie tła (Background Acrylic), bocznego menu (Side-Nav Acrylic) oraz nawigacji w aplikacjach (In-App Acrylic). Microsoft oprócz rozmyć chce również wprowadzić sporo przezroczystości do systemu Windows 10. Na poniższych zrzutach widać wykorzystanie komponentu Acrylic w bocznym menu.

Poniżej widać kolejny projekt z uruchomioną aplikację Poczta i Kalendarz, na którym oprócz rozmytego tła w bocznym menu widzimy również pozostałe elementy, które są spójnie graficznie.

Pamiętajcie, że jest to jedynie jeden z wewnętrznych pomysłów, których jest co najmniej kilka. Osoba, która dotarła do tych informacji widziała również prezentacje wideo, na których animacje były niewiarygodnie szybkie. Na powyższych zrzutach widać również, że Microsoft planuje odświeżyć pasek zadań, ale nie wiadomo czy zmiany zostaną wprowadzone w tym samym czasie co premiera aktualizacji Redstone 3.

Nowa stylistyka pojawi się wraz z kolejną dużą aktualizacją Redstone 3, która powinna zostać udostępniona pod koniec tego roku. W pierwszej kolejności użytkownicy otrzymają aktualizację Creators Update, którą Microsoft udostępni w kwietniu. Czy według Was Microsoft powinien odświeżyć stylistykę systemu Windows 10? Jak Wam się podoba styl zaprezentowany w artykule?

Źródło: MSPoweruser