Pierwsze bolączki i wady topowego smartfonu Nokia Lumia 1520

Czy zawsze warto być pierwszym posiadaczem jakiejś nowinki na rynku? Na przykładzie Nokii powiem, że nie. To już nie pierwszy raz kiedy fiński producent smartfonów przekonuje mnie o tym, że lepiej zaczekać zanim dokonamy zakupu za niemałe pieniądze. Na szczęście problem nie dotyczy mnie samego ale sporo nerwów straciłem po premierze telefonów Nokia Lumia 820 oraz Nokia Lumia 920. Wracając do tematu. Jakie problemy zauważyli pierwsi posiadacze topowego smartfonu Nokia Lumia 1520 z systemem Windows Phone 8 i oprogramowaniem Lumia Black?

Nokia Lumia 1520

Na największym polskim forum o systemie Windows oraz Windows Phone pojawił się ciekawy wątek o nazwie [Lumia1520] Występowanie usterek względem wersji HWID czyli jak kupić sprawny telefon. Niestety wchodząc w posiadanie nowego telefonu często stajemy się jego testerami i to dzięki naszym zgłoszeniom producent telefonów może poprawić błędy konstrukcyjne czy sprzętowe w kolejnych wersjach telefonów. Nokia Lumia 920 doczekała się aż 5 wersji sprzętowych czyli tzw. wersji HW. Pierwsze modele posiadały numer HW 6500, później były HW 6501, HW 6502, HW 6503, HW 6504 a najnowsze Lumie 920 posiadają HW 8500. Posiadanie niższej wersji HW nie oznacza, że model jest wadliwy a jedynie to, że zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia danej usterki.

Na tą chwilę dostępne są dwie wersje sprzętowe modelu Nokia Lumia 1520 oznaczone numerami HW 5000 oraz HW 5001. Niestety zdiagnozowane problemy występują na nowszej wersji HW 5001. Nie wiadomo czy błędy te występują na starszych wersjach.

Problemy w Nokia Lumia 1520 (HW 5001) z oprogramowaniem 1028.3534.1343.xxxx:

 • Zniekształcony dźwięk na IHF czyli głośniku multimediów. Charakteryzuje się to efektem przesterowania/drgań konstrukcji przy poziomie od około 15 wzwyż. Dotyczy każdego źródła audio
 • Co jakiś czas po odblokowaniu ekranu, podświetlenie utrzymuje się na minimalnym poziomie więc trzeba ponownie blokować i odblokować aby było w porządku tak jak mamy ustawione samemu

W wyżej wymienionym wątku znalazło się już kilka osób, które posiada tę samą przypadłość. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie modele Lumii 1520 będą posiadać opisane wyżej usterki – wątek na forum ma jedynie służyć potencjalnie kupującym jakich wersji HW należy się wystrzegać bo mogą w niej wystąpić problemy. Poniżej zamieszczam film, na którym została zaprezentowana usterka z głośnikiem.

Po więcej informacji zapraszam na forum WindowsMania.pl – znajdziecie tam informacje w jaki sposób sprawdzić wersję sprzętową telefonu (HW) oraz innych użytkowników, którzy posiadają problemy z telefonem Nokia Lumia 1520.

Czy posiadacie podobne problemy w Waszych Lumiach 1520? Koniecznie dajcie znać w komentarzach poniżej!

Źródło: WindowsMania.pl

 • krzysiwonka

  Bardzo dobry artykuł. Sam zamierzam stać się posiadaczem L1520 więc mam małe pytanko. Czy sprawdzenie wersji HW jest tylko takie jak pokazano na forum czy może jest jakaś inna opcja np. informacja na pudełku urządzenia które zamierzam zakupić. Chciałbym znać posiadaną wersje HW jeszcze w sklepie przed zakupem zanim wydam tą niemałą sumkę za L1520.

  • WindowsMania.pl

   Tylko przez NCS ewentualnie po IMEI jak masz znajomości w NC, na forum nie oferuję tej opcji bo jest czasochłonne

   • krzysiwonka

    Jednym słowem trochę do kitu. Najpierw kupuję telefon, płacę niemałe pieniądze a poten w domu po sprawdzeniu dowiaduję się czy miałem szczęście i trafiłem na pierwszą wersję HW 500 czy miałem pecha i trafiłem na drugą wersję HW 501 gdzie mogą pojawiać się problemy z urządzeniem.

    • Kiedyś szukałem Lumii 920 z odpowiednią wersją HW i wyszukiwałem oferty sprzedaży z okolicy i pytałem się czy jest możliwość podłączenia telefonu do komputera celem sprawdzenia wersji HW. W końcu się udało i kupiłem L920 z odpowiednim numerem. W przypadku Lumii 1520 sprawa jest o tyle utrudniona, że mało jest jeszcze telefonów w sprzedaży i w zasadzie nie ma większego wyboru. Pozostaje albo czekać albo kupić i mieć nadzieję, że wszystko będzie OK.