• Porady
 • Komentarze: 49

Podstawy Windows 10 Mobile – porady dotyczące oszczędzania energii

Bateria to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w naszych telefonach. Długość działania telefonu na jednym ładowaniu zależy od dwóch czynników, którymi są pojemność baterii oraz sposób korzystania z telefonu. Na pierwszy z nich nie mamy żadnego wpływu dlatego bardzo ważne jest aby wspomóc baterię, korzystając z kilku przydatnych wskazówek.

Aktualne oprogramowanie i aplikacje

Upewnij się, że posiadasz najnowsze wersje systemu operacyjnego, oprogramowania układowego oraz aplikacji znajdujących się w telefonie.

 • Sprawdź dostępność aktualizacji aplikacji. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Sklep > Menu > Pliki do pobrania i aktualizacje > Wyszukaj aktualizacje.
 • Sprawdź dostępność aktualizacji systemu i oprogramowania. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktualizacje telefonu > Sprawdź aktualizacje. Zestawienie aktualnych wersji systemu operacyjnego znajdziecie w tym miejscu.

Sieć i łączność bezprzewodowa

Dostosuj szybkość połączenia do Twoich potrzeb. Zwróć również uwagę na włączone moduły do łączności bezprzewodowej. Nie zawsze korzystamy ze wszystkich i warto rozważyć wyłączenie części z nich.

 • Zmniejsz szybkości przesyłu danych. Rozważ zmniejszenie prędkości przesyłu danych do 2G lub 3G jeżeli rzadko korzystasz z Internetu a masz włączoną szybkość LTE. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Sieć i połączenia bezprzewodowe > Komórkowe i SIM > Ustawienia karty SIM > Najwyższa szybkość połączenia.
 • Wyłącz Bluetooth. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Urządzenia > Bluetooth.
 • Wyłącz lokalizację. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Prywatność > Lokalizacja.
 • Wyłącz łączność NFC. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Urządzenia > NFC.
 • Włącz Wi-Fi. Telefon zdecydowanie wolniej zużywa baterię jeżeli będziemy korzystać z sieci Wi-Fi zamiast sieci komórkowej. Pamiętaj, że łączenie z ukrytymi sieciami może nieco szybciej rozładowywać baterię. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Sieć i łączność bezprzewodowa > Wi-Fi.
 • Włącz tryb samolotowy, jeśli nie potrzebujesz Internetu, łączności komórkowej ani innych usług łączności bezprzewodowej. Na ekranie startowym  szybko przesuń zawartość ekranu, aby przejść do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Sieć i połączenia bezprzewodowe > Tryb samolotowy.

Ekran

 • Ustaw krótszy limit czasu wyświetlania ekranu. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Personalizacja > Ekran blokady.
 • Zmniejsz jasność ekranu. Na ekranie startowym  szybko przesuń zawartość ekranu, aby przejść do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia  > System > Ekran. Wyłącz opcję Automatycznie reguluj jasność ekranu, a następnie wybierz odpowiednią wartość.
 • Używaj ciemnego tła (dotyczy przede wszystkim wyświetlaczy Amoled). Na ekranie startowym  szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia  > Personalizacja > Kolory i wybierz pozycję Ciemny.
 • Wyłącz ekran podsumowania (podglądu) lub skróć czas jego wyświetlania. Na ekranie startowym  szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia  > Dodatki > Ekran podsumowania i wybierz pozycję Wyłączone lub ustaw minimalny czas (30 sekund). W niektórych telefonach opcja ta znajduje się w: Ustawienia > Personalizacja > Ekran podsumowania.
 • Wyłącz obsługę w rękawiczkach (tylko niektóre modele Lumia). Rozważ wyłączenie funkcji obsługi wyświetlacza w rękawiczkach. Na ekranie startowym  szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia  > Dodatki > Dotyk.

Ustawienia synchronizacji i aplikacji

Pamiętaj, że część aplikacji może działać w tle. Niektóre z nich są niezbędne ale pozostałe możemy wyłączyć zaoszczędzając przy tym baterię. Warto również przyjrzeć się ustawieniom synchronizacji ponieważ może się okazać, że aplikacje synchronizują dane zbyt często lub przesyłają zbyt wiele danych.

 • Wyłącz aplikacje w tle. Warto przejrzeć aplikacje działające w tle i wyłączyć te, z których nie korzystamy lub mogą negatywnie wpłynąć na działanie naszej baterii. Dobrym przykładem tutaj jest przeglądarka Microsoft Edge, która nie musi działać w tle. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Prywatność > Aplikacje w tle.
 • Zamknij nieużywane aplikacje. Sporadycznie uruchamiane aplikacje możemy śmiało zamknąć aby nie wpływały negatywnie na naszą baterię. Przytrzymaj przycisk wstecz a następnie zamknij nieużywane aplikacje.
 • Rzadziej synchronizuj wiadomości. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Konta > Twoja poczta e-mail i konta. Wybierz konto, które chcesz zmienić, a następnie wybierz pozycję Zarządzaj > Zmień ustawienia synchronizacji skrzynki pocztowej. W obszarze Synchronizuj kontakty i kalendarze zaznacz pole i wybierz dłuższy interwał, a następnie wybierz pozycję Gotowe.
 • Synchronizuj tylko wybrane wiadomości e-mail, kalendarze i kontakty. Synchronizuj tylko wybrane wiadomości e-mail, kalendarze i kontakty. Nie musisz synchronizować wiadomości e-mail, kalendarzy i kontaktów, jeśli nie chcesz. Na ekranie startowym  szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > Konta > Twoja poczta e-mail i konta. Wybierz konto, które chcesz zmienić, a następnie wybierz pozycję Zarządzaj > Zmień ustawienia synchronizacji skrzynki pocztowej. W obszarze Opcje synchronizacji wybierz pozycję Poczta e-mail, Kalendarz lub Kontakty, aby ją wyłączyć, a następnie wybierz pozycję Gotowe.
 • Ogranicz elementy przypinane do ekranu startowego. Przypinanie różnych rzeczy do ekranu startowego to wygodny sposób na przechowywanie ich pod ręką. Pamiętaj jednak, że im więcej dynamicznych kafelków jest przypiętych do ekranu startowego, tym większe jest zużycie energii baterii.
 • Przekazuj tylko te obrazy, które chcesz zachować. Pozwala to oszczędzać energię, a później także czas – gdy przyjdzie do sortowania zdjęć w usłudze OneDrive. Aby wyłączyć automatyczne przekazywanie, przejdź do obszaru Ustawienia  > Urządzenia > Domyślna kamera > Zarządzaj ustawieniami przekazywania usługi OneDrive i wyłącz ustawienie przekazywania zdjęć z aparatu.

Pozostałe

 • Włącz tryb oszczędzania baterii. Pamiętaj, że w każdym momencie możesz włączyć oszczędzanie baterii. Możesz to zrobić ręcznie lub zdefiniować poziom naładowania baterii, w którym będzie się włączać funkcja oszczędzania. Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje, a następnie wybierz pozycję Ustawienia > System > Oszczędzanie baterii / Bateria.
 • Ładuj telefon, aż poziom naładowania baterii wyniesie 100%. Aby sprawdzić poziom naładowania baterii telefonu, przejdź do obszaru Ustawienia  > System > Oszczędzanie baterii / Bateria. Stan baterii możesz również podejrzeć rozwiając centrum akcji.

Wskazówki nie pomogły

Jeżeli pomimo skorzystania z powyższych wskazówek telefon rozładowuje się zbyt szybko to należy wykonać dodatkowe kroki, które wyeliminują błędne działanie systemu.

 • Wyciągnij kartę pamięci. Czasami zdarza się, że wadliwie działająca karta pamięci może wpłynąć negatywnie na zużycie energii. Wyciągnij kartę i sprawdź zachowanie telefonu.
 • Przywróć ustawienia fabryczne. Jeżeli wszystkie powyższe wskazówki zawiodły to pozostaje przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. W tym celu odsyłam do naszego poradnika.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Microsoft

 • Michał Jasiński

  Exel i Word dostał aktualizacje na oficjalnym TH2

  • minichedar

   PowerPoint też

 • andkar

  Witam… Nie chciałbym się czepiać ale dość często używasz „Na ekranie startowym szybko przesuń do listy Wszystkie aplikacje”, a nie można powoli tego ekranu przesuwać?

  • Michał Jasiński

   Zmienię temat. Spróbuj sobie wejść w dodatki w ustawieniach i wyświetl to będziesz miał pozostałości po Win 8.1 tak jest na TH2. Spróbuj też zmniejszyć ekran przy starcie menu i przejedź palcem w dół. czy dasz radę?

  • Rób jak uważasz za stosowne. Jeżeli to zrobisz za wolno to możesz niechcący włączyć aplikację przypiętą do ekranu startowego.

 • Kontrast

  Jak komuś nie działa na RS oszczędzanie energii (nie wygaszają się klawisze i nie wyłączają apki w tle) to odpowiada za to aplikacja ,,gadżety”.

 • Konrad

  Aktualizacje Release Preview:
  OneNote z 17.7070.58002 do 17.7070.58022
  Mój Orange z 3.3 do 3.4

 • Chomiq

  Takie pytanie, jak wyłączyć w OneDrive synchronizację DNG?

  • Nie znalazłem takiej opcji.

   • Chomiq

    Szkoda, dodali i zapomnieli o ustawieniu pomijania DNG.

 • Albo: Kup telefon z szybkim ładowaniem i nie przejmuj się ubytkami baterii bo telefon służy do pracy…

  • Czyli na tę chwilę tylko Lumia 950 oraz Lumia 950 XL…

   • Tomek Wolniewicz

    Hehehe popieram ! Posiadam L950 od równo miesiąca i pomimo początkowych problemów (które ustały po sflashowaniu urządzenia i sformatowaniu karty SD) telefon działa jak marzenie. Jest to najbardziej dopracowany model ze wszystkich dotychczasowych lumii i tak naprawdę dopóki nie ulegnie jakiejś awarii to go nie wymienię. Nic więcej w telefonie nie jest potrzebne, a jakość podzespołów takich jak aparat, wyświetlacz, bateria itd jest świetna. Każde większe śrubowanie parametrów urządzenia w moim odczuciu nie ma już sensu. Tak więc gorąco polecam !!

    • andkar

     hmmm… ja przesiadłem się z L930 jakieś 1,5 miesiąca temu, ale w taki zachwyt nie wpadam ;-), może dlatego, że moja L950 nie ma wyświetlacza 4K? choć ten co posiada też fajny 😉 a może dlatego że to normalny telefon jest… no może nie do końca normalny… taki normalny inaczej lub jak kto woli normalny z dysfunkcjami, nie robi kawy i takie tam… 😉 pozdrawiam wielbicieli…

     • Tomek Wolniewicz

      A jakie to dysfunkcje ma? Na początku przyznam, telefon miał niedopracowane oprogramowanie, dlatego też wstrzymałem się przez pierwsze pół roku od zakupu (wyszedł o jakiś kwartał za wcześnie), ponadto cena była całkowicie nieadekwatna. Niemniej jednak obecnie jest to naprawdę dobry telefon we właściwej cenie. Używane można nabyć poniżej 1000 zł a nowe plus minus ok 1100-1300.

    • toomekb90

     wyświetlacz to chyba jednak 2K jest 🙂

     • Tomek Wolniewicz

      Już poprawiłem. 2K to 2048×1080. Chodziło mi o Quad HD (QHD) 1440 x 2560, niemniej jednak może nagrywać filmy w 4K 🙂

  • krzysiek

   950 przy wyłączonych niepotrzebnych aplikacjach w tle i normalnym użytkowaniu spokojnie 1/5 dnia daje radę

   • 1/5 ?

    • Tomek Wolniewicz

     Może chodziło o półtora dnia? Bo Jedna piąta to jest aż niemożliwe…

    • krzysiek

     Poprawiłem. Oczywiście ze półtora ?

   • przepraszam, ale czy dobrze rozumiem, że telefon musisz 5 razy dziennie ładować?

 • lilhomies

  Na l650 włączonymi danymi komórkowymi bateria trzyma jakieś 13-15 godzin a na WiFi może 6 więc jedna z rad chyba nie trafiona albo mój telefon jest inny..

  • Anna Parzyszek

   Na mojej L640 jest podobnie, nawigacja czy internet bateria – od 5 do 8 godzin max. jak się jej nie rusza w ogóle ( bez dzwonienia i sms itp) do 24 godzin.

  • Łączenie z siecią komórkową powinno dużo szybciej zużywać baterię. Rozumiem, że zarówno w przypadku danych komórkowych jak i Wi-Fi wykonywane są te same czynności?

   • lilhomies

    Tak, mniej więcej telefon jest użytkowany porównywalnie.

 • DzieX
 • Theo

  Wie ktoś jak zmusić budzik by grał pełną głośnością a nie narastającą?

  • przydusić poduszką i zagrozić kupnem huaweia, na 100 % działa

   • Darek Cullen

    Nie wiem czy wiesz ale Huawei bije rekordy sprzedaży. P9 w miesiąc kupiło 2mln ludzi. A ile ludzi kupiło modele L950/XL. ?. Chyba strasznie mało. Gdyby było inaczej to już byś to tutaj napisał. Ba nawet by artykuły powstał. ). A jakoś go nie widzę. ;(((.

 • krzysiek

  Brązowa Mozo i tel jak nowy ?. W sumie bardziej niż nowy. To powinien być standard

 • Powyższy artykuł przypomniał mi kilka lat na androidzie, wyłączanie danych, wifi, czyszczenie pamięci, wyłączanie usług po to tylko by tel. jakoś dojechał do wieczora, obecnie się tym kompletnie nie przejmuję

  Najważniejsza porada: jak nic nie robimy a bateria nam mocno schodzi to:
  – sprawdzamy w system / oszczędzanie / zużycie co nam zżera baterię,
  w moim przypadku okazało się że to Edge pozostawiony sam sobie pobiera ogromne ilości w tle (38 %)… wniosek: nie zostawiać przeglądarki samopas tylko wyłączać

 • RPP

  To ma być telefon z przed dwudziestu lat, czy nowoczesny smartfon? Jeśli to drugie to właśnie jest on od tego, by korzystać z jego funkcji, a nie wyłączać!
  PORADA nr 1 (dla wszystkich co chcą by bateria trzymała dwa tygodnie):
  – oprócz wyłączenia wszystkich funkcji zasugerowanych przez msmobile.pl, należy kategorycznie wyłączyć również sam telefon.

  • Jeżeli ktoś potrzebuje wszystkich funkcji w telefonie to wiadomo, że nie skorzysta z powyższych wskazówek. Artykuł ma na celu jedynie zwrócenie uwagi użytkownikom, że wyłączenie niektórych funkcji, z których nie korzystają może pozytywnie wpłynąć na zużycie baterii.

 • Michał Jasiński

  Powiedźcie mi czy L930 na Win 10 nagrywa w filmy w 4k? Bo w Win 8.1 Denim nagrywała. Dużo ludzi mówi. Poczytajcie.

  • Tak:
   3840x2160p/30 kl./s
   3840x2160p/25 kl./s
   3840x2160p/24 kl./s

 • lukasik79

  Siema wszystkim.
  A czy są jakieś wymagane aplikacje, które muszą działać w tle??
  Nie wiem, które mogę wyłączyć oczywiście oprócz Edge, żeby nie narobić lipy w telefonie.

 • Bartosz Ś.

  Ja mam pytanie (ogólnie nie na ten temat) ale jak zmienić ustawienia sieci WiFi ? Chodzi mi o IP i resztę na ustawienia manualne. Telefon pobiera błędne IP i resztę. Tak jakby pamiętał cały czas ustawienia sieci mojej domowej a nie tej w pracy.

  Ponadto zauważyłem, że nie pojawiają mi się w większości powiadomienie (działa tylko mail). Nie działa WhatsUp, Messenger, Olx, no nic. Masakra. Stało się tak chyba po najnowszym update. Do tej momentu wszystko działało dobrze. Nie mam włączonego Oszczędzania baterii ani innych opcji.

  • toomekb90

   u mnie podobnie 🙁

   • Bartosz Ś.

    Ciekawe czy przywrócenie do ustawień fabrycznych naprawi wszystko ?

    • Bartosz Ś.

     Uruchomienie ponowne telefonu pomogło i bez problemu łączy się z WiFi oraz powróciły powiadomienia.

 • FigoiFago

  Aplikacja sklepu znowu samoczynnie się wyłącza. L830 TH2 420

  • Najnowsza wersja działa poprawnie na TH2 (930) i RS1 (1520).

   • Piotr

    Potwierdzam!

  • Kermit

   Potwierdzam od wczoraj od 23:00 sklep zawiesza się i wyłącza. L950xl TH420. Reset do fabrycznych i nowy oprogramowanie układowe (z podwójnym kliknięciem w ekran) dalej to samo…

  • Edyta Gniadek

   U mnie to samo L640xl DS TH2 456

 • Barmar

  To teraz wysyłanie i odbieranie MMS tylko przy włączonym internecie będzie?:(

 • MATI PALI

  Witam znowu zwracam się o pomoc wszystkie wskazówki zastosowane ……. reset telefon najpierw z pozycji telefonu jak nie pomogło to zrobiłem resotre przez kompa… nagrałem system na nowo najnowsza oryginalna aktualizacja Lumia 650, https://uploads.disquscdn.com/images/16d3b0a62fa7d384cc5425cea2bc7a5814ec4eeed17c31883b118c72e40be7a0.png https://uploads.disquscdn.com/images/571413e4494b436aecbc5afc714fecf0f054ef60a41c864ecd1d16bcf23fd4bb.png nie wczytywałem kopi zapasowej ….. i znowu to samo ! w NOCY windows default lock screen zjadł całą baterie !!! przecież to chore ? mam oddać telefon na gwarancji ??