Ostatni dzień darmowej aktualizacji Windows 10

Dokładnie rok temu Microsoft wprowadził na rynek swój najnowszy system operacyjny. Po raz pierwszy, na skutek słabego przyjęcia W8, nowy system udostępniono całkowicie za darmo. Bezpłatna aktualizacja była dostępna przez rok od premiery systemu dla praktycznie wszystkich posiadaczy Windows 7 oraz 8.1, za wyjątkiem edycji Enterprise. Jutro upływa termin na uzyskanie licencji bez dodatkowych kosztów, od 30 lipca Windows 10 będzie już w pełni płatny.

W tym miejscu stawiamy sobie pytanie: czy warto aktualizować system do najnowszej wersji? Dla posiadaczy mobilnych okienek odpowiedź jest tylko jedna: warto. Pozostali mogą się zastanawiać, ale nawet oni powinni dokonać aktualizacji po to by połączyć własne konto z licencją na aktualną wersję Windows. Po aktualizacji możemy wrócić do starszego systemu a W10 będzie już związany z naszym sprzętem i kontem Microsoft.

Windows 10 nie jest pozbawiony wad. Dla niektórych jest zbyt uproszczony, daje za mało kontroli nad systemem czy aktualizacjami, które mają charakter obowiązkowy, dawanie czegoś za darmo może wydawać się podejrzane i pewnie Microsoft szpieguje nasze komputery a W10 to, jak piszą pewne portale, „jeden wielki szpieg”.

Właściciele telefonów komórkowych są mniej podatni na taką propagandę. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że system jest zawsze bezpłatny, nasze dane, zdjęcia czy kontakty są stale archiwizowane w chmurze, możemy wybrać zakres udziału w badaniach telemetrycznych, po to by wpływać na jakość samego systemu. Możemy regulować zakres naszej prywatności a pojęcie systemu jako usługi jest dla nas czymś normalnym.

Dlatego też, jeżeli posiadamy telefon z systemem Windows 10 Mobile, nie ma nad czym się zastanawiać. Windows 10 zapewnia spójne środowisko pracy, aplikacje i doświadczenie systemowe, co zostanie jeszcze bardziej pogłębione wraz z kolejnymi wersjami systemu, zwanymi „Redstone”.

Dlaczego warto więc przejść na nowy system?

1. Aplikacje UWP

Dzięki Windows 10 korzystamy z tych samych aplikacji systemowych takich jak Pogoda, Zdjęcia, Muzyka Groove, Sklep, Mapy, Cortana itd. Kolejne aplikacje powstają w formacie UWP (np. Twitter) dzięki czemu mamy do nich ten sam dostęp zarówno w wersji mobilnej jak i stacjonarnej. Kolejne są zapowiadane lub znajdują się w fazie testów np. Evernote czy nowy Skype. Nie jest to jakaś zabójcza lista w porównaniu ze sklepem Google, ale zapewnia spójność interakcji i aplikacji.

2. Spójne doświadczenie systemowe

Microsoft ciągle stara się nas przekonać, że Windows w wersji mobilnej jak i stacjonarnej to ten sam system, z tym samym ui i aplikacjami, dostosowany jedynie do potrzeb danego urządzenia. Dla posiadaczy smartfonów z W10M menu start wypełnione kaflami nie będzie czymś niezwykłym, podobnie jak centrum powiadomień czy nowe menu ustawień systemowych. Podobnie czymś niezwykłym nie są wymuszane aktualizacje, które obejmują wszystkie rodzaje urządzeń. Wraz z kolejnymi dużymi aktualizacjami i wdrożeniem wspólnego jądra OneCore to doświadczenie jednego systemu będzie się jeszcze bardziej pogłębiać.Doświadczenie to pogłębiane jest również przez logowanie się w tym samym koncie Microsoft i korzystanie z tej samej chmury danych OnDrive.

3. Messaging Everywhere

Funkcja Messaging Everywhere miała być główną nowością w Aktualizacji Rocznicowej. Niestety jej uruchomienie ulegnie przesunięciu na koniec sierpnia, a sama funkcja zostanie przesunięta z aplikacji Wiadomości do nowego Skype’a. Jedynym powodem dla takiej decyzji jest umożliwienie korzystania z tej funkcji również na konkurencyjnych systemach mobilnych. Nowy windows stawia bowiem na większą integrację nie tylko ze swym mobilnym odpowiednikiem, pozwoli też na pobieranie powiadomień z androida i iOS-a.

4. Edge

Przeglądarka Edge ma tyle samo fanów co zagorzałych przeciwników. Posiadając Windows 10 po raz kolejny uczestniczymy w tej samej interakcji. Strony zapisane w komórce otwieramy później w wersji stacjonarnej i na odwrót. Korzystanie z tej samej wersji przeglądarki internetowej pozwala również na łatwą synchronizację haseł pomiędzy urządzeniami stacjonarnymi i mobilnymi.

5. Dalsze rozwijanie systemu

System Windows 10, zarówno w wersji dla PC jak i dla smartfonów, posiada tę samą ścieżkę rozwojową i planowane usprawnienia. Zmiany, które zobaczymy w wersji mobilnej wpłyną na edycję stacjonarną i vice wersa. Wraz z kolejnymi edycjami Redstone obydwa systemy będą sobie coraz bliższe, będą też oferować coraz więcej funkcji i usprawnień. Pozostawanie na „martwych” systemach takich jak W7 czy 8.1 to cofanie się w rozwoju.

Zapewne większość z Was korzysta już z nowych wersji okienek. Jeśli nie i nie jesteście przekonani do nowszej wersji systemu to, tak jak pisałem na początku, warto poświęcić jedne dzień na pozyskanie bezpłatnej licencji. Powrót do starszego Windowsa jest bezproblemowy. Jeżeli chcecie korzystać z nowej wersji systemu to po aktualizacji polecam hard reset i czystą instalkę 😉 Niestety problemy z aktualizacją są również wspólne dla systemów mobilnych i stacjonarnych.

Jaka jest Wasza decyzja?