Operatorzy testują aktualizację Lumia Black dla telefonów Nokia Lumia

Jak donoszą zagraniczne portale aktualizacja Lumia Black jest już testowana przez operatorów sieci komórkowych. Zarówno Telus jak i Vodafone Australia testują oprogramowanie GDR3, które powinno trafić do użytkowników telefonów Nokia Lumia z systemem Windows Phone 8 w styczniu przyszłego roku.

Aktualizacja GDR3

Co prawda informacja nie dotyczy polskich operatorów ale z pewnością premiera aktualizacji Lumia Black+GDR3 dla polskich telefonów Nokia Lumia zbliża się wielkimi krokami. Podejrzewam, że oficjalnie oprogramowanie będzie dostępne w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Niecierpliwi mogą przetestować najnowszą wersję oprogramowania GDR3 instalując aplikację Preview for Developers. Dodatki od Nokii pod nazwą Lumia Black wprowadzą dodatkowe aplikacje i funkcje.

Lista zmian w oprogramowaniu GDR3:

 • Ułatwienia dostępu. Wprowadzono poprawki dotyczące osób z wadami wzroku.
 • Pamięć telefonu. Teraz z łatwością możesz odzyskać miejsce w pamięci telefonu oraz zarządzać plikami tymczasowymi. Nowe kategorie dokładnie pokazują ile zajmują poszczególne elementy w telefonie.
 • Tryb samochodowy. Tryb samochodowy pozwala na zminimalizowanie przychodzących telefonów oraz nowych wiadomości aby kierowca był skupiony na drodze.
 • Ekran. Czytasz wiadomości e-mail w łóżku? Teraz możesz zablokować obrót ekranu dzięki czemu obraz nie będzie się obracał.
 • Wi-Fi. Oszczędzaj dane pakietowe. Teraz możesz skonfigurować telefon podczas pierwszego uruchomienia lub po wykonaniu resetu korzystając z sieci Wi-Fi.
 • Udostępnianie internetu. Teraz możesz korzystać z danych pakietowych Twojego telefonu na urządzeniach z systemem Microsoft Windows 8.1 za pomocą łącza Bluetooth.
 • Bluetooth. Poprawiono znane błędy oraz wprowadzono poprawki do jakości połączenia dla akcesoriów Bluetooth.
 • Dzwonki. Zrób więcej ze swoimi dzwonkami. Przypisuj dzwonki do wiadomości tekstowych dzięki czemu od razu będziesz wiedział od kogo przyszła wiadomość. Przypisuj dzwonki do wiadomości tekstowych, natychmiastowych wiadomości, wiadomości e-mail, wiadomości głosowych oraz przypomnień.
 • Zmieniacz aplikacji. Nie oglądaj się wstecz. Teraz możesz skorzystać ze zmieniacza aplikacji aby szybko zakończyć aplikacje.
 • Inne usprawnienia. Zawierają liczne usprawnienia dla systemu Windows Phone.

Dodatki w oprogramowaniu Lumia Black:

 • Nokia Storyteller. Uwolnij swoje wspomnienia w dynamiczny i interaktywny sposób. Aplikacja automatycznie integruje zdjęcia z Twojego telefonu z informacjami o lokalizacji i prezentuje chronologicznie poukładane obrazki na mapie. Aplikacja pokazuje również filmy oraz animacje stworzone w aplikacji Nokia Kinograf.
 • Nokia Beamer. Dziel się swoimi danymi w łatwy sposób ze swoimi znajomymi wyświetlając ekran Twojego telefonu na innym urządzeniu z obsługą HTML5. Możesz również dzielić się z osobami, które znajdują się bardzo daleko wysyłając im odnośnik w wiadomości e-mail, wiadomości SMS czy za pomocą społeczności. Pokazuj dokumenty, mapy, lokalizacje i wiele więcej.
 • Nokia Glance. Aktualizacja aplikacje Nokia Glance Screen (podgląd ekranu) wprowadzi kolory dla trybu nocnego oraz powiadomienia o nieodebranych połączeniach czy nowych wiadomościach. Zobacz więcej bez potrzeby odblokowywania telefonu.
 • Glance Background. Wraz z aktualizacją Lumia Black otrzymamy finalną wersję tej nakładki na wygaszacz Nokia Glance. Aplikacja pozwala na ustawienie dowolnego zdjęcia na ekranie podglądu godziny.
 • Krokomierz. Nokia udostępni również krokomierz, który będzie zliczał ilość kroków jakie przejdziemy i wyświetli ich liczbę na ekranie podglądu.

Aktualizację Lumia Black otrzymają wszystkie smartfony Nokia Lumia pracujące pod kontrolą systemu Windows Phone 8 a więc Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 525, Nokia Lumia 620, Nokia Lumia 625, Nokia Lumia 720, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 920, Nokia Lumia 925, Nokia Lumia 1020, Nokia Lumia 1320 oraz Nokia Lumia 1520.

Źródło: WMPU