OneDrive zmniejszy bezpłatną przestrzeń nawet o 25GB

Wczoraj na blogu OneDrive pojawił się wpis, którego celem jest poinformowanie obecnych jak i przyszłych użytkowników chmury o nowych ograniczeniach. Nowe regulacje mają wejść na początku przyszłego roku i najwięcej stracą użytkownicy, którzy korzystają z bezpłatnej przestrzeni.

Główne zmiany w OneDrive:

  • Wycofanie nielimitowanej przestrzeni dla subskrybentów usługi Office 365 Home, Personal oraz University. Od teraz przestrzeń zostanie ograniczona do pojemności 1TB.
  • Płatne plany 100GB oraz 200GB nie będą dostępne dla nowych użytkowników. Nowi użytkownicy będą mogli skorzystać z nowego planu 50GB w cenie 1,99 USD czyli prawdopodobnie za 8zł na miesiąc.
  • Bezpłatna przestrzeń zostanie zmniejszona z 15GB do 5GB dla wszystkich użytkowników zarówno obecnych jak i nowych. Promocja 15GB za włączenie automatycznego przesyłania zdjęć do OneDrive również zostanie anulowana.

Poniżej zamieszczam tabelę, która prezentuje obniżenie przestrzeni dyskowej OneDrive dla użytkowników, którzy do tej pory korzystali wyłącznie z bezpłatnej przestrzeni.

KategoriaPrzed zmianąPo zmianie
Bezpłatna przestrzeń15GB5GB
Z aparatu – Premia15GB0GB
Premia za poleceniedo 5GB?

W moim przypadku stracę aż 25GB bezpłatnej przestrzeni i nie wiadomo również co stanie się z dodatkową pojemnością, którą otrzymałem za polecenie znajomym. Prawdopodobnie pozostałe oferty lub promocje jak np. dodatek za lojalność pozostaną bez zmian – zobacz FAQ.

Co nas czeka po nowym roku?

  • Jeżeli korzystasz z usługi Office 365 i przekroczyłeś pojemność 1TB otrzymasz powiadomienie o zmniejszeniu pojemności. Twoje pliki będą bezpieczne przez minimum 12 miesięcy.
  • Jeżeli korzystasz z usługi Office 365 i nie zgadzasz się na nowe zmiany możesz skorzystać z opcji zwrotu pieniędzy. Więcej w FAQ.
  • Jeżeli korzystasz z bezpłatnej pojemności większej niż 5GB to będziesz miał dostęp do swoich plików przez kolejne 12 miesięcy od momentu wprowadzenia zmian. Dodatkowo będziesz mógł skorzystać z rocznej, bezpłatnej subskrypcji Office 365 Personal, która zawiera 1TB pojemności (wymagana karta kredytowa).
  • Obecni klienci planów OneDrive takich jak 100GB lub 200GB nie zostaną objęci żadnymi zmianami.

Dlaczego OneDrive wprowadza tak drastyczne zmiany? Z wpisu na blogu wynika, że część użytkowników nadmiernie korzystała z możliwości chmury wgrywając do niej nawet do 75TB danych!

Nie wiadomo dokładnie jaka była skala tego problemu jednak można odnieść wrażenie, że zespół OneDrive znalazł wątpliwej jakości wymówkę aby zmniejszyć dotychczasowe plany a tym samym znaleźć nowych klientów, którzy będą skłonni zapłacić za dodatkową przestrzeń. Nie oszukujmy się. Przez ten cały czas kiedy chmura była bezpłatna z pewnością zgromadziliście więcej niż 5GB danych. Teraz do wyboru mamy zrobienie wielkich czystek, przeniesienie się do konkurencji lub podpięcie naszej karty kredytowej…

Na koniec zamieszczam obecne, miesięczne ceny planów OneDrive:

Plan Cena miesięczna
Office 365 + 1TB42,99zł
100GB8zł
200GB16zł

Skorzystanie z najtańszego pakietu 100GB będzie oznaczało wydatek 96zł na rok. Jeżeli wybierzemy plan o dwukrotnie większej pojemności to cena wzrośnie do 192zł na rok. W przypadku pakietu Office 365 można płacić miesięcznie 42,99zł lub rocznie i wtedy stawka będzie nieco niższa.

Źródło: OneDrive Blog