Czy otrzymam oficjalną aktualizację będąc uczestnikiem programu Windows Insider?

Dosyć często w komentarzach pojawiają się pytania dotyczącego tego czy użytkownicy, którzy przystąpili do programu Windows Insider i wgrali najnowszą kompilację systemu Windows 10 Mobile Insider Preview, otrzymają oficjalne aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Wstępnie tę kwestię poruszyłem w tym artykule ale teraz mam już potwierdzenie.

Dla przypomnienia napiszę, że posiadacze telefonów z systemem Windows mogą otrzymać aktualizację systemu operacyjnego lub oprogramowania układowego. Zdarzało się również, że obie te aktualizacje były łączone i udostępniane dla wybranych modeli telefonów w ramach jednej aktualizacji.

Czy telefony z systemem Windows 10 Mobile Insider Preview otrzymają oficjalną aktualizację systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego?

Przystępując do programu Windows Insider użytkownicy mogą otrzymywać tylko i wyłącznie aktualizacje, które będą udostępniane za pomocą tego kanału. To oznacza, że zapisane telefony nie otrzymają aktualizacji oprogramowania układowego – po udostępnieniu oficjalnej aktualizacji na tych telefonach nie pojawi się informacja o dostępności nowszej wersji. Przy próbie wyszukania aktualizacji pojawi się informacja, że w telefonie znajduje się już najnowsza wersja oprogramowania. Oficjalna aktualizacja systemu również nie jest możliwa z prostej przyczyny – w kanale Windows Insider przeważnie jest dostępna nowsza wersja systemu niż ta, która jest udostępniana oficjalnie dla wszystkich użytkowników.

Jak uzyskać oficjalną aktualizację systemu oraz oprogramowania układowego na telefonie z systemem Windows 10 Mobile Insider Preview?

Istnieje tylko jedna możliwość, która niestety wiąże się z wymazaniem całej zawartości telefonu. Aby otrzymać oficjalną aktualizację należy skorzystać z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool.

Windows-Device-Recovery-Tool

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu aplikacja WDRT wyszukała nowszą wersję oprogramowania, która nie była widoczna w aktualizacjach telefonu. Przy okazji widzimy, że aplikacja wgra do naszego telefonu ostatnią oficjalną wersję systemu operacyjnego, która z reguły jest niższa niż wersja dostępna w programie Windows Insider – dokładnie tak jest w tym przypadku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby po aktualizacji na nowo przystąpić do programu Windows Insider i wgrać najnowszą wersję systemu Windows 10 Mobile Insider Preview.

Jeżeli w tej aplikacji nie jest jeszcze widoczna nowsza wersja systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego to nic nie szkodzi. Wystarczy powrócić do poprzedniej oficjalnej wersji systemu i oprogramowania a następnie z poziomu telefonu należy wyszukać dostępne aktualizacje. Po wyszukani pojawi się informacja o dostępnej nowej aktualizacji. Analogicznie jak w poprzednim przypadku tutaj również możemy ponownie przystąpić do programu Windows Insider celem wgrania nowej kompilacji Windows 10 Mobile Insider Preview.

Telefon posiada już poprzednią oficjalną wersję systemu ale nie widzi nowych aktualizacji. Dlaczego?

W przypadku aktualizacji z systemu Windows Phone 8.1 do systemu Windows 10 Mobile nie wszyscy otrzymają najnowszą wersję w tym samym momencie. Aktualizacja jest uzależniona od wariantu telefonu, regionu oraz operatora sieci komórkowej.

W przypadku aktualizacji telefonów z systemem Windows 10 Mobile aktualizacje systemu operacyjnego są udostępniane z pominięciem operatorów sieci komórkowej. To oznacza, że użytkownicy nie muszą czekać aż operatorzy udostępnią aktualizację. W przypadku oprogramowania układowego operatorzy muszą zatwierdzić aktualizację. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

Czy mój telefon Lumia Windows Phone 8.1 otrzyma aktualizację oprogramowania układowego wraz z aktualizacją systemu operacyjnego w ramach aktualizacji Windows 10 Mobile?

Tutaj niestety nie mam pewności ale według mnie tylko wybrane modele otrzymają zbiorczą aktualizację czyli system operacyjny wraz z oprogramowaniem układowym. Pozostałe telefony otrzymają jedynie samą aktualizację systemu operacyjnego. To oznacza z kolei, że spora część użytkowników testuje właśnie oficjalną wersję aktualizacji Windows 10 Mobile, której dystrybucja rozpocznie się dopiero w styczniu.

Jeżeli posiadacie jeszcze jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości to zachęcam do zadawania pytań w komentarzach poniżej. Zachęcam również do przeczytania poniższego artykułu:

[textblock style=”1″]System operacyjny i oprogramowanie układowe aktualizowane osobno w Windows 10 Mobile [/textblock]