Czy otrzymam oficjalną aktualizację będąc uczestnikiem programu Windows Insider?

Dosyć często w komentarzach pojawiają się pytania dotyczącego tego czy użytkownicy, którzy przystąpili do programu Windows Insider i wgrali najnowszą kompilację systemu Windows 10 Mobile Insider Preview, otrzymają oficjalne aktualizacje systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Wstępnie tę kwestię poruszyłem w tym artykule ale teraz mam już potwierdzenie.

Dla przypomnienia napiszę, że posiadacze telefonów z systemem Windows mogą otrzymać aktualizację systemu operacyjnego lub oprogramowania układowego. Zdarzało się również, że obie te aktualizacje były łączone i udostępniane dla wybranych modeli telefonów w ramach jednej aktualizacji.

Czy telefony z systemem Windows 10 Mobile Insider Preview otrzymają oficjalną aktualizację systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego?

Przystępując do programu Windows Insider użytkownicy mogą otrzymywać tylko i wyłącznie aktualizacje, które będą udostępniane za pomocą tego kanału. To oznacza, że zapisane telefony nie otrzymają aktualizacji oprogramowania układowego – po udostępnieniu oficjalnej aktualizacji na tych telefonach nie pojawi się informacja o dostępności nowszej wersji. Przy próbie wyszukania aktualizacji pojawi się informacja, że w telefonie znajduje się już najnowsza wersja oprogramowania. Oficjalna aktualizacja systemu również nie jest możliwa z prostej przyczyny – w kanale Windows Insider przeważnie jest dostępna nowsza wersja systemu niż ta, która jest udostępniana oficjalnie dla wszystkich użytkowników.

Jak uzyskać oficjalną aktualizację systemu oraz oprogramowania układowego na telefonie z systemem Windows 10 Mobile Insider Preview?

Istnieje tylko jedna możliwość, która niestety wiąże się z wymazaniem całej zawartości telefonu. Aby otrzymać oficjalną aktualizację należy skorzystać z aplikacji komputerowej Windows Device Recovery Tool.

Windows-Device-Recovery-Tool

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu aplikacja WDRT wyszukała nowszą wersję oprogramowania, która nie była widoczna w aktualizacjach telefonu. Przy okazji widzimy, że aplikacja wgra do naszego telefonu ostatnią oficjalną wersję systemu operacyjnego, która z reguły jest niższa niż wersja dostępna w programie Windows Insider – dokładnie tak jest w tym przypadku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby po aktualizacji na nowo przystąpić do programu Windows Insider i wgrać najnowszą wersję systemu Windows 10 Mobile Insider Preview.

Jeżeli w tej aplikacji nie jest jeszcze widoczna nowsza wersja systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego to nic nie szkodzi. Wystarczy powrócić do poprzedniej oficjalnej wersji systemu i oprogramowania a następnie z poziomu telefonu należy wyszukać dostępne aktualizacje. Po wyszukani pojawi się informacja o dostępnej nowej aktualizacji. Analogicznie jak w poprzednim przypadku tutaj również możemy ponownie przystąpić do programu Windows Insider celem wgrania nowej kompilacji Windows 10 Mobile Insider Preview.

Telefon posiada już poprzednią oficjalną wersję systemu ale nie widzi nowych aktualizacji. Dlaczego?

W przypadku aktualizacji z systemu Windows Phone 8.1 do systemu Windows 10 Mobile nie wszyscy otrzymają najnowszą wersję w tym samym momencie. Aktualizacja jest uzależniona od wariantu telefonu, regionu oraz operatora sieci komórkowej.

W przypadku aktualizacji telefonów z systemem Windows 10 Mobile aktualizacje systemu operacyjnego są udostępniane z pominięciem operatorów sieci komórkowej. To oznacza, że użytkownicy nie muszą czekać aż operatorzy udostępnią aktualizację. W przypadku oprogramowania układowego operatorzy muszą zatwierdzić aktualizację. Więcej informacji znajduje się w tym artykule.

Czy mój telefon Lumia Windows Phone 8.1 otrzyma aktualizację oprogramowania układowego wraz z aktualizacją systemu operacyjnego w ramach aktualizacji Windows 10 Mobile?

Tutaj niestety nie mam pewności ale według mnie tylko wybrane modele otrzymają zbiorczą aktualizację czyli system operacyjny wraz z oprogramowaniem układowym. Pozostałe telefony otrzymają jedynie samą aktualizację systemu operacyjnego. To oznacza z kolei, że spora część użytkowników testuje właśnie oficjalną wersję aktualizacji Windows 10 Mobile, której dystrybucja rozpocznie się dopiero w styczniu.

Jeżeli posiadacie jeszcze jakieś dodatkowe pytania lub wątpliwości to zachęcam do zadawania pytań w komentarzach poniżej. Zachęcam również do przeczytania poniższego artykułu:

[textblock style=”1″]System operacyjny i oprogramowanie układowe aktualizowane osobno w Windows 10 Mobile [/textblock]

 • Siffy

  No i teraz kumam 😛 może się okazać że nic nie będę musiał cofać bo oprogramowanie ukladowe może się okazać wystarczające jakie już mam 🙂 i tej optymistycznej opcji będę oczekiwać 😀 hehe

 • No to trochę lipa, dla insiderów…

  • Konrad Uroda-Darłak

   Rzeczywiście. Lipa jest dla kogoś kto nie czyta regulaminów i oczekuje bóg wie czego …

 • masz model z fabrycznym 8.0 masz już Win10 pod pseudonimem Preview jeśli ktoś nie zakumał.

 • Mateusz Jagiełło

  No dobra ale przecież w apce Windows Insider można zaprzestać testów i co wtedy? Będzie możliwość aktualizacji oprogramowania układowego?

  • Krupers

   Wyjście z testów to dwie sytuacje:

   1) gdy oprogramowanie ma niższy build niż wersja finalna – telefon otrzyma aktualizację,

   2) gdy telefon już uaktualnił się do wersji nowszej niż finalna (np. nowszy preview) zostaje albo wgranie ROMu od zera i aktualizacja w kanale oficjalnym, albo czekanie do nowszej wersji finalnej (kolejnej) wydanej już po tej aktualizacji Preview.

   Ważne – Insider to program zmieniający kanał aktualizacji, a nie sam telefon. Ten z kolei porównuje (w uproszczonej definicji) pliki XML z danymi wersji aparatu i serwera – wyższa niż jest posiadana wymusza aktualizację i tyle 🙂

   • Mateusz Jagiełło

    A to to wiem że jak będzie wyższa numeracja to nie zaniży. Chodzi mi o sytuację jak było z denim że z preview przemieniło się na oficjalną a tylko później oprogramowanie układowe doszło nowe.

    • Krupers

     Tylko, że jak masz Preview np. 10586.40, a w oficjalnym buildzie udostępnianym numeracja będzie 10586.39 to na pewno stabilnego już nie dostaniesz i zostaje WDRT.

     Najgorsze, że *NIE* wiesz, jaki build będzie oznaczony do OTA 🙁

  • Dobre pytanie. Do tej pory telefon Windows Phone 8.1 porównywał jedynie wersję systemu operacyjnego. Jeżeli na serwerze była wyższa wersja to telefon aktualizował się. Przy okazji telefon mógł otrzymać również aktualizację oprogramowania układowego. Patrząc jednak na ostatnią aktualizację oprogramowania układowego dla telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL wychodzi na to, że telefon sprawdza osobno wersję systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Jeżeli jedna z tych dwóch wersji jest wyższa na serwerze to telefon pokazuje dostępność aktualizacji. Nie jestem jednak pewny czy pomimo wyłączenia uczestnictwa w programie Windows Insider telefon będzie w stanie wykryć nowszą wersję oprogramowania układowego. Może się okazać, że aktualnie posiadana wyższa wersja systemu operacyjnego Windows 10 Mobile Insider Preview spowoduje, że agent aktualizacji w telefonie zobaczy, że wersja systemu powinna być inna (niższa) i w związku z tym nie pokaże dostępności nowszej wersji oprogramowania układowego. Są to jedynie moje przypuszczenia – do potwierdzenia.

 • largi

  To rozumiem że w skład oprogramowania układowego można zaliczyć sterowniki dla danej słuchawki tak ? Bo na obecną chwilę jest sam system [ insider ] , i choć mam oficjalną kompilację [czytając ten artykuł] brak mi sterowników, a z brakiem ich posiadania, wiadome co się wiąże.

  • Dobrze rozumiesz. Jakich sterowników brakuje? Przecież Windows 10 Mobile działa na wszystkich telefonach Lumia z systemem Windows Phone 8.1 bez nowych sterowników. Tak jak napisałem w artykule podejrzewam, że większość telefonów Lumia nie otrzyma aktualizacji oprogramowania układowego wraz z aktualizacją systemu operacyjnego Windows 10 Mobile. Podobna sytuacja wystąpiła już w przypadku aktualizacji Lumia Denim – tylko kilka modeli Lumia otrzymała nową wersję oprogramowania układowego. Reszta wyłącznie samą aktualizację systemu operacyjnego.

   • Krupers

    Ale sterowniki mogą się pojawić. Zwykle bywa tak, że generyczne sterowniki (czyli WHQL) działają, ale dopiero dedykowany daje pełnię poprawności działania systemu 🙂

    • Zgadza się jednak według mnie tylko kilka modeli otrzyma aktualizację oprogramowania układowego. Strzelam, że kilka nowszych telefonów z logo Microsoft na obudowie oraz być może poprzednie flagowce czyli 930, 1520 i może 830.

   • marcin78_L640_L720

    które kilka, jakie są podejrzenia?

    • W przypadku aktualizacji Lumia Denim aktualizację oprogramowania układowego czyli sterowników otrzymały jedynie telefony Lumia 830, 930 oraz 1520. Reszta telefonów otrzymała jedynie nowszą wersję systemu operacyjnego. Nie wiadomo jak będzie w przypadku aktualizacji Windows 10 Mobile ale według mnie mniej więcej tyle samo modeli otrzyma aktualizację oprogramowania układowego. Strzelam, że będą to nowsze telefony z logo Microsoft – Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 640/XL + ewentualnie starsze flagowce czyli 930 i 1520 oraz być może 830.

 • psejta3

  Co daje aktualizacja oprogramowania układowego? 🙂

  • Poprawki i ulepszenia w działaniu telefonu. Zerknij na przykładową listę poprawek w nowej wersji oprogramowania układowego dla telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL: http://msmobile.pl/aktualizacja-oprogramowania-microsoftmdg-lumia-950-xl

  • Krupers

   Aktualizacja oprogramowania układowego to tak naprawdę sterowniki do podzespołów – kamery, baterii, procesora, czy ekranu.

   Dzięki nim system dokładniej operuje podzespołami i nie masz np. zwiększonego zużycia baterii, problemów z ekranem, czy niedziałającej kamery. 🙂

 • Martin

  a co w przypadku gdy miałem Win10 nieodinstalowanym program insider i powróciłem do Win8,1 do otrzymam oficjalną aktualizację

  • Tak. Jeżeli wróciłeś do systemu Windows Phone 8.1 to otrzymasz oficjalną aktualizację.

 • G.M.A

  tak jest i będę !

 • Robertdg

  Ja jeszcze liczę na to że będzie tak samo jak w przypadku PC i nie będzie trzeba cofać się do 8.1, system który teraz mam dzięki Win Insider będzie taki sam jak oficjalny, wystarczy zrezygnować z testów i będzie się miało oficjalny Win10 Mobile

  • Jeżeli Twój telefon nie otrzyma aktualizacji oprogramowania układowego to prawdopodobnie wystarczy zrezygnować z testów o ile wcześniej nie pojawi się nowsza wersja systemu w ramach programu Windows Insider.

 • Pablo

  witaj Michale,
  niestety próba przywrócenia na mojej 1020 win. 8.1 nie powiodła się. próbowałem na 3 kompach. wykrywa stara wersje, ale nie może jej zainstalować nie wiem dlaczego tak się dzieje.

  • Witaj. Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie. Jaki pojawia się komunikat błędu?

  • Pablo

   Nie pojawia się żaden komunikat, normalnie mogę przywrócić fabryczne ustawienia

 • xxzx ssx

  U mnie na Lumii 640 DS, w aplikacji Insider przestawiłem z używanego wcześniej kręgu „Insider Release Preview” na „Production” a następnie po wyszukaniu aktualizacji w ustawieniach, wyświetliło wydanie .107 a następnie pobrało .164, a więc obeszło się bez żadnego przywracania do 8.1 i korzystania z upgrade advisora. Nie ma dopisku „Insider Preview” w polu ‚Oprogramowanie’ w informacjach nt. telefonu, więc chyba system jest oficjalny.

  • xxzx ssx

   daje screena