Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie aktualizacji Lumia Denim

Microsoft w zeszłą środę rozpoczął udostępnianie aktualizacji Lumia Denim dla telefonów Lumia z oprogramowaniem Lumia Cyan. Jak się okazuje tylko wybrane modele otrzymają aktualizację oprogramowania wraz z aktualizacją systemu. Większość smartfonów otrzyma jedynie nowszą wersję systemu Windows Phone. Co w takim razie z użytkownikami uczestniczącymi w programie Preview for Developers?

Czym się różni system operacyjny od oprogramowania układowego?

Na początku chciałbym zaznaczyć, że wersja systemu operacyjnego i wersja oprogramowania układowego to dwie różne rzeczy. Pierwszą dostarcza producent systemu czyli w tym wypadku Microsoft. Drugą dostarcza producent telefonu czyli w przypadku telefonów Lumia również Microsoft (do niedawna Nokia). Oprócz nowego numeru oprogramowanie otrzymuje w kolejnych wersjach nową nazwę jak np. Lumia Black czy Lumia Cyan.

Jak sprawdzić wersję systemu operacyjnego i oprogramowania układowego?

Aby sprawdzić wersję systemu i oprogramowania musimy kolejno wejść do menu > ustawienia > informacje > więcej informacji. Zobaczymy ekran jak na zrzucie po lewej. Aby sprawdzić nazwę wersji oprogramowania wchodzimy kolejno do menu > ustawienia > info+dodatki i widzimy ekran jak na zrzucie po prawej.

Jak sprawdzić wersję systemu i oprogramowania Windows Phone?

Z powyższych zrzutów widzimy z jakim modelem mamy do czynienia oraz jakie posiada wersje systemu i oprogramowania:

  • Wersja systemu operacyjnego: 8.10.12397.895 (Windows Phone 8.1)
  • Wersja oprogramowania układowego: 02061.00066.14253.40001 (Lumia Cyan)

Podsumowując telefon pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 z oprogramowaniem Lumia Cyan.

Do jakiej wersji podskoczy numer systemu operacyjnego i oprogramowania po aktualizacji Lumia Denim?

Lumia Denim dla większości telefonów to jedynie aktualizacja samego systemu operacyjnego. Po aktualizacji Wasze telefony będą pracować pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 Update 1 z dotychczasowym oprogramowaniem Lumia Cyan pod nazwą Lumia Denim. Oprogramowanie układowe w nowszej wersji pojawi się jedynie w wybranych modelach – 830, 930 i 1520.

Czy w Preview for Developers aktualizowane jest również oprogramowanie telefonu?

W programie Preview for Developers aktualizowany jest jedynie system operacyjny z pominięciem oprogramowania. W ten sposób użytkownicy mogą korzystać z najnowszych wersji Windows Phone pozostając jednak na nieco starszej wersji oprogramowania.

Lumia Denim bez aktualizacji oprogramowania układowego?

Oficjalne aktualizacje takie jak Lumia Amber, Black czy Cyan zawsze dostarczały najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Microsoft w przypadku aktualizacji Lumia Denim postąpił inaczej i dla większości telefonów udostępnił jedynie aktualizację systemu operacyjnego – identycznie jak w programie Preview for Developers. Dodatkowo okazało się, że wersja z oficjalnej aktualizacji Lumia Denim jest identyczna jak w programie Preview for Developers czyli 8.10.14219.341.

Dlaczego większość telefonów nie otrzyma nowszej wersji oprogramowania a jedynie nowszą wersję systemu operacyjnego?

Microsoft zaprezentował aktualizację Lumia Denim jako rewolucję w mobilnej fotografii. Od samego początku informował, że jedynie Lumia 830, 930 oraz 1520 otrzymają najnowszą aplikację Lumia Camera 5. Z tego wynika, że nowsze oprogramowanie jest potrzebne jedynie dla tych telefonów. Pozostałe smartfony otrzymają jedynie nowszą wersję systemu operacyjnego, który nie wymaga nowszej wersji oprogramowania. To oznacza, że tak na prawdę posiadacze takich telefonów jak np. Lumia 520, 620, 720, 820, 920, 925 czy 1020 otrzymają jedynie nowszy system pozostając na oprogramowaniu Lumia Cyan pod nową nazwą Lumia Denim.

Czy użytkownicy PfD już posiadają aktualizację Lumia Denim?

I tak i nie. W przypadku telefonów Lumia 830, 930 oraz 1520 nie jest to prawda ponieważ aktualizacja Lumia Denim wprowadzi oprócz nowej wersji systemu operacyjnego również nowszą wersję oprogramowania. W przypadku pozostałych telefonów wygląda na to, że już od dłuższego czasu mieli w swoich telefonach Denim. Potwierdza to jedynie „błąd”, który powodował wyświetlanie informacji o oprogramowaniu Lumia Denim po wyłączeniu naszego uczestnictwa w programie Preview for Developers.

Czy użytkownicy Preview for Developers otrzymają aktualizację Lumia Denim?

Wygląda na to, że nie. Skoro wersja systemu w programie Preview for Developers jest identyczna jak w przypadku oficjalnej aktualizacji to nie miałoby to sensu. Informacja o wersji Lumia Denim i tak już się znajduje w Waszych telefonach – wystarczy wyłączyć uczestnictwo w programie Preview for Developers. Aktualizację najprawdopodobniej otrzymają jedynie posiadacze telefonów Lumia 830, 930 oraz 1520 ponieważ w tych telefonach zmieniła się również wersja oprogramowania.

Co z telefonami, które posiadają fabrycznie wgrane oprogramowanie Lumia Denim?

Dotyczy telefonów Lumia 535, 730, 735 oraz 830. Tutaj niestety możemy się jedynie domyślać. W telefonach tych znajduje się nieco starsza wersja systemu operacyjnego niż w oficjalnej aktualizacji Lumia Denim. Podejrzewam, że Microsoft udostępni jedynie aktualizację systemu operacyjnego dla modeli 535, 730 oraz 735. Podejrzewam, że model 830 otrzyma pełną aktualizację (system oraz oprogramowanie) ponieważ oprogramowanie telefonu musi zostać dostosowane do współpracy z najnowszą aplikacją Lumia Camera 5. Może też się okazać, że obecna wersja oprogramowania w tym telefonie nie musi być już aktualizowana ponieważ posiada obsługę aplikacji Lumia Camera 5.

Które telefony otrzymają jedynie aktualizację systemu a które otrzymają pełen komplet czyli system i oprogramowanie?

Po przeczytaniu powyższych odpowiedzi wszystko już powinno być jasne ale na wszelki wypadek postaram się podsumować ten artykuł w poniższej tabelce.

Tabelka została podzielona na oficjalną aktualizację Lumia Denim oraz Preview for Developers. Jeżeli nie korzystacie z programu Preview for Developers to patrzycie na kolumnę Oficjalna aktualizacja. Jeżeli Wasze telefony posiadają najnowszą wersję systemu Preview for Developers to patrzycie na drugą kolumnę. Wpis „Tak” w tabeli oznacza, że pojawi się aktualizacja.

Oficjalna aktualizacjaPreview for Developers
System operacyjnyOprogramowanie układoweSystem operacyjnyOprogramowanie układowe
Lumia 520, 620, 625, 720, 820, 920, 925, 1020, 1320TakNieNieNie
Lumia 830, 930, 1520TakTakNieTak

Gdzie mogę sprawdzić czy aktualizacja jest już dostępna dla mojego telefonu?

Aktualne informacje o dostępności aktualizacji Lumia Denim możecie śledzić na stronie nokiawindowsphone.pl/lumia-denim. Aby sprawdzić dostępność oprogramowania w telefonie musicie kolejno wejść do menu > ustawienia > aktualizacje > sprawdź aktualizacje.

Starałem się opisać wszystko jasno i klarownie. Jeżeli jednak macie dodatkowe pytania to piszcie w komentarzach poniżej. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Wasze wątpliwości.