Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie aktualizacji Lumia Denim

Microsoft w zeszłą środę rozpoczął udostępnianie aktualizacji Lumia Denim dla telefonów Lumia z oprogramowaniem Lumia Cyan. Jak się okazuje tylko wybrane modele otrzymają aktualizację oprogramowania wraz z aktualizacją systemu. Większość smartfonów otrzyma jedynie nowszą wersję systemu Windows Phone. Co w takim razie z użytkownikami uczestniczącymi w programie Preview for Developers?

Czym się różni system operacyjny od oprogramowania układowego?

Na początku chciałbym zaznaczyć, że wersja systemu operacyjnego i wersja oprogramowania układowego to dwie różne rzeczy. Pierwszą dostarcza producent systemu czyli w tym wypadku Microsoft. Drugą dostarcza producent telefonu czyli w przypadku telefonów Lumia również Microsoft (do niedawna Nokia). Oprócz nowego numeru oprogramowanie otrzymuje w kolejnych wersjach nową nazwę jak np. Lumia Black czy Lumia Cyan.

Jak sprawdzić wersję systemu operacyjnego i oprogramowania układowego?

Aby sprawdzić wersję systemu i oprogramowania musimy kolejno wejść do menu > ustawienia > informacje > więcej informacji. Zobaczymy ekran jak na zrzucie po lewej. Aby sprawdzić nazwę wersji oprogramowania wchodzimy kolejno do menu > ustawienia > info+dodatki i widzimy ekran jak na zrzucie po prawej.

Jak sprawdzić wersję systemu i oprogramowania Windows Phone?

Z powyższych zrzutów widzimy z jakim modelem mamy do czynienia oraz jakie posiada wersje systemu i oprogramowania:

 • Wersja systemu operacyjnego: 8.10.12397.895 (Windows Phone 8.1)
 • Wersja oprogramowania układowego: 02061.00066.14253.40001 (Lumia Cyan)

Podsumowując telefon pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 z oprogramowaniem Lumia Cyan.

Do jakiej wersji podskoczy numer systemu operacyjnego i oprogramowania po aktualizacji Lumia Denim?

Lumia Denim dla większości telefonów to jedynie aktualizacja samego systemu operacyjnego. Po aktualizacji Wasze telefony będą pracować pod kontrolą systemu Windows Phone 8.1 Update 1 z dotychczasowym oprogramowaniem Lumia Cyan pod nazwą Lumia Denim. Oprogramowanie układowe w nowszej wersji pojawi się jedynie w wybranych modelach – 830, 930 i 1520.

Czy w Preview for Developers aktualizowane jest również oprogramowanie telefonu?

W programie Preview for Developers aktualizowany jest jedynie system operacyjny z pominięciem oprogramowania. W ten sposób użytkownicy mogą korzystać z najnowszych wersji Windows Phone pozostając jednak na nieco starszej wersji oprogramowania.

Lumia Denim bez aktualizacji oprogramowania układowego?

Oficjalne aktualizacje takie jak Lumia Amber, Black czy Cyan zawsze dostarczały najnowszą wersję systemu operacyjnego oraz oprogramowania układowego. Microsoft w przypadku aktualizacji Lumia Denim postąpił inaczej i dla większości telefonów udostępnił jedynie aktualizację systemu operacyjnego – identycznie jak w programie Preview for Developers. Dodatkowo okazało się, że wersja z oficjalnej aktualizacji Lumia Denim jest identyczna jak w programie Preview for Developers czyli 8.10.14219.341.

Dlaczego większość telefonów nie otrzyma nowszej wersji oprogramowania a jedynie nowszą wersję systemu operacyjnego?

Microsoft zaprezentował aktualizację Lumia Denim jako rewolucję w mobilnej fotografii. Od samego początku informował, że jedynie Lumia 830, 930 oraz 1520 otrzymają najnowszą aplikację Lumia Camera 5. Z tego wynika, że nowsze oprogramowanie jest potrzebne jedynie dla tych telefonów. Pozostałe smartfony otrzymają jedynie nowszą wersję systemu operacyjnego, który nie wymaga nowszej wersji oprogramowania. To oznacza, że tak na prawdę posiadacze takich telefonów jak np. Lumia 520, 620, 720, 820, 920, 925 czy 1020 otrzymają jedynie nowszy system pozostając na oprogramowaniu Lumia Cyan pod nową nazwą Lumia Denim.

Czy użytkownicy PfD już posiadają aktualizację Lumia Denim?

I tak i nie. W przypadku telefonów Lumia 830, 930 oraz 1520 nie jest to prawda ponieważ aktualizacja Lumia Denim wprowadzi oprócz nowej wersji systemu operacyjnego również nowszą wersję oprogramowania. W przypadku pozostałych telefonów wygląda na to, że już od dłuższego czasu mieli w swoich telefonach Denim. Potwierdza to jedynie „błąd”, który powodował wyświetlanie informacji o oprogramowaniu Lumia Denim po wyłączeniu naszego uczestnictwa w programie Preview for Developers.

Czy użytkownicy Preview for Developers otrzymają aktualizację Lumia Denim?

Wygląda na to, że nie. Skoro wersja systemu w programie Preview for Developers jest identyczna jak w przypadku oficjalnej aktualizacji to nie miałoby to sensu. Informacja o wersji Lumia Denim i tak już się znajduje w Waszych telefonach – wystarczy wyłączyć uczestnictwo w programie Preview for Developers. Aktualizację najprawdopodobniej otrzymają jedynie posiadacze telefonów Lumia 830, 930 oraz 1520 ponieważ w tych telefonach zmieniła się również wersja oprogramowania.

Co z telefonami, które posiadają fabrycznie wgrane oprogramowanie Lumia Denim?

Dotyczy telefonów Lumia 535, 730, 735 oraz 830. Tutaj niestety możemy się jedynie domyślać. W telefonach tych znajduje się nieco starsza wersja systemu operacyjnego niż w oficjalnej aktualizacji Lumia Denim. Podejrzewam, że Microsoft udostępni jedynie aktualizację systemu operacyjnego dla modeli 535, 730 oraz 735. Podejrzewam, że model 830 otrzyma pełną aktualizację (system oraz oprogramowanie) ponieważ oprogramowanie telefonu musi zostać dostosowane do współpracy z najnowszą aplikacją Lumia Camera 5. Może też się okazać, że obecna wersja oprogramowania w tym telefonie nie musi być już aktualizowana ponieważ posiada obsługę aplikacji Lumia Camera 5.

Które telefony otrzymają jedynie aktualizację systemu a które otrzymają pełen komplet czyli system i oprogramowanie?

Po przeczytaniu powyższych odpowiedzi wszystko już powinno być jasne ale na wszelki wypadek postaram się podsumować ten artykuł w poniższej tabelce.

Tabelka została podzielona na oficjalną aktualizację Lumia Denim oraz Preview for Developers. Jeżeli nie korzystacie z programu Preview for Developers to patrzycie na kolumnę Oficjalna aktualizacja. Jeżeli Wasze telefony posiadają najnowszą wersję systemu Preview for Developers to patrzycie na drugą kolumnę. Wpis „Tak” w tabeli oznacza, że pojawi się aktualizacja.

Oficjalna aktualizacjaPreview for Developers
System operacyjnyOprogramowanie układoweSystem operacyjnyOprogramowanie układowe
Lumia 520, 620, 625, 720, 820, 920, 925, 1020, 1320TakNieNieNie
Lumia 830, 930, 1520TakTakNieTak

Gdzie mogę sprawdzić czy aktualizacja jest już dostępna dla mojego telefonu?

Aktualne informacje o dostępności aktualizacji Lumia Denim możecie śledzić na stronie nokiawindowsphone.pl/lumia-denim. Aby sprawdzić dostępność oprogramowania w telefonie musicie kolejno wejść do menu > ustawienia > aktualizacje > sprawdź aktualizacje.

Starałem się opisać wszystko jasno i klarownie. Jeżeli jednak macie dodatkowe pytania to piszcie w komentarzach poniżej. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Wasze wątpliwości.

 • Marcin Wasilewski

  Super wyjaśnione. Rozwiewa wszystkie pytania.

 • Piotr Negatyw

  Ale na pewno frajerzy mogą kupować kolejne lumie bo windows 10 dostaną wszyscy…

  • Konrad Uroda-Darłak

   Urzekła nas Twoje historia. Śmiem większym, że większymi frajerami są osoby, które tak odnoszą się do innych.

 • Ktosiek

  Brakuje mi odpowiedzi na pytanie:
  Co ta aktualizacja zmieni w moim życiu?! 😛
  Ja to aż tak bardzo nie wyczekuje tej aktualizacji, bardziej będę czekał na W10, który pewnie przyniesie dużo więcej zmian. Na L820 już teraz korzysta mi się bardzo przyjemnie z WP8.1, na chwilę obecną nawet nie mam zamiaru przenosić się na inny system. No może iOS by mnie przekonał lub BB, ale to nie ta półka cenowa ;p

 • largi

  Powiem tak bardzo profesjonalny opis. (szacunek dla redakcji). A teraz wracając do tematu to moja 625 dostanie tylko nową wersje systemu operacyjnego oraz zmianę nazwy z Cyan na Denim. Heh zawsze coś 🙂

  • Zgadza się. Dostaniesz jedynie aktualizację systemu do wersji Windows Phone 8.1 Update 1 Build 14219.

   • largi

    Samo to że Tel mam już rok i dostaje aktualizacje a to duży plus, jeszcze rok i trzeba będzie już celować w wyższą półkę, dobrze że zaryzykowałem bo to moja 1 Lumia, ale innego fona poprostu już niechce mieć, jak widzę lagdroida to mnie trzepie. Nawet te z górnej półki.

 • Dobra robota z tym tekstem 🙂 Co do aktualizacji Lumia Denim dla 1520 tak sobie przejrzałem listę na stronie Microsoftu i rzeczywiście Lumia 1520 z aktualizacją Denim (mają już takie coś w Finlandii) ma wyższy numer wersji oprogramowania układowego: 02540.00019.14484.37004 (moja 1520-ka ma 02061.00066.14253.40001).

  • Dzięki! Wszystko wskazuje na to, że nowe oprogramowanie jest niezbędne aby skorzystać ze wszystkich nowych funkcji jakie oferuje aplikacja Lumia Camera 5. Dlatego też tylko kilka modeli otrzyma nowszą wersję oprogramowania.

   • To jest jedyna rzecz, na jaką czekam – Lumia Camera 5 i nowe możliwości 🙂 Mam nadzieję, że nie będziemy musieli zbyt długo czekać…

 • Konrad Uroda-Darłak

  Super wpis ^^ Ja tylko czekam na szybsze uruchamianie Lumia Camera na L735 – o ile w ogóle to otrzymam :<

  • Dzięki! Obawiam się, że tylko posiadacze 830, 930 i 1520 otrzymają najnowszą wersję Lumia Camera 5. Chyba, że dla pozostałych telefonów również zoptymalizują aplikację. Niektórzy już mają Denim na telefonach 625 oraz 1320 ale nikt nie chwalił się, że Lumia Camera działa szybciej i sprawniej…

   • Michałku, po tych werblach na Targach w Berlinie na temat 730/735 wydaje mi się, jednak selfie-foto Lumie 730/735 też mogą dostać LC5

    • Na tę chwilę nie wiadomo. Może być tak, że otrzymają ale okrojoną wersję LC5 albo usprawnioną wersję LC4. Musimy poczekać bo w tej chwili chyba nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie.

   • Fakt, ale sporo nas ma PfD i Denim mamy już czas jakiś. Po ostatnim Update dla PfD z zadowoleniem stwierdziłem, że wystarczy krótkie wciśnięcie przycisku migawki i aparat jest gotowy do użytku. Nie pamiętam, czemu się nie pochwaliłem ale tak jest. Może dlatego, że to zostało opisane jako nowość tego Update.

    • Jestem ciekawy czy posiadacze innych telefonów takich jak np. 520, 620, 720 czy 1020 również zauważą przyspieszenie uruchamiania aplikacji czy to będzie dotyczyć jedynie 730 i 735.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Na L735 nie ma żadnego przyśpieszenia, zapewniam.

     • Nie posiadam 735 i pisałem na podstawie informacji od @andrzejdeja:disqus

     • Konrad Uroda-Darłak

      Spoko ^^

     • dvron

      Na 520 nieznacznie. Przysporzyła camera ale dalej jest wolna. Nie ma co się dziwić w sumie to w końcu Lumia 520

   • Konrad Uroda-Darłak

    Bo Lumia Camera również potrzebuje aktualizacji, więc nawet mnie nie strasz. Jeśli nie dadzą to trudno, będę wciąż używać aplikacji od MS – w sumie ciekawiej się prezentuje 😀

 • Kamil Skowroński

  To wyjaśniło mi wszystko. Dzięki.

 • largi

  Druga sprawa, czyli jakbym teraz zainstalował PFD to już wersje oprogramowania mam taką jak w oficjalnym wydaniu które za jakiś czas już będzie dostępne tak ? Bo zastanawiam się czy czekać czy zaraz sobie to zapodać :-), proszę o odp.

  • Wersja oprogramowania pozostanie taka jaką masz czyli Cyan z nową nazwą Denim. Zmieni się wersja systemu operacyjnego na Windows Phone 8.1 Update 1 Build 14219 czyli dokładnie to co pojawi się w oficjalnej aktualizacji. Daj znać jaką podjąłeś decyzję 🙂

   • largi

    Dobra to już się biorę za aktualizacje, zrobiłem skreena przed i zrobię po. To się pochwalę 🙂

 • largi

  PFD zainstalowane, instalacja trwała na L625 1h 22minuty, 2 paczki się instalowały.
  Przed instalacją. Tak to wyglądało po instalacji PFD. 😉

  • Wyszukaj kolejne aktualizacje. Wersja systemu powinna mieć numer 8.10.14219.341. Jak już zaktualizujesz do tej wersji to wyłącz uczestnictwo w programie PfD odznaczając w aplikacji opcję „Enable” a zobaczysz napis Denim w info+dodatki.

   • largi

    Właśnie się pobiera następna paczka Update, a jak odznaczę w PfD Opcję enable, to jak wyjdzie np nowe Update oficjalne nowsze niż denim to mi się zainstaluje, czy będę musiał wrócić do oficjalnej wersji przez LSRT ? Bo właśnie tego nie wiem. Wcześniej miałem pfd zanim wyszedł oficjalny wp8.1 ale wrocilem potem przez NSU, do oficjalnej wersji bo z pfd miałem problemy z baterią 🙁 i menu do usuwania aplikacji nie było białe tylko czarne nic nie widziałem choć na oficjalnej też tak się zdarzało

    • Nic nie jest pewne ale podejrzewam, że użytkownicy PfD również otrzymają kolejną oficjalną aktualizację.

     • largi

      Dziękuje panie Michale za pomoc, życzę udanego wieczoru i Zdrowych Wesołych Świąt

     • Polecam się na przyszłość! Również życzę Wesołych Świąt!

     • largi

      Teraz, jest pytanie :-(, nie wiem czy to wina, samej instalacji, Update już wgranego czy ładowania baterii, ale telefon z tyłu u góry jest ciepły, a z przodu ekran bardziej niż ciepły że tak powiem, jakbym sobie troche na nim pograł choć tak się nie grzeje jak się troche pobawię na nim, no nic poobserwuje jak nie wróci to do normy, będę zmuszony wrócić do oficjalnej wersji, czuje dyskomfort, jeżeli chodzi o mój model Lumia, nie wiem jak u innych. Pozdrawiam

     • Zrestartuj telefon i zobacz czy problem będzie występował w dalszym ciągu. Zawsze możesz wrócić do oficjalnej wersji.

     • largi

      Resetowałem, jak wifi wyłączyłem to się uspokoiło no nic narazie poczekam, odrazu ciężko stwierdzić, czy to akurat to, jak problem nie zniknie poprostu wrócę do oficjalnej i będę czekał na denim. Pozdrawiam

     • largi

      Wszystko wróciło do normy, telefon się nie grzeje po dniu użytkowania, nie muli, dostał na płynności sam w sobie , IE przyspieszyło, ogólnie lepiej chodzi polecam pfd. Pozdrawiam redakcje oraz kolegów używających WP8.1 Update 1(pfd) Lumia 625 Play

 • Az

  Mnie tylko interesuje JEDNO – czy Lumia Camera otwiera się szybciej na smartfonach z serii Lumia x20 (z pominięciem 1520)? tzn szybciej niż na Cyan. To że na serii x30 otwiera się szybciej to wiem, ale jak jest z x20?

  • Wygląda na to, że nie ma większych różnic. Jest to ta sama aplikacja Lumia Camera 4, która jest dostępna obecnie w Sklepie Windows Phone.

 • Robert

  witam ja mam budżetuwke 530 to chyba mi nie potrzebny denim? A dróga sprawa bo jestem zielony w tym gdzie włączam lub wyłączam uczestnictwo w PFD?
  A trzecie może już nie w tematcie jak zmienić nazwę tel. dałem roboczo moje imię i nie mam pojęcia jak teraz zmienić.

 • Artykuł nie do końca spójny i jasny. W chwili obecnej po przejęciu Nokii przez MS praktycznie wszystkie zmiany które miało wprowadzać oprogramowanie układowe Denim zawarte są w WP 8.1.1 build 8.10.14219.341. Natomiast takie aplikacje jak Lumia Camera, Pogoda czy ekran podglądu aktualizują się niezależnie od wersji systemowej i już w tej chwili użytkownicy Cyan + 8.10.12393 mogą korzystać z więskzej ilości danych na ekranie glance. Inaczej mówiąc: Oprogramowanie układowe i systemowe to w tej chwili JEDNO I TO SAMO a pisanie że Denim trafi tylko na L930/830 nie jest prawdą bo na te telefony trafią tylko nowości z aplikacji Camera a wszystkie inne nowości „denimowe” zawarte są w buildzie 14219.

  • Lumia Denim od początku to była tylko nazwa marketingowa. MS/Nokia nie wprowadzili żadnych usprawnień ani ulepszeń w oprogramowaniu układowym a jedynie dodali kilka nowych rozwiązań/funkcji do systemu operacyjnego. Wyjątkiem są telefony 830, 930 oraz 1520, które potrzebowały nowszej wersji oprogramowania układowego aby obsłużyć nową wersję aplikacji Lumia Camera 5. Nie zgadzam się, że obecnie oprogramowanie i system to jedno. W komputerze też masz BIOS i system operacyjny i są aktualizowane osobno…

   • To jakim cudem nowości reklamowane jako Lumia Denim są dostępne w Lumia Cyan w nokii 925? Mam na myśli zaktualizowany ekran blokady. Lumia Denim to obecnie jedynie nazwa marketingowa nic nie wnosząca, bo główne aktualizacje typu kafelek cellular data to zmiany w oprogramowaniu systemowym. Nawiązując do porównania: system operacyjny to nie bios, lepsze porównanie to aktualizacje systemu operacyjnego (windows / windows phone) i aktualizacje aplikacji systemowych (np. office / lumia camera). Funkcję biosu pełni raczej oprogramowanie układowe…

    • Przeczytałem i w dalszym ciągu się nie zgadzam. Nie napisałem, że system operacyjny to BIOS. BIOS to oprogramowanie układowe.

 • Michal

  a co z luimia 928 niestety mam roblem z wyszaukaniem jakiejkowliek aktualizacji