Obsługa czytnika linii papilarnych zmierza w kierunku Windows 10 Mobile

Zbliżająca się duża aktualizacja Windows 10 Mobile Anniversary Update latem tego roku wprowadzi wiele nowości i usprawnień do systemu. Wszystkie śledzimy na bieżąco opisując kolejne kompilacje testowe z rozgałęzienia Redstone 1. Teraz dowiadujemy się, że kolejną nowością w rocznicowej aktualizacji będzie dodanie obsługi czytnika linii papilarnych w ramach funkcji Windows Hello.

Czytnik linii papilarnych Windows 10 Mobile

Jakiś czas temu firma HP zaprezentowała flagowy telefon Elite x3 z systemem Windows 10 Mobile, który oprócz zdumiewającej specyfikacji technicznej posiadał także czytnik linii papilarnych. W momencie prezentacji telefon nie posiadał jeszcze zaimplementowanej tej funkcji ponieważ mobilna dziesiątka w momencie prezentacji smartfonu nie obsługiwała czytnika.

Czytnik linii papilarnych będzie rywalem dla funkcji odblokowywania telefonu jednym spojrzeniem za pomocą skanera tęczówki oka. Pomimo bezproblemowego działania tej funkcji w kompatybilnych telefonach z systemem Windows 10 Mobile posiada ona kilka niedoskonałości. Po pierwsze telefon należy wziąć do ręki. Po drugie nasz wzrok musi być skierowany w kierunku telefonu. Po trzecie użytkownik i tak musi wcisnąć przycisk odblokowania aby uruchomić funkcję Windows Hello. Biorąc pod uwagę wspomniane niedoskonałości może okazać się, że czytnik linii papilarnych może okazać się szybszy i bardziej praktyczny w codziennym użytkowaniu.

Pamiętajmy również, że funkcja będzie działać wyłącznie w telefonach, które są sprzętowo przygotowane to znaczy posiadają wbudowany odpowiedni czytnik a to oznacza, że posiadacze telefonów Lumia 950 oraz Lumia 950 XL nie będą mogli skorzystać z tej funkcji.

Źródło: Prezentacja Microsoft winhec 2016 via MSPoweruser

 • toomekb90

  Windows Hello to też czytnik linii papilarnych, ogólnie obsługuje biometrykę 🙂

 • Krzysiek

  Ja w laptopie mam czytnik linii papilarnych i po przejściu z w7pro na w10pro przestał być obsługiwany (synaptic)… Microsoft twierdzi że nie jest to certyfikowany czytnik dla windows 10 i nie jest zgodny z windows hello… nie pomogła instalacja najnowszych sterowników do czytnika, ani pisanie na community, pomimo że jest poprawnie zainstalowany w systemie. Ciekawe, a może po Anniversary Update zacznie działać?

  • #heheszki
   A ja w Dellu zrobiłem tak, że sterownik bez problemu działał. 😉

   • Krzysiek

    a możesz mi link podesłać do sterownika?

    • Z tego co pamiętam – zassałem bezposrednio ze strony Della, rozpakowałem, wgrałem przez menadżera urządzeń i to wszystko. Dell Vostro 3460

     • Krzysiek

      Ok, spróbuję. Dzięki za info 🙂

     • Andrzej S

      HP i wszystko jasne… 😛

 • Hubert123454

  kiedy oni wprowadzą Windowsa 10 Mobile z wyeliminowanymi błędami które występują w obecnych kompilacjach. Dla starszych Lumii Microsoftu, ta aktualizacja nie będzie miała znaczenia.

  • Krzysiek

   A w starszych Lumiach masz czytnik linii?

   • Żadna dostępna na rynku Lumia nie ma.

    • Krzysiek

     moje pytanie miało brzmieć jak odpowiedź z sarkazmem 😉 Wiem że żadna lumia nie ma czytnika

     • Ja jestem tylko prosty chłop ze wsi, więc się nie znam na sarkazmach 😉

 • Andrzej S

  Aktualizacja Automapy do 1.0.3.79

  • Lyncz

   I kolejna do wersji 1.0.3.80 – 4 aktualizacje w dwa dni…

 • Yallida

  Czyli de facto jeśli chodzi o obsługę odcisków palców sprzętowo jest ona zaimplementowana w jednym smartphonie? I w dodatku nie jest ona wspierana softwareowo? I teraz w zasadzie tylko dla tego jednego urządzenia będzie ona wprowadzona w mobilnej dziesiątce? Tyle zachodu dla jednego urządzenia i bezpardonowe olanie serii Lumia ot tak?
  ? WOW, po prostu WOW Microsofcie… Brawo Wy ?

  • Zapewne Surface Phone będą posiadać w standardzie taki czytnik.

   • Yallida

    Zapewne tak nie neguję tego tyle, że do premiery Surface Phone mamy jeszcze przy dobrych warunkach minimum od roku do półtora podobnie jak do premiery Redstone 2 z którym SP ma zadebiutować. Według mnie powinni skupić się na wymasterowaniu TH2 i RS1 a nie implementować funkcję dla jednego telefonu. Czas jaki poświęcili na wprowadzenie programowego wsparcia dla jedynego HP Elite mogli poświęcić chociażby na naprawienie słownika w TH2 albo paska nawigacyjnego przy odtwarzaniu filmów również w TH2. Albo po prostu na skuteczne usuwanie bugów z RS1 z Insidera… Sorki ale po prostu sam MS już chyba sam nie wiem co powinien robić i na czym się skupić i po prostu się gubi co z kolei nie wróży dobrze na przyszłość… Co jak co ale każdy z nas wydał te paręset złotych na swoje Lumie i inne fony z WP(M) a MS olewa tak prostą sprawę jak słownik czy pasek w TH2. Jest to według mnie nie fair w stosunku do tych co zaufali tej firmie… I na pewno nie przysporzy MSowi nowych użytkowników a wręcz przeciwnie a to z kolei będzie oznaczać R.I.P Windows 10 Mobile.

    • Microsoft nie wstrzymał rozwoju ani TH2 ani RS1 na rzecz czytnika linii papilarnych a z Twojej wypowiedzi można wyciągnąć takie wnioski. Systemy oraz nowe funkcje są rozwijane równolegle. Nie widzę w tym nic złego ani zaskakującego. Moim zdaniem to standard w dzisiejszych czasach.

     • Yallida

      Ok źle się wyraziłem przynajmniej jeśli chodzi o RS1. Jednak prawda jest taka, że TH2 już jest skończony bo będzie dostawał jedynie łatki bezpieczeństwa. Wybacz ale wedlug mnie powinni naprawić ten cholerny słownik i pasek nawigacyjny ponieważ to są rzeczy małe ale strasznie denerwujące. A co do współczesnych standardów to owszem tu masz całkowitą rację. Z tą tylko zmienną środowiskową, że Microdoft na chwilę obecną nie może sobie pozwolić na ich stosowanie tak jak android czy iOS ponieważ Windows 10 mobile i ogólnie cała mobilna platforma Windowsa balansuje na granicy istnienia… A bądźmy szczerzy ostatnie fatalne decyzje i ruchy Microsoftu wcale tej pozycji nie poprawiają.

     • Microsoft doskonale wie w jakiej sytuacji znajduje się obecnie mobilna platforma. Jest to ogromna korporacja gdzie zostały podjęte konkretne decyzje. Niestety na ich efekty będziemy musieli poczekać najwcześniej do przyszłego roku. RS1, RS2, Surface Phone, telefony W10M pozostałych producentów, Xamarin, Project Islandwood i wiele innych mają być gwarancją sukcesu – ale czy tak się stanie to, tak jak napisałem wcześniej, musimy poczekać do przyszłego roku.

     • Yallida

      Mam nadzieję że im się uda bo W10m ro w zasadzie dobra platforma tyle, że MS musi najpierw zadbać o to co ma i o tych którzy z nim są inaczej żadna cud bajera czy firma nic tu nie wskóra niestety 🙁

 • Blitzor (Łódź)

  A ja mam nadzieję że poprawią dźwięk w lumii 950xl Bardzo mam nadzieję.

 • Konrad Uroda-Darłak

  „Czytnik linii papilarnych będzie rywalem dla funkcji Windows Hello, która pozwala na odblokowywanie telefonu jednym spojrzeniem za pomocą skanera tęczówki oka.” Czy aby Windows Hello nie jest cała platformą skupiającą w sobie zabezpieczenia biometryczne? Tak przynajmniej dotychczas mi się wydawało ^^ Baa, wystarczy chociażby zobaczyć inne fotki widniejące na źródłowym portalu 😛

  • Masz rację. Windows Hello to ogół funkcji z zabezpieczeniami biometrycznymi. Do tej pory wydawało mi się, że to wyłącznie skaner tęczówki oka.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Spotkałem się z tym osobiście, w przeciwnym przypadku pewnie sam bym nie wiedział 😛