OneNote otrzymuje odświeżony wygląd oraz szereg nowości i poprawek

Microsoft udostępnił dużą aktualizację dla aplikacji OneNote dla wszystkich urządzeń z systemem Windows 10, dla komputerów Mac oraz dla telefonów iPhone oraz tabletów iPad. W późniejszym terminie zostanie udostępniona aktualizacja dla systemu Android oraz dla aplikacji OneNote Online. Nowa wersja wprowadza odświeżony wygląd oraz mnóstwo nowości i usprawnień.

Co nowego w aplikacji OneNote?

 • Zaprojektowany na nowo program OneNote. Ulepszony układ sprawia, że organizowanie notatek jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wszystkie notesy, sekcje i strony można znaleźć w kolumnach z boku aplikacji i płynnie po nich nawigować za pomocą czytników zawartości ekranu, klawiatur i nie tylko.
 • Rozwiązywanie konfliktów stron. Czasami w notesach udostępnionych zdarzają się konflikty stron. Ułatwiliśmy znajdowanie i rozstrzyganie różnic. Strony z konfliktami są oznaczone ikoną trójkąta. Po otwarciu okienka Konflikty stron zostaną wyświetlone wersje strony, a także informacje o tym, kto i kiedy ją edytował. Wybierz wersję do zachowania lub skopiuj określoną zawartość ze starszej wersji strony do strony bieżącej.
 • Twoje strony, Twoje metody. Podgląd strony zapewnia wgląd w to, co znajduje się w notatkach: udostępnia pierwszych kilka słów tekstu na stronie i miniaturę ewentualnych obrazów. Aby go włączyć, zaznacz opcję Pokaż podgląd stron na liście rozwijanej Widok > Okienka nawigacji. Jeśli chcesz uzyskać bardziej kompaktowy widok listy stron, możesz wyczyścić to pole, aby ponownie wyświetlać tylko tytuł strony.
 • Ukrywanie podstron. Zwijając podstrony, uzyskasz więcej miejsca na liście stron. Zaznacz jedną lub wiele stron, a następnie z menu wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybierz pozycję Przekształć w podstronę. Spowoduje to wcięcie stron znajdujących się pod stroną powyżej i umożliwi ich zwijanie przez kliknięcie pagonu obok tej strony. Aby rozwijać lub zwijać karty grupy stron, użyj klawiszy Ctrl+Shift+*.
 • Znajdowanie tekstu na stronie. Za pomocą klawiszy Ctrl+F szybko wyszukasz konkretne słowo lub frazę na bieżącej stronie. Program OneNote znajdzie ten element w tekście, na obrazach i w notatkach napisanych ręcznie. Jeśli nie znajdziesz szukanego elementu, możesz rozszerzyć zakres wyszukiwania, aby uwzględnić bieżącą sekcję, bieżący notes lub wszystkie notesy.
 • Dzięki funkcji Powiedz mi staniesz się ekspertem. Kliknij żarówkę w prawym górnym rogu okna aplikacji, a następnie po prostu wpisz, co chcesz zrobić w programie OneNote, używając własnych słów. Funkcja Powiedz mi przeprowadzi Cię przez proces oraz zaoferuje dodatkowe zasoby, takie jak pomoc czy inteligentne wyszukiwanie. Aby szybko przejść do funkcji Powiedz mi, użyj skrótu klawiaturowego Alt+Q.
 • Łatwiejsze tworzenie konspektów.  Ta funkcja jest dostępna tylko dla posiadaczy subskrypcji usługi Office 365. Jeśli masz subskrypcję usługi Office 365, upewnij się, że masz najnowszą wersję pakietu Office. Funkcja Poszukiwanie pomoże Ci znaleźć odpowiednie cytaty, źródła oraz obrazy do rozpoczęcia tworzenia konspektu w programie OneNote. Na karcie Wstawianie wybierz pozycję Poszukiwanie. Wpisz słowo kluczowe tematu, w związku z którym prowadzisz poszukiwania, a usługa Bing utworzy listę wyników. Dodaj źródło do notatek, a będzie ono dodawane automatycznie.
 • Zobacz wprowadzone zmiany. Gdy ktoś inny zmieni zawartość w notesie udostępnionym, nazwa strony lub sekcji zostanie pogrubiona, aby o tym poinformować.
 • Nadawanie nicka notesowi. Nadaj nick notesowi — nabierze bardziej osobistego charakteru i łatwiej będzie go znaleźć. Nie spowoduje to zmiany nazwy pierwotnej pliku notesu ani przerwania linków w notesie — ta zmiana dotyczy tylko nazwy wyświetlanej w programie OneNote. Doskonałe rozwiązanie dla uczniów korzystających z notesów zajęć.
 • Zmienianie koloru notesu. Czerwony do pracy, niebieski do spraw osobistych? Zmień kolory notesów, aby zachować dobrą organizację. Kliknij prawym przyciskiem myszy nazwę notesu, wybierz pozycję Kolor notesu, a następnie wybierz kolor z palety.

Najnowsza wersja posiada numer 17.8269.57641.0 dla komputerów z Windows 10 oraz 17.8269.57642.0 dla telefonów Windows 10 Mobile. Microsoft przygotował Wprowadzenie do nowego programu OneNote, w którym znajdziecie wskazówki i porady dotyczące obsługi odświeżonej aplikacji OneNote.

 • lluukk

  co ja pacze – w późniejszym terminie zostanie udostępniona aktualizacja dla systemu Android – szok

 • kamkier

  Na mobilnym:
  „Oczywiście kilka minut zabawy i już znalezione dwa, wręcz absurdalne błędy…
  1.Po otwarciu aplikacji mam w lewym górnym rogu domyślny obrazek
  użytkownika rodem z 8.1/10, po wejściu w notes i cofnięciu obrazek
  zmienia się na ten znany z czasów Visty albo i lepiej…
  2. Na stronie głównej wybieramy lupkę, która jest w prawym górnym rogu,
  zamykamy szukanie przyciskiem „X” i otwieramy ponownie szukanie…
  klawiatura się nie pojawia!”

  • marcello

   Mnie się nie pojawia w Edge

   • Adam Jóźwik

    Nie tylko Tobie.. Najgorsze jest to że błąd występuje w oficjalnej wersji systemu

    • kamkier

     Jak zawieszony? U mnie działa, jednak zawsze jednokrotnie mignie po włączeniu, co może być związane z małą ilością pamięci wyświetlacza w L640. Na 8.1 i TH2 tego nie ma, ale tam glance screen jest ograniczony na tym modelu np. nie można ustawić wyświetlania pogody.

     • Pogodę możesz ustawić jako aplikację do wyświetlania szczegółowego stanu w ustawieniach ekranu blokady. Wtedy też pojawi się na ekranie podsumowania.

     • kamkier

      Wiem, ale dla 640 dopiero od Redstone jest taka możliwość tj. odkąd glance screen jest zintegrowany z systemem.

     • Adam Jóźwik

      Normalnie. Ekran podsumowania zawiesza się w środku nocy i pozostaje taki do momentu odblokowania ekranu tzn. że jeżeli się zawiesi to będziesz miał ta sama date, godzine, powiadomienia a nawet kolor nocnego motywu do momentu kiedy nie odblokujemy ekranu.

  • KrzysztofJS

   wszystko jest OK, „obrazek” użytkownika prawidłowy po i przed cofnięciem. Klawiatura pojawia się po otwarciu notesu. Więcej cierpliwości, b. dobra aplikacja ze stajni Office

   • kamkier

    1. Pewnie masz ustawiony swój własny obrazek, a nie domyślny „ludzika”.
    2. Co z tego skoro nie pojawia się na stronach „notesy” oraz „sekcje”?!
    całe szczęście, że polskie litery działają, a nie jak w pogodzie albo mapach…

 • qwerty789

  Wie ktoś może jak sprawdzić w jakim regionie jest dostępna dana aplikacja? Potrzebuje pobrać pewną aplikacje ale nie jest ona dostępna na w naszym regionie nie chciałbym sprawdzać każdego regionu po kolei

  • LeBomB

   Zmień region na USA tam są dostępne praktycznie wszystkie aplikacje. Opcjonalnie możesz poszukać w internecie informacji o wydawcy aplikacji, skąd on jest i ustawić taki region.

  • D3F

   sprawdz sobie w sklepie przez przeglądarkę zmieniając region/język strony

 • Piotrek 640lte

  Tylko po co to wszystko skoro system i tak jest na wymarciu, taka aktualizacja nic nie daje jak brak jest urządzeń, sensownego buildu, aplikacji coraz mniej ?

  • bo to jest aktualizacja dla całego ekosystemu a nei tylko windows mobile?

  • Stefan Ziut

   To chyba dobrze dla użytkowników, że mimo wycofywania się z systemu aktualizacje nadal wydają?

  • Mobilny

   Skoro wydali aktualizację OneNote dla komputerów, to przy okazji udostępnili również na telefony. Zresztą na Androidzie zaktualizowali Excela, PowerPointa i Worda.

  • Ja70

   Nie mów że nie masz komputera z windows 10
   Po za tym jest napisane coś takiego: dla komputerów Mac oraz dla telefonów iPhone oraz tabletów iPad.
   W późniejszym terminie zostanie udostępniona aktualizacja dla systemu Android
   Czasami odnoszę wrażenie że niektórzy logują się tylko po to aby pomarudzić

 • Adam Jóźwik

  czekałem na to dwa lata… Było warto.

 • Art

  Super, ale nadal nie znajduję opcji jak dodać liniuszek jako tło kartki. Mam jedną kartkę z poprzedniej wersji i od tego czasu tylko białe strony. Chyba że mnie ktoś naprowadzi?

 • Rutra

  Dla mnie aktualizacja do tyłu. Wcale nie jest bardziej przejrzyście, a np. usunęli opcję „zapis matematyczny” który rysował wykresy i inne. Już nie mówię o wyglądzie na telefonie, gdzie stare UI było znacznie łatwiejsze do nawigowania.

 • Piotrek Jaworski

  Będę musiał poszukać wreszcie jakiegoś szkolenia z OneNote. Próbuję używać tej aplikacji od 4 lat. Za każdym razem od nowa w nadziei, że znajdę przydatne, codzienne zastosowanie. Wygląda fajnie, i na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo przydatna.
  Do czego właściwie jej używacie?

  • W smsach masz zapisywanie kopii roboczych. Funkcjonalność OneNote nie wykracza wiele ponad to. To dlatego „nie umiesz”.

 • W G

  OneNote ma dwie zasadnicze wady. 1. Nie można pracować bez konta MS. 2. Nie można go odinstalować.