Nowy build Windows 10 Mobile Insider Preview jeszcze w tym tygodniu?

Premiera nowego systemu mobilnego z Redmond zbliża się wielkimi krokami. W zasadzie już za dwa tygodnie rozpocznie się proces aktualizacji wybranych telefonów do systemu Windows 10 Mobile.

Ostatni build jaki otrzymaliśmy w ramach programu Windows Insider nie był do końca zadowalający. Spodziewaliśmy się więcej, szczególnie że numeracja przewyższyła już tą z wersji oficjalnej, debiutującej pod koniec listopada w Lumiach 950 i 950 XL. Spodziewaliśmy się wersji gotowej do rynkowego wdrożenia, tymczasem b. 10586.11 po raz kolejny wpisał się w politykę Microsoftu „krok do przodu, dwa do tyłu”. Rzeczy, które działały w 10572 przestały działać, pojawiły się nowe błędy i problemy z działaniem systemu. Przy okazji wycofano kilka gotowych już rozwiązań, w tym łączenie skrzynek pocztowych. Wygaszono też w sposób kuriozalny aplikację Here Maps, tak jakby nie można już jej było zastąpić znacznie lepszymi Mapami. Ogólnie ostatnie dwa tygodnie potraktować można jako regres.

Wydaje się, że Microsoft skupia obecnie wszystkie siły na dopracowaniu buildu finalnego, który pojawi się przed Świętami. Na jednej z ostatnich konferencji, która odbyła się we Włoszech, jeden z pracowników Microsoftu zapowiedział publikację ostatniego w tej gałęzi (threshold 2) buildu w wersji Insider Preview, który przygotuje nasze telefony pod oficjalną premierę. Nowy build pojawić się ma w pierwszym tygodniu grudnia, czyli już na dniach. Znając politykę Microsoftu może to być nawet najbliższa środa lub czwartek, ulubione dni w kalendarzu Gabriela Aula.

Co zobaczymy w nowym buildzie testowym? Przede wszystkim końcowe poprawki bezpieczeństwa, mające stanowić podłoże dla aplikacji, które pojawią się wraz z oficjalną wersją systemu. Nie będzie to więc jeszcze mityczny RTM dla telefonów spoza linii 950, tylko kolejna, finalna edycja testowa. Zmiany w numeracji nie będą raczej zbyt duże, możliwe, że zmieni się wyłącznie wersja systemu 10586.x. Większych zmian moim zdaniem spodziewać się możemy dopiero z oficjalną premierą systemu. Być może wtedy zobaczymy wreszcie stabilnie działające aplikacje systemowe, rich capture czy poprawnie działający sklep… A jakie są Wasze oczekiwania w stosunku do nowego buildu?

Edit: Microsoft wraz z kolejną aktualizacją zmienił numer kompilacji systemu Windows 10 w wersji stacjonarnej na 10586.14 (z 10586.11). Prawdopodobnie taka sama zmiana czeka nas w przypadku wersji mobilnej.

Źródło: Plaffo