Nowa wersja Skype z Fluent Design dostępna dla wszystkich

Microsoft stopniowo udostępnia najnowszą wersję Skype dla kolejnych użytkowników Windows 10. Wczoraj nowa wersja aplikacji UWP z elementami Fluent Design pojawiła się w kręgu Release Preview, dzisiaj udostępniona została dla systemów w wersji produkcyjnej, zarówno w wersji PC jak i Mobile.

Nowa wersja 12.10.572 już od miesiąca dostępna była dla testerów z Szybkiego Kręgu. Dzisiaj pojawiła się w kręgu produkcyjnym dla wszystkich użytkowników systemu. Najbardziej widoczną zmianą w wersji PC jest dodanie rozmycia akrylowego (acrylic blur) w lewej belce z aktywnymi chatami / kontaktami. Niestety, podobnych fajerwerków graficznych nie uświadczymy w wersji dla telefonów, które to najwidoczniej zatrzymały się w rozwoju w ślepym zaułku Feature 2. Kolejną widoczną zmianą jest łatwiejszy wybór statusu. Microsoft po raz kolejny cofa się do przodu przywracając funkcje w pośpiechu usunięte lub zbytnio zmienione

Nowy język graficzny Fluent Design zapowiedziano wiosną tego roku. Niestety, jego wdrażanie idzie wyjątkowo opornie. Niezrozumiałe jest dla mnie aktualizowanie jednych aplikacji a pozostawianie innych w stanie pośrednim lub całkowicie surowym. System staje się coraz bardziej chaotyczny, prezentując Fluent Design na różnych stopniach wdrożenia, z różnymi rodzajami czcionek czy innych elementów interfejsu (różnorakie podejście do ikonek, ich rozmiarów i umiejscowienia). Aplikacja Zdjęcia zmienia się i przekształca na naszych oczach i to nie w wersjach testowych, co byłoby zrozumiałe, ale w wersji produkcyjnej, tak jakby za każdy element interfejsu odpowiadał inny zespół i puszczał go do dystrybucji bez porozumienia z innymi projektantami i developerami.

Nowa wersja Skype otrzymała pewne elementu Fluet Design, ale też nie objęły one całej aplikacji, a boczny pasek nie jest spójny wizualnie z bocznym paskiem Poczty, gdzie pozbyto się górnej belki. Takich małych niedoróbek można by wymieniać bez liku. Sam akrylic blur również do końca nie zachwyca, a tekst staje się mniej czytelny. Brakuje opcji w ustawieniach regulujących poziom przeźroczystości. Miejmy nadzieję, że wraz z premierą RS4 powolne prace nad wdrożeniem FD zaczną się w końcu zazębiać.

Warto przy okazji dodać, że najnowsze zmiany w aplikacji Skype to nie jedyne w ostatnim czasie. Aplikacja doczekała się ikonki powiadomień. a przy danym kontakcie pojawiła się Galeria z przesłanymi plikami czy linkami. Używacie Skype’a czy po ostatnich zmianach zmieniliście go na inną aplikację?