Nowa wersja Skype z Fluent Design dostępna dla wszystkich

Microsoft stopniowo udostępnia najnowszą wersję Skype dla kolejnych użytkowników Windows 10. Wczoraj nowa wersja aplikacji UWP z elementami Fluent Design pojawiła się w kręgu Release Preview, dzisiaj udostępniona została dla systemów w wersji produkcyjnej, zarówno w wersji PC jak i Mobile.

Nowa wersja 12.10.572 już od miesiąca dostępna była dla testerów z Szybkiego Kręgu. Dzisiaj pojawiła się w kręgu produkcyjnym dla wszystkich użytkowników systemu. Najbardziej widoczną zmianą w wersji PC jest dodanie rozmycia akrylowego (acrylic blur) w lewej belce z aktywnymi chatami / kontaktami. Niestety, podobnych fajerwerków graficznych nie uświadczymy w wersji dla telefonów, które to najwidoczniej zatrzymały się w rozwoju w ślepym zaułku Feature 2. Kolejną widoczną zmianą jest łatwiejszy wybór statusu. Microsoft po raz kolejny cofa się do przodu przywracając funkcje w pośpiechu usunięte lub zbytnio zmienione

Nowy język graficzny Fluent Design zapowiedziano wiosną tego roku. Niestety, jego wdrażanie idzie wyjątkowo opornie. Niezrozumiałe jest dla mnie aktualizowanie jednych aplikacji a pozostawianie innych w stanie pośrednim lub całkowicie surowym. System staje się coraz bardziej chaotyczny, prezentując Fluent Design na różnych stopniach wdrożenia, z różnymi rodzajami czcionek czy innych elementów interfejsu (różnorakie podejście do ikonek, ich rozmiarów i umiejscowienia). Aplikacja Zdjęcia zmienia się i przekształca na naszych oczach i to nie w wersjach testowych, co byłoby zrozumiałe, ale w wersji produkcyjnej, tak jakby za każdy element interfejsu odpowiadał inny zespół i puszczał go do dystrybucji bez porozumienia z innymi projektantami i developerami.

Nowa wersja Skype otrzymała pewne elementu Fluet Design, ale też nie objęły one całej aplikacji, a boczny pasek nie jest spójny wizualnie z bocznym paskiem Poczty, gdzie pozbyto się górnej belki. Takich małych niedoróbek można by wymieniać bez liku. Sam akrylic blur również do końca nie zachwyca, a tekst staje się mniej czytelny. Brakuje opcji w ustawieniach regulujących poziom przeźroczystości. Miejmy nadzieję, że wraz z premierą RS4 powolne prace nad wdrożeniem FD zaczną się w końcu zazębiać.

Warto przy okazji dodać, że najnowsze zmiany w aplikacji Skype to nie jedyne w ostatnim czasie. Aplikacja doczekała się ikonki powiadomień. a przy danym kontakcie pojawiła się Galeria z przesłanymi plikami czy linkami. Używacie Skype’a czy po ostatnich zmianach zmieniliście go na inną aplikację?

 • Nie korzystam z wersji UWP. Według mnie zdecydowanie lepiej wygląda pełna wersja dla komputerów. W telefonach, tak jak zauważył Krzysztof, nic się nie zmieniło.

  • KrzysztofJS

   Nie tylko, że się nic nie zmieniło a wręcz pogorszyło. Od pewnego czasu (już i w poprzedniej wersji) nie ma dźwięku połączeń przychodzących, przycisk „Test dźwięku” w ustawieniach nie działa. A żeby było ciekawiej jedna z kamer pokazuje obraz odwrócony o 180 stopni (do góry nogami). Kilka dni temu była to kamera tylna a obecnie tak zachowuje się kamera przednia. Aplikacja zdjęcia nie ma tych przypadłości. Resetowanie, reinstalacja aplikacji nic nie zmieniła. Podchodzę do tego ze spokojem, gdyż powodem może być a może i nie, przerejestrowanie L930 na L950, Z pozostałymi aplikacjami nie ma problemów.

   • Z tego co przeczytałem to problem dotyczy nie tylko Twojego telefonu, ale również pozostałych więc wina leży po stronie aplikacji.

    • KrzysztofJS

     Na iPad’zie dział dzwonienie, ale na iPhonie już są problemy, nie wiem czy na wszystkich. Nareszcie poprawili filtr połączenia kontaktów z systemowej książki adresowej, do tej pory nie można było tej funkcji rozłączyć. Niezrozumienie takiego traktowania aplikacji za którą dali miliardy, ca 8.

     • Pisałem wyłącznie o wersji UWP.

     • KrzysztofJS

      Podałem to jako ciekawostkę nie zagłębiając się w detale.

 • asdc

  Hej, co jest aktualne grane z Windows 10 Mobile Build 15254.12 ?
  Mam L950XL i brak aktualizacji w każdym kręgu (Slow, Fast, Release).
  Czy w ogóle coś będzie jeszcze w insider?

  • Hubert123454

   Jutro koło 19stej będzie zbiorcza aktualizacja, w insiderze raczej nic nowego się nie pojawi…

   • Joker

    W oficjalu będzie aktualizacja ktora jak masz racje nic nie przyniesie a insider chyba jest wstrzymany

  • Kamil

   Ja z insider się wypisałem bo brak aktualizacji. I raczej już bym się nie spodziewał.

 • Chris_Peter

  Nie rozumiem dlaczego Microsoft ma równocześnie dwie zupełnie odmienne wersje Skype’a
  Jedna bardziej klasyczna, chociaż przyjemnie odświeżona, a druga poddana kompletnemu redesignowi. Gdzie tu spójność? Znaczy mi to odpowiada, dużo bardziej wolę wersję UWP niż win32 która niebezpiecznie dąży w stronę klona snapchata.
  Niemniej nie rozumiem tego…

  • jedna wersja jest standalone dla W7 – W10 TH2, dopiero od RS1 wprowadzono nową wersję UWP, która nie jest kompatybilna ze starszą wersją systemu.

   • Jest też Skype dla Androida, Skype dla iOSa, Skype dla firm oraz Skype Lite. Czy coś jeszcze pominąłem?

    • Skype dla Androida dla firm?

     • Skype for Business (dawniej Lync) jest jednakowe na wszystkich platformach mobilnych. Tu przynajmniej trzymają poziom.

   • Chris_Peter

    Skype był już wcześniej choć pod różnymi postaciami – najpierw rozbity na trzy osobne aplikacje – skype wideo, chat i kontakty

 • Joker

  Onenote aktualizacja wersja 17.8730.20742.0

 • youkai20

  Ciągłe zmiany w Skype, od błyskawicznego wywalania pewnych elementów (i równie błyskawicznego ich przywracania), do którego trudno się przyzwyczaić, przez brak jednolitego interfejsu pomiędzy wersją desktopową a mobilną, aż po (nie)sławny Fluent Design (który znajduję kiczowatym), niejako zmusiły mnie do przesiadki na Discorda. I nie żałuję, że przestałem używać rozwiązania od Microsoftu. Discord nie jest bynajmniej programem idealnym. Przede wszystkim wg mnie jego szeroko pojęty styl, od tłumaczenia, po opcje, jest zdecydowanie zbyt „ziomalski”, że są tak wyrażę, niemniej można się do tego stylu przyzwyczaić. Poza tym w mojej opinii jakość rozmów prowadzonych przez Discorda jest wyższa od tych na Skype, a sam program jest stabilniejszy. Ergo – do Skype raczej nie powrócę.

 • Wczoraj wydano też poprawioną wersję na Androida.

 • Jarek
  • Kamil

   Godziny ciszy czyli tryp nie przesadzać chyba.

   • Jarek

    Aha, bo jak to klikam, to wchodzi w ustawienia wyszukiwania. Dziwne.

    • Godziny ciszy są dostępne wyłącznie w ramach usługi Cortana, która nie jest dostępna w naszym regionie i dlatego kliknięcie w tę opcję przenosi do wyszukiwania.

    • Chomiq

     Ustaw sobie język na angielski w tel i W10 i ciesz się Cortaną.

    • Kamil

     Ja z tego nie korzystam, może wypowie się ktoś kto to używa. Ale mogę sprawdzić jak działa umnie.