Nokia zamknie dostęp do serwerów z oprogramowaniem

Wraz z końcem stycznia Nokia zamknie dostęp do serwerów z oprogramowaniem. O ile dla przeciętnego użytkownika nic to nie znaczy to zaawansowani właściciele smartfonów Nokia będą mocno zawiedzeni. Aktualizacje będą w dalszym ciągu udostępnianie za pomocą oficjalnych kanałów dystrybucji takich jak Nokia Suite, FOTA czy Zune.

Nokia Online (NOL)

Dzięki otwartemu dostępowi do serwerów każdy może pobrać dowolne oprogramowanie dla telefonów S40, Symbian, MeeGo czy Windows Phone. Na serwerach są dostępne warianty dla operatorów sieci jak i dla smartfonów pochodzących z wolnej sprzedaży. I tych ostatnich będzie najbardziej brakować. Kupując telefon Nokia od operatora sieci użytkownik często otrzymuje tzw. branding czyli dodatkowe dzwonki, logo czy tapety charakterystyczne dla danego operatora. Jednak to jeszcze można przeboleć. Większą uwagę zwróciłbym na udostępnianie aktualizacji przez operatorów, które w większości przypadków pojawiają się znacznie później niż dla telefonów pochodzących z wolnej sprzedaży. Przy otwartych serwerach każdy mógł pobrać nie dość, że niebrandowane oprogramowanie to jeszcze mógł je zainstalować znacznie wcześniej zanim jeszcze operator zdążył je zatwierdzić. Ponadto aplikacje typu Phoenix czy Nokia Care Suite pomagają ratować telefony przed serwisem w przypadkach kiedy telefon nie chce się uruchomić. Wystarczy pobrać oprogramowanie z serwera i spróbować uratować telefon wgrywając firmware raz jeszcze.

Jednak z końcem stycznia użytkownicy stracą możliwość pobierania dowolnego oprogramowania i osoby, które kupiły bądź też dopiero kupią telefony od operatora sieci nie będą miały możliwości wgrania niebrandowanego oprogramowania i będą czekały na nowe aktualizacje znacznie dłużej ze względu na zatwierdzenie operatora. Warto też dodać, że aby pobrać nowe oprogramowanie z serwera trzeba będzie posiadać nazwę użytkownika i hasło do konta Nokia Online (NOL). Logowanie będzie się odbywać za pomocą witryny trade.online.nokia.com. Ponadto będzie monitorowane kto, kiedy i jakie oprogramowanie ściąga. W ściąganym pliku będzie zakodowana nazwa użytkownika NOL, więc jeśli jakiś firmware wycieknie, to Nokia będzie wiedziała czyja to zasługa.

Podsumowując skończy się ściąganie oprogramowania takimi aplikacjami jak Phoenix, NaviFirm czy Nokia Data Package Manager a co za tym idzie aplikacje typu Nokia Care Suite przestaną być użyteczne bo co wgramy skoro nie będziemy posiadać dostępu do serwerów z oprogramowaniem?

Źródło: opracowanie własne