Nokia zamknęła dostęp do oprogramowania w aplikacji NaviFirm

Nadszedł ten dzień, w którym Nokia zablokowała publiczny dostęp do najnowszych wersji oprogramowania w aplikacji NaviFirm. Nie jest to zaskoczenie bo już w styczniu fiński producent smartfonów informował o tym, że ograniczy dostęp do serwerów z oprogramowaniem.

Blokada NaviFirm - zamknięty dostęp do oprogramowania Nokia

Po wejściu do NaviFirm wyświetla się błąd widoczny na powyższym zrzucie ekranu. Osoby, które nie wyczyściły pamięci cache w dalszym ciągu widzą i mogą pobierać oprogramowanie. Po kliknięciu w Clear Local Cache tracimy dostęp do oprogramowania. Niestety zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku nie zobaczymy już nowszych wersji firmware.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? W zasadzie nic bo wszystkie aktualizacje dokonuje za pomocą oficjalnych źródeł takich jak OTA czy podpięcie telefonu pod komputer. Z kolei zaawansowani użytkownicy nie będą mogli wgrać najnowszej wersji przed jej udostępnieniem a co gorsza zabraknie możliwości wgrywania oprogramowania czystego od brandingu.

Jest jednak nadzieja. W internecie można znaleźć wielu aktywnych użytkowników, którzy znają sposoby na pobranie najnowszych wersji i udostępnienie ich pozostałym osobom. Może nawet powstanie alternatywa w postaci innych aplikacji, które poradzą sobie z zabezpieczeniami. Pozostaje czekać i mieć nadzieję, że pomimo bardziej utrudnionego dostępu do najnowszych wersji oprogramowania będziemy w stanie podzielić się wiedzą i odnośnikami prowadzącymi wprost do najświeższych wersji Windows Phone.