Nokia udostępniła profile kolorów DNG dla aplikacji Adobe Lightroom

Jeżeli zajmujesz się fotografią profesjonalnie to całą pewnością aplikacja Adobe Lightroom nie jest Ci obca. Dzięki tej aplikacji możemy obrabiać zdjęcia w formacie negatywu cyfrowego. Najnowsza aktualizacja Lumia Black wprowadziła możliwość zapisu zdjęć do formatu RAW DNG na telefonach Nokia Lumia 1020 oraz Nokia Lumia 1520. Teraz dzięki profilom kolorów DNG możemy znacznie szybciej uzyskać naturalne kolory na naszych zdjęciach podczas obróbki w Adobe Lightroom.

Profile kolorów DNG dla Adobe Lightroom

Plik DNG standardowo posiada domyślny profil kolorów. Teraz możemy skorzystać z dodatkowych profili udostępnionych przez Nokię aby znacznie szybciej i łatwiej ustawić bardziej naturalne kolory do naszych zdjęć. Oczywiście nie musimy tego robić i możemy ustawić własne kolory. Na powyższym zdjęciu widzimy po lewej stronie zdjęcie ze standardowym profilem kolorów a po prawej z profilem do lampy błyskowej.

Na tą chwilę Nokia nie potwierdziła prac nad kolejnymi profilami. Na tą chwilę możecie pobrać profil flash, fluorescent oraz daylight-halogen. Pierwszy z nich wykorzystamy kiedy zrobimy zdjęcie z użyciem lampy błyskowej, drugie w przypadku kiedy zdjęcie zostało wykonane przy lampach jarzeniowych a ostatni możemy wykorzystać zarówno w przypadku światła dziennego jak i halogenowego.

Jeżeli korzystasz z aplikacji Adobe Lightroom i robisz zdjęcia z użyciem telefonu Nokia Lumia 1020 lub Nokia Lumia 1520 to koniecznie pobierz profile kolorów. Instrukcję instalacji znajdziecie na stronie Adobe.

Zachęcam również do przeczytania artykułu Nokia opisuje technologię fotografowania z użyciem cyfrowych negatywów RAW DNG.

Źródło: Conversations by Nokia