Nokia opisuje technologię fotografowania z użyciem cyfrowych negatywów RAW DNG

Entuzjaści fotografii cyfrowej mają powód do radości. Zarówno Nokia Lumia 1020 jak i Nokia Lumia 1520 już wkrótce będą posiadać możliwość bezstratnego zapisu zdjęć w plikach RAW (w formacie DNG) co pozwoli na maksymalną elastyczność przy edycji zdjęć na komputerze lub laptopie.

Nokia Lumia 1520 PureView 20MP

Nokia Lumia 1520 i 1020 jako pierwsze smartfony będą posiadać możliwość zapisywania wykonanych zdjęć w plikach RAW. Ponadto wiele cyfrowych aparatów również nie posiada takiej możliwości.

Czym jest RAW DNG?

Najlepszym porównaniem do plików RAW DNG oraz pracy z nimi jest tradycyjny film 35mm oraz jego obróbka w ciemni. Wykonywanie zdjęć RAW jest jak robienie zdjęć z negatywu. Po wykonaniu negatywu pracujesz nad nim z użyciem zewnętrznych narzędzi jak ciemnia, tylko w tym wypadku z użyciem oprogramowania komputerowego.

Wykonywane zdjęcia są zapisywane w formacie JPEG i przetwarzanie obrazu odbywa się wewnątrz urządzenia. Rzeczy takie jak kolory, tonowanie, filtr szumów czy wyostrzanie są predefiniowane przez producenta aparatu lub też przez aplikację jakiej używasz.

Z plikami RAW wszystkie te wartości możesz ustawiać sam co daje Ci nieograniczone możliwości. To jest właśnie potęga cyfrowych negatywów – możesz zmieniać opcje po wykonaniu zdjęcia. Można zmieniać ustawienia oddzielnie dla każdego zdjęcia w dokładny taki sposób jaki lubisz – artystyczne spojrzenie lub jak najbardziej naturalne przedstawienie sceny.

Jak robić zdjęcia w formacie RAW DNG?

Aby skorzystać z plików RAW DNG należy zmienić ustawienia aparatu w ustawienia Twojego telefonu Nokia Lumia 1020 lub Nokia Lumia 1520. To nie jest fabryczne ustawienie ponieważ nie każdy będzie potrzebował cyfrowych negatywów. Aby włączyć zapisywanie plików RAW należy wejść do ustawień aplikacji Nokia Camera i wybrać nowe ustawienie zapisywania: 5MP JPEG oraz DNG.

ustaweinie RAW DNG - Nokia Lumia

Wykonywanie plików RAW DNG zawsze jest połączenie z zapisywaniem zdjęcia 5MP z użyciem funkcji oversampling. Dzięki temu użytkownik posiada jedno zdjęcie w wysokiej rozdzielczości oraz drugie, którym może się szybko podzielić z innymi. Należy jednak pamiętać, że otwieranie i edycja plików RAW DNG nie jest dostępna w urządzeniu. Najpierw należy przesłać zrobione zdjęcia do komputera gdzie będzie można otworzyć i edytować pliki RAW DNG przy użyciu odpowiedniej aplikacji.

Wsparcie dla plików RAW fabrycznie będzie posiadać Nokia Lumia 1520. Wsparcie dla telefonu Nokia Lumia 1020 będzie dostępne wkrótce z aplikacją Nokia Camera.

Przykładowe zdjęcia z telefonu Nokia Lumia 1520 wykonane w formacie DNG możecie zobaczyć odwiedzając źródło artykułu.

Źródło: Conversations by Nokia