Nokia Normandy będzie pierwszym budżetowym smartfonem z systemem Android?

Według źródeł pochodzących od osób, które znają plany fińskiego producenta smartfonów Nokia pracuje nad budżetowym telefonem z systemem Android. Nokia Normandy, bo taką posiada nazwę kodową, będzie pracować pod kontrolą specjalnej wersji systemu Android, która będzie zmodyfikowana względem wersji od Google.

Nokia Normandy - Android

W listopadzie @evleaks opublikował zdjęcie telefonu w stylu obecnych Lumii, który nie posiadał pojemnościowych przycisków nawigacyjnych. Normandy będzie wspierał wszystkie popularne aplikacje Android takie jak np. Skype. Nokia rozwija telefon z Androidem pomimo tego, że Microsoft w pierwszym kwartale przyszłego roku przejmie cały dział mobilny Nokii. Nie jest do końca pewne czy Nokia wypuści Normandy przed przejęciem przez Microsoft czy to właśnie gigant z Redmond będzie dalej rozwijał ten projekt.

Według źródeł Normandy będzie budżetowym telefonem na podobieństwo modeli Asha. Nokia chce korzystać z własnego systemu Android na podobieństwo tego co możemy znaleźć Amazon Kindle Fire. Urządzenie ma zadebiutować w przyszłym roku i raczej powinno pojawić się przed przejęciem Microsoftu ponieważ mało prawdopodobne jest aby Microsoft chciał rozwijać telefony z systemem Android a tym samym zagrażać pozycji telefonów z systemem Windows Phone.

Update 2014-01-14

Pojawiły się kolejne zdjęcia i grafiki reklamowe z Nokia Normandy w roli głównej. Na początek grafika reklamowa z telefon w różnych kolorach. Zapraszam do oglądania!

Nokia Android

Druga grafika przedstawia zieloną Nokię z ekranem startowym, ekranem ustawień połączenia oraz z uruchomioną aplikacją Skype.

Nokia Android

Ostatnie zdjęcie przedstawia włączony model Nokia Normandy. Widać, że telefon obsługuje dwie karty SIM.

Nokia Android

Źródło: The Verge

 • „z systemem Android i zagrać pozycji telefonów z systemem Windows Phone”

  zagrać?

  Jak to rozumieć?

  • Miało być „zagrażać”. Poprawiłem artykuł. Dzięki.

 • JJ79

  Oby to były tylko plotki 🙂 Pamiętać trzeba, że jeśli włożą Androida chociażby 4.2 to powinno znaleźć się na pokładzie także 2GB RAMu, procesor 8 rdzeniowy 😉 i jakiś dobry GPU … Na co Nokii taki patent… 🙂 a teraz na poważnie.
  Oczywiście, widziałem wiele komentarzy odnośnie Lumii typu: „ech, gdyby tylko miała andka” lub „wspaniały telefon ale bez androida i to powoduje, że nie kupiem* ” 😀
  więc pewne jest, że nabywców nie będzie brakowało … i jak wspomniałem w innym komentarzu … Nokia to potęga w ludzkiej podświadomości – więc i wielu fanów Androida znajdzie się chętnych by nabyć ten ulubiony system wpakowany w słuchawkę Nokii :)))
  W swoim życiu miałem ponad 100 modeli telefonów komórkowych i smartfonów ale jakieś 50% z nich stanowiła Nokia… dzięki wspomnieniom z tą marką nazwa Nokia wywołuje u mnie poczucie … bezpieczeństwa ? Ufam tej marce i choć było kilka wpadek, jestem nadal jej wiernym fanem… ale nie fanatykiem i po długiej przerwie wróciłem do Nokii i wskoczyłem na WP … czy żałuję? Nie… System powinien się rozwinąć… nie ma rzeczy, której by mogło mi brakować (pomijając kilka niedociągnięć systemu). Czasami troszkę na około, ale zawsze zrobię to co jest mi potrzebne… przede wszystkim cieszę się z tego, że zaufanie do Nokii sprowadziło mnie do WP i dzięki temu, ciągle się „rozwijam” ucząc tego systemu. Czy chciałbym Androida ??? Chyba nie, wolałbym jednak jak nie będzie z Nokią, by przyczyniła się do rozwoju WP. Ot, się rozpisałem … 🙂

 • davidns

  M$ planuje chyba wrzucenie tam konia trojańskiego i sabotaż Androida 🙂

 • kalnikow

  Po co pchać ten syf do tak dobrych telefonów…