Nokia Camera ze wsparciem dla negatywów cyfrowych DNG już w sklepie Windows Phone

W zeszłym miesiącu Nokia opisała technologię fotografowania z użyciem cyfrowych negatywów RAW DNG i zapowiedziała, że wsparcie otrzymają telefony Nokia Lumia 1020 oraz Nokia Lumia 1520. W sklepie Windows Phone pojawiła się nowa wersja aplikacji Nokia Camera 4.4.0.8, która obsługuje obiecane ujęcia w formacie negatywu cyfrowego. Aby skorzystać z najnowszej funkcji nasz telefon musi posiadać oprogramowanie Lumia Black.

Nokia Camera - Nokia Lumia PureView

Czym jest RAW DNG? Najlepszym porównaniem do plików RAW DNG oraz pracy z nimi jest tradycyjny film 35mm oraz jego obróbka w ciemni. Wykonywanie zdjęć RAW jest jak robienie zdjęć z negatywu. Po wykonaniu negatywu pracujesz nad nim z użyciem zewnętrznych narzędzi jak ciemnia, tylko w tym wypadku z użyciem oprogramowania komputerowego.

Wykonywanie plików RAW DNG zawsze jest połączenie z zapisywaniem zdjęcia 5MP z użyciem funkcji oversampling. Dzięki temu użytkownik posiada jedno zdjęcie w wysokiej rozdzielczości oraz drugie, którym może się szybko podzielić z innymi. Należy jednak pamiętać, że otwieranie i edycja plików RAW DNG nie jest dostępna w urządzeniu. Najpierw należy przesłać zrobione zdjęcia do komputera gdzie będzie można otworzyć i edytować pliki RAW DNG przy użyciu odpowiedniej aplikacji.

Pobierz aplikację [label style=”1″]Nokia Camera[/label] ze sklepu Windows Phone

Nokia Camera - sklep Windows PhoneKod QR - Nokia Camera
 • JJ79

  Więc nie ma co się podniecać, że jest dostępna dla Lumii 1020 , ponieważ uaktualnienia Lumia Black nie ma dla tego modelu. Uaktualniłem aplikację Camera, lecz zmiany nie widzę ani opcji. Microsoft przejął / połączył się z działem mobilnym Nokii więc nie rozumiem dlaczego, HTC otrzymał uaktualnienia GDR3 wcześniej przed Nokią … oni naprawdę strzelają sobie w stopę. Takie aktualizacje powinny dostawać dużo wcześniej słuchawki Nokii … dopiero później konkurencja.

  • Marian Szutiak

   Urządzenia HTC dostały wcześniej aktualizację GDR3, ponieważ nie dostały nic ponadto. W przypadku Nokii dostajemy od producenta wiele dodatkowych funkcji (te dodane do GDR2 nosiły nazwę Amber, te dodane do GDR3 będą noszą nazwę Black).

   • JJ79

    Zacznę od tego, że wcale nie marudzę, nie oskarżam ani nie hejtuję! 🙂
    Chodzi jedynie o fakt, że Nokia, której dział mobilny przejął Microsoft, powinna w imię „fuzji” zażądać tego, aby aktualizacja GDR3 wydostała się dla innych tylko wtedy, gdy aktualizacja z zaimplementowanym GDR3 zostaje wydana dla Nokii. Nokia jednak chociażby miała gotową aktualizację Black będzie się teraz wstrzymywała, ponieważ „potrzebny” jest dłuższy okres między aktualizacjami. I takie to oto zamknięte koło niezadowolenia wokół tych jakże dobrych produktów z systemem WP na pokładzie.
    Oczywiste jest, że wszystko spoczywa teraz na barkach Microsoft’u, jednak Nokia w tej chwili to już „ich produkt”, o który potrzebują już dbać i zachęcać ludzi do ich zakupów 🙂
    Sam jestem dość zadowolonym użytkownikiem, choć lata przyzwyczajeń do konkurencyjnych systemów dają świadomość tych „małych wielkich” braków.

    • Marian Szutiak

     Przejęcie nie zostało jeszcze sfinalizowane