Największą wadą aktualizacji Creators Update są niedokładne mapy

Aktualizacja Creators Update nie wprowadza rewolucyjnych nowości a jedynie szereg poprawek i udoskonaleń. Jednym z takich udoskonaleń są nowe mapy, do których zostały wprowadzone dynamiczne, trójwymiarowe widoki. Zmiana ta wymusiła wprowadzenie nowych map, które jak się okazało posiadają dużo słabsze pokrycie w Polsce w porównaniu do poprzednich map z systemu Anniversary Update.

Microsoft informuje, że zmiana była konieczna i dzięki niej użytkownicy otrzymują możliwość rysowania po mapach, tworzenie własnych kolekcji, łatwiejsze zgłaszanie sugestii o brakujących miejscach czy niepoprawnych danych a kończąc na nowych możliwościach dla deweloperów. Nowości te wymusiły zmianę w mapach co zostało opisane w poniższy sposób:

For the Windows 10 Creators Update, we continue to use data from both Bing Maps and HERE, but we’ve revamped the Windows Maps platform with an updated pipeline that paves the way for improvements to our global map data. The updated map engine brings the beauty of our 3D experience to Road view—everything from mountains and valleys to the roads you drive every day better reflect the dynamic landscape.

Co ciekawe Microsoft do tworzenia map w dalszym ciągu wykorzystuje dane pochodzące zarówno z HERE jak i Bing Maps. Niestety opisywana zmiana wprowadza u nas mapy z dużo słabszym pokryciem, brak widocznej numeracji budynków przy odpowiednim zbliżeniu mapy oraz nieco inny widok nawigacji, który jest mniej czytelny. Ilość usuniętych szczegółów można ocenić spoglądając na nowy rozmiar map. W Anniversary Update mapy Polski zajmowały 454 MB a po aktualizacji Creators Update zajmują jedynie 362 MB – to blisko 100 MB mniej danych!

Być może otrzymamy aktualizację, która zrówna dokładność nowych map ze starymi jednak na tę chwilę jest to spory krok w tył. Jeżeli, podobnie jak ja, nie jesteście zadowoleni z tej zmiany to zachęcam Was do poparcia mojego poniższego zgłoszenia w Centrum opinii.

Moją sugestię możecie poprzeć klikając w odnośnik https://aka.ms/pzoq19. Im więcej głosów poparcia tym większe szanse na reakcję ze strony Microsoft.

 • Jacek Jaworski

  Poparte ?

 • ChillSnail

  Poparte. Racja mapy u mnie nie mają pokrycia na nowych trasach

 • paralud

  Otrzymałem telefon z andkiem ( 6.01) na kilka dni, wrażenia: nie wiem co w nim takiego wspaniałego, dużo apek to fakt, ale jak poużywałem kilka, które mam też na W10, to żadna rewelacja, i w opiniach tez się ludzie skarżą, a to że nie działa, a to że jakąś ważną opcję usunęli itp, nawet po chromie z przyjemnością wróciłem do edga 🙂

  • マーゴ

   Chociażby to, że nie musisz robić HR nawet kilka razy w miesiącu. Czy to 5.1 Lolipop czy też 6.0 Marshallow to po prostu działa. Nie musisz martwić się również tym, że developer usunie czy też porzuci Twoją ulubioną aplikację – to tak na szybko.

   • RS2_15208

    Ale bzdury piszesz. HR robi się tak samo w androidzie jak na Windows jak i na ios. Nie zna znaczenia sytem, coś się wali to trzeba zrobić przywracanie. Tyle. Nie pisz, że 5 lub 6 po prostu działa, działa nadal tak samo jak zawsze, zależnie od podzespołów oraz producenta nakładki. Co do aplikacji się zgadzam, w Windows starci się je najszybciej.

    • マーゴ

     Na Androidzie czy szczególnie na iOS też robisz HR nawet kilka razy w miesiącu? hahaha, to są dopiero bzdury. 5 i 6 po prostu działa. Nie trzeba czekać miesiącami, aż naprawią coś np. głupi kafel kalendarza czy inne bugi, błędy które łatają od 1,5 roku.

     Czas już się pogodzić z tym, że Google nie siedział z założonymi rękoma tylko pracował nad
     swoim systemem i efekty te widać więc pisanie, że „działa tak samo jak zawsze” jest tutaj kolejną bzdurą.

     PS. Gdzie byłeś jak pisałem o tym, że W10M i te HR rozjebały mi płytę główną bo w końcu ile można wykonywać tych resetów czy też ścieżek zdrowia . Na wszystkie telefony z Androidem jakie miałem nie wykonałem tylu w/w czynności co na jednej Lumii.

     • RS2_15208

      Bzdury. Będąc na oficjalnym build znam kilka telefonów które chodzą od dwóch lat bez żadnego HR. To, że ja w swoich się bawię w build fast to jest zupełnie inna sprawa.

     • マーゴ

      A w tej bajeczce były smoki, a może ufoludki?

     • RS2_15208

      No chyba były jak Ciebie czytam.

     • マーゴ

      I Vice Versa.

     • NBB

      Ale z ciebie bajkopisarz. Musisz być niezłym fanatykiem, skoro opowiadasz takie bzdury. Miałem 5 telefonów z fabryczną dziesiątką (2x 650, 950, 950XL, 550), 3 telefony ze zaktualizowanym 8.1 do 10 (930, 1520, 640), oraz 2 niewspierane telefony z insiderem (920 i 1020). Na dopuszczonych do aktualizacji słuchawkach miałem zawsze oficjalny najnowszy soft, a insidera instalowałem tylko na niewspieranych. Na każdej słuchawce z W10M musiałem robić HR parę razy w miesiącu, bo ciągle coś się psuło. Przestawał działać sklep, odtwarzacz muzyki, łączność komórkowa, wifi, poczta, przeglądarka internetowa, aparat, zdjęcia, nawigacja, oraz dużo innych rzeczy. U wszystkich moich znajomych posiadających W10M, również występowały te problemy i również byli zmuszeni do częstego HR. Ostatni raz HR robiłem 2 dni temu (L650 – oficjal), bo „aktualizacje telefonu” nie reagowało na dotknięcie (brak reakcji po wciśnięciu tej opcji). Przestań więc opowiadać te swoje fanbojskie wymysły, bo tylko się ośmieszasz.

     • RS2_15210

      Super. Szkoda że u moich znajomych nie było potrzebne HR. To trochę jak w życiu, jeden ma zawsze pod górkę a drugi sobie radzi albo ma szczęście.

     • RS2_15208

      Kto zdiagnozował, że płyta padła po HR? Jakiś fan androida?

     • マーゴ

      Nie trzeba być fanem Androida, żeby stwierdzić uszkodzenie płyty głównej obserwując samo zachowanie telefonu.

     • Krzysztof Kowalski

      Rok na W10M i tylko raz na samym starcie robiłem HR. Pierwsze pół roku na oficjalnym, następne pół na RP. Od 2 tyg na Fast. L550.

     • マーゴ

      Oczywiście. Jeszcze dopisz, że od roku nie miałeś żadnego problemu szczególnie na bulidach testowych ha ha.

     • Krzysztof Kowalski

      Co rozumiesz przez „żadnego problemu” ? Oczywiście że różne mniejsze bądź większe problemy były po drodze ale żaden nie był tego kalibru żebym musiał zrobić HR.

     • マーゴ

      Co rozumiesz przez „ten kaliber”? Poza tym chcesz powiedzieć, że były większe problemy i od tak sobie zniknęły? ha ha

     • Krzysztof Kowalski

      Owszem, znikały wraz z kolejnymi kompilacjami RP które wychodziły dość często. A podstawowa funkcjonalność(telefon, przeglądanie internetu, konta, nawigacja itd.) ani razu nie uległa zachwianiu.

     • マーゴ

      Wybacz ale z bajek to Ja już dawno wyrosłem. Na oficjalnym ludzie robią HR-ki bo coś nie działa lub też nie działa prawidłowo, a co dopiero na bulidach testowych.

     • Krzysztof Kowalski

      Owszem, ale 99% zgłaszanych na forum problemów dotyczy starszych linii telefonów(głównie x2x i x3x).

     • マーゴ

      Dodaj do tych z palca wyssanych 99% Twoją Lumie 550, z którą też są problemy i Lumie 650.

     • Aba

      Czemu tak uogólniasz? Ja ze swoja 735 nie miałam problemów. Nie robiłam HR. Fakt, że na oficjalnym.
      No przecież wiesz, że ja zawsze tylko prawdę piszę 😉

     • マーゴ

      A myślisz, że na jakim ja siedzę… Przepraszam, siedziałem dopóki przez te HR-ki, ścieżki zdrowia bo ciągle coś płyta nie padła. Jeżeli ktoś pisze, że na systemie, który tak naprawdę jest nadal w fazie „Beta” nie ma problemów albo, że przez dwa lata na 10 nie robił HR (lałem ze śmiechu jak to czytałem) to sorry ale dla mnie to są bajki i nie piszę tego tylko i wyłącznie opierając się na forumowych komentarzach lecz na swoim doświadczeniu i opiniach znajomych, którzy narzekają, a gdyby nie głupi Messenger to by w ogóle na 10 nie przechodzili.

     • Aba

      🙂 Mam coś dla Ciebie na pocieszenie- „Kto nie ma szczęścia w kartach (albo z systemem), ten ma szczęście w miłości” i tego się trzymaj ?

     • Krzysztof Kowalski

      Nie ma bezproblemowych telefonów. Systemy operacyjne są coraz bardziej rozbudowane i na wszystkich występują jakieś problemy, o czym najlepiej świadczą poprawki wydawane po premierach.
      Najmniej problemowy jest iOS bo to zamknięty system rozbudowywany z dużym nakładem pracy i środków. W10M najpierw cierpiał na chorobę wieku młodzieńczego a teraz przez stopniowe wygaszanie go przez samego producenta. Android to z kolei kompletny kogel-mogel, bo tu wszystko zależy od producentów telefonów i jego dodatkowych nakładek. I problemów też jest bez liku.

     • マーゴ

      No w przypadku W10M to już 1,5 roku wydają te „poprawki” czy też „aktualizacje”, a najnowsza z nich zwana „CU”, która miała być rewolucyjna, rewolucyjna nie jest, a w dodatku na tyle miesięcy co ją tworzyli jest niedopracowana i chodzi gorzej niż AU patrząc na opinie użytkowników ?

      „I problemów też jest bez liku” Wymień mi te problemy, prócz „Twoja aplikacja została zatrzymana” 🙂

     • Krzysztof Kowalski

      CU na mobile to już efekt wycofywania wsparcia przez MS. Zmiany w zasadzie kosmetyczne.
      Serio nic nie wiesz o problemach na Androidzie ? Dziurach w bezpieczeństwie, aferach ze szpiegującymi nakładkami producentów, sklepie z którego korzystanie jest ryzykowne bo nigdy nie wiadomo czy przy okazji nie złapie się jakiegoś syfa ?

     • マーゴ

      Przypomnę Ci kawałek pewnej dyskusji z tematu:
      http://msmobile.pl/czy-microsoft-faktycznie-zamyka-dzial-mobilny

      Opierając się wyłącznie na tym i konkurencyjnym forum tylko fanboje Windowsa łapią wirusy, Google ich szpieguje, nawet w kiblu podgląda jak sr*ją bo przecież MS nie szpieguje – dla przykładu wstępna konfiguracja W10M – pozwalaj aby Skype łączył się w Twoimi kontaktami w celu weryfikacji
      użytkownika czy jakoś tak zaznaczona domyślnie, wysyłanie historii przeglądania i tak dalej i tak dalej. Jedynie dziury w bezpieczeństwie i za to powinny być kary szczególnie w przypadku budżetowych telefonów, oczywiście dla zewnętrznych producentów i też nie wszystkich bo z telefonami od Google czyli Nexusami czy też Pixelami problemu nie ma.

      https://uploads.disquscdn.com/images/1f3d3af5a32cc9e92f608c20d75a337abbbfe585f89a14f2a158015f1a80a5df.png

  • Aba

   Odpal nawigację googla. Zakochałam się w niej.

 • Tosiekbu(LUMIA 640LTE)

  Poparte (8)

 • Kuba40

  Poparte ?

 • Solar

  Michał masz literówkę poprawcia☺ , popraw.☺

 • czarnamalpa

  Wiekszego dziadostwa jak ta cala aktualizacja, to jeszcze chyba w tej firmie nie było.Chyba na fabrycznym TH2 lepiej wszystko działało.

  • TH2 to było dopiero dziadostwo. Mobilny Windows zaczął działać poprawnie wraz z AU a teraz otrzymał kilka poprawek na CU. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy AU i CU w działaniu telefonu.

   • czarnamalpa

    Jak wszyscy wiemy Tobie zawsze wszystko dobrze działa.Wystarczy poczytać w innych newsach co się dzieje i jakie sa różnice.

    • Konrad Uroda-Darłak

     Oświeć nas, bo najwidoczniej czegoś nie wiemy 🙂

     • czarnamalpa

      Sam się oświeć, wejdź w newsa o oficjalnej aktualizacji i poczytaj choćby ostatnie komentarze.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Tak myślałem 😛

     • czarnamalpa

      Chyba nie

     • Ja też chętnie się dowiem 🙂

   • bateria działa lepiej na CU

    • czarnamalpa

     Nie działa lepiej.

 • jozin70707

  Lepiej nic nie zgłaszać bo jeszcze mapy skasują O.O ludzie zgłaszali że 10 słabo działa na starszych telefonach to odcięli ich od aktualizacji O.O co będzie w takim razie z mapami jak zaczniemy zgłaszać? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? O.O

  • Nie skasują. Możesz śmiało głosować.

   • V3

    Szczerze mowiac, to mi sie robi slabo na sama mysl, ze wczesniejsze mapy z AU ktore i tak byly dosc slabe, staly sie jeszcze slabsze w CU.

    • Podejrzewam, że mapy w CU będą z czasem co raz lepsze, ale boję się pomyśleć ile czasu im to zajmie, aby doprowadzić je do tego samego stanu co w AU.

     • V3

      Pytanie, czy do tego czasu wciaz bedziemy tkwili na smartfonach z Windowsem 🙂 W koncu cierpliwosc ludzka nie jest niewyczerpywalna 🙂

 • lukebe

  O co Wam chodzi? Mapy są super. Wizjonerskie rzekłbym nawet. Południowa część autostrady A1 kończy się już w Częstochowie. Dwa lata przed terminem ?

 • Pazuzu

  Na majówce jeździłem po Polsce i Słowacji z użyciem nowych map i nie zauważyłem żadnych problemów czy braku pokrycia. Mało tego, wcześniej trzeba było nieustannie uważać, gdzie prowadzi nas navi, bo lubiła rzucić na gruntówkę czy pokazać coś bzdurnego. teraz wszystko działa bardzo dobrze, więc nie wiem skąd te narzekania.

  • マーゴ

   Odstaw to co bierzesz albo zmień dilera bo ten Cię oszukuje.

  • jechałem tylko raz na nowych mapach i pokazywała bzdurne trasy z uwagi na to, że zwykłe drogi traktowane sa jako płatne

  • G-Lumia

   Ci co navi używają od święta, nie mają pojęcia co to pokrycie bo nie mają do czego porównać. Proponuję jechać na 3 telefony z navi – stare nokia maps, here drive
   i nowe mapy windows. Wtedy mogą
   się wypowiadać.

   • RS2_15208

    Żadne się nie nadają jak znasz teren.

 • Pyjter86 L950FR

  Nie korzystam z Map ale poparcie poszło. Solidarność musi być 😀

 • merfi

  Nie jest tak źle. Nowe mapy mają ładniejsze kolory. zawsze to coś.

  • Aba

   Jakim jeździsz samochodem? Zielonym 🙂
   Przepraszam, ale tak mi się skojarzyło 🙂

 • D3F

  Niekoniecznie utożsamiałbym rozmiar map z ich dokładnością. Pisali, że zrobili nowy silnik map, więc może udało im się też skompresować nieco ich rozmiar, nie są to bitmapy tylko wektory, więc teoretycznie taka optymalizacja jest możliwa. Stare mapy to pewnie w pełni spuścizna po Here, nowe są tworzone w oparciu o kilka źródeł. Baza POI urosła oraz dodali przystanki kolejowe (niestety komunikacji miejskiej nie ma nadal). EDIT: No dobra z tymi kolejowymi to nie wszędzie 😉
  Może nie korzystam z nich jakoś super często, ale poza nieszczęsną obwodnicą Częstochowy, nie znalazłem większych nieprawidłowości.

  Jeżeli wrócą numery i dodadzą w końcu podpowiedzi do wyszukiwania (w online’owym bing maps są) to zmiany będzie można zaliczyć na plus.

  • Możesz mieć rację co do rozmiaru map. Microsoft jednak nie podał szczegółowych informacji a jedynie wzmiankę o nowym silniku map. Mimo wszystko coś jest na rzeczy bo sporo osób po aktualizacji narzeka na dokładność nowych map.

   • D3F

    Nie no jasne, tego mozemy sie tylko domyślać.
    Chciałem tylko zwrócić na to uwagę bo wszyscy podają rozmiar jako argument negatywny.

    Co do dokładności, to nie wiem bo poza wspomnianą wcześniej nie zauważyłem. Wiele osób działa poprzez siłę perswazji i dorabia sobie do tego ideologię. Ja wolę porównania 1:1 i jezeli sie pisze, że coś jest gorsze to warto by to obiektywnie uargumentować.

  • Yallida

   Są mniej dokładne. Na AU mapa Polski bez problemu, by nie rzec od ręki znajdowała ulicę, na której mieszkam. Po instalacji CU musiałem ręcznie zaznaczyć punkt, ponieważ w ogóle nie odnajduje mojej ulicy… Także historie o kompresji można między książki włożyć..
   Ogólnie sama nawigacja działa znacznie ociężałej niż na AU… Tam przynajmniej nie było problemu ze znalezieniem sygnału GPS a po aktualizacji na mojej 950 zajmuje to między 15 a 20 sekund…
   To jest karygodne… Co im te mapy przeszkadzały, że postanowili je zepsuć…?… Niewiadomo ?

 • Tomek
  • Direct

   W sekcji „Prywatność” w ustawieniach masz, jakie dane diagnostyczne system może wysyłać do MS. Musisz ustawić na „Pełne”, żeby móc opiniować.

   • Tomek
    • Direct

     A jesteś na koncie administratora?

     • Tomek

      Tak

     • Direct

      To jest właśnie to, że na W10 czasem coś się zafiksuje na amen i koniec. Mnie po instalacji CU (czystej, co ważne) Edge cały czas pytał na stronach (forach), czy mogą wysyłać powiadomienia, klikałem, żeby ustawić, czy mogą, ale na liście aplikacji wysyłających powiadomienia… nie było Edge’a, a w sekcji „Powiadomienia” w ustawieniach Edge’a było pusto. I koło się zamykało. Z racji czystej instalacji mam wątpliwości, czy kolejna instalacja na czysto by coś pomogła.

     • Tomek

      U mnie pierwsza sytuacja kiedy Windows 10 ma problemy mimo że był aktualizowany z 8.1 nie zdarzyły się żadne problemy z nim.
      A i znalazłem rozwiązanie swojego problemu. Używam programu O&O ShutUp10 i jak się okazuje skutecznie blokuje wysyłanie zbędnych (z mojej perspektywy) informacji Microsoftowi. Cóż, sądziłem że da się to zmienić poprzez systemowe ustawienia.

     • Direct

      Ja dotąd też nie miałem żadnych problemów z 10. Najpierw przez rok używałem 10 zaktualizowanej z 8.1 i o dziwo było wszystko w porządku. Potem zmieniłem dysk na SSD i zainstalowałem na czysto, również było wszystko OK. Później nagle zaczęła świrować karta Wi-Fi (nie wybudzała się po uśpieniu, nic nie pomagało, nawet przywrócenie z kopii całej partycji systemowej (!), a problem na bank tkwił w systemie, bo na Linuksie live-cd śmigała). Przeinstalowałem, znowu było OK.

      Problematyczna jest u mnie CU. Używam Edge’a od premiery Win10 i żadnych problemów z nim nie miałem, aż do premiery CU. Musiałbym jeszcze spróbować po czystej instalacji nie przywracać danych z konta MS, może to by pomogło, bo folder Egde’a czyściłem ręcznie, sam się przywrócił, ale problem pozostał.

     • Tomek

      A ja się zbieram już dość długo za porządki na laptopie, ale nie mam na co zgrać filmów i innych ważnych rzeczy i tak to w czasie odkładam, ale widzę że jednak na dobre to wychodzi 😀

     • Direct

      Nieoceniony jest dysk zewnętrzny, choćby tylko 1 TB. Dwie-trzy stówki, a dane zabezpieczone i można kombinować na wszystkie strony bez obaw o nic. Mnie moje kombinacje zaprowadziły do Kubuntu, czwarte podejście do Linuksa na przestrzeni 6 lat, po raz pierwszy został na dysku dłużej, niż jeden dzień, teraz też z niego piszę :).

     • Tomek

      Trzeba będzie zainwestować w ten dysk.
      A Kubuntu jak się sprawuje? Ja w sumie z Linuksa korzystałem tylko trochę: pierwszy raz jak dostałem komputer na komunię – dopiero po jakimś czasie zawitał na nim XP. A drugi w szkole. Ale nie ma jednak to jak swoje własne podejście, w domowym zaciszu, ale do tego bardziej przydałby się drugi laptop. Eh, jeden z Windowsem 10, drugi z testowym Windows 10 z kręgu Fast i trzeci z Linuksem 😀

     • Direct

      Od początku maja testowałem Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu MATE, Minta KDE, Fedorę i chyba coś tam jeszcze. Tylko Kubuntu działa u mnie w 100% out of the box i bez żadnych problemów. Laptop może nie stary, bo z 2013, ale raczej podstawowy (2×1,9GHZ, 4GB RAM i 120GB SSD, grafika zintegrowana Intela), Win10 działał naprawdę sprawnie, ale Kubuntu jeszcze płynniej, zajmując przy tym mniej miejsca i na dysku i w pamięci i przy tym ładniej wyglądając. Warto spróbować.

     • Tomek

      Niestety trochę czasu na wybranie swojego faworyta trzeba poświęcić, jak i cierpliwości. Ale wedle jednego znanego powiedzenia „Gdy Ci smutno gdy Ci źle – jebnij format dysku C”.Ja z wypróbowaniem Linuksa będę musiał trochę poczekać, bo na razie dzielę jeszcze komputer z rodzicami, także niestety. Ale na pewno za jakiś czas się tym zainteresuję 🙂

     • Direct

      Dodam, że zwykłe Ubuntu zainstalowałem niby-to-obok Windowsa, ale potem i tak dało się uruchomić tylko Ubuntu :D. Pewnie do naprawienia, ale trzeba wiedzieć, jak :D.

     • Tomek

      Właśnie, bo po którejś aktualizacji 10-tki było głośno o tym, że Windows nadpisywał partycję rozruchową i był problem z uruchomieniem Linuksa.

     • Direct

      To akurat ponoć wina Ubuntu 17.04. Wersja 16.04 podobno poprawnie dopisuje się do listy systemów do wyboru, a tylko najnowsza jest samolubna ;).

     • Tomek

      Ale nie nie, właśnie sytuacja odwrotna. Bodajże po Anniversary Update dało się uruchomić tylko Windowsa.

     • Direct

      Mogło i tak być, bo jak pisałem, instalowałem wielokrotnie różne wersje i sytuacja, że działał tylko Win też była :). W każdym razie teraz mam tylko Kubuntu, zobaczymy, jak długo. W razie czego mam kopię całego dysku z dziesiątką, więc przywrócę w kilka minut.

     • Tomek

      Ale jednak na Linuksa wiele programów brakuje i to go dyskwalifikuje. Chyba że takie rzeczy jedynie jak przeglądanie Internetów, muzyka i filmy.

     • Direct

      Ja już jestem na etapie, że nie mam ani potrzeby, ani też za bardzo czasu na nic poza przeglądarką. Siedziałem na Windowsie przez 16 lat robiąc najróżniejsze rzeczy, teraz starcza mi smartfon i na laptopie przeglądarka :).

     • Tomek

      Myślę że to też zależy od pracy jaką się wykonuje. Microsoft Office’a nie ma na Linuksa, a mi na przykład ciężko z czegokolwiek innego skorzystać. Podobnie z ulubionymi programami. Wiele nie ma nowszych wersji powyżej XP już nie mowa o Linuksie. W wolnym czasie na Linuksie też w gry nie pogra. Chociaż z tego co słyszałem to ze starszymi większych problemów nie ma, więc dla mnie pod tym względem by się nadawał.
      Jeszcze co mi przychodzi do głowy to programista. Nie wnikałem tak w temat, ale z tego co wiem z narzędziami do napisaniu programu na Windows będzie trudno, a to niestety najpopularniejszy system.
      Ogólnie to Linuks jest w podobnej sytuacji co Windows 10 Mobile, jednak dużo lepszej. Hmm, mam na myśli podobne udziały rynkowe – niskie.

     • Direct

      Akurat w pracy mam Windows 7. Co do Office’a od MS – tak, jest lepszy od Libre czy OpenOffice, bez dwóch zdań. Tylko ta cena. Jakby kosztował, no nie wiem, 100 zł, to bym kupił nawet do domu do prostych dokumentów, ale przy swojej cenie wystarcza LibreOffice, którego w domu używam też od lat, bodajże od 2002, czyli jeszcze OpenOffice.

     • Tomek

      W sumie jeszcze jest pakiet Office Online. Pliki Worda, Excela czy PowerPointa dużo nie zajmują miejsca, więc przesłanie ich to sekundy bez znaczenia jaką prędkość Internetu posiadamy.
      I właśnie: ta synchronizacja w Microsoft Office to coś pięknego. Mogę zacząć pisać dokument na komputerze, kontynuować na smartfonie a skończyć na przykład w kafejce pisząc właśnie w Wordzie Online 😉

     • Direct

      Nie zapomnę, jak się jarałem mobilnym Wordem i Excelem na mojej Lumii 800 :). I darmowymi mapami Here. Wtedy to były apki dostępne wyłącznie dla Windows Phone’a :).

     • Tomek

      A mi jakiś czas temu na Lumii pojawiła się informacja że mogę jedynie przeglądać pliki, bo nie posiadam subskrypcji Office 365, gdzie na drugim smartfonie z Androidem bez problemu mogłem edytować. Na szczęście jeszcze tego samego dnia (chyba) pojawiła się aktualizacja i wszystko pięknie działa 😀

     • Tomasz Hejnowicz

      Polecam Linux Mint Mate.

     • Tomek

      Przetestuję od razu gdy będę miał na czym 😉

 • wojciechkrs

  Męczyłem się z tymi mapami Windows aż w końcu kupiłem Sygic. Mam nareszcie spokój, dokładne mapy, przejrzysty interfejs i wyraźne komendy głosowe.
  Aktualne mapy Windows to: gubienie trasy co skutkuje automatycznym wybraniem trasy, której nie chcemy, niedokładne mapy, tnący się interfejs.

  • Tomasz Hejnowicz

   Testuję Mapy Windows i oto moje doświadczenia: w Poznaniu ta nawigacja omija korki i ciekawie prowadzi, natomiast przy powrocie z przedmieścia sugerowała jazdę dziwnym, dalekim objazdem. Gdy z kolei ustawiam te same trasy (np na Kaszuby) przez GMaps (Google), Mapy Windows, Sygic i MapFactor zawsze uzyskuję różne dziwne rezultaty. Sygic „wkurzył” mnie dwa razy – zmuszał do jazdy pieszym przejściem granicznym z Czechami i nieźle mnie skołował w Gorzowie. MapFactor z kolei pokazuje 2 zjazd z ronda a mówi, że jest to 1 zjazd. No po prostu nie ma idealnej nawigacji! Poza tym najnowsza nawigacja Mapy Windows po aktualizacji powiększyła czcionki nazw ulic do wielkich rozmiarów. Lumia 640LTE

 • Kamil

  Największą wadą aktualizacji CU jest sama aktualizacja CU wersji .251 🙂

  • Yallida

   Nic dodać nic ująć ?

 • Właśnie dostałem maila z Microsoftu po japońsku… お使いのメール アドレスの確認 🙂

  • RS2_15208

   Człowiek uczy się całe życie a i tak…

  • Może to informacja o Surface Phone? 🙂

   • Aba

    Taa… Redaktor Sykta wygrał w konkursie razem z lokówką.

   • informacja o dostępie do Skype

 • Andrzej S

  Nie dokładne mapy ? te mapy to jakaś totalna porażka.

  1) trasę S8 – trasę AK w Wawie nawigacja MS traktuje jako autostradę – i karze mi zjechać z autostrady zamiast z S8;
  2) nawigacja MS po skręcie np. w lewo na skrzyżowaniu nie potrafi obrócić mapy i na nic klikanie na ikonkę kompasu

  Mapy MS – L950XL-DS CU .251

  Chyba znów zacznę wozić moją AM bo to jest kpina w wydaniu MS

 • Artur Olejniczak

  Ciekawe poco podpisali umowe z here

 • zbigniew M

  Witam mam problem na PC.Za każdym razem kiedy włączam PC brak ikony baterii.Muszę uruchomić menadżera zadań-bateria-bateria microsoft-sterownik-aktualizuj sterowniki-przeglądaj mój komputer-pozwól mi wybrać z listy-wybierz sterownik i dopiero ukazuje się na na pasku zadań ikona tak w kółko macieja przy każdym włączeniu komputera.Mam tak już od kilku uaktualnień zgłaszałem to domicrosoft ale bez odzewu.Pisałem też na forum Wpworld.pl ale nikt mi nie odpowiedział.Może ktoś z kolegów doradzić?Z góry dziękuję

  • Kowalczyk Damian

   HR, poważnie…

   • zbigniew M

    Dzięki .Ale to nie bardzo mi się uśmiecha już raz roiłem wracałem do 7.trwało to wieczność.Ciekawe że nie ma innego sposobu.PC jest mi na bieżąco potrzebne.jest to niby mały problem ale męczący.Jeszcze raz dzięki.Pozdrawiam

    • マーゴ

     Powiedz mi, dlaczego wracasz do 7 zamiast po prostu zainstalować 10 „na czysto”? Ściągasz sobie obraz CU, nagrywasz na płytkę lub pendrive i jazda. To nie telefon, że trzeba wracać i przechodzić „ścieżkę zdrowia”.

     • zbigniew M

      Tak masz rację ale wtedy uciekają mi wszystkie aplikacje od sony które fabrycznie są zainstalowane a windows 10 je wszystkie wyrzuca i póżniej jest problem je zainstalować np.vaio care który do sony jest niby przypisany nie znam się za bardzo więc nie wiem czy to dobrze jest usuwać te programy.Mam swoje lata ale siedzę tu na forum bo mnie interesują nowości systemu i dużo się uczę od użytkowników na forum idzięki za radę no może będę próbował

     • マーゴ

      Jeżeli na 10 ikona baterii to jedyny problem, a bardzo zależy Ci na programach od Sony to musisz nauczyć się z tym żyć.

     • zbigniew M

      No nie bardzo mi na tych programach zależy ale już raz odzyskiwałem te programy a bez nich komputer nie tak mi chodził.zajrzę na tą stronę co podałeś mi link serdeczne dzięki za pomoc Pozdrawiam

     • マーゴ

      PS. Może zajrzyj tutaj – co prawda przykład z 7 ale może zadziała:
      http://www.download.net.pl/ikona-baterii-zniknela-z-paska-zadan-windows-7/n/4353/

     • zbigniew M

      No nie powiem odinstalowałem w/g tej instrukcji zasilacz microsofti ponownie komputer wyszukał tak jak tam pisze wyłączyłem PC i ponownie jeszcze raz serdeczne dzięki dam znać po paru dniach czy nie znika

    • Kowalczyk Damian

     Poważnie? Ale mówimy o opcji w „Windows Defender Security Center”, tej która w zakładce „Wydajność i kondycja urządzenia” pozwala na bez problemową samoczynną instalację powtórną tej samej wersji w komputerze co się zrobiła po aktualizacji? Właśnie małżonce musiałem wcisnąć, bo znowu jej się aktualizacja zrobiła z RS2 ktora znowu cos popsuła, a to poczty nie mogła wysyłać a to ikonka wifi jej nie działa. Jeżeli mówimy o tym samym to nie wiem jak Ci pomóc. A jeśli nie to spróbuj, ta opcja pomaga podobnie jak w telefonach, nagle wszystko rusza i działa, trwa to pół godziny ale podobnie jak w słuchawkach, jest zbawienne a i w skutkach usuwa tylko układ ikonek w starcie i jak ktoś nie ma synchronizacji to tapetę. Bo gdybym miał jej teraz system na nowo wgrywać to jak by jej coś nie daj Boże z dokumentów zginęło, pewnie znowu groziłaby mi rozwodem…

     • zbigniew M

      A to tutaj żona ma rację 🙂 Nigdy tak nie próbowałem nawet przyznam się nie wiedziałem o tej obcji mam trochę za mało wiedzy ale spróbóję.Poprzednio kolega tutaj no forum też mi dał propozycję uruchomienia ikony baterii.ale pomogło to tylko na jeden dzień znowu ikona znikneła.Bardzo dziękuję może to coś pomoże ‚zaraz zabieram się do roboty.Jeszcze raz dziękuję.Pozdrawiam

     • zbigniew M

      Nie mogę włączyć uruchomić Windows Defender Security.Może przyczną być to że mam Kasperskv?

     • zbigniew M

      Wyłączyłem Kasperskiego włączyłem Windows Defender ale pisze tam wyrażnie że usuwa inne aplikacje i antywirusy a tu jest problem bo dużo mam fabrycznych aplikacj od sony a bez nich komputer kuleje już tak raz miałem wiec musiałem wracać do 7 a to kolejna gechenna więc muszę się zastanowić ale dzięki

     • Kowalczyk Damian

      Jak to mówią, ryzyk fizyk. A poważnie, jaki procesor? Z którego roku komp, teoretycznie sam powinien pobrać, producenci zazwyczaj przewidują takie sytuacje i win10 ma wsparcie, a jak byś musiał wracać, to skorzystaj windows media creation tool, po prostu zrobisz czysta instalacje z 10 na 10
      Koledzy, jeżeli cos zle mówię, niech mnie ktoś poprawi.

     • zbigniew M

      Komputer sony vaio 212rok intel core I3 64 bitowy

     • Kowalczyk Damian

      No to ja bym ryzykował, porozwijał bym listę urządzeń w menadżerze urządzeń, zrobił printscreena, na wszelki wypadek, sprawdź jeszcze dokładnie model, ewentualnie na nalepce serwisowej SSID czy tam inne oznaczenia, zeby sprawdzić na stronie sony przed całym zabiegiem czy dobry numer ? (w razie czego czy są sterowniki do niego) no mówię, masę komputerów robiłem, tylko nie vaio, wiec ręki nie dam sobie uciąć czy żaden problem Ci się nie pojawi, ale palca mogę. No mówię, jeżeli 2012 rok, to napewno masz wsparcie bez dodatkowych sterowników, (kiedyś dostałem lenovo, tez podobny rocznik, jednego sterownika nie ściągnął, konkretnie czytnika linii papilarnych, ale klient nawet nie zwrócił uwagi, bo sam twierdził, ze i tak nigdy dobrze nie działał)
      Podsumowując, ja bym zaryzykował. Napisz jak by co. Pozdrawiam

     • zbigniew M

      No chyba masz rację muszę to jeszcze przemyśleć ale chyba będę musiał się za to wziąść.Powolito wszystko przygotuję tak jak już Ci wcześniej pisałem nie jestem w tym za dobry ale powoli chyba dam radę większość tych aplikacji od sony to tak jak piszesz tylko zaśmieca więc trzeba to przejrzeć i do roboty aż się boję ale i tak większość przy kompie robie sam 🙂 serdeczne dzięki za pomoc i poradę odezwę się jak to wszystko na nowo poukładam.Pozdrawiam

     • Kowalczyk Damian

      Służę pomocą, mam nadzieję że dasz rade, jak by coś, pisz pod tym postem.

 • Daniel

  Może by spróbować map factor?

 • Yallida

  Tak jak napisał Kamil…
  Największą wadą CU (przynajmniej dla Mobile) jest to, że ta aktualizacja wyszła w takiej a nie innej formie… Niedopracowana, niezoptymalizowana… Masakra… Jak oni mogli taki bubel wypuścić… Jak widać niczego się nie nauczyli… Żenada.

 • SaS

  Ale jaja,tam wszystko jest spiepszone.
  Czekam na wtorek godz 19 🙂

 • NBB

  A ja tylko powiem, że świetna dzisiejsza tapeta binga 😉 Ktoś wie jak to zapisać?

   • Aba

    Mi dziś prawie telefon z ręki wypadł jak odblokowałam i te dwie japy na mnie spojrzały.
    Można się naciąć

    • z kaktusami fajniejsza 😉

     • Aba

      Nieee, ta z 05.05?
      Z 04.05 Star Wars ?
      Albo netoperki ? Widziałam prawdziwe we czwartek ? Uwielbiam

     • kizdub

      Atlantis to ta star warsowa? Ale to fajnie pisze po naszemu 🙂

     • Aba

      Tak Atlantis.

   • squall0
  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Zrób printscreena. Edytuj w paintcie, przeskaluj i zapisz ?

  • Aba

   Jest jakaś aplikacja do tego. Kilka ostatnich tapet masz w gratisie. Możesz zapisać w układzie pionowym i poziomym.
   Jak mąż wróci z majówki to napiszę Ci co to za aplikacja, bo on ją ma, ja nie. Na przyszłość będzie jak znalazł, bo Michał był jak widzę szybszy i skuteczniejszy.

  • squall0

   Jutro będzie pewnie do ściągnięcia w galerii: http://www.bing.com/gallery . Ponadto Bing wystawia publicznie API, po którym można dostać aktualne zdjęcie. Zrobiłem nawet skrypt Pythonowy do ściągania aktualnych tapet z Bing: https://pastebin.com/rk4EzSLE

   • Aba

    Ha ha 🙂

   • Przydatne informacje. Dziękuję.

  • polecam na mobile i pc aplikację Dynamic Theme. Automatycznie zapisuje tapety do wskazanego folderu.

  • Aba
 • lukasawi
 • March540

  Mam pewien problem z moja 540. Po przejściu na oficjalne AU z testowanych CU, po podłączeniu do ładowarki cagle wyświetla komunikat ze telefon się wolno ładuje i podczas użytkowania nie ma sans, żeby telefon doładować, jedynie podtrzymuje stan baterii, choc czasem i tak nie wystarcza. Pasowanie bez użytkowania też chyba wolniej idzie. Na CU nie miałem takiego problemu. Zanim wszedłem w CU, tez był ten problem. Ktoś cos wie na ten temat i pomoże?:)
  Ps. Bateria jest nowa, oryginalna. Ma ze3 miesiące, może 4.

  • マーゴ

   Standard – też tak miałem. Na początek spróbuj reset vol – i przycisk zasilania i podłącz ładowarkę, jak to nie pomoże to wiesz co robić? 🙂

   • March540

    Jestem świeżo po wdrt z CU i po hr 🙂 problem od samego początku po powrocie na AU. Wcześniej zanim w CU wszedłem było to samo na AU.

    • マーゴ

     Może płyta główna się sypie? 🙂 Te HR-ki, ścieżki zdrowia potrafią wykończyć telefon. U mnie na obecnym telefonie też zaczęło się od tego komunikatu, a skończyło na wyłączaniu się telefonu 🙂

     • March540

      A na CU by było dobrze :)?

     • マーゴ

      U mnie na AU swego czasu też było dobrze. Jak nie płyta to może jakiś błąd po aktualizacji? Szkoda, że nie sprawdziłeś po wdrt czy na WP8.1 wszystko normalnie działa i się ładuje – miałbyś odpowiedź.

     • March540

      Wg mnie to problem z AU 🙂

 • FigoiFago

  Polecam wyznaczyć trasę Łódź-Żory i sprawdzić którędy nawigacja prowadzi 🙂

 • Yallida

  Mam już dość tej oficjalnej aktualizacji… Trzeci raz w tym tygodniu telefon w środku rozmowy samoistnie sie restartuje…
  Każdy kto popełnił to programistyczne dzieło powinien być publicznie batorzony po gołej dup*ie i na zbity pysk powinien wylecieć z roboty…

  • Marek Łukaszów

   Przyjrzyj się uważnie tematowi z tym resetowaniem telefonu, czy jest to na baterii naładowanej do 50% czy też poniżej?
   Miałem takie problemy we wcześniejszych wersjach systemu na L950XL i wylądował telefon na gwarancji w serwisie 2 razy, za trzecim razem mnie tknęło ze to może wcale nie system ani sama komórka. Zasugerowałem to w opisie aby wymienili baterię i okazał się to w 100% trafna diagnoza, telefon po spadku baterii poniżej 50% zaczynał wariować , to zawieszenia, to resety i restarty, a okazało się proste bateria nie podawał takiego napięcia aby komórka działała poprawnie i stabilnie.

   • Yallida

    Dzięki za sugestie, ale mam dwie baterie. Drugą kupiłem w sklepie MS jak były jeszcze dostępne i nie ma żadnej różnicy.
    Jak widać W10M żyje własnym życiem w zależności od telefonu.

 • Krzysztof Bierówka

  Mam lumię 950 xl po wgraniu CU mam problem z przeglądarką. Co jakiś czas otwiera stronę tak jak na komputer i wtedy nie działa dotyk, nic się nie da ani włączyć ani powiększyć. Jak zamknę aplikację i otworzę od nowa to jest OK. Za którymś razem to jednak denerwuje.. Ktoś jeszcze tak ma?

  • Yallida

   Nic z tym nie zrobisz… Mam to samo na mojej 950… Ta usterka jest odporna nawet na HR więc trzeba czekać na kolejną aktualizację.
   Najsensowniej póki co byłoby wrócić na AU ale i tak telefon sam się zaktualizuje znów do CU…
   Beznadziejna jest ta aktualizacja i zastanawiam się kto w ogóle dopuścił żeby ujrzała ona światło dzienne.

   • Krzysztof Bierówka

    Bardzo dziękuję bo już mam czerwony telefon od kombinacji, to dam mu już spokój:) . Dokładając do tego te mapy to masz rację. Na plus aktualizacji jest jednak szybkość. Wg. mnie system przyśpieszył. Może błędy naprawią? Tylko kiedy??

    • czarnamalpa

     Moze w RS4

    • Yallida

     Wydaje mi się, że to raczej subiektywne wrażenie. Może i działa trochę szybciej, ale za to ma inne problemy.
     Wiem, że 950xl ma heat pipe ale zwykła 950 nie ma i zauważyłem, że przy używaniu nawet kalkulatora telefon robi się wyraźnie cieplejszy a przy Edgu potrafi się porządnie nagrzać więc optymalizacja użycia procesora wyraźnie leży. Bateria działa o około 12% krócej niż na AU. Mimo HR telefon się restartuje w trakcie rozmowy i zdarzają się momenty w których telefon działa wyraźnie ospalej i ociężałej mimo iż leżał sobie w trybie czuwania.
     Takich niedociągnięć nie było na AU i mówiąc szczerze system w takiej wersji powinien być niedopuszczony do użycia bo się po prostu do niczego nie nadaje.

     • Krzysztof Bierówka

      To prawda, że niedociągnięć jest sporo.. Ja z Windows 10 mobile jestem od początku i przechodziłem te męki w początkowej fazie systemu?. Może się już przyzwyczaiłem że na początku po większej aktualizacji cos się pieprzy, ale masz rację, to nie powinien być standard…

  • czarnamalpa

   Tez tak mam.

  • Solar

   Ja tak mam na AU

  • NadirridaN

   U mnie dokładnie to samo

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   Standard na 535

   • March540

    Problem z czarnym ekranem po odblokowaniu nadal występuje?

    • Piotrek Zombiak Dmoch

     Przez tydzień 1 raz

     • March540

      Szukales na to jakiegos rozwiazania gdzies? Cos szczegolnego zrobiles ze tylko raz to wystapilo? Wczesniej jak czesto Ci sie zdarzalo?
      Czy jeszcze ktoś kto miał także ten problem ma go nadal?

     • Piotrek Zombiak Dmoch

      Nie mam bladego pojęcia od czego to zależy. We wcześniejszych buildach występowało to o wiele częściej. Teraz jestem na CU, RP.

     • March540

      Może z czasem się to wyeliminuje w kolejnych buildach. Mam ochotę znów na CU przejść, ale tak mi ten problem dal w kość, że aż mam obrzydzenie do CU 😛 bede pytał przy kolejnym buildzie jak jest 🙂

 • Fargo

  Panowie, mam taki problem, otóż instalacja zatrzymuje się na tym etapie i tak trwa. Nic z tym nie można zrobić. Po HR nadal to samo. L640ds CU.
  https://uploads.disquscdn.com/images/bfee86c8b9663bf107712490f640b543b52e4c97efa00ed91e7b8e36ae69b3c5.jpg

  • マーゴ

   Też tak miałem – zatrzymało się na przywracaniu danych i z tego co pamiętam pomogło odłączenie internetu, instalacja po paru minutach się sama zatrzymała.

   • Fargo

    To faktycznie przerywa instalację, tylko jak zrobić żeby je zainstalować ? Ponowna instalacja kończy się na tym samym etapie.

    • マーゴ

     Zobacz czy na liście nie ma w/w aplikacji (wszystkie aplikacje) Jeżeli są to spróbuj je odinstalować i pobierz ponownie ze sklepu.

 • Yallida

  Ooo i taki Update… Nie wspomnę, że jeszcze dosłownie 15 minut temu Facebook działał bez najmniejszych problemów….

  https://uploads.disquscdn.com/images/8387bb145025d4c15da9a53584248f56a9691a289d31cfd47db7e7ffa7632a79.png

  • Piotr

   Właśnie, co z tym facebookiem i osią czasu w aplikacji kontakty…?

   • Yallida

    Facebook jak sam system żyje własnym życiem ?
    U mnie oś czasu w Kontaktach działa prawidłowo do momentu instalacji CU… Teraz przestała ?

    • Piotr

     To musi być związane z aktualizacją facebooka. Ale dlaczego tak się dzieje…

     • Yallida

      A tego akurat to przypuszczam, że nikt nie wie… Nawet sam Microsoft ?

  • NadirridaN

   U mnie to samo. Niestety, pozostaje tylko oficjalna wersja, włącza się co drugi raz, nie synchronizuje się z kalendarzem i kontaktami, jest zamulona.

  • masz dwie wersje na telefonie, usuń nowsza.

   • Yallida

    Sęk w tym właśnie, że mam tylko te jedną wersję, która od nowości była zaimplementowana w system ?

 • Jan Kowalski

  Teraz po tym update Edge nie można oglądać filmów online np. na filmy.to odtwarza kilka minut i wywala jakby się strona resetowała . Sam system teraz przymulił w ustawieniach lumia 640 xl

  • Piotrek Zombiak Dmoch

   To standard na 535 i stronie cda

 • czarnamalpa

  Godzinę temu odlaczylem tel od ładowarki i już poziom baterii spadł o 22%.W tym czasie korzystalem tylko z edga przez kilkanaście minut.
  Nie wiem, może to ta cala telemetria tak ciągnie baterie i zamula telefon.Cos takiego mam: https://uploads.disquscdn.com/images/96a46c5ec329a35bbcebb1da679cb68a48e3d23de3c5566914162d3f78fa0938.png

  • Coś jest ewidentnie nie tak z Twoim telefonem. Przywróć ustawienia fabryczne i nie przywracaj kopii zapasowej. Jeżeli korzystasz z karty pamięci to wyciągnij ją z telefonu. Daj znać czy to pomogło.

   • czarnamalpa

    Robiłem HR w piątek.Bez żadnej kopii.Nawet aplikacji do tej pory nie instalowałem.Nie mam karty pamieci.

    • マーゴ

     To jeszcze jeden i jeszcze raz 🙂

     • Warto spróbować. Nie pamiętam kiedy robiłem HR na moich telefonach więc tym bardziej dziwi mnie to, że niektórzy z naszych czytelników regularnie muszą wykonywać HR.

     • マーゴ

      To była ironia. Ile razy można robić ten Hard Reset? Przecież pisał, że zrobił i to bez kopii.

      „więc tym bardziej dziwi mnie to, że niektórzy z naszych czytelników regularnie muszą wykonywać HR.”

      Może są dwie wersje W10M, pierwsza tak zwana „Fanboy Edyszyn” przeznaczona wyłącznie dla fanbojów, która działa zawsze bezproblemowo, super szczególnie na bulidach testowych ?

      I taka przeznaczona dla przeciętnego Kowalskiego, niedopracowana, z bugami, błędami, która zyskała przydomek „Hard Reset” jako lekarstwo na większość dolegliwości.

     • Rozumiem, że chciałeś napisać śmieszny komentarz, ale się nie udało. Po komentarzach widać, że to Ty jesteś wielbicielem Androida, który uważa, że nawet na telefonach za 300 zł chodzi rewelacyjnie więc pozwól, że nie będę się wdawał w dalszą bezsensowną dyskusję. Miłej niedzieli.

     • マーゴ

      Ależ on nie miał być wcale śmieszny. Chciałem delikatnie zasugerować, że fanbojstwo niektórych czytelników jak i moderatora (żeby nie było jakichkolwiek wątpliwości chodzi o Ciebie) wykracza poza wszelkie granice.

      Po komentarzach widać, że to Ty jesteś wielbicielem Androida, który uważa, że nawet na telefonach za 300 zł chodzi rewelacyjnie

      Wydało się… Co Ja teraz zrobię? Przecież jako wielbiciel Androida powinienem używać telefonu na Androidzie, a nie Lumii na WP8.1…A tak poważnie, wskaż/zacytuj mi zdanie w którym stwierdziłem, że Android za 300zł chodzi rewelacyjnie. Znów próbujesz manipulować cudzymi wypowiedziami, a Ja znów Ci powtórzę, że Ci się to nie uda 🙂

     • kizdub

      W sensie, że Michał?!
      Nie, no co Ty, przecież to oaza obiektywizmu 😀

     • Dziękuję.

     • Być może użyłeś innego słowa, ale sens został zachowany. Celowo przyczepiłeś się do tego jednego słowa bo innych argumentów zabrakło. Jak możesz być obiektywny oceniając system W10M skoro twierdzić, że Android w najtańszych słuchawkach działa poprawnie?

     • マーゴ

      Mi argumentów zabrakło czy może Tobie? Poza tym sam stwierdziłeś, że dyskusja jest bezsensowna i, że nie będziesz w nią wdawał. Skoro piszesz, że uważam, iż Android za 300zł chodzi rewelacyjne to powtórzę wskaż/zacytuj takowe zdanie… No tak, nie zrobisz tego bo nigdzie nie użyłem tego słowa, zamiast tego sugerujesz mi, że mam sobie wybrać opcje spośród czterech dostępnych haha.

     • Spokojnie. Widzę, że się przyczepiłeś i nie odpuścisz. Nie chcę zmieniać Twojego światopoglądu odnośnie systemu Android więc możesz już wyluzować. Czytam dziennie setki komentarzy i mogłem zapomnieć jakiego słowa użyłeś i widzę, że wykorzystujesz to jako Twój główny argument w dyskusji. Jeżeli tylko to Ci pozostało to proszę bardzo. W następnym komentarzu zapytaj mnie o to samo 🙂

     • マーゴ

      Nie ma to jak odwracać kota ogonem. Nic więcej dodawać nie muszę.

     • kizdub

      Mistrz słownej manipulacji w akcji…

     • kizdub

      Ależ się udało! Ja się uśmiałem 🙂

     • kizdub

      A teraz coś na poważnie, bo mnie trochę świerzbią palce.
      Za każdym razem, gdy ktoś celnie punktuje wszystkie wady mobilnego windowsa i nie masz żadnych kontrargumentów, kończy się to stwierdzeniem z Twojej strony, że „nie będziesz się dalej wdawał w bezsensowną dyskusję”. To już jest kolejny wątek, gdzie tak puentujesz swoją wypowiedź.
      Bezsensowna? Raczej przegrana dyskusja z Twojej strony.
      Prawdziwa cnota krytyk się nie boi.

     • A jakie tam padły argumenty? Napisał, że niby tylko wybranym dobrze działa i w imieniu wszystkich użytkowników napisał, że są błędy i nikomu system nie działa prawidłowo. Przecież to bzdura. Przy okazji dodam, że jest to jedyny użytkownik telefonu z systemem W10M, któremu częste HR zepsuły płytę główną w telefonie i był to w stanie potwierdzić ze 100% pewnością…

     • kizdub

      Bo taka jest prawda. Ten system działa w sposób losowy, ten sam build działa różnie na dwóch egzemplarzach tego samego modelu lumii.
      Tak samo bzdurą jest ciągle lansowanie przez Ciebie tezy, że system działa dobrze oraz ogólnie dynamicznie się rozwija.
      A ja przy okazji dodam, że to właśnie Ty zalecasz każdemu przy niemal każdej okazji zrobienie HRa, pomoże czy nie pomoże, zrobić warto.

     • Nigdy nie napisałem, że system działa dobrze u wszystkich użytkowników. Mam kilka telefonów z tym systemem i moje opinie oparte są wyłącznie na podstawie moich obserwacji. Przede wszystkim korzystam z telefonów z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile i pewnie dlatego większość opisywanych błędów u mnie nie występuje. Im starszy telefon tym więcej błędów.

      Jeżeli ktoś ma problemy z telefonem to często HR jest najszybszym sposobem na przywrócenie telefonu do sprawności i to na każdym systemie operacyjnym. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu sporo użytkowników przywróciło swój telefon do pełni sprawności. Jeżeli masz lepsze rozwiązania to możesz się włączyć do aktywnej pomocy innym użytkownikom.

     • マーゴ

      Gdyby mój komentarz znajdował się w temacie z przed kilku, kilkunastu dni, gdzie mało komu chciałoby się go szukać to może by Ci ktoś uwierzył ale biorąc pod uwagę to, że mój komentarz znajduje się w tym samym temacie, nieco wyżej, a mimo to ponownie manipulujesz moimi wypowiedziami to przekracza naprawdę wszelkie granice. Co jeszcze ciekawego
      napiszesz?

     • kizdub

      Gdy ci smutno, gdy ci źle,
      zrób hard reset lumii twej!

     • March540

      Sto lat, hard reset niech żyje nam 😀

   • kizdub

    Panie moderatorze – gdzie się podziały wszystkie posty w temacie?
    Usuwamy niewygodne wypowiedzi?

 • Krzysztof Łoziński

  Czytam te wszystkie komentarze i przypominam sobie jak sam miałem lumie 735 i się męczyłem dopóki uszkodzona ładowarka nie wysłała jej na tamten świat. Microsoft naprawdę pokpił sprawę…

 • Sugestia dotycząca zmian w mapach zebrała w ciągu jednego dnia już blisko 140 głosów poparcia. Dziękuję wszystkim za oddane głosy!

  • kizdub

   Siła oddziaływania msmobile.pl jest przeogromna.

   • THRaKeD

    Dałem Ci „lajka” za awatar ☺

    • kizdub

     Dzięki i nawzajem, THRAKu 🙂

     • Aba

      A mówią, ze wygląd nie ma znaczenia…

  • Robert Śpiewak

   Ja również chętnie poparłbym twoją sugestię, ale po kliknięciu w link, wyświetla mi się komunikat: ” Twoje konto nie ma dostępu do tej opinii” ☹ .

   • Dziękuję za chęci. Spróbuj poprzeć z poziomu telefonu.

 • Po co w ogóle MS rozwija mapy, skoro nie planuje wsparcia dla telefonów?.. Brak konsekwencji.

  • Mapy będą potrzebne na Ultimate Mobile Device 🙂

   • V3

    Panowie ja sie poddalem. No qrva ile mozna. Jechalem na w teorii lepszych mapach bo na Lumii 930 AU. Na autostradzie od Gliwic na Czechy – navi wskazywala ze jade praktycznie jakas polna droga, nastepnie mapa zaczela sie obraca o 180 stopni. Naciskanie kompasu nic nie dawalo, tylko na chwile stawala po czym znowu jak w trojkacie bermudzkim. Nastepnie traci sygnal, po czym znow go lapie i sie wzglednie uspokoila. Dojezdzam do Ostravy, mam jakies 600m do banku widze wskazanie prosto i w prawo. I nagle calkowicie zmienia wskazanie. Kaze jechac w lewo i wyjezdzac z Ostravy. TO JUZ JEST KPINA !!!!
    Dobrze ze kolega na pokladzie mial Androida.

    Wrocilem na miejsce. Od razu w ogloszenia i od reki kupilem Samsunga Galaxy S6.
    Jesli tak dzialaja te „lepsze” mapy pod AU, to az strach zapuscic te spod CU. Raz probowalem wbic Czeski adres pod CU, i podziekowalem. Nie rozpoznawal, nie znajdowal.

    930tka zostaje, glownie do dzwonienia i troche netu. 950tka idzie do sprzedazy.

    Sprzet jak sluzy do pracy ma byc wzglednie pomocny, a nie dostarczac niepotrzebnych stresow.

    Ps. Jak ktos zainteresowany 950tka z pelnym kompletem w stanie IDEALNYM (jak nowy), z etui zewnetrznym Nillkin – to zapraszam. Smart ma 6mcy.

    • Aba

     No to… Powodzenia na nowej drodze życia 🙂

     • V3

      Haha no bez przesady, az taka rewolucja to to nie jest. Ale przykre jest to, ze nie ma tak podstawowego narzedzia do pracy jakims jest nawigacja, tylko trzeba sie prosic o apke, albo kupic najlepiej za kupe szmalu jakiegos Sygica albo cos. To jest przykre 🙁 do calej reszty przyczepic sie nie mozna.

     • Aba

      Na majówce jeździliśmy z nawigacją google.
      Jak już mój małżonek nawet nie skrytykował i kilka razy poprosił „dla pewności” żeby ustawić to musi być mega wypas.
      Ja jestem zauroczona. Radą redaktora Sykty zainstalowałam Here na andrucie, ale google bije ją na głowę. Szkoda, że nie można kupić google na WM.

     • V3

      Otoz to. Mnie brakowalo glownie Navi. Albo Az Navi. Jednak dosc czesto korzystam i nie stac mnie na takie wymysly pod W10m.
      Coz zrobic. Wyboru zbyt sporego nie mialem. Moglbym dla zasady dalej sie meczyc, tylko po co.

     • Aba

      Ja bujam się tylko po mieście. Jak jedziemy gdzieś dalej, to mąż wyrywa mi kierownicę z ręki. On jest ogarnięty. Nie tak jak ja. Wiec nie używam nawigacji. Od tego mam męża.
      Teraz jak w nowej pracy dostałam służbowy i zrobiło się so pracy całkiem daleko i korkowo, myślę- potestuję.
      Omija korki, wytycza trasy w mig, pokazuje czasu przejazdów. I to jest realne, sprawdza się.
      Nie miałam porównania. Najlepsza!!
      Nie dziwie się, że kupiłeś, skoro i tak chciałeś.

     • Aba

      Wpadaj czasem poczytać, nawet jeśli słuchasz muzyki innej niż mi się podoba.
      Wszyscy odpadają 🙁

     • V3

      Mnie przekonala Żona szczerze mowiac. Wstaje rano, odpala Galaktyke i patrzy, po chwili mowi – korki tyle i tyle minut, dojazd tyle i tyle, i faktycznie. O dokladnosci to juz nie ma co wspominac nawet. Z tej mojej nawigacji to juz sie wszyscy wokol smieja, a moj bliski kolega podczas ostatniego wyjazdu do CZ, stwierdzil cytuje „tak sie znasz na technologii i takie jakies telefony masz pojeb…ne. Na nic moje tlumaczenia ze technicznie nawyzsza polka – stwierdzil, co ci po tym jak nigdzie na nich nie dojedziesz.

     • Aba

      Jak ładnie Żona dużą literą napisałeś 🙂 masz dodatkowe punkty.
      Wiesz tak co do kolegi- telefon jest do dzwonienia, do jeżdżenia nawigacja.
      Ja bym sobie Automapę kupiła, bo jako telefon chcę WM. Muszę tylko zadzwonić do nich i kilka pytań zadać.

     • V3

      Stacjonarne Navi to ja mam w szafie 🙂 w trakcie jazdy zawsze mozna w smarcie cos sprawdzic na necie szybko, np jakis najblizszy Poi.
      Ogolnie to stacjonarne Navi odchodza do lamusa. A jak sie pojedzie na urlop i cos zwiedza to dobrze miec porzadna navi pod pieszego.

     • Aba

      My mamy zdjęcia map papierowych w telefonie.
      Mnie zauroczyło to, ze wpisuje zamek cos tam, jaskinia cos tam albo nazwa firmy lub sklepu. Na Here tego nie było.

     • V3

      No i mozna sie pomylic przy wpisywaniu i Google poprawi. Na M$ Mapy nie ma szans. Nie wpiszesz dokladnie, zapomnij. A przy wpisywaniu obcych miast zza granicy to juz w ogole masakra, bo czesc ma tlumaczenie a czesc nie, a jeszcze czesc ma podwojne.
      Przykladowo Ostrawa, Ostrava itd. Dalej jest juz lepiej….niestety.
      Naprawde probowalem, bo szkoda mi praktycznie nowego smartfona, technologicznie dopasionego pod sam dach. No ale nie ma sily Akurat Navi to jest przynajmniej w moim przypadku podstawa i bardzo czesto uzywana apka.

     • Aba

      Tak. Na Andku poprawiają nader ochoczo.z radością wróciłam do Lumii.
      Wszystkiego najlepszego jeszcze raz 🙂 Na pewno będziesz zadowolony

     • V3

      Spoko oko, nie zapominaj ze mi 930tka zostanie 🙂 takze tak czy siak no bede tu jakos obecny 🙂

     • V3

      No i Lumka 950 trafila dzis do nowego wlasciciela. Szkoda bylo, no ale coz. I pomyslec ze wystarczyloby poprawic jedna rzecz – jaka jest nawigacja – zeby smartfon byl praktycznie idealny.
      No moze jeszcze zrobic update aplikacji – bo np taki Whatsapp dziala niczym express pod Andkiem, a na W10m jednak mimo poteznej L950 jednak widac roznice.

     • Aba

      Mi tez szkoda :'(
      Biorę do siebie, a mam silnie rozwinięte poczucie własności

     • V3

      I do tego ceny zaczynaja juz powoli leciec w dol jak szalone niestety. Mam kolege w skupie – mowi ze w ogole nie skupuja, a ceny tego sprzetu w stosunku do tego ile kosztowaly jako nowe – to juz ulamek.
      A na aukcjach czy ogloszeniach jest spory rozrzut, a te wyzsze ceny sie po prostu nie sprzedadza. Nawet te tansze juz sa przebierane mocno, i jest tysiac pytan do.

     • Aba

      Nikt normalny już nie kupi. Tylko pozytywnie zakręcone fikoły.

     • Radek Rutkowski

      Na Androida polecam TomToma. Nie wiem jak mapy, ale informacje o korkach (dla mnie podstawa dobrej nawigacji) są pierwsza klasa.

     • Aba

      Muszę mieć cos na WM 🙁
      Android służbowy. Wolę mieć na prywatnym telefonie.

     • Radek Rutkowski

      Na WM jest Navigon. Nie wiem, jak to działa i jest dość drogo, ale miałem kiedyś ich dedykowaną nawigację i była genialna.

     • Aba

      Dzięki, do wakacji muszę coś kupić. AutoMapa wydaje mi się zbyt ascetyczna i taka jakaś… toporna

     • Radek Rutkowski

      Navigon (cały czas wypowiadam się na podstawie dedykowanej nawigacji) ma bardzo dużą bazę POI – ze zdjęciami, a nawet propozycjami wycieczek, zwłaszcza Niemcy, ale pamiętam, że w Toskanii też dawała radę.

     • Aba

      Póki co dzieci mam zbyt małe na długie wyjazdy, ale dzięki. Zapamiętam.

     • Aba

      To jest 350zl!!!
      No niby taka tylko nawigacja mniej nie kosztuje, ale… nie myślałam o czymś droższym niż ok 100 zł. Nawet 100 na rok. I tak przecież w przyszłym roku przejdę na Androida.

     • Radek Rutkowski

      Przecież pisałem, że jest drogo :).

     • Aba

      No, pisałeś 🙂
      Ale nie myślałam, że aż tak 🙂

     • Aba

      Nie mówię, że nie jest warte swojej ceny.
      Jedno tylko mnie rozczarowało. Nie znalazłam przyciski „wypróbuj” 🙁

     • Radek Rutkowski

      No właśnie TomTom jest za 84,99 rocznie i to jest bardzo dobra oferta (płacisz w sumie za informacje o korkach, same mapy są za darmo).

     • Aba

      Oooo i to jest dobra oferta. I nie jest w sumie źle mieć oddzielne urządzenie. Bo jak ostatnio musiałam z wyjazdu wrócić wcześniej niż reszta rodziny, to zabrałam nawigację wraz ze swoim telefonem. A tak mieliby TomToma. Zawsze byłby w samochodzie.
      A zależy mi na korkach. Szkoda życia na dojazdy.

     • Radek Rutkowski

      Nie, no tutaj nie jest tak prosto – 84,99 jest za abonament wersji mobilnej. Za darmo są same mapy + 50 km miesięcznie z korkami. Dedykowane nawigacje TT z korkami są dość drogie (w nawigację jest wbudowana karta SIM z darmowym roamingiem w całej Europie), a roczny abonament (4 mapy + korki + fotoradary itp.) kosztuje 249,99 zł, jeśli się nie mylę.

     • Aba

      To dla zawodowców, nie dla mnie.
      Myślałam, że kupujesz urządzenie plus abonament roczny te 85 zł. TomTom czyli Sygic?
      I takie laik ma pojęcie 😉 Dzięki 🙂

     • mackph

      A może Navitel? Interfejs nie jest idealny, ale me świetną bazę adresową w Polsce i masę POI.
      https://www.komputronik.pl/product/268289/navitel-navigator-polska.html

      Licencja pozwala raz zmienić urządzenie na inne tego samego typu (czy coś podobnego).

     • Aba

      Dzięki, to cenna informacja. Na pewno się przyjrzę 🙂

 • Mirosław Łapot

  Ja nie mam żadnych problemów z mapami.
  Po ostatniej aktualizacji …mojego zestawu do nawigowania o telefon na androidzie,który leży w schowku…
  Bardzo dużo jeżdżę i to jedyne sensowne rozwiązanie, żeby nie błądzić i w miarę omijać korki 🙁
  Microsoft shame on you!

  • V3

   Popieram !!

 • Ilikeyoutube

  Pewnie padnie ten system z powodu braku chętnych na niego. Zwykle jak coś jest aktualizowane to jest lepsze. Tu ciągle coś jest coś nie tak.
  Szkoda bo mi bardziej pasuje Windows 10 mobile niż android. Do tej pory miałem aktualizacje systemu, a w androidzie nie. Choć to już też nie mam aktualizacji bo nadal cisza na mojej 640 lte.

 • Pyjter86 L950FR

  Ładnie, już 165;)

 • Microsoft zaklasyfikował opinię do kolekcji i jest ona teraz monitorowana przez opinię „Numery domów nie są widoczne w aplikacji mapy”. W związku z tym, że w przesłanej opinii chodziło przede wszystkim o niedokładne mapy to poinformowałem MS o tym fakcie za pomocą komentarza w Centrum opinii zgodnie z poniższą informacją od MS:

  Tytuł kolekcji wskazuje jak firma Microsoft interpretuje jej zawartość. Jeżeli uważasz, że nasza interpretacja jest nieprawidłowa, poinformuj nas w komentarzu.</blockquote.

 • kajdaniec

  Dzisiaj chciałem użyć nawigacji ale po wprowadzeniu celu totalnie ześwirowała i nie pokazywała przemieszczania sie. Oj trzeba będzie uciekać na andka

 • Niestety tak wygląda obecna nawigacja.
  Jest jakaś możliwość powrotu do poprzedniej nawigacji bez downgrade’u systemu?
  Czy MS planuje jakoś w niedługim czasie poprawić jakość i stabilność nowych map?
  Pozdrawiam.
  https://uploads.disquscdn.com/images/1efe6d083b24bffae2fcd9d9626334cbe6794c73a7ae606c05edf30a6b59e889.jpg

  • Nie ma możliwości powrotu do starych map w systemie CU. Aplikacja jak i same mapy offline będą otrzymywać aktualizacje, ale nie wiadomo ile czasu zajmie im doprowadzenie nowych map do poziomu starych jakkolwiek to brzmi…

   • V3

    Brzmi niczym horror 🙂 mam obecnie CU w 930tce i jesli to jest ten stary dobry poziom…. to naprawde robi sie i straszno i mroczno 🙂

 • mag inż.

  Coś się dzieje. Moja Lumia 640 DS (Mapy 5.1705.1391.0) zaczęła pobierać wszystkie zainstalowane (europejskie) mapy na nowo.

 • 4d

  czy to tylko u mnie istnieje na mapach windows (telefon i komputer) np. autostrada A1 od pyrzowic do częstochowy? – w oczywisty sposób korzystają z danych here tylko tam są to drogi planowane (podobnie jest z szeregiem mniejszych dróg w Polsce i na Słowacji, innych nie sprawdzałem).
  Generalnie to o tyle daje w kość, że nawigacja planuje (!) przejazd przez te drogi – to już jest mało poważne. Sprawdźcie sami …