Największą wadą aktualizacji Creators Update są niedokładne mapy

Aktualizacja Creators Update nie wprowadza rewolucyjnych nowości a jedynie szereg poprawek i udoskonaleń. Jednym z takich udoskonaleń są nowe mapy, do których zostały wprowadzone dynamiczne, trójwymiarowe widoki. Zmiana ta wymusiła wprowadzenie nowych map, które jak się okazało posiadają dużo słabsze pokrycie w Polsce w porównaniu do poprzednich map z systemu Anniversary Update.

Microsoft informuje, że zmiana była konieczna i dzięki niej użytkownicy otrzymują możliwość rysowania po mapach, tworzenie własnych kolekcji, łatwiejsze zgłaszanie sugestii o brakujących miejscach czy niepoprawnych danych a kończąc na nowych możliwościach dla deweloperów. Nowości te wymusiły zmianę w mapach co zostało opisane w poniższy sposób:

For the Windows 10 Creators Update, we continue to use data from both Bing Maps and HERE, but we’ve revamped the Windows Maps platform with an updated pipeline that paves the way for improvements to our global map data. The updated map engine brings the beauty of our 3D experience to Road view—everything from mountains and valleys to the roads you drive every day better reflect the dynamic landscape.

Co ciekawe Microsoft do tworzenia map w dalszym ciągu wykorzystuje dane pochodzące zarówno z HERE jak i Bing Maps. Niestety opisywana zmiana wprowadza u nas mapy z dużo słabszym pokryciem, brak widocznej numeracji budynków przy odpowiednim zbliżeniu mapy oraz nieco inny widok nawigacji, który jest mniej czytelny. Ilość usuniętych szczegółów można ocenić spoglądając na nowy rozmiar map. W Anniversary Update mapy Polski zajmowały 454 MB a po aktualizacji Creators Update zajmują jedynie 362 MB – to blisko 100 MB mniej danych!

Być może otrzymamy aktualizację, która zrówna dokładność nowych map ze starymi jednak na tę chwilę jest to spory krok w tył. Jeżeli, podobnie jak ja, nie jesteście zadowoleni z tej zmiany to zachęcam Was do poparcia mojego poniższego zgłoszenia w Centrum opinii.

Moją sugestię możecie poprzeć klikając w odnośnik https://aka.ms/pzoq19. Im więcej głosów poparcia tym większe szanse na reakcję ze strony Microsoft.