Nie wszyscy producenci udostępnili Anniversary Update dla swoich telefonów

W połowie sierpnia Microsoft udostępnił dużą aktualizację Anniversary Update dla telefonów Lumia. Od tamtej pory pojawiło się sporo nowych aktualizacji ulepszających i poprawiających działanie Rocznicowej aktualizacji. Jak się okazuje część telefonów z systemem Windows 10 Mobile innych producentów do dzisiaj nie otrzymało tej aktualizacji.

Do napisania tego artykułu skłonił mnie komentarz naszego czytelnika. Karol kupił jakiś czas temu w brytyjskim sklepie Microsoft flagowy telefon Acer Liquid Jade Primo. Urządzenie posiada 5.5″ wyświetlacz Full HD, procesor Snapdragon 808 oraz 3GB pamięci RAM. Jego specyfikacja zbliżona jest do modelu Lumia 950 i wydawać by się mogło, że w cenie około 1100 zł będzie to interesujący i udany zakup. Niestety tak się nie stało i poniżej wklejam komentarz Karola w tej sprawie:

Zakupiony miesiąc temu w sklepie Microsoft w UK Acer Liquid Jade Primo wrócił do adresata, niestety… urządzenie ciekawe (zwłaszcza za tą monetę), niestety nadal nie otrzymał oficjalnie RS1 a jakby tego było mało po instalacji RS1 lub RS2 (a nawet na oficjalnym systemie) telefon miał tendencje do wieszania się, były problemy z uruchomieniem itd. A jakby tego było mało po przywróceniu systemu za pomocą WDRT możliwość pobierania nowych buildów przestała być dostępna…

Głównym winowajcą jest brak aktualizacji oprogramowania układowego, dużo na ten temat poczytamy na niemieckich forach, gdzie pewnie tych telefonów sprzedali więcej; rzekomo po oddaniu telefonu do serwisu użytkownicy otrzymują słuchawkę z nowym firmware jaki rozwiązuje kłopoty.

A więc… helllol, Acer wypuścił flagowy model pod WM10, niestety jedna z „wizytówek” WM10 nie dostaje RS1 lub dostanie z opóźnieniem – chyba nie tak powinno to funkcjonować.

Na liście producentów, którzy nie udostępnili aktualizacji Anniversary Update znalazła się również chińska firma Cube, która nie zaktualizowała telefonu Cube WP10 a co więcej użytkownik nie może nawet skorzystać z programu Windows Insider, aby wgrać nowszą wersję systemu. Jednak o ile w przypadku chińskiego telefonu za blisko 500 zł jestem jeszcze w stanie zrozumieć brak aktualizacji to w przypadku flagowego telefonu Acer Liquid Jade Primo już nie. Jak się okazuje pomimo tego, że Microsoft regularnie udostępnia aktualizacje systemu Windows 10 Mobile to jeszcze producenci muszą wykazać choć odrobinę zainteresowania i chęci, aby wspólnymi siłami udostępnić nowsze aktualizacje dla swoich produktów.

Doskonałym przykładem ścisłej współpracy jest firma HP, która jest producentem telefonu HP Elite x3. Telefon ten otrzymał już kilka aktualizacji oprogramowania układowego oraz aktualizację Anniversary Update. Co prawda pojawiła się ona z pewnym opóźnieniem w porównaniu do telefonów Lumia, ale najważniejsze, że w końcu trafiła do tego smartfonu.

Jeżeli Microsoft nie będzie bliżej współpracował ze swoimi biznesowymi partnerami to może się okazać, że już na starcie kupując telefon innego producenta z systemem Windows 10 Mobile jesteśmy skazani na brak aktualizacji. Z pewnością nie takie były założenia i nie tego spodziewali się klienci. Jeżeli zamierzacie kupić telefon W10M innego producenta niż Microsoft czy HP to w pierwszej kolejności upewnijcie się, że urządzenie można zaktualizować do najnowszej wersji systemu.

Dziękuję Karol za informację!

 • Tomasz (L950/Android 6)

  „Jeżeli Microsoft nie będzie bliżej współpracował ze swoimi biznesowymi partnerami to może się okazać, że już na starcie kupując telefon innego producenta z systemem Windows 10 Mobile jesteśmy skazani na brak aktualizacji”

  No to będzie jak w Androidzie.

  „to w pierwszej kolejności upewnijcie się, że urządzenie można zaktualizować do najnowszej wersji systemu.”
  Jak?

  • Nie widzę innego sposobu jak przeglądanie dyskusji i informacji w internecie.

  • tridlle

   Będzie jednak nieco inaczej. Kupując nawet starego androida to będzie ona działał pomimo braku aktualizacji. W przypadku Windows 10 Mobile nie masz takiej pewności.

   • Tomasz (L950/Android 6)

    Telefon działać będzie – może być problem z nowymi aplikacjami.

    • tridlle

     Niby tak, ale problem nowych aplikacji dotyka jeszcze bardziej Windows 10 Mobile .

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Jakich nowych aplikacji które nie działają na YH2, a działają na RS1?

     • tridlle

      Nie o to chodzi. Po prostu nowych aplikacji nie będzie. Co innego, że na kitkat i tak raczej wszystko działa wraz z nowościami.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      „Nie o to chodzi. Po prostu nowych aplikacji nie będzie”
      Aplikacje nowe oczywiście będą . Pytanie tylko jakie będą miały wymagania co do wersji systemu.

     • tridlle

      Nie mogę się doczekać. Na razie ich ubywa.

   • Jarosław Wojtas

    Ponadto w przypadku androida można się ratować mniej lub bardziej nieoficjalnym portem, np CyjanogenMod. W przypadku W10 sytuacja jest praktycznie zero-jedynkowa ?
    Albo jest albo nie ma.

    • Dancap

     Serio porównujemy telefony z zamkniętym systemem do telefonów z otwartym? o.O

     • Jarosław Wojtas

      Klasycznego „usera” nie interesuje czy system jest otwarty, zamknięty, półotwarty, czy półzamknięty. Interesuje go czy jego okołoflagowy telefon dostanie aktualizację, ewentualnie czy znajomy „fachman” będzie mógł go poratować jakąś alternatywą.
      Jak Samsung w pewnej chwili zaprzestał aktualizacji Galaxy S, to z powodzeniem się ratowałem CM. I telefon służył mi drugie tyle.

     • Max

      ja osobiscie korzystam z S4-Android 7.1.1 z Pixel Luncher 🙂

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Klasycznego usera nie interesuje czy dostanie jakąś aktualizacje.

     • Jarosław Wojtas

      Zależy jakiego. Niektórzy jednak wolą mieć w miarę aktualne oprogramowanie.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Niektórzy być może tak, ale wystarczy popatrzeć na statystyki uaktualnień.

      Darmowy Win10 na PC – w sumie porażka, Win 10 mobile – porażka.
      Na Androidzie tylko 26% użytkowników ma 6. (po roku komercyjnego istnienia systemu) – czyli porażka.

     • Dancap

      o matko ale cebula 😀

    • niestety nie każde urządzenie pozwala na wgranie cyagen moda

     • Jarosław Wojtas

      Oczywiście że nie, i w dodatku jest to tyko półśrodek.
      Choć na moim Galaxy CM działał znacznie lepiej niż orginalny OS od Samsunga.

 • tridlle

  Jeszcze trochę i w podobnej sytuacji będą posiadacze obecnych Lumii. Tak czy inaczej to kolejny powód, dla którego nie warto kupować niewspieranych urządzeń.

  • Jestem spokojny jeżeli chodzi o telefony Lumia z fabryczną dziesiątką.

   • tridlle

    Jasne. Historia pokazała jak można być pewnym aktualizacji nawet tych obiecywanych przez MS.

    • Tomasz (L950/Android 6)

     „można być pewnym aktualizacji nawet tych obiecywanych przez MS”

     Tak z ciekawości to co MS obiecywał? Bo jest różnicą pomiędzy oficjalną zapowiedzią, a wszechobecną plotką.

     • tridlle

      No jak. Przecież nawet tu obiecywano, że każdy model dostanie dziesiątkę:
      http://msmobile.pl/czy-wszystkie-telefony-lumia-otrzymaja-aktualizacje-windows-10-mobile
      Podobnie teraz obiecują dalsze aktualizacje Lumii 950 i istnienie Windows 10 Mobile.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      „Według mnie system będzie dostępny dla wszystkich modeli Lumia bez względu na to czy kupiliśmy telefon niedawno czy w ostatnich miesiącach.”
      To co autor wpisu myśli to nie jest oficjalne stanowisko MS.

      „Podobnie teraz obiecują dalsze aktualizacje Lumii 950 i istnienie Windows 10 Mobile”
      W którym miejscu?

     • tridlle

      Oficjalne stanowisko MS było opublikowane na fb, że planują udostępnić Windows 10 dla wszystkich telefonów z Windows Phone 8. Na blogu podawali listę modeli z przygotowaną aktualizacją w programie insider.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      „Oficjalne stanowisko MS było opublikowane na fb” – na czyim profilu. Na 100% MS nigdy nie podał takich informacji oficjalnie. Tak jak dziś nigdzie nie publikuje informacji o RS3. Bo o RS2 wiadomo iż powinni otrzymać go wszyscy z WIn10

     • tridlle

      Na oficjalnym profilu Lumii i to nie raz. Na blogu też dawali jasno do zrozumienia, które modele dostaną. Poszukaj.
      Natomiast co do obecnych aktualizacji to masz rację, ale tu co kilka dni możesz przeczytać o niemal pewnej aktualizacji Lumii 950 do RS3.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Nie żebym się czepiał, ale tak się dokładnie stało – nawet te „teoretycznie” niewspierane Lumie miały możliwość pobrania Windows 10 Mobile.

     • tridlle

      Tyle, że piszemy o oficjalnej aktualizacji, a nie programie testowym.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Nie, piszemy o aktualizacji do Win10 Mobile, a takowa się pojawiła. Już nawet przemilczę fakt, że używanie słowa „nieoficjalna” w kontekście tegoż uaktualnienia jest zwyczajnym kłamstwem. Skoro coś jest wydane przez producenta, to jak może być „nieoficjalne”? Zresztą, uaktualnienie dostępne poprzez Windows Insider nie różniło się niczym, od tego (ekhem) „oficjalnego” – myślisz, że „emejzing” wzrasta podczas pobierania tego poza Windows Insider?

     • tridlle

      Różniło się o tyle, że nie dało się pobrać przez doradcę, a tym samym nie było dostępne i tyle w temacie.

     • Tak czy inaczej należało pobrać aplikację a czy nosiła ona nazwę Doradca uaktualnienia czy Windows Insider to w zasadzie bez znaczenia bo i tak pobierany był ten sam system operacyjny.

     • tridlle

      Oto klasyczny przykład niezrozumienia programu insider. To program testowy, czyli nie nadaje się do codziennego użytku, gdyż soft może zawierać błędy. To, że wydania się nie różniły od siebie nie oznacza, że były przeznaczone na wszystkie modele.

     • Wiem czym jest Windows Insider i z pełną świadomością napisałem, że za pomocą tego programu można było pobrać oficjalną wersję systemu. Jeżeli było inaczej to popraw mnie.

     • tridlle

      Oczywiście napisałeś prawdę, ale nie pełną. Dlatego napisałem, że nie zrozumiałeś istoty programu insider.

     • Wersja systemu była taka sama jak oficjalna więc nie wiem po co szukasz dziury w całym.

     • tridlle

      Właśnie chodzi o ten błędy przekaz, że skoro wersja numeru taka sama to można bezrefleksyjnie instalować na wszystkim. Skoro uczestnicy programu insider zgłosili problemy i MS zrezygnował z oficjalnej aktualizacji dla wszystkich to chyba zrobił to świadomie.

     • Tak co nie zmienia faktu, że każdy mógł wgrać W10M.

     • tridlle

      Mógł, co gorsza zrobił to, bo też nie rozumiał co to insider.

     • A o kim piszesz bo sporo osób korzysta z W10M na niewspieranych telefonach i są zadowoleni. Niektórzy nawet wgrali RS2 i też nie narzekają. Czy jeszcze w czymś mogę pomóc?

     • tridlle

      Ja nie wiem czy nie doczytujesz tego co inni piszą? Przecież napisałem, że w programie insider zgłoszono wiele błędów, więc po co pytasz o kim piszę? O testerach. Być może też tych co nie wiedzieli co tam robią i uważali, że maja oficjalną wersję.

     • Dalej zgłaszane są błędy i co z tego? Czytam dokładnie to co piszesz, ale to Ty nie rozumiesz tego co ja mam do przekazania.

     • tridlle

      To nie wiem czemu odpowiadasz często nie na temat. Przykład powyżej.
      Nie ma oficjalnej aktualizacji dla wszystkich telefonów z Windows Phone i koniec tematu.

     • Skrocle

      A najlepsze że sieciówki sprzedawały wszystkie lumie z informacją „windows 10 ready” (bo taką informację mieli od MS) i mnóstwo ludzi się na to nabrało, a potem zostali ze szmelcem (w tym ja z L1320).

     • tridlle

      Zwróć uwagę, że niczego się nie nauczyli. Ludzie też uznają wersję testową za oficjalną, bo ma taki sam numer, choć sam MS tego nie uznaje. Przecież to absurd.

     • Skrocle

      Wiem że niektórzy traktują insiderowy syf jako oficjalną wersję, a potem płacz bo nic tam nie działa i w razie usterki nie chcą uznać gwarancji. Mój znajomy miał przypadek, że w L930 siadło mu złącze USB i niestety nie naprawili mu tego, bo miał syfiastego insidera wgranego.

     • Konrad Uroda-Darłak

      Wydaje mi się, że @erura:disqus wystarczająco zwięźle wytłumaczył, gdzie leży problem Twojego rozumowania.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Na bank nikt z MS nie napisał iż wszystkie Lumie otrzymają WIn10.
      Wszystkie otrzymały dostęp do Insidera, a w zapowiedziach wersji oficjalnej zabrakło jednego wyrazu „all”.

     • tridlle

      z Twittera:
      @_Y06_ There will be Windows 10 upgrades for all Lumia Windows Phone 8 devices 🙂 And we will release new Windows 10 models in the future!

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Kto to jest Y06?
      Czy to jest oficjalny kanał MS?

     • tridlle

      Nieważne. Ważne, że pisali. W ślad za nimi napisali o tym wszyscy. Potem był lament.
      Teraz niektórzy piszą o pewnej przyszłości Windows 10 Mobile i dalszych aktualizacjach, choć MS niczego teraz nie potwierdził. Podał jedynie kilka ogólników że nie zamierza rezygnować z rynku mobilnego. I tyle.

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Co ciekawe nie trzeba było dużo wysiłku aby na starszych urządzeniach mieć Win10.
      A teraz raczej jest już wiadomym. MS nie interesuje rynek smartfonów. Stąd bawi mnie jak ktoś jest przekonany iż otrzyma RS3.

      Jest duże prawdopodobieństwo iż może otrzyma RS2 i na tym koniec.

     • tridlle

      Tu się w pełni zgadzamy.

     • chyba lepiej żeby nic nie mówili a potem zaskoczyli niż obiecywali a potem zrezygnowali

     • tridlle

      Oczywiście,że tak. Pytanie dlaczego inni wypowiadają się za MS?

     • a dla starszych 03 i 06.2016…

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Tak naprawdę to dla wszystkich 03.2016. Bo te testowe wersje dla L950 to szkoda gadać.

     • Pewnie jakiś australijski Twitter. Oni często tam głupoty pisali.

     • tridlle

      Kiedyś twierdziłeś, że wszystkie dostaną i nie ważne kto to podawał.
      https://twitter.com/Lumia/status/532128314467823616?ref_src=twsrc%5Etfw

     • Nie pracuję w MS 🙂

     • tridlle

      Tym bardziej nie podawaj rzeczy niesprawdzonych ze 100% pewnością jak to, że Lumia 950 dostanie RS3.

     • Nie napisałem, że Lumia 950 dostanie na 100% aktualizację RS3. Napisałem jedynie, że dostanie na 99% 🙂

     • tridlle

      Czyli domniemanie graniczące z pewnością. A jak nie dostaną nawet do RS2?

     • to kup sobie androida i nie marudź, RS2 to kolejna kosmetyka

     • tridlle

      Kupiłem i nie marudzę. Nie wiem o co ci chodzi.

     • To kto w takim razie dostanie RS2? Skoro według Ciebie wszystkie telefony mają być odcięte to może anulują RS2? Kończę ten wątek zmierzający donikąd.

     • tridlle

      Nie wiem kto dostanie. A gdzie napisałem, że wszystkie zostaną odcięte?

     • Skoro nikt nie obiecał to według Twojej logiki jest to jednoznaczne z odcięciem.

     • tridlle

      To nie jest moja logika tylko Twoja.

     • OK. Pozdrawiam.

     • Max

      rok w rok jest to samo.. kazdy sie zastanawia czy jego telefon zostanie zaktualizowany.. MS lubi robic w konia, wiec i tym razem bedzie podobnie.. nie ma co sie łudzić 🙂

     • Moim zdaniem Creators Update zostanie udostępniony dla wszystkich telefonów dopuszczonych do oficjalnej aktualizacji W10M. Nie mam pewności co do kolejnej aktualizacji Redstone 3, ale uważam, że smartfony z fabryczną dziesiątką również otrzymają tę aktualizację.

     • Max

      a L640 ? przeciez jest lepsza niz 550.. albo L930.. fakt ze juz swoje lata ma, ale moc telefonu pozwala na jeszcze kilka lat aktualizacji..

     • Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Być może również wszystkie telefony dopuszczone do aktualizacji otrzymają również RS3.

     • Max

      albo zaden

     • Albo żaden.

     • wania

      To nie ma znaczenia, że jest lepsza sprzętowo. Lumia 925 czy 820 też była lepsza od 532 a nie dostała.

     • obecnie nie ma żadnych przesłanek by miałaby nie dostać, nie panikujmy

     • tridlle

      A jakie są przesłanki, że dostaną? Obiecał to ktoś?

     • już w sierpniu pojawił się pierwsze komunikat że tylko część dostanie, tak więc nie wiem czy świadomie ktoś kłamał czy były to tylko pobożne życzenia

     • tridlle

      Którego roku?

     • sierpień 2015

     • tridlle

      Tyle, że MS to napisał w 2014 roku. Jeszcze w lipcu 2015 roku msmobile.pl przewidywało, że wszystkie modele dostaną.

     • Kto chciał ten mógł zainstalować Windows 10 Mobile na swoim telefonie. Nie było z tym żadnego problemu.

     • tridlle

      Problem mógł być później jak się okazało, że coś nie działa.

     • RDF3

      Nie wiem czy kłamali, czy nie, ale dzięki tej niespełnionej obietnicy pozbyli się z magazynów urządzeń, które zostały porzucone. Sprytne. 😉

     • RDF3

      Terry Myerson – szef windowsa, a nie twitter z Australii, ogłosił to oficjalnie. Dziwne, że tego nie pamiętasz.

      https://youtu.be/9v73H8MY4IQ?t=38s

     • RDF3

      może lepiej nie zakładaj banku. 😉

     • RDF3

      Oczywiście masz rację. Do czerwca 2015 na stronie Lumii była informacja o updacie do 10 dla wszystkich, która nagle zniknęła.

     • RDF3

      „na 100% MS nigdy nie podał takich informacji oficjalnie.”

      na 100% mijasz się z prawdą.
      Terry Myerson obiecał to podczas premiery W10. – 38 sekunda filmu.

      https://youtu.be/9v73H8MY4IQ?t=38s

     • wania

      I Tomasza zatkało 🙂

     • RDF3

      Podkulił ogon i uciekł. 😉

     • RDF3

      Jakoś nie odpowiedziałeś na udowodnione ci kłamstwa i brednie bydlaku. Tylko psujesz mi po raz kolejny nicka na wpw.
      Jaką ludzką glizdą trzeba być śmieciu, żeby tak robić.

     • RDF3

      Szef Windowsa OFICJALNIE obiecywał 10 dla WSZYSTKICH z WP8.1
      (post z cyklu – prostujemy Tomasza.)

  • Dancap

   I brak alternatywy na rynku. Nic tylko wracać na stare dobre 3310 😀

   • tridlle

    Wszystko zależy od potrzeb.

 • Aqua

  Syndrom androida. Niestety.

 • lluukk

  Czyli jest tak:
  – nieprodukowane Lumie mają wsparcie
  – produkowane innych firm nie mają wsparcia
  sukces M10M widzę ogromny, wręcz nie wiem jaki telefon kupić 😉

  • HP Elite x3 otrzymał aktualizację. Losy Acera nie są przesądzone. Wygląda na to, że budżetowe słuchawki innych producentów niż MS czy HP nie otrzymają aktualizacji AU.

 • Miało być tak pięknie, jeśli chodzi o aktualizacje, a wyszło jak w Androidzie…

  • Trzeba przyznać, że aktualizacje w obrębie danego rozgałęzienia są udostępniane dla wszystkich w tym samym czasie. Problem niestety zaczyna się w momencie kiedy pojawia się duża aktualizacja, która pochodzi z nowego rozgałęzienia. Podejrzewam, że producenci muszą zaktualizować oprogramowanie układowe w swoich telefonach, aby aktualizacja Anniversary Update mogła poprawnie działać – tak było z HP Elite x3 oraz, jak wynika z artykułu, z Acer Liquid Jade Primo. Losy Acera nie są jeszcze przesądzone, ale obawiam się, że wszystkie budżetowe słuchawki z W10M nie będą otrzymywać aktualizacji z nowego rozgałęzienia.

   • Dragonji

    Kolejna oznaka tego, że system ten czeka klapa po wycofaniu Lumii. Problemy z aktualizacjami te same co w przypadku Androida, zalet jak na lekarstwo, aplikacji wielkich koncernów nie przybywa, a wręcz ubywa – niektóre aktualizacji nie widziały od miesięcy aktualizacji. Nie wspominając o tym, że sam MS bardziej troszczy się o swoje usługi pod Androidem niż własnym systemem.

  • RDF3

   W jakim androidzie? W moich wszystkich urządzeniach dostawałem aktualizacje.

 • Max

  Dzisiejsza zapowiedź dotyczy wsparcia dla SoC Qualcomm Snapdragon. Klienci zaczną widzieć na rynku urządzenia ARM z Windows 10 w przyszłym roku i spodziewamy się, że pierwsze ARM PC z Windows 10 będą wyposażone w Qualcomm Snapdragon 835. Na razie nie mamy nic więcej do dodania” – wyjaśnia rzecznik Microsoft. Qualcomm wyjaśniał, że pod względem mocy Snapdragon 820 jest porównywalny z Intel Core i3, a jego następca – Snapdragon 835 – ma być o 27% mocniejszy od wersji 821. Wnioskujemy stąd, że PC-ty ARM (czy też „komórkowe PC”) nie będą narzekać na brak mocy. Nowy układ ma szansę zadebiutować wiosną podczas prezentacji Samsunga Galaxy S8, jednak do urządzeń z Windows 10 trafi prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

  Snapdragon 835 nie widnieje jeszcze na liście wspieranych przez Windows 10 Mobile układów i bardzo możliwe, że wcale się to nie zmieni. Wsparcie posiada Snapdragon 208, 210, 617, 808, 810 i 820. Oczywiście nie działa to na niekorzyść Windows, jako że z nowych smartfonów najwyraźniej zniknąć ma przydomek Mobile. Microsoft zaczął oficjalnie używać terminu „komórkowe PC”, co w przypadku pełnego Windows 10 ze wsparciem dla aplikacji x86 nabiera zupełnie nowego sensu: http://www.centrumxp.pl/

  • Wszystko już wiemy a reszta to domysły.

   • Max

    ciekawe co dalej z mobilnym windowsem.. jesli MS zacznie inwestowac w pełnego windowsa i nowy sprzet to pewnie aktualizowanie telefonow, ktore nie spełniaja wymagan(czyli wszystkie obecne lumie) zostanie zaprzestane. bo jaki jest sens aktualizowac cos co juz sie nie opłaca ?

    • Tomasz (L950/Android 6)

     Sens ma jeden – testowanie. Wątpię aby włączyli aplikacje win32 na L950, ale sam system pewnie będzie jeszcze troche żył.

     • Max

      jesli tak bedzie to spoko 🙂

     • Nikt nie ma 100% pewności jak będzie to wyglądać w praktyce. Rok 2017 już blisko więc miejmy nadzieję, że pojawią się nowe informacje odnośnie Windows 10 Mobile w kontekście Cellular PC.

     • Max

      ogolnie to miałem zamiar kupic L950 lub wersje XL. ale poki co nic nie wiadomo jak dalej bedzie, wiec sie wstrzymam do czasu az pojawia sie jakies oficjalne wiadomosci

     • Lumia 950 XL na 100% otrzyma aktualizację Creators Update oraz na 99% kolejną aktualizację Redstone 3.

     • RDF3

      Ja bym się w to nie pakował. MS nie ma żadnych oporów w bezwzględnym odcinaniu porzuconych projektów, co nie raz już pokazał.

    • pełny windows ma być odpalany po podłączeniu telefonu do monitora, a nie bezpośrednio na smartfonie, tak jak obecnie continuum, obecne prototypu surface phone chodzą na windows mobile a nie na „pełnym windows”

  • Tomasz (L950/Android 6)

   Wcześniej CEO MS jasno zadeklarował, iż MS nie interesuje obecny rynek smartfonów, tzn. MS nie będzie produkował typowych smartfonów.

   • Max

    to fajnie. ale co z obecnymi telefonami ? pewnie nie beda aktualizowane

    • Tomasz (L950/Android 6)

     Sprawdź kiedy się kończy czas wsparcia dla L950. Ciekawsze pytanie co z L650.

     • Max

      i 550. a o reszcie nie wspomne. 950 i 950 XL chyba za rok sie konczy wsparcie

     • Tomasz (L950/Android 6)

      550 ma prawie ten sam końca wsparcia co 950.

     • czas wsparcia nie ma raczej nic do rzeczy, L930 czy 1520 są po a nadal są i będą w przyszłym roku wspierane

     • Max

      jestes pewien ?

     • tak, ważne są komponenty a niei data produkcji, L650 prędzej poleci niż 930 moim zdaniem

     • Max

      w sumie L930 nie ma złych komponentów. w porownaniu do L640, 550, 650 czy innych to nadal dobry telefon

     • Tomasz (L950/Android 6)

      Nie masz żadnej gwarancji iż będą wspierane. Owszem być może otrzymają RS2, ale co dalej tego nikt nie wie.

    • nadal będą wspierane

     • Chomiq

      Wsparcie nie gwarantuje chyba aktualizacji do najnowszych wersji systemu.

     • RDF3

      Krzysztofie, ale po co? Nie po to MS kończy z lumiami, żeby wydawać kasę na ich dalsze wsparcie. Zobacz co stało się z urządzeniami z WP7. Windows RT, czy pierwszą serią WP8.

      Poza tym wyraźnie widać, że Microsoftowi w ogóle nie zależy na bazie użytkowników WM10.
      Ba! oni nawet starają sie maksymalnie ją zmniejszyć.

      Nawet te tel. które sie łąpią na WM10 mają ten proces maksymalnie utrudniony – przez asystenta aktualizacji – 90% normalnych ludzi nie ma o nim pojęcia i wciąż siedzą na WP8.1

     • I dobrze że siedzą na WP 8.1. Przynajmniej mają poprawnie działający smartfon. Ja osobiście nie widzę zbyt dużego sensu aktualizacji smartfonów z fabrycznym WP 8.1 do W10M. Zbyt wiele jeszcze błędów i problemów jest z dziesiątką, a nowości W10M nie są warte borykania się z problemami.

    • RDF3

     oczywiście. to jest porzucony produkt.

  • RDF3

   „pod względem mocy Snapdragon 820 jest porównywalny z Intel Core i3”

   pana z Qualcomma poniosło. 😉

 • Karol

  Ku przestrodze dla innych kupujących 😉

  • Poza tym, że telefon nie otrzymał aktualizacji to jak się sprawował? Jak oceniasz jego design oraz wykonanie? Gdybyś otrzymał aktualizację AU to pozostałbyś z nim na dłużej?

   • Karol

    Kilka lat temu używałem urządzenia Acer F900 do którego do dziś mam sentyment, tego samego oczekiwałem od Liquid Jade Primo. Samo urządzenie sprawia bardzo pozytywne wrażenie, aczkolwiek szkoda, że to kawałek plastiku a nie coś cięższego. Telefon dobrze leży w dłoni, srebrne wykończenia dodają szyku, plus za świetny aparat. Poza problemami typu – brak możliwości wyłączenia telefonu albo uruchomienia itp. nie miałem do urządzenia większych zastrzeżeń, zapewne aktualizacja oprogramowania układowego temat by załatwiła, nie mniej po wydaniu 1,5k na HTC One M8 tylko po to aby dowiedzieć się zaraz potem, że nie było warto, zdecydowałem, że skoro mogę, wolę uprzedzić fakty i zwrócić urządzenie (co ciekawe, $ była już po kilku dniach, brawo Microsoft Store!).
    Historia skończy się na L950, iPhone lub tym co Microsoft miejmy nadzieję zaprezentuje niebawem.

    • Czyli telefon byłby godny uwagi gdyby otrzymał aktualizację oprogramowania oraz systemu operacyjnego. Szkoda, że Acer / MS nie przyłożyli się bardziej wsparcia urządzenia.

 • MS zwala winę na Acera: https://answers.microsoft.com/en-us/mobiledevices/forum/mdwindows-mdupdate/acer-liquid-jade-primo-no-anniversary-update/caff713a-de64-4cfa-a72a-7eedc7bf0fc3 podoba sytuacja była z udostępnieniem W10M TH2 gdzie operatorzy zwlekali z testami

  • Tylko ile można jeszcze czekać? Aktualizacja AU pojawiła się w sierpniu a za kilka miesięcy pojawi się kolejna Creators Update. Na tę chwilę odradzam zakup telefonu Acer Liquid Jade Primo.

   • Karol

    Wystarczyłaby aktualizacja oprogramowania układowego, przy tej specyfikacji brak AU można by przeżyć, choć z drugiej strony wydać np. 2,5k za flagowy model…?

    • Mimo wszystko AU działa lepiej niż TH2. Brak tej aktualizacji we flagowym modelu według mnie jest niedopuszczalna.

     • Karol

      To prawda, na samym HTC One M8 jest przepaść na AU.

  • Karol

   Dokładnie to samo było z HTC One M8 for WIndows, choć moim zdaniem HTC zrobił błąd swojego życia mając najlepszy telefon z Windowsem na rynku. Wystarczyło dopracować z MS 10tkę i sprzedawać telefon globalnie. Z drugiej strony, przecież ten W10M dopiero co zaczął normalnie działać… 😐

 • Chomiq

  „Doskonały przykład HP” był spowodowany niedorobionym oprogramowaniem układowym producenta i system niedopracowanym pod telefon.

  • HP i MS ściśle współpracowali nad oprogramowaniem i aktualizacją AU i dzięki temu HP Elite x3 jest dopracowanym produktem. Na tym polega doskonałość tego przykładu w przeciwieństwie do Acera czy innych.

 • RDF3

  Michale, wspominałem o tej sytuacji kilka tygodni temu. Wtedy zarzucałeś mi pisanie nieprawdy. Czy ja zawsze muszę mieć rację? 😉

  • Muszę przyznać, że częściowo racja jest po Twojej stronie. Mimo wszystko HP Elite x3 otrzymał aktualizację a losy Acera nie są jeszcze przesądzone.

 • Robert Kula

  Apropos działania systemu, zarówno TH2, RS1 czy RS2, kilka dni temu dostałem od operatora Galaxy S7 Edge. Korzystałem z niego dwa dni testując najnowszy beta Android 7.0. Od początku telefon miałem przeznaczony na sprzedaż (siostrze), więc z żalem odkryłem, że działał rewelacyjnie i szkoda mi go było oddać… Stwierdzam, że Microsoft ma jeszcze problem z optymalizacją systemu na flagowcach. Jeśli miałbym się przesiąść na coś innego to na S7 Edge z przyjemnością. Ale czekam na RS3 dla Lumii 950xl

  • Jak masz dalej to porownaj zdjecia

   • Robert Kula

    Zdjęcia zauważalnie lepsze w kiepskich warunkach oświetlenia (mniej szumów). Do tego przy gorszym oświetleniu 950XL ma problem ze złapaniem ostrości-wychodzi rozmaz. Co prawda jest to tylko 12MP (9MP w rozmiarze 16:9) ale pozytywnie mnie zaskoczył i sam aparat i system, który jest dopiero trzecią betą na Edge. Microsoft powinien się uczyć od Samsunga. Smutne to, ale taka jest prawda. Sam telefon ma bodajże 3000 mAh baterię a i tak pod koniec dnia mojej normalnej pracy zostaje ok 40-50%. Lumia 950XL z baterią 3600 mAh przy takim samym korzystaniu i tych samych apkach (Facebook, Messenger, Twitter, dwa konta pocztowe, Disqus, Instagram) pod koniec dniówki kiedy wracam do domu ma około 10-15%. W jednym i drugim włączony ekran glance, wifi, dane komórkowe, jasność na auto, ekran na 3 minuty, czytnik linii papilarnych i skaner tęczówki… Sam system 7.0 ma tyle opcji dostosowania, że W10m wygląda bardzo słabo… Ogólnie bardzo pozytywnie byłem zaskoczony choć od czasu 4.1 i mojej przesiadki z LG L9 na Lumię 920 minęło sporo czasu i nie byłem nigdy fanem Androida. Jak dorwę siostrę to wrzucę kilka porównawczych fotek.

    • Skrocle

     „Do tego przy gorszym oświetleniu 950XL ma problem ze złapaniem ostrości-wychodzi rozmaz”

     Czyli nie naprawili tego… Dziwne, bo z tego co wiem to jest to dokładnie ten sam aparat co w 950, a w zwykłej wersji tego problemu nie ma.

     • Robert Kula

      Tylko że miałem na 950XL najnowszy Fast Build. Teraz mam oficjalny i porównam na nim zdjęcia. Jeśli chodzi o płynność to Facebook tnie porównywalnie, reszta na korzyść Samsunga.

     • na oficjalnym też mi wyszły ostatnio rozmazane zdjęcia po zmroku, być może to kwestia podpięcia ustawień ostrości pod lampę błyskową

     • Robert Kula

      Aktualizację aparatu na oficjalu mi przed chwilą znalazł. Z nowości (chyba) jeśli włączysz na sztywno HDR to wyłącza lampę. Było już to? I szybciej obrabia zdjęcia.

     • na hdr bez lampy się zwiesił… nie powiem by szybciej obrabiał

 • Ostatnie sceny przedstawienia pt.: „Pożar w burdelu”.
  Lumia zdjęta z rynku i nic po niej. Na samą końcówkę istnienia W10M kliku producentów wypuszcza słuchawki, które od nowości nie mają wsparcia. Na konferencjach prasowych kaznodzieje z Microsoft zamiast planów wygłaszają dziennikarzom i blogerom mętne, marketingowe frazesy. Zaraz rok 2017 bez Microsoftu na rynku telefonów. Kurtyna.