[Aktualizacja] Microsoft wyłącza możliwość aktualizacji za pomocą Doradcy uaktualnienia

Aktualizacja 2017.04.18. Jak informujecie w komentarzach aplikacja Doradca uaktualnienia ponownie działa. Kilkudniowa przerwa w działaniu aplikacji spowodowana była najprawdopodobniej błędami po stronie serwera. Microsoft nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie. Instrukcja instalacji systemu Windows 10 Mobile na telefonach z Windows Phone 8.1 znajduje się w tym artykule.

Poniżej treść artykułu z dnia 2017.04.16

W ostatnim czasie spora część użytkowników z telefonami Windows Phone 8.1 postanowiła zaktualizować system do najnowszej wersji Windows 10 Mobile. Głównym powodem tej decyzji było wyłączenie aplikacji Facebook oraz Messenger jak również brak nowych aplikacji takich jak nowy pakiet Office, Instagram czy odświeżony Skype. Od kilku dni docierają do mnie informacje od naszych czytelników, że mają problemy z aplikacją Doradca uaktualnienia.

Wygląda na to, że Microsoft wyłączył możliwość pobierania aplikacji Doradca uaktualnienia ze sklepu oraz zablokował możliwość przeprowadzenia aktualizacji za pomocą tej aplikacji. Aplikacji nie można pobrać ze sklepu ponieważ nie jest widoczny przycisk rozpoczynający pobieranie. Jeżeli ktoś posiada aplikację na swoim telefonie to niewiele to zmienia ponieważ każdorazowe sprawdzenie dostępności aktualizacji kończy się niepowodzeniem.

Sklep nie wyszukuje aplikacji Doradca uaktualnienia a otwarcie odnośnika prowadzącego do aplikacji nie umożliwia instalacji. To oznacza, że Microsoft odcinając starsze telefony od aktualizacji Creators Update przy okazji odciął również możliwość instalacji systemu Windows 10 Mobile na telefonach z systemem Windows Phone 8.1.

Mamy jednak potwierdzenie, że w dalszym ciągu można wgrać system Windows 10 Mobile za pomocą programu Windows Insider. Wystarczy zapisać się do programu testów, pobrać aplikację Windows Insider i ustawić krąg Release Preview. W ten sposób użytkownik otrzyma najnowszą wersję systemu Anniversary Update. Szczegółową instrukcję znajdziecie w tym artykule.

Dziękuję wszystkim za informację!