Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w świecie mobilnego systemu Windows

Zbliża się koniec roku i najwyższy czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń w świecie mobilnego systemu Windows. Przygotowaliśmy zestawienie najistotniejszych zdarzeń począwszy od prezentacji nowych telefonów, poprzez najważniejsze aktualizacje systemu i nowinki w programie Windows Insider  a skończywszy na nowej strategii Microsoft dotyczącej pozostania na rynku telefonów. Zapraszamy do wspólnej podróży po kończącym się 2016 roku.

 Styczeń

Na początku roku firma Alcatel zaprezentowała telefon OneTouch Fierce XL z systemem Windows 10 Mobile. Było to drugie urządzenie obok Alcatel OneTouch Pixi 3 z mobilną dziesiątką na pokładzie. W styczniu a w polskich sklepach pojawiła się bezprzewodowa ładowarka Microsoft DT-904, która jest następcą modelu Nokia DT-903. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki występuje wyłącznie w kolorze białym. W tym miesiącu Microsoft umożliwił również pobieranie oprogramowania układowego uczestnikom programu Windows Insider. Do tej pory użytkownicy, którzy chcieli zaktualizować oprogramowanie musieli przywrócić oficjalny system w telefonie za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool. Był to również ostatni miesiąc, w którym mogliśmy zachować całą bezpłatną przestrzeń w chmurze OneDrive. Użytkownikom, którzy nie zdecydowali się na zachowanie bezpłatnej przestrzeni został obniżony bezpłatny limit do 5 GB a w ramach rekompensaty otrzymali bezpłatny pakiet Office 365 z 1 TB danych w OneDrive na rok.

Najważniejsze wydarzenia stycznia:

 

 Luty

W lutym producenci zaprezentowali aż cztery nowe telefony z systemem Windows 10 Mobile. Microsoft pokazał telefon Lumia 650, HP przedstawił zdumiewający smartfon Elite x3, VAIO zademonstrował model Phone Biz a japońska firma Mouse Computer zaprezentowała telefon MADOSMA Q601. Ten miesiąc był również udany dla uczestników programu Windows Inisder ponieważ pokazała się pierwsza kompilacja z rozgałęzienia Redstone 1 oraz Microsoft wprowadził nowy krąg o nazwie Release Preview, w którym otrzymujemy nowsze wersje systemu i aplikacji na krótko przed ich publiczną premierą.

Najważniejsze wydarzenia lutego:

 

 Marzec

W marcu Microsoft rozpoczął dystrybucję długo oczekiwanej aktualizacji Windows 10 Mobile dla starszych telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Niestety jak się okazało był to falstart i zaledwie kilka wariantów telefonów otrzymało upragnioną aktualizację. Okazało się również, że aby zaktualizować telefon niezbędna jest instalacja dodatkowej aplikacji o nazwie Doradca uaktualnienia. Niestety tym samym okazało się, że nie wszystkie starsze telefony otrzymają oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile. Po raz kolejny dopieszczeni zostali uczestnicy programu Windows Insider, którzy począwszy od tego miesiąca nie musieli już podejmować dodatkowych kroków, aby pobrać najnowsze wersje oprogramowania układowego.

Najważniejsze wydarzenia marca:

 

 Maj

Zarówno kwiecień jak i maj były miesiącami, w których nie wydarzyło się zbyt wiele. W maju Microsoft poinformował, że restrukturyzuje biznes telefonów przy jednoczesnym podkreśleniu, że strategia dalszego rozwoju pozostaje niezmienna. Głównym celem korporacji jest dalsze wsparcie telefonów Lumia i telefonów partnerów OEM oraz rozwój nowych urządzeń. W ciągu całego roku Microsoft kilkukrotnie potwierdził, że będzie w dalszym ciągu rozwijał system Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia maja:

 

 Czerwiec

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym Microsoft potwierdza rozwój mobilnej dziesiątki oraz powstanie nowych flagowców. Przy okazji dowiadujemy się, że priorytetem staje się sektor biznesowy. W programie Windows Insider również zachodzą zmiany. Nową szefową działu Insider zostaje Dona Sarkar, która zastępuje dotychczasowego szefa Gabriela Aul. W tym miesiącu zostaje zaprezentowany nowy telefon Funker W6.0 PRO 2, który posiada obsługę funkcji Continuum. Po raz pierwszy zostaje również udostępniona odświeżona wersja aplikacji Skype dla telefonów z testową wersją systemu Redstone 1.

Najważniejsze wydarzenia czerwca:

 

 Lipiec

Ciąg dalszy złych informacji dla posiadaczy starszych telefonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1. Smartfony, które nie otrzymały oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile zostają również odcięte od programu Windows Insider. Telefony takie jak np. Lumia 520, 620, 720, 820, 920, 925, 1020 czy 1320 w tym momencie tracą ostatnią możliwość na zainstalowanie mobilnej dziesiątki. Przy okazji Skype poinformował, że kończy wsparcie dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Wspierana będzie wyłącznie nowa aplikacja Skype Preview, która dostępna jest dla telefonów z systemem Anniversary Update.

Najważniejsze wydarzenia lipca:

 

 Sierpień

Po wielomiesięcznych oczekiwaniach w końcu Microsoft udostępnia aktualizację Anniversary Update. Tym samym w programie Windows Insider zostaje udostępniona pierwsza kompilacja z nowego rozgałęzienia Redstone 2. W tym miesiącu zostaje zaprezentowany również chiński telefon Cube WP10 z ogromnym niespełna 7 calowym wyświetlaczem. Do sklepu trafia także odświeżona aplikacja Facebook.

Najważniejsze wydarzenia sierpnia:

 

 Wrzesień

We wrześniu dotarły do nas niepokojące informacje dotyczące zakończenia sprzedaży telefonów Lumia. Jak się później okazało była to część opisywanej wcześniej, nowej strategii rozwoju mobilnych urządzeń. Microsoft zamierza stworzyć referencyjne urządzenia a produkcją mają zająć się partnerzy OEM tacy jak np. Acer, Alcatel, HP, Lenovo czy VAIO. Microsoft udostępnił w tym miesiącu obsługę wiadomości SMS bezpośrednio w aplikacji Skype. Kolejną, ale niemniej ważną informacją września była zmiana wyglądu naszego portalu, która większości z Was przypadła do gustu. Wspólnymi siłami dopasowaliśmy wygląd portalu do Waszych potrzeb. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie oraz pomoc w trakcie zmiany szaty graficznej.

Najważniejsze wydarzenia września:

 

 Październik

Po kilku miesiącach od prezentacji w końcu dotarł do Polski telefon HP Elite x3. Smartfon został wyceniony na 3699 zł i od tego momentu nie staniał nawet o złotówkę. Microsoft postanowił zakończyć sprzedaż opaski Band 2 i poinformował, że w tym roku nie pojawi się kolejna generacja. Nie wiadomo czy doczekamy się kolejnej wersji opaski. Lenovo, jeden ze strategicznych partnerów Microsoft, poinformował, że nie zamierza stworzyć kolejnych telefonów z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia października:

 

 Listopad

W listopadzie firma Alcatel zaprezentował flagowy telefon IDOL 4S, który w pierwszej kolejności pojawił się w amerykańskim T-Mobile. Jest to pierwszy smartfon z mobilnym systemem Windows 10, który jest sprzedawany wraz z okularami VR. Telefon pojawi się również w późniejszym terminie w krajach europejskich. Listopad to kolejny miesiąc, w którym Microsoft potwierdza, że pozostaje na rynku telefonów i zamierza stworzyć wyjątkowe urządzenie mobilne. W tym miesiącu dotarły również do nas informacje dotyczące firmy HP, która przy bliskiej współpracy z Microsoft, zamierza stworzyć telefon ze średniej półki. Wystartował również program Microsoft’s First League dla największych fanów marki Microsoft.

Najważniejsze wydarzenia listopada:

 

 Grudzień

Najważniejsze wydarzenie grudnia a może i nawet całego roku to z pewnością konferencja WinHEC, podczas której Microsoft poinformował, że w przyszłym roku pojawią się nowe urządzenia z systemem Windows 10 pracujące pod kontrolą procesorów ARM. W pierwszej kolejności będzie to procesor Qualcomm Snapdragon 835. Dzięki temu użytkownicy będą mogli uruchamiać aplikacje x86 Win32 na urządzeniach z procesorami ARM. W dalszym ciągu jednak Microsoft nie potwierdził czy stworzy telefon, który posiadałby takie możliwości. W tym miesiącu Microsoft podkreślił po raz kolejny, że rynek telefonów jest dla niego ważny jak również przez cały czas rozwijany system Windows 10 Mobile. Ponadto w grudniu Microsoft podpisał wieloletnią umowę z firmą HERE, dzięki czemu dane tej firmy będą dostępne w wielu usługach Microsoft. Dowiadujemy się również, że korporacja z Redmond pojawi się na targach Mobile World Congress 2017.

Najważniejsze wydarzenia grudnia:

 

Jak oceniacie ten rok z perspektywy czasu? Czy Waszym zdaniem był to udany rok dla Microsoft biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia?