Najważniejsze wydarzenia 2016 roku w świecie mobilnego systemu Windows

Zbliża się koniec roku i najwyższy czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń w świecie mobilnego systemu Windows. Przygotowaliśmy zestawienie najistotniejszych zdarzeń począwszy od prezentacji nowych telefonów, poprzez najważniejsze aktualizacje systemu i nowinki w programie Windows Insider  a skończywszy na nowej strategii Microsoft dotyczącej pozostania na rynku telefonów. Zapraszamy do wspólnej podróży po kończącym się 2016 roku.

 Styczeń

Na początku roku firma Alcatel zaprezentowała telefon OneTouch Fierce XL z systemem Windows 10 Mobile. Było to drugie urządzenie obok Alcatel OneTouch Pixi 3 z mobilną dziesiątką na pokładzie. W styczniu a w polskich sklepach pojawiła się bezprzewodowa ładowarka Microsoft DT-904, która jest następcą modelu Nokia DT-903. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki występuje wyłącznie w kolorze białym. W tym miesiącu Microsoft umożliwił również pobieranie oprogramowania układowego uczestnikom programu Windows Insider. Do tej pory użytkownicy, którzy chcieli zaktualizować oprogramowanie musieli przywrócić oficjalny system w telefonie za pomocą aplikacji Windows Device Recovery Tool. Był to również ostatni miesiąc, w którym mogliśmy zachować całą bezpłatną przestrzeń w chmurze OneDrive. Użytkownikom, którzy nie zdecydowali się na zachowanie bezpłatnej przestrzeni został obniżony bezpłatny limit do 5 GB a w ramach rekompensaty otrzymali bezpłatny pakiet Office 365 z 1 TB danych w OneDrive na rok.

Najważniejsze wydarzenia stycznia:

 

 Luty

W lutym producenci zaprezentowali aż cztery nowe telefony z systemem Windows 10 Mobile. Microsoft pokazał telefon Lumia 650, HP przedstawił zdumiewający smartfon Elite x3, VAIO zademonstrował model Phone Biz a japońska firma Mouse Computer zaprezentowała telefon MADOSMA Q601. Ten miesiąc był również udany dla uczestników programu Windows Inisder ponieważ pokazała się pierwsza kompilacja z rozgałęzienia Redstone 1 oraz Microsoft wprowadził nowy krąg o nazwie Release Preview, w którym otrzymujemy nowsze wersje systemu i aplikacji na krótko przed ich publiczną premierą.

Najważniejsze wydarzenia lutego:

 

 Marzec

W marcu Microsoft rozpoczął dystrybucję długo oczekiwanej aktualizacji Windows 10 Mobile dla starszych telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Niestety jak się okazało był to falstart i zaledwie kilka wariantów telefonów otrzymało upragnioną aktualizację. Okazało się również, że aby zaktualizować telefon niezbędna jest instalacja dodatkowej aplikacji o nazwie Doradca uaktualnienia. Niestety tym samym okazało się, że nie wszystkie starsze telefony otrzymają oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile. Po raz kolejny dopieszczeni zostali uczestnicy programu Windows Insider, którzy począwszy od tego miesiąca nie musieli już podejmować dodatkowych kroków, aby pobrać najnowsze wersje oprogramowania układowego.

Najważniejsze wydarzenia marca:

 

 Maj

Zarówno kwiecień jak i maj były miesiącami, w których nie wydarzyło się zbyt wiele. W maju Microsoft poinformował, że restrukturyzuje biznes telefonów przy jednoczesnym podkreśleniu, że strategia dalszego rozwoju pozostaje niezmienna. Głównym celem korporacji jest dalsze wsparcie telefonów Lumia i telefonów partnerów OEM oraz rozwój nowych urządzeń. W ciągu całego roku Microsoft kilkukrotnie potwierdził, że będzie w dalszym ciągu rozwijał system Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia maja:

 

 Czerwiec

Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym Microsoft potwierdza rozwój mobilnej dziesiątki oraz powstanie nowych flagowców. Przy okazji dowiadujemy się, że priorytetem staje się sektor biznesowy. W programie Windows Insider również zachodzą zmiany. Nową szefową działu Insider zostaje Dona Sarkar, która zastępuje dotychczasowego szefa Gabriela Aul. W tym miesiącu zostaje zaprezentowany nowy telefon Funker W6.0 PRO 2, który posiada obsługę funkcji Continuum. Po raz pierwszy zostaje również udostępniona odświeżona wersja aplikacji Skype dla telefonów z testową wersją systemu Redstone 1.

Najważniejsze wydarzenia czerwca:

 

 Lipiec

Ciąg dalszy złych informacji dla posiadaczy starszych telefonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1. Smartfony, które nie otrzymały oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile zostają również odcięte od programu Windows Insider. Telefony takie jak np. Lumia 520, 620, 720, 820, 920, 925, 1020 czy 1320 w tym momencie tracą ostatnią możliwość na zainstalowanie mobilnej dziesiątki. Przy okazji Skype poinformował, że kończy wsparcie dla telefonów z systemem Windows Phone 8.1. Wspierana będzie wyłącznie nowa aplikacja Skype Preview, która dostępna jest dla telefonów z systemem Anniversary Update.

Najważniejsze wydarzenia lipca:

 

 Sierpień

Po wielomiesięcznych oczekiwaniach w końcu Microsoft udostępnia aktualizację Anniversary Update. Tym samym w programie Windows Insider zostaje udostępniona pierwsza kompilacja z nowego rozgałęzienia Redstone 2. W tym miesiącu zostaje zaprezentowany również chiński telefon Cube WP10 z ogromnym niespełna 7 calowym wyświetlaczem. Do sklepu trafia także odświeżona aplikacja Facebook.

Najważniejsze wydarzenia sierpnia:

 

 Wrzesień

We wrześniu dotarły do nas niepokojące informacje dotyczące zakończenia sprzedaży telefonów Lumia. Jak się później okazało była to część opisywanej wcześniej, nowej strategii rozwoju mobilnych urządzeń. Microsoft zamierza stworzyć referencyjne urządzenia a produkcją mają zająć się partnerzy OEM tacy jak np. Acer, Alcatel, HP, Lenovo czy VAIO. Microsoft udostępnił w tym miesiącu obsługę wiadomości SMS bezpośrednio w aplikacji Skype. Kolejną, ale niemniej ważną informacją września była zmiana wyglądu naszego portalu, która większości z Was przypadła do gustu. Wspólnymi siłami dopasowaliśmy wygląd portalu do Waszych potrzeb. Jeszcze raz dziękuję za wsparcie oraz pomoc w trakcie zmiany szaty graficznej.

Najważniejsze wydarzenia września:

 

 Październik

Po kilku miesiącach od prezentacji w końcu dotarł do Polski telefon HP Elite x3. Smartfon został wyceniony na 3699 zł i od tego momentu nie staniał nawet o złotówkę. Microsoft postanowił zakończyć sprzedaż opaski Band 2 i poinformował, że w tym roku nie pojawi się kolejna generacja. Nie wiadomo czy doczekamy się kolejnej wersji opaski. Lenovo, jeden ze strategicznych partnerów Microsoft, poinformował, że nie zamierza stworzyć kolejnych telefonów z systemem Windows 10 Mobile.

Najważniejsze wydarzenia października:

 

 Listopad

W listopadzie firma Alcatel zaprezentował flagowy telefon IDOL 4S, który w pierwszej kolejności pojawił się w amerykańskim T-Mobile. Jest to pierwszy smartfon z mobilnym systemem Windows 10, który jest sprzedawany wraz z okularami VR. Telefon pojawi się również w późniejszym terminie w krajach europejskich. Listopad to kolejny miesiąc, w którym Microsoft potwierdza, że pozostaje na rynku telefonów i zamierza stworzyć wyjątkowe urządzenie mobilne. W tym miesiącu dotarły również do nas informacje dotyczące firmy HP, która przy bliskiej współpracy z Microsoft, zamierza stworzyć telefon ze średniej półki. Wystartował również program Microsoft’s First League dla największych fanów marki Microsoft.

Najważniejsze wydarzenia listopada:

 

 Grudzień

Najważniejsze wydarzenie grudnia a może i nawet całego roku to z pewnością konferencja WinHEC, podczas której Microsoft poinformował, że w przyszłym roku pojawią się nowe urządzenia z systemem Windows 10 pracujące pod kontrolą procesorów ARM. W pierwszej kolejności będzie to procesor Qualcomm Snapdragon 835. Dzięki temu użytkownicy będą mogli uruchamiać aplikacje x86 Win32 na urządzeniach z procesorami ARM. W dalszym ciągu jednak Microsoft nie potwierdził czy stworzy telefon, który posiadałby takie możliwości. W tym miesiącu Microsoft podkreślił po raz kolejny, że rynek telefonów jest dla niego ważny jak również przez cały czas rozwijany system Windows 10 Mobile. Ponadto w grudniu Microsoft podpisał wieloletnią umowę z firmą HERE, dzięki czemu dane tej firmy będą dostępne w wielu usługach Microsoft. Dowiadujemy się również, że korporacja z Redmond pojawi się na targach Mobile World Congress 2017.

Najważniejsze wydarzenia grudnia:

 

Jak oceniacie ten rok z perspektywy czasu? Czy Waszym zdaniem był to udany rok dla Microsoft biorąc pod uwagę najważniejsze wydarzenia?

 • RS2_14977

  Przy okazji, szukam najprostszej bez żadnych dodatków ładowarki bezprzewodowej do 950. Czy Nokia DT-900 będzie ok? Będzie działało szybkie ładowanie?

  • marcello

   DT-910 działa z 950, jednak co do szybkości ładowania się nie wypowiem (nie sprawdzałem).

  • Bartosz Burzyński

   Cześć,
   używam właśnie tej ładowarki z L950 – nie działa szybkie ładowanie.

   • RS2_14977

    Szkoda, to pewnie ze 2-3 godziny trzeba ładować? Trochę lipa w tych czasach….

    • Bartosz Burzyński

     Od szybkiego ładowania jest kabel 😉 Bezprzewodowa służy mi, żeby telefon podładować (po powrocie z pracy odkładam np.) – są w ogóle bezprzewodowe z szybkim ładowaniem?

     • RS2_14977

      Nie sprawdzałem, ale te szybkie ładowanie to bajka, w drugim telefonie nie mam i trochę żenujące jest mieć podłączony telefon kilka godzin aby się naładował;) ale oczywiście ładowarka bezprzewodowa jest ok do położenia w domu, wracam z pracy, kładę i przed pójściem spać odkładam;)

  • Posiadam DT-900 w pokrowcu Nokia Fatboy. Ładowanie działa nawet jak się położy telefon w skórzanym pokrowcu. Ogólnie ładuje „normalnie”, czyli tak jak na starej ładowarce, z kilka godzin, oczywiście brak wsparcia dla szybkiego ładowania – to jest dostępne tylko po usb-c, plusy: posiada własną wtyczkę, obecne ładowarki mają tylko kabel z końcówką usb… https://uploads.disquscdn.com/images/1aa9a909ebe5aa5f1b4779b2126bdf6ae7312463f44982e82a721127d7b904ab.jpg

   • RS2_14977

    Czyli jak nie ma szybkiego ładowania to kupię najtańszą, czyli tą DT-900. A te pokrowce fat itp. to po coś są ? W sumie zostawię w domu na stałe to może się ładować te kilka godzin tylko z przyzwyczajenia podłączam telefon i średnio za godzinę odłączam, ale w sumie jak będzie leżał to niech leży dłużej 😉

    • no są po to by całość wyglądała bardziej estetycznie a telefon się nie zsunął z małej ładowarki i spokojnie sobie leżał na poduszce 😉

     • RS2_14977

      Oki

     • Możesz też zastanowić się nad ładowarką Microsoft DT-904. Ostatnio jej cena spadła poniżej 200 zł. Oprócz ładowania posiada świetlne powiadomienia o nowych powiadomieniach z telefonu.

     • RS2_14977

      Właśnie te powiadomienia mi nie są potrzebne, telefon u mnie jest używany bardzo intensywnie 😉 raczej nie leży i nie czeka 😉

     • Jasne. To była tylko propozycja 🙂

     • RS2_14977

      DT-900 kosztuje 50 zł więc można zaryzykować;)

     • Cena jak najbardziej atrakcyjna. Spróbuj i daj znać czy nie ma problemów z ładowaniem.

     • RS2_14977

      A mogą być?

     • u mnie nie ma 😉

     • Nie powinno być. Jak sprawdzisz to będziemy wiedzieć na 100% 🙂

     • RS2_14977

      Szukam już 😉

     • RS2_14977

      Dam znać w tygodniu jak i czy działa.

     • RS2_14977

      Wszystko jest ok, działa;)

     • To dobra informacja. Zakup udany 🙂

     • Bartosz Burzyński

      Jeżeli telefon ciągle masz w dłoni to zastanowiłbym się nad sensem ładowarki bezprzewodowej. Szybciej jednak będzie doładowywać telefon kablem.

     • RS2_14977

      Myślę, właśnie czy to ma sens. Bo telefonem załatwiam 90% spraw… Szkoda, że nie ma szybkiego ładowania, kurczę, często ładuje telefon rano i pod koniec dnia.

     • Bartosz Burzyński

      To jest świetna opcja, jak telefon leży na biurku bo akurat korzystam z komputera. I tak by leżał, więc się dodatkowo trochę podładuje. Warunek jeden – musi leżeć 😉

     • RS2_14977

      Spoko, już zamówiłem;)

     • Bartosz Burzyński

      Niech służy!

   • RS2_14977

    A czy ona po podłączeniu do sieci już pracuje, czy dopiero jak położę telefon z włączonym NFC?

    • normalnie kładziesz i ładujesz

    • a może chcesz kupić?

     • RS2_14977

      Tak, DT-900.

     • RS2_14977

      Już kupiłem. Zobaczymy jak będzie się sprawować;)

  • marcello
   • RS2_14977

    Ale to zwykły power bank?

    • marcello

     Tak, zwykły powerbank, ale z wejściem/wyjściem USB-C.

     • RS2_14977

      Tak, ale nie będę nosił ze sobą takiego pudła;) baterii w większości wystarcza mi na dzień, ważniejsze jest szybkie ładowanie, genialne, w domu, w pracy mam taką ładowarkę i jest git. Ale wygodniejsze byłoby właśnie położenie ładowarki bez przewodowej. Pewnie zamówię tą 900.

   • fajna rzecz, może się przydać

    • marcello

     tani nie jest, ale się sprawdza

  • Szybkie ładowanie dostępne jest wyłącznie podczas ładowania kablem USB-C.

 • Rok średnio udany. Dona więcej czasu spędziła na pomocy dla biednych niż na rzeczowej obsłudze Insidera. RS2 w praktyce nadal nic nowego nie pokazuje a brak obsługi opasek skutecznie zniechęca do instalacji tej gałęzi. Fabryki w Wietnamie zamknięte o rok za wcześnie. Kpina z aktualizacji starych telefonów do W10. Skype nadal w Preview. Łatanie prostych błędów zajmuje nawet nie miesiące a lata. Jedyny pozytyw tego roku to duże zniżki na Surface Pro 4 i aktualizacja RS1.

  • QWERTY

   jak dla mnie do Insidera powinni dać ballmera i by zrobił porządek

 • Bind Mi Band 1.19 już się zbliża, już puka…

  • marcello

   będzie do końca roku? 😉

   • mam nadzieję, że do końca świąt 😉 tłumaczenia już gotowe

    • marcello

     aktualizacja firmware nowym dodatkiem?

     • tak, między innymi

     • marcello

      ciekawe czy ożywi trupa (brak pomiaru tętna)..

     • a trzeba było kupić 1s zamiast 2…

     • marcello

      Pierwszą MB2 sprzedawca wymienił bez problemu, teraz się zwinął z allegro i d**a..

  • Pukał, pukał i już go wpuścili 🙂

   • marcello

    Pomiar tętna wrócił.

   • marcello

    Trzy nowe pozycje w rozwijanym menu urządzenia: zlokalizuj, zrestartuj, odłącz.
    Zmieniona czcionka zegara na wyświetlaczu wyświetla również dzień tygodnia i datę (dzień-miesiąc).
    Działą przełączanie (przerzucanie) ikon ruchem nadgarstka.

    • I usunięte ‚inteligentne budzenie’ przy podłączonej opasce MiBand 2.

     Ps.
     Ustawienia zegara z datą oraz przerzucanie ikon ruchem nadgarstka można było włączyć wcześniej parując MiBand 2 z aplikacją firmową na Androidzie. Te ustawienia zostawały po sparowaniu z Bind Mi Band.

     • marcello

      Bo najwidoczniej nie jest obsługiwane.

      Tego nie wiedziałem, mam tylko fon w WM.

 • Build 15000 miał nie mieć żadnych nowości tymczasem build 14997 nie dość że pochodzi z nowej gałęzi onecore to wprowadza drobne nowości systemowe w tym obsługę tematów na PC czy wsparcie dla funkcji blue light (natywny flux) i wiele innych

  • To nie rozgałęzienie tylko oznaczenie kompilacji:

   rs1_release_inmarket – kompilacje przeznaczone do oficjalnej aktualizacji
   rs_prerelease – kompilacje, które trafiają do kręgów Windows Insider
   rs_onecore_base – prawdopodobnie kompilacje udostępniane w wewnętrznych kręgach MS

   Tych oznaczeń jest multum i są opisane na tej stronie Windows 10 Build Labs.

 • okibarcz

  A ja od 3 dni jestem szczęśliwym posiadaczem Huawei P9 – przeszedłem z Lumii 930. Róźnica w działaniu – fenomenalna na koszt Huaweia. Android działa szybko, wszystko dzieje się natychmiast. Większość funkcji jest intuicyjniejsza niż na Windows Mobile.

  • Józeek

   Ja myślę o Mate 9.

   • okibarcz

    Też można. Mi w P9 podoba się bardzo nakładka – jest piękna, szybka, dopracowana. A w Windows’ie tylko obietnice…

    • Józeek

     No myślę, że Mate 9 w tej materii się nie różni jakoś szczególnie od P9. Obecnie jadę na Lumii 640, więc czeka mnie spory przeskok.

     • okibarcz

      Zdecydowanie 🙂

   • marcello

    Co jeszcze jest warte uwagi w tym przedziale cenowym?

    • Józeek

     Lenovo Moto Z

  • Zazdroszczę. Moja półka to raczej Moto G gen 2 🙂

 • Slawek

  Na szczęście już się wymiksowałem z tego dobrego tylko w teorii systemu. Opaska nie działa, kupiłem kamerę z wifi – tylko iOS i Android. Home Kit tez. W przyszłym roku pogrzeb WM. Pytanie tylko – w którym miesiącu.

  • Hubert Cumberdale

   Krzysztof i Michał będą płakali jak bobry.

   • Przyszły rok zapowiada się obiecująco. Jeżeli będziemy płakać to będą to tylko i wyłącznie łzy szczęścia 🙂

    • PRO3

     Przyszły rok, to ostateczny koniec potworka o nazwie W10M. 😉
     „Smartfony” „partnerów” Microsoftu nie mają żadnych szans na rynku, a w miarę popularnych Lumii już nie będzie.

     • System W10M ma się dobrze i w dalszym ciągu się rozwija.

     • PRO3

      W10M zniknie, tak jak zniknął Windows RT. Jest zbędny. 😉

      Być może MS stworzy specjalną wersję windowsa na ARM odpalającego aplikacje WIN32, dla małych urządzeń (do 6 cali) i nazwie go Mobile. ale to już temat na inną rozmowę.

     • Nie zniknie i nie jest zbędny. System będzie w dalszym ciągu w telefonach a część flagowych modeli dodatkowo będzie posiadać możliwość uruchamiania x86 Win32. Można więc napisać, że dojdą nowe możliwości do tego systemu a czy będzie się nazywał Windows 10 Mobile czy Windows 10 ARM to już nie ma żadnego znaczenia.

     • Slawek

      Producenci od dawna stoją w blokach startowych. Nowe słuchawki od dawna są zaprojektowane, miliony klientów już nie mogą się doczekać, programiści dniami i nocami przygotowuje ekskluzywne apki.. I zadzwonił budzik.

     • Nowe urządzenia z Windows 10 na ARM są już rozwijane przez producentów, więc…

     • Slawek

      Tak jak Microsoft rozwija WP. I rozwija i rozwija i rozwija… Tylko rozwinąć nie może. Ileż to już lat?

     • WP nie jest już rozwijany. Teraz jest WM, który po raz pierwszy został udostępniony do testów w lutym 2015 czyli jest to system dosyć młody ponieważ posiada niecałe 2 lata.

     • Slawek

      Ja wolę systemy które działają i na które są aplikacje. Niestety wyleczyłem się z WP, WM, jak zwał tak zwa.

     • Ma zasadnicze znaczenie. Taka zmiana nada się świetnie jako wymówka do orania od nowa przez kolejne 3 lata betą testowaną przez użytkowników, z których część ma więcej dzieci niż liczy zespół deweloperski W10M.

     • Nie przekonał mnie ten argument.

   • bobry nie płaczą

  • Mobilny

   Nadella poinformował, że nie będą już rywalizowali z konkurencją – Androidem i iOS-em, i system będzie skierowany do konkretnej grupy odbiorców. Klienci indywidualni zawsze byli na Androidzie i przy nim pozostaną. Aplikacji w Google Play stale przybywa i są systematycznie aktualizowane.

   Windows 10 Mobile będzie po prostu przeznaczony dla osób, które interesują się technologiami i dla firm z branży technologicznej czy informatycznej, dla których funkcje jak Continuum będą użyteczne. Dla zwykłego klienta, który korzysta z internetu, gier, serwisów społecznościowych czy aplikacji narzędziowych, np. aplikacji biurowych typu Word itp. przeznaczony jest Android. Na Androidzie jest tego do wyboru, do koloru. A Mobilny Windows zostanie skierowany dla konkretnego, wąskiego gremium.

 • Artur

  Czy jest szansa by w Lumi 532 DS używać ładowania bezprzewodowego?

 • PRO3

  „Użytkownikom, którzy nie zdecydowali się na zachowanie bezpłatnej przestrzeni został obniżony bezpłatny limit do 5 GB a w ramach rekompensaty otrzymali bezpłatny pakiet Office 365 z 1 TB danych w OneDrive na rok.”

  To nie tak. Bezpłatny pakiet office dostali ci, którzy zgłosili sprzeciw i zachowali dotychczasową pojemność. W ramach przeprosin, że musieli cokolwiek klikać.

  • Ci, którzy zdecydowali się zachować nie otrzymali bezpłatnego pakietu – wiem, bo sam zachowywałem dotychczasową pojemność. Osoby, które miały więcej niż 5GB danych i nie wyraziły chęci na zachowanie pojemności mogły skorzystać z bezpłatnego, rocznego pakietu.

   • PRO3

    „Ci, którzy zdecydowali się zachować nie otrzymali bezpłatnego pakietu”

    dostałem office 365 na rok i ja, i moja żona, i nawet moja mama – za wszystkich kliknąłem, żeby zachować dotychczasową pojemność. 😉

  • marcello

   Bezpłatny Office 365 Personal dostali Ci, którzy posiadali ponad 5GB danych w OneDrive i w odpowiednio krótkim czasie kliknęli w link w mailu od MS. Ten przenosił do sklepu, gdzie widniała cena 0zł za ów pakiet.
   Prawdę mówiąc, nie pamiętam bym tamtego czasu dostał jakąkolwiek informację od Microsoftu, być może trafiła do spamu.

   • PRO3

    nieprawda. moja żona miała zajęte może 1GB, wyraziła chcę zachowania posiadanych 40GB pojemności i dostała office 365 na rok. oczywiście nie skorzystała, bo to bezużyteczna oferta.;)

    • marcello

     Czyli MS nierówno traktował użytkowników 😉

     • PRO3

      wygląda na losowość. 😉

    • tak, 1 TB jest bezużyteczne, podobnie jak zawsze najnowszy office pod ręką

     • PRO3

      bezużyteczna jest oferta office 365 na rok, bez możliwości wykorzystania do działalności zawodowej.

     • a twoja mama ciotka i wujek wszyscy potrzebują do działalności zawodowej? dla użytku domowego to świetne rozwiązanie, a firmy kupują licencję dla firm, to chyba logiczne, ewentualnie licencję edukacyjną za 20 % ceny

     • PRO3

      nie, w ogóle office nie potrzebują. nie rozumiem dlaczego ktokolwiek miałby go potrzebować w domu.
      jeżeli chodzi o OneDrive, to inna sprawa, bo można dzielić się zdjęciami.

     • Libre office czy inne arkusze open sa dla mnie nieużywalne podobnie przygotowanie i edycja tekstu do celów prywatnych

     • PRO3

      Używam libreoffice. Spełnia w 100% moje wymagania. 1000zł wolę wydać na nowego Maka. 😉
      Swoją drogą siedzę teraz z wersją 12 calową z M3 i to maleństwo naprawdę daje radę. Genialny sprzęt – polecam. (można na nim postawić Windowsa). 😉

 • Jarek

  W tym roku wydarzyło się coś jeszcze, co może dla nikogo oprócz mnie nie było znaczące, choć ja przeżyłem to dosyć mocno. Przeszedłem na Androida. . Dziś nie wyobrażam sobie, by znowu wracać do Windowsa Mobile. To tak jakby przerzucić się z Porsche na Poloneza… Kiedyś uważałem, że Android to zamulony i zabugowany system pryszczatych małolatów biegających za Pokemonami i karmiących jakieś dziwne, wirtualne stworzenia za kasę swoich starych. Jak się myliłem… 🙂 Wesołych Świąt dla fanów i antyfanow Windowsa. Nadal trzymam kciuki za Windowsa! Póki co czekam na Surface i patrzę z boku na WM. Gdy będzie taki jak Android to chętnie. Pozdrawiam 🙂

  • Ja nigdy nie przesiądę się na Androida. No chyba że jak będę zmieniał telefon ;P

  • Dave

   Ja w tym roku też przeszedłem na Androida, mianowicie telefon Huawei P9. Swoją Lumie 950 dorzuciłem do kolekcji innych słuchawek z mobilnym Windowsem, które spoczywają w szufladzie. Mam tylko nadzieję, że będę mógł kiedyś odwrócić sytuację i oddać P9tkę komuś lub czemuś na rzecz powrotu do kafelków. Obecna sytuacja MS na rynku smartfonów nie jest dla mnie jasna. Mnóstwo eksperymentów, uruchamianie Windowsa na ARM, słaby progres mobilnego odpowiednika, brak telefonów spod znaczna Microsoft, beta aplikacje i bardzo słaby Insider serwujący coraz to nowszy build z pierwiastkiem ułomności – a to drenaż baterii, a to dziwny błąd uniemożliwiający korzystanie z telefonu, a to błąd, który już gdzieś w poprzednich kompilacjach się pojawił ponownie, itd. Microsoft każe nam czekać, pytanie tylko jak długo? Teoretycznie mogłem wytrzymać z moją Lumią, ale nadmierne nagrzewanie się telefonu i słaby czas pracy baterii to dla mnie spory minus. Gdyby jednak MS zdecydował się wypuścić Lumio-podobny telefon z SoC nie-grzejnikiem, kompaktowym ekranem (5,2 cala), świetnym aparatem i metalową obudową to coś czuję, że najprawdopodobniej bym się ugiął. Lumie były spoko, ale najbardziej zapadną mi w pamięć te od Nokii. 950-tki byłby całkiem ciekawym wynalazkiem, które zostały zbezczeszczone za kłopotliwe wersje wczesnej mobilnej dziesiątki oraz drobne niedociągnięcia (np. plastikowa i trzeszcząca obudowa).

   • Jarek

    Lumia Nokii za czasów WP 8.1 to były piękne, oryginalne telefony i nawet budżetowce śmigały jak rakiety. Kolorowe obudowy przyciągały wzrok. Odkąd zabili Nokię i WP 8.1 i zaczęli grzebać przy WM10 wszystko zaczęło być SOON, system był zbugowany. Ludzie nie mieli cierpliwości i …. po prostu pouciekali. Gdy przeszedłem na Andka zobaczyłem co to jest stabilny system. Od 4 miesięcy telefon ani razu mi się nie zresetował ani nie wywalił mnie z aplikacji. Na WM10 była to codzienność. Telefony od Microsoft już nie mają takiego uroku. Widać, że tworzyli je tak, by jak najbardziej oszczędzić. Pozdrawiam

  • minichedar

   Fajnie się to czyta i bardzo cieszy, że nie tylko mi nie przeszkadza jak ludzie dokonują wyborów, z których są zadowoleni! I korzystając ze Świątecznego nastroju, życzę Wszystkim zadowolenia z używania urządzeń mobilnych 🙂

   • Jarek

    Tobie również 🙂 Samych radości 🙂

  • reaktor

   Mam znajomego który zawsze kupował tylko lumie i w ogóle nie dawał się przekonać do Androida. Podczas grilla zalał swoją L950, więc pożyczyłem mu moją starą Motorolę Moto G3. Następnego dnia przyszedł do mnie i się mnie pyta czy mu tej Motki nie sprzedam, bo pobawił się nią trochę i stwierdził że mobilny windows przy Androidzie to kaleka imitacja systemu mobilnego. Był w szoku że budżetowy Android działa nieporównywalnie lepiej od flagowca z mobilnym windowsem. Nie mógł uwierzyć jak tam wszystko bezproblemowo działa, jak świetnie działają aplikacje i jak funkcjonalny jest to system. Jak sprawić żeby zagorzały fan mobilnego windowsa stał się fanem Androida? – Dać mu smartfona z Andkiem do ręki 😀

   • Jarek

    W podobny sposób na Androida namówiłem się i ja. Niestety taka jest prawda 🙂 Gdyby WP 8.1 miał jeszcze wsparcie aplikacji to myślę, że dalej byłby chociaż trochę atrakcyjny na rynku budżetowców, które nie dostały aktualizacji do 10. Ale Microsoft zamordował 8.1 całkowicie. Mój znajomy ma Lumię na 8.1 i tam 99% apek niestety od przynajmniej roku nie miało aktualizacji. Szkoda, że tak to rozegrali. Przecież wiedzieli, że budżetowe Lumie nie dostaną aktualizacji, więc mogli jeszcze ten system zostawić przy życiu. Ale co ja mówię… Ponad 70% użytkowników Windowsa Mobilnego ma WP 8.1 – straszno i śmieszno. 🙂

    • reaktor

     Powiem ci że gdybym miał możliwość wgrania do mojej L950 WP 8.1, to bym to zrobił (nawet bym się nie zastanawiał). WP był świetnym systemem bo był prosty, spójny i strasznie stabilny. W10M jest przekombinowany, niespójny i strasznie niestabilny. Optymalizacji w tym systemie brak – wszystko się wiesza, kraszuje, a podstawowe funkcje (wifi, hotspot, sieć komórkowa, sklep, groove) psują się i trzeba robić HR żeby coś naprawić (ten system powinien się nazywać HR 10 Mobile). Jakość apek to również tragedia po całości – do niczego się nie nadają, są to bardziej protezy niż pełnoprawne aplikacje. Ciekawe czy kiedykolwiek doczekamy się w miarę stabilnego systemu i dobrze działających aplikacji (marzenia ściętej głowy).

     • Jarek

      WM10 tylko na flagowcach działa w miarę dobrze. Niestety jakość aplikacji odbiega stanowczo od innych systemów. Messenger czy Facebook odpalaja się tak długo, że można iść do łazienki i wrócić 🙂 Prawie 30 sekund na słabszych telefonach… O zgrozo! 🙁 I to jeszcze tak jak mówisz – często coś wrzucasz np na instagrama a tu ciach i crash… Na Andku tego nie doświadczyłem ani razu.

     • reaktor

      No 1GB ramu nie wchodzi już w grę na mobilnym windowsie. Co do stabilności to ten system jest tak wspaniale zoptymalizowany, że nie ważne czy to flagowiec czy budżetowiec – jeden i drugi będzie się jednakowo psuł i kraszował (chociaż z L550 miałem dużo mniej problemów niż z L950). Loteria – system optymalizowali żule spod biedry i widać tego efekty. Syf, kiła i mogiła 😉

     • V3

      No to nie wiem kolego jak tam z tym softem u ciebie, ale u mnie na biezaco aktualizowana 930tka i 950tka lataja wysmienicie. Od wielu lat jestem uzytkownikiem Lumii, i juz od wersji 8.0 nic mi sie z tymi smartfonami nie dzialo.

     • reaktor

      No u mnie to samo z softem co u innych – syf, kiła i mogiła. A ja drogi kolego jestem użytkownikiem od wersji 5.0 (używam mobilnego windowsa już ponad 10 lat) i również mi się z nimi nic nie działo, bo miały dopracowany system. Ale nastał dzień, w którym MS wypuścił W10M i takie rzeczy jak optymalizacja, spójność, stabilność i bezproblemowość, poszły w zapomnienie. Cieszy mnie bardzo że twoje lumie spełniają twoje wymagania co do działania systemu, widocznie masz bardzo małe wymagania i nikłą wiedzę o tym jak działają dobre systemy mobilne.

     • V3

      Kolego reaktor 🙂 To taki maly feedback dla ciebie, co bys mi tutaj glupot nie wmawial.
      Uzytkuje smartfony juz od bardzo wczesnej wersji Symbiana, a dokladniej rzecz ujmujac od roku 2000 – kiedy to zakupilem tzw Communicatora (Nokia 9210i). Przeszedlem od tamtego czasu wszystkie mozliwe Symbiany (na finalnym Belle na N8 konczac). W miedzyczasie posiadalem pierwszego dotykowca (co prawda z ryskiem) jaki sie pojawil dla biznesu juz w 2002r. – mianowicie Sony Ericssona P800 (a pozniej jeszcze P900). Z systemem Windows rowniez mam od wielu lat do czynienia, a dokladniej bodajze od 2005r kiedy to wersja 5.0 pojawila sie na sluchawkach malo znanego producenta SPV. Przygode z Windows mobile zakonczylem na 6.5CE.
      Ominalem jedynie Windows Phone 7.5 – na rzecz przygody z Androidem (nota bene juz od wersji 1.6Donut). WP8, nastepnie 8.1 z wszelkimi updatemi, az do wersji 10 – rowniez przeszedlem.

      Wiec textem ze nie wiem o tym jak dzialaja systemy mobilne, jak sie je optymalizuje – to rzucilem jak łysy włosem o kant stolu. Moje wymagania moze nie sa az tak szerokie jak np RDF-a (ktory dokonuje obrobki grafiki na smartfonach), ale uwazam ze dosc szerokie, gdyz stosuje smartfona takze w biznesie.
      Mam na codzien do czynienia z produktami na Androidzie – i to z najwyzszej polki, w najnowszych wersjach systemu.
      Znam ograniczenia Windows 10mobile, i wciaz twierdze, ze jesli system nie dziala ci sprawnie, to albo masz uszkodzony hardware, albo zle zoptymalizowales smartfona do pracy. Nie jest dla mnie wyznacznikiem ze u innych dzieje sie tak samo jak u ciebie. U mnie sie nie dzieje. Jak myslisz z czego to moze wynikac ? Bo sadze jednak ze nie z braku wiedzy kolego.

     • reaktor

      Kolego V3 😉 I tutaj pokazujesz że nie znasz się na mobilnym windowsie, ponieważ każdy kto ma o nim jakiekolwiek większe pojęcie niż tylko zadzwonić, wysłać SMS-a i zrobić zdjęcie, wie że na każdej słuchawce ten system działa inaczej. Jest tak niezoptymalizowany, że jednemu działa tragicznie a drugiemu mniej tragicznie 😉 Ale nigdy przenigdy nikomu W10M nie działał idealnie, zawsze coś się pierniczy w nim i są o tym artykuły na msmobile, wpworld i innych portalach poświęconych mobilnemu windowsowi. Ktoś kto mówi że mu ten system działa cały czas dobrze, to albo jest fanatykiem i pisze brednie, albo nie wie że mu nie działa dobrze ten system, bo nie ma porównania z nowymi iphonami i nowymi Androidami. Nie licytuj się kolego ze mną bo nie masz najmniejszych szans w starciu z mistrzem branży GSM :p Już kilkanaście lat pracuję w tej branży i miałem setki własnych smartfonów, sprzedałem ich tysiące, a drugie tyle poserwisowałem. I nie, nie mam uszkodzonego hardware’u… Jest po prostu wgrany do mojej lumii gówniany software, którego MS nie potrafi zrobić jak trzeba.

     • V3

      Kolego reaktor 🙂 Piszesz takie bzdury, ze glowa mala. Text o Mistrzu branzy GSM jest tak zenujacy, ze az smieszny. Jak wiesz liczby nie klamia – sprawdz sobie jeszcze raz daty, ktore ci przytoczylem – zebys mogl merytorycznie dyskutowac, a nie na poziomie debila z gimnazjum, bo przyznam ze tak pod wzgledem faktow twoja wypowiedz wyglada.

      Windows Phone 8-8.1
      System dzialal dokladnie tak samo (zero crashy) – oczywiscie z drobna przewaga w strone tego, ktory technicznie byl lepszy (wiecej RAM itd) na ponizszych sprzetach rownoczesnie.

      LUMIA 620 (update z WinP8 do 8.1), LUMIA 820 (WinP8.1), LUMIA 925 (WinP8.1), LUMIA 930 (WinP8.1)

      Oczywiscie technicznie L620 byla najslabsza, wiec troche odstawala predkoscia, ale nie stabilnoscia softu.

      Windows 10 Mobile
      System do chwili obecnej pracuje dokladnie tak samo – z uwzglednieniem technikaliow na nastepujacych sprzetach ktore posiadam aktualnie, a sa to:

      LUMIA 535 (update z WinPh8.1), LUMIA 535 Dual Sim (update z WInPh8.1), LUMIA 930 (update z WinPh 8.1) i LUMIA 950.

      Nie ma zadnych crashy, nic sie nie wiesza, nie zwalnia. Jedynie na Lumii 950 wystepuje czasem problem przy zablokowanym i wygaszonym smartfonie (blokada HELLO skanem), ze przy probie wlaczenia aparatu przytrzymaniem przycisku aparatu – czasem smartfon wybudza sie z opoznieniem, a wejscie po zrobieniu zdjecia w jego podglad potrafi zrestartowac smartfon.

      Mam do czynienia na codzien ze sluchawkami z najwyzszej polki zarowno z Androidem na pokladzie jak i z iOS (chociaz tutaj juz mniej bo ledwie 2 smartfony). Czesto sam grzebe cos pod Androidem, celem optymalizacji.

      To co wypisujesz to naprawde bzdury jakich malo. Bo tobie sie dzieje i jeszcze komus tam, to znaczy ze Ci ktorym sie nie dzieje – nie maja pojecia o czym pisza. Trolling wysokiej polki.

      MISTRZU GSM – skoro jak sam twierdzisz, wgrany jest do twojej Lumii gowniany software, to jaki masz problem zeby go zmienic ? W koncu jestes taki geniusz, to gdzie problem zmienic ROM ? Chyba ze to juz wykracza ponad twoje mozliwosci 🙂 Ale wtedy „slaby” z ciebie mistrz.

     • reaktor

      Kolego V3, z nas dwóch to ty piszesz bzdury i już widzę że nie są to bzdury niewiedzy, a bzdury fanatyka. Prawda jest taka, że W10M to totalny syf, niezoptymalizowany, niestabilny, pełen błędów, kraszujący się, resetujący syf. Poczytaj komentarze użytkowników tego systemu i nie wmawiaj mi swoich kretynizmów, bo każdy użytkownik wie że W10M to syf (nawet fanatycy to wiedzą, tylko trollują fanatycznie). Wp 8.1 był super systemem – stabilnym, zoptymalizowanym, prostym, spójnym, bezproblemowym… W10M jest jego przeciwieństwem. I to ja wypisuje bzdóry bo mi i setkom osób działa system źle, a tobie i kilku innym dobrze, tak? Nie bądź śmieszny, bo zachowujesz się zupełnie jak niejaki Norbe, gadasz takie same bzdury jak on. Fanatyzm zeżarł ci mózg kolego i już raczej do normalności nie wrócisz.

     • V3

      Chlopie idz juz spac, bo do gimnazjum na rano nie wstaniesz 🙂 Nakrecasz sie w temacie, w ktorym nie masz bladego pojecia niczym wódz Indianin z „Lotu nad Kukułczym Gniazdem” na mysl o wycieczce poza mury zakladu 🙂

      Nie jestem zadnym fanatykiem, napisalem ci merytorycznie wskazujac przyklady. Doradzilem ci nawet co masz zrobic – tez jak grochem o sciane.
      Faktycznie 8.1 byl prosty i bezproblemowy ale i ograniczony, a legenda o braku mozliwosci ustawienia spojnej tapety i kombinacji z kafelkami to po dzis dzien jest niesiona smiecho-echem. Cos co powinno byc w standardzie, tam bylo opcja exclusive ktora jeszcze nie dzialala jak trzeba.

      Po co komu dzis Win 8.1 ? Zeby miec 95% aplikacji ze sklepu z terminem update-u sprzed roku ?

      Napisze jeszcze raz. ZMIEN ROM w Lumii i dopiero wtedy dyskutuj. I skoncz na przyszlosc z ta Mania Wielkosci w stylu Mistrz GSM, czy KAZDY UZYTKOWNIK WIE, bo ani zaden z ciebie mistrz, ani caly swiat uzytkownikow mobilnego Windowsa. Jestes po prostu jakis Czesiek znad klawiatury, ktory dzisiaj ma po prostu zly dzien. Mniej piany bo grozi wscieklizna i jeszcze cie jakis hycel zalatwi 🙂

     • reaktor
     • V3

      Czy ty jestes jakis uchyniety ? Spojrz na daty czlowieku. Wszystko albo z koncowki 2015, albo z poczatku lub max pierwszej polowy 2016. A caly rok 2016 – to byl jeden wielki update systemu, az do ostatniej Anniversary.
      Obecnie system dziala stabilnie od dluzszego czasu i nie ma zadnych z nim problemow.

      Wprowadzasz zupelnie nowa jakosc na tm portalu 🙂 Mysle ze jak jutro rano wstana ludzie, to beda mieli niezly ubaw.

     • reaktor

      Napisałeś że nigdy nie było problemów z W10M fanatyczna mendo (to po pierwsze). Po drugie fanatyku – Tak trudno kliknąć na najnowsze artykuły? Masz mendo, czytaj komentarze o najnowszej wersji systemu.
      http://msmobile.pl/windows-10-mobile-build-14393-576

     • V3

      Jednak kolego jestes uchyniety i to mocno. A co gorsza ty w ogole nie rozumiesz co sie do ciebie pisze.

      Pisalem ze ja nie mialem i do tej pory nie mam zadnych problemow z Windows 10 mobile. A nie ze, nie aktualizowalem smartfona.
      Kolejnym faktem jest – ze ja korzystam tylko z aktualizacji oficjalnych a nie z programu Insider – ktory jest ringiem testowym i tam z kolei czesto zdarza sie ze cos nie dziala – bo przeciez wlasnie sluzy do testowania i usuwania bledow przed wersja finalna – oficjalna.

     • reaktor

      14393.576 nie jest żadnym insiderem (to oficjalny soft). I teraz co, zrobiłeś z siebie głupka i się wykręcasz… Wyraźnie pisałeś że ja wypisuję bzdury że coś w mobilnym windowsie nie działa i mam na pewno zepsuty telefon, bo mobilny windows działa super. Jesteś wzorowym przykładem fanatycznego raka, który trawi portale technologiczne. Tfu!

     • V3

      Twoje edukacyjne braki sa az nazbyt widoczne, wiec rozumiem ze nie mozna od ciebie wymagac umiejetnosci poprawnego czytania ze zrozumieniem – chociaz to jest poziom szkoly podstawowej.

      Spojrz petaku co pisze w linku ktory dales:
      „Microsoft udostępnił dzisiaj kolejną zbiorczą aktualizację dla telefonów z oficjalną wersją systemu Windows 10 Mobile oraz dla uczestników programu Windows Insider zapisanych do kręgu Release Preview. Dzisiejsza aktualizacja to kompilacja o numerze Build 14393.576.”

      Jak widac jest to zarowno aktualizacja dla wersji oficjalnej jak i dla programu Insider. Nota bene poprawki w niej sa czysto techniczne.

      Wracajac do tematu, pisalem ze na aktualizacjach oficjalnych NIGDY nie mialem problemow z Windowsem i jest to prawda. Co innego program Insider ktory sluzy testowaniu roznych kompilacji. Tam czesto dochodzi do bledow – bo do tego ten program sluzy, do testowania i eleminowania bledow nowych kompilacji.

      Wroc czlowieku do podstaw edukacji, nalepiej do szkoly podstawowej – bo twoj poziom poraza glupota wpowiedzi. Chociaz sadze ze przy tym slownictwie i tak skonczysz tutaj z banem ponownie.

     • reaktor

      Najpierw się dowiedz czym jest Release Preview. Jest ta wersja dostępna w insiderze, ale nie jest to wersja testowa, tylko soft taki sam jak oficjalny (jest to ten sam soft). Błędy w jednym i drugim są takie same i ja mam akurat ten soft nie przez insidera. Nigdy nie miałeś problemów z windowsem bo należysz do VIP-owskiego grona fanatyków, którzy otrzymują swoje wersje systemu w tajemnym kręgu o nazwie „midziała” – Tylko kilku fanatyków na świecie ma dostęp do tego kręgu (około 5 osób). RDF też miał dostęp do tego kręgu, ale odkąd przesiadł się na iphona to chyba zablokowali mu dostęp do tego kręgu, bo nagle przestał wypisywać że mobilny windows mu działa idealnie i zaczął pisać że działa źle.

     • V3

      Poczytaj sobie.
      http://msmobile.pl/insider-release-preview

      Jak myslisz po co komu Release Preview w Insider ? To kolejny etap poszukiwan ewentualnych bledow. Taki double check tuz przed wypuszczeniem wersji oficjalnej.

      Nie, nie jestem zadnym VIP-em, ale tez i nie jestem pacanem co to nie potrafi dostosowac smartfona do swoich potrzeb. Moje smartfony dzialaja bez zarzutu i to od wielu lat. Zawsze sa na biezaco aktualizowane i optymalizowane.

      Powtarzam po raz N-ty. Masz problem z softem, zmien ROM. Jest ich od groma na pewnym duzym portalu z ta tematyka. W koncu to tylko sprzet, tak jak i tylko soft. Zmiana ROM-ow na takim Androidzie to rzecz oczywista. To samo mozesz zrobic pod WM.

      A ty piszesz i piszesz, zalisz sie i zalisz ze ci to nie dziala czy tamto, ze syf kila i mogila. To na kiego siedzisz z tym systemem ? Lubisz zabawy BDSM czy jak ? Gdyby mi sie wywalal system tak jak tobie, mimo poprawnego uzytkowania – nie wahal bym sie chwili zeby go zmienic na cos takiego co bedzie mi odpowiadalo 🙂

     • reaktor

      Nie, wersja 14393.576 z insidera jest tym samym softem co oficjalny, tylko dostępny również przez insidera (żeby ludzie i insiderem mogli go sobie zainstalować). A czy ja napisałem że mi te błędy przeszkadzają? – Człowieku, ja się z tego barachła śmieje i pokazuje ludziom jak W10M działa i ludzie śmieją się z tego szajsu razem ze mną. Na forach opisuje dokładnie jak działa Padlina 10 Mobile i mnóstwo ludzi przyznaje mi rację, ale zawsze znajdą się z 3 osoby (spośród setek), którzy wyskakują i próbują trollować jaki to W10M jest super i w ogóle. Każdy kto ma W10M wie jaki to syf i jak tragicznie działa – Większość normalnie mówi prawdę o tym systemie, inni wstrzymują się od głosu (żeby fanatyczni trolle się do nich nie rzucali), ale są oczywiście i fanatycy (zostało ich chyba już tylko trzech na wszystkich portalach) którzy twierdzą że im wszystko działa. Ten portal ma też jednego takiego (CIEBIE), bo reszta widzę normalnie mówi że W10M ma masę błędów.

     • V3

      Przestan czlowieku tworzyc mity. Jakos ani userzy tutaj sie nie uzalaja nad tym systemem tylko normalnie korzystaja, ani na Windowsmanii, ani na Telepolis. Wiec o czym ty bredzisz w ogole. Trollujesz na potege ze taki to system zly i niedobry – jak jakis gimbus w dodatku malo ogarniety. Nie chcesz – nie korzystaj. Broni ci ktos zmienic ? Nie umiesz – to sie za to nie bierz bo rece opadaja jak sie te twoje wynaturzenia czyta. W polaczeniu ze slaba edukacja – jestes idealnym kandydatem na Trolla. Przeszkadzasz tylko innym tutaj – i zapewne nie tylko tutaj, w czytaniu tresci – plodzac bezsensowne elaboraty.
      I nie kolego, wersja Release Preview to jest rowniez moment kiedy ludzie z Insidera moga sobie potestowac praktycznie finalna wersje. Praktycznie – poniewaz juz zdarzalo sie ze z wersji RP, byly usuwane jakies bledy, niewykryte podczas wczesniejszych beta testow.

      Napisze raz jeszcze – nie podoba sie, nie korzystaj i skoncz juz jeczec. Dla mnie smartfon jest narzedziem pracy jak i rozrywki. To ze tobie cos nie chodzi odpowiednio – a coz mnie to interesuje. Na podstawie lat doswiadczen stwierdzam, ze nie masz pojecia co do obslugi systemu, poza narzekaniem – i w zwiazku z tym do dnia dzisiejszego nie postawiles nowego ROMu. Po prostu nie masz pojecia jak sie za to zabrac. Wszystko w temacie.

     • reaktor

      Jesteś jedynie fanatycznym trollem i nie obchodzi mnie że boli cię dupsko, bo ktoś napisał prawdę o tym kalekim pseudosystemie. W10M to niezoptymalizowany, niestabilny, pełen błędów, kraszujący się trup. Tyle w temacie.

     • V3

      Idz spac bo mama cie od netu odetnie, a pozniej tata zleje pasem, to dupa bedzie ciebie bolec po tym wydarzeniu. Lec trollowac gdzie indziej – tutaj jestes persona non grata, ze wzgledu na spory ubytek umyslowy.

     • reaktor

      No ty tu jesteś bardzo potrzebny – chyba zatrudnili cię na etat, żebyś fanatycznie trollował, co? Ile dostajesz kaski za swoje brednie o dobrze działającym W10M?

     • V3

      Oj dziecko. Dla ciebie smartfon i jego system jest powodem codziennego samozaspokajania najwidoczniej. Dla wiekszosci z nas to tylko narzedzie. Nie bede z toba dyskutowal, bo zasmiecasz offtopem produkujac garsc plwocin. A teraz otworz slownik – i podklej pojecia, to bedziesz wiedzial co wlasnie napisalem 🙂
      Wyczekuj Bana(na) 🙂

     • reaktor

      A dla ciebie twoje fanatyczne trollowanie jest sensem twojego istnienia. Fanatyzm ci się z uszu wylewa.

     • PRO3

      poznaję go, obrażął już ludzi wcześniej, rownież mnie wyzywał od najgorszych i chyba miał bana. teraz wrócił jako „reaktor” – to słynny posiadacz komisu z telefonami. ;))

     • V3

      Aha. Juz rozumiem 🙂 W sumie sluchaj – zostalem FanBojem Windowsa :):):) tego sie nie spodziewalem. Uhh to chyba ta branza mu nie sluzy najwidoczniej bo za bardzo sie wkreca 🙂

     • PRO3

      ja już od dawna jestem LGBT Owcą i muszę z tym żyć. 😉

   • Ja porównuję do swojego Galaxy ACE z wgranym na chama Androidem 4.0 w 2011 roku. I jak widzę niektóre dyskusje o WP, to wydaje mi się, że niektórzy urodzili się już z telefonem WP w ręce, a Androida nigdy nie widzieli lub „nie pamiętają”.

 • Nylu

  Dla mnie też ten rok był ważny bo w końcu w listopadzie sprzedałem za 1/3 ceny swoją L735 która nawet lubiłem jak kupowałem ale w10m mnie zniechęcil i android 6.0.1 otworzył oczy co to znaczy smartfon życzę wszystkim wszystkiego najlepszego w 2017 roku

 • Dzisiaj miałem okazje pobawić sie Samsungiem s7 edge i szczerze, jakoś ten telefon niczym mnie nie powalił…

  • Józeek

   Bo Szajsung to szrot, tak samo przereklamowany jak iPhone, ale jest cała masa słuchawek z Androidem, które warte są uwagi. Niestety dla wielu synonimem smartfona z Androidem pozostaje Galaxy S.

   • zdecydowanie Huawei robi lepsze wrażenie

    • Józeek

     No wiesz Lenovo, Lg, Asus, Xiaomi, HTC, jest z czego wybierać. Oczywiście, każdy z nich ma swoje wady i zalety.

   • PRO3

    „tak samo przereklamowany jak iPhone”
    oj dzieci, dzieci. 😉

    • MarGo

     No bo jest przereklamowany 🙂 Kiedyś konwersując z jednym znanym użytkownikiem stwierdziłem, że musiałbym bym być nieźle nawalony, żeby kupić Lumie 950/950XL. Żeby kupić iPhone musiałbym być chyba naćpany, nawalony jednocześnie, a ponadto mieć na koncie kwotę sześciocyfrową, żeby nie odczuć zbytnio zakupu smartfona, którego wyprodukowanie włącznie z montażem w Chinach kosztuje ok. 225 dolarów, a wciskany jest za ponad 600 dolarów. Gwarancja producenta ważna jedynie 12 miesięcy, gdzie biorąc pod uwagę cenę telefonów jest naprawdę śmieszne. Nie wspomnę już o cenach z d**y wziętych akcesoriów np. pokrowiec silikonowy IP7 – 179zł (strona apple) haha…Tak… Ale oczywiście każdy ma wybór.

     • PRO3

      jeżeli kluczowa jest cena etui, a nie najlepszy hardware, najlepszy system i jedyny produkt z jednoczesnym wsparciem apple, google i MS, to rzeczywiście nie mamy za bardzo o czym rozmawiać.
      oczywiście każdy ma wybór. 😉

     • MarGo

      „jeżeli kluczowa jest cena etui” – Nie etui, a Iphona – czytaj ze zrozumieniem. Cena akcesoriów to tak swoją drogą. Z tym hardware to bym się tutaj nie zapędzał, a co do systemu – dla każdego użytkownika najlepszym systemem będzie ten, którego on sam używa i tak samo jak Android czy WM10 – iOS też ma swoje zalety jak i wady.

     • Nylu

      Troszkę cie ponosi z tym najlepszym systemem tak samo są problemy z ios em to uważam że android 6 jest bardziej niezawodny

     • PRO3

      nie mam żadnych problemów na moich dwóch iPhonach.

     • Nylu

      Ja sprzedałem L735 i chciałem spróbować ios kupiłem iphone 5s i nie rozumiem tego zachwytu nad tym systemem ograniczony jak Windows i też zdarzają się wpadki z działaniem na codzień używam androida 6.0.1 i uważam że jest lepszy zresztą wystarczy poczytać o wpadkach z aktualizacjami zresztą mam dowód bo przez kilka minut zawiesił się iphone i nagrałem filmik jako to świetny system też potrafi wkurzac

     • PRO3

      niesamowita historia.

     • V3

      idz prosze do postow Reaktora 🙂 kabaret wieczorowa pora 😀

    • Nylu

     A cóż takiego jest w tym iPhonie?
     Że to tak chwalisz bawię się właśnie iphone i jestem rozczarowany

     • PRO3

      no to się nie baw, tylko używaj.

      a na początek przeczytaj instrukcję, bo komuś kto dotąd używał prymitywnych systemów typu android, czy windows może nie przyjść do głowy, że jest np. coś tak niesamowicie wygodnego jak spotlight – podpowiedź – przeciągnięcie na ekranie palcem w dół. (nie od góry, bo nie chodzi o powiadomienia)

     • Nylu

      Hehe he doceniam twoje poczucie humoru

     • Nylu

      Na codzień używam to co mnie nie ogranicza co daje dużo więcej mozliwosci

     • PRO3

      najczęściej ludzi ogranicza niewiedza i zwykła głupota. powodzenia.

  • PRO3

   jeżeli nie używa się aplikacji i usług google, to może tak być. GS7 jest kiepski i nie ma startu do iPhona.

   • przy okazji ekran blokady potrafi „zamulić”…

    • PRO3

     no i porażkowy multitasking, czyli ciągłe wznawianie aplikacji. tutaj nawet lumie z WM10 po prostu go miażdzą

     • Windows 8.1 działa pięknie na Lumii 735… Szkoda, że 10-tkę pozbawiono tej lekkości…

     • PRO3

      po prostu trzeba się przyzwyczaić do myśli, że WM10 to system na mocne maszyny.

     • reaktor

      To moja L950 jest w takim razie baaaaardzo słabiutka, bo W10M działa na niej jak Android na pięcioletnim budżetowcu (czteroletnia budżetowa Motorola Moto G1 działa już lepiej niż moja L950).

     • PRO3

      chyba jednak przesadzasz. 😉

     • reaktor

      Nie przesadzam. Czteroletnia Motorola Moto G jest nieporównywalnie lepsza, stabilniejsza, z lepszymi aplikacjami. Pożycz sobie od kogoś L950 chociaż na dzień czasu i zobaczysz z czym się muszą zmagać jej posiadacze.

     • PRO3

      ja posiadam 930 i jest tak sobie – zawsze jednak czytam, że 950 jest o wiele lepsza.

     • reaktor

      A miałeś dłuższy kontakt z iphonem albo Androidem (jakimś lepszym niż 5 letni Samsung Ace2)? Jeżeli przyrównasz swoją 930 do chociażby wspomnianej Motki Moto G1, to zobaczysz jakim syfem jest mobilny windows.

     • skoro to taki syf to co robisz na tym forum? idź pożal się na forach androida

     • reaktor

      Dlaczego mam iść na forum Androida? Nie mam Androida, mam mobilnego windowsa i wypowiadam się na jego temat. Ja wiem że nie na rękę jest wam ktoś kto mówi prawdę o tym systemie, ale nie będę pisał kłamstw tylko dlatego że jestem użytkownikiem tej padliny.

     • To jest Twoja prawda. Zmień telefon i po problemie.

     • reaktor

      Nie zmienię telefonu, ponieważ żaden inny system nie da mi continuum ani PureView i optyki Carl Zeiss.
      To nie jest tylko moja prawda, tylko wszystkich którzy uciekli na Androida (z przyczyn wymienionych powyżej ja nie mogę). Czy to że kupiłem lumię to w jakikolwiek sposób obliguje mnie do pisania bzdur w internecie, że to super najlepszy pozbawiony wad, idealny system mobilny? – Raczej nie, więc piszę o nim prawdę.

     • Nie wypowiadaj się za wszystkich tylko za siebie. Jeżeli nie jestem zadowolony ze sprzętu to go zmieniam. Proste, ale jak widać niektórzy lubią sobie utrudniać życie.

     • marcello

      Miał 😉

     • V3

      I tak i nie. Przykladowo soft ogolnie bardzo rzadko sie „wywala”. Ale na 930tce rzadziej jak na 950tce. Czestsze zwalki na 950tce sa zwiazane z funkcja Hello. Gdy chcesz uruchomic aparat gdy smartfon jest wygaszony i zblokowany. Wtedy czasem moze byc heca z aparatem. W 930tce tego nie ma. Zdjecia kolorystycznie lepiej wygladaja na ekranie 930tki (bo ma lepsza czern w mojej ocenie i nasycenie kolorow). Ale juz na laptopie zdecydowanie widac spora roznice na korzysc 950tki. W codziennym uzytkowaniu obie sprawdzaja sie znakomicie, ale 950tka jest chyba delikatnie wygodniejsza w chwycie mimo wiekszego rozmiaru. No i bateria w 950 jednak sporo lepsza jak w 930tce.

     • facet chyba zjadł za dużo makówek, albo hejtuje dla samego hejtu z czystej głupoty

     • zmień telefon i nie pisz bzdur bo dzisiaj widziałem w akcji 4-letniego budżetowca bodajże Samsunga S3 Mini na androidzie 4.2.2, 950 chodzi na poziomie LG G4 / Huawei P8. A, pamiętam, tobie nawet zdjęcia nie potrafiły wyjść na L950 XL – z przykrością informuję że na 950 XL zdjęcia są identyczne jak na 950 i trzymąją ostrość nawet w słabych warunkach

     • reaktor

      „zmień telefon i nie pisz bzdur bo dzisiaj widziałem w akcji 4-letniego budżetowca bodajże Samsunga S3 Mini na androidzie 4.2.2, 950 chodzi na poziomie LG G4 / Huawei P8.”
      To ty piszesz fanbojskie bzdury a nie ja. 950 na poziomie LG G4? – no tutaj odleciałeś tak wysoko, że zniknąłeś już ponad stratosferą. Nie mówię o wszystkich Androidach, bo wiadomo że były złe i były dobre (ja podałem jako przykład Moto G1).

      „A, pamiętam, tobie nawet zdjęcia nie potrafiły wyjść na L950 XL – z przykrością informuję że na 950 XL zdjęcia są identyczne jak na 950 i trzymąją ostrość nawet w słabych warunkach”
      Człowieku, problem z focucem w 950XL jest powszechny i można to łatwo wygoglować. Masz tutaj filmik na którym pokazany jest ten problem.

      https://www.youtube.com/watch?v=S_USx1OtKMI

     • Dave

      Mi to wygląda na uwalona kamerę. Mam Lumie 920, 1520 oraz 950 i w każdej autofokus chodzi dość topornie – jest wolny , czasami nieprecyzyjny a na filmach potrafi zgubić ostrość i „nastawić” się na nowo. Najwięcej problemów jest po zmroku i dlatego zacząłem interesować się trybem ręcznym. Nawet zdjęcia są wiele lepsze, ale trzeba troszkę cierpliwości. Mimo to uważam, że autofokus w Lumiach wypada kiepsko. Może to wina oprogramowania 😉 . Gdyby ten był taki szybki co np w Galaxy S7 to nie byłoby lepszej kamery na mobilnym rynku. Mimo wszystko ten problem wyżej jest mi obcy, więc myślę, że to jakaś wada, zdarza się.

     • marcello

      Przy słabym oświetleniu jest kiepsko, to fakt.

     • reaktor

      Nie wiem czego to była przyczyna, ale nieostrzenie w 950XL to dość powszechny problem. Zwykłe 950 zawsze ostrzyły dobrze, więc albo aparaty w zwykłej wersji i wersji XL nie są dokładnie tymi samymi, albo albo coś z softem jest nie tak. Miałem oddawać moją XL na gwarancję z tego powodu, ale dowiedziałem się że mój znajomy w 950XL ma tak samo, oddawał na gwarancję i nic z tym nie zrobili… Poszperałem na nacie i okazało się że ten problem ma kupę ludzi w tym modelu, więc wymieniłem 950XL na zwykłą 950 i teraz jest super z aparatem.

   • Nylu

    Do iphone?l no bez przesady

    • PRO3

     posiadasz iPhona 7?

     • Nylu

      Gdyby podobał mi się system od jabłka to bym kupił ip7 ale wole sto razy s7

     • PRO3

      więc nie wypowiadaj się o sprzęcie, o którym nie masz pojęcia. 5s to zabytek.

     • Nylu

      To znaczy że system zgnilego jabłka chodzi tylko na najnowszych sprzęt ach dobrze ?

     • Niestety tak. Najnowszy dostępny system zamula na iPhone 4s czy iPhone 5. W zasadzie na 4s to już nic normalnie nie można zrobić. Podobnie jest ze starszymi iPadami. Najnowsze wersje systemu dobrze działają wyłącznie na najnowszych modelach. Jeżeli masz telefon roczny lub dwuletni to niestety musisz pożegnać się z płynnością tym bardziej jeżeli nie kupiłeś najnowszego modelu.

     • Nylu

      Wole w10m niż jabłuszko nadgryzione zebem czasu android go wyprzedza tylko dla szpanu ludzie kupują iphony

     • V3

      Nie bardzo rozumiem ta „swieta systemowa wojne”. Android rynek zdominowal, iOS obecnie zdobywa glownie bogate rynki – na biednych i przecietnych traci, Windows 10m mozna powiedziec odpadl z rozgrywki – i stanowi nisze.
      Urzadzenia w duzej mierze technologicznie sa do siebie zblizone. Wystarczy porownac technikalia. Kazdy kupuje co mu pasuje. Smartfonem do szpanu to moze byc VERTU za 25-30k np w wersji Bentley albo Svarovsky. A czy to iPhone-a czy S7Edge mozna obecnie kupic w atrakcyjnej kasie z comiesiecznym np 150-200zl ABO. Wiec tak naprawde w teorii moze sobie na niego pozwolic kazdy, jesli tylko mu na tym zalezy. Watpie zeby RDF kupowal dla szpanu. Raczej z jakiegos istotnego powodu np systemu, czy wygladu i tyle.

     • PRO3
     • V3

      No Ameryka to specyficzny rynek. Zreszta tam w ogole Apple jest bardzo popularne – zwlaszcza w dziedzinie laptopow 🙂 Natomiast w EU z tego co ostatnio widzialem dane statystyczne, to jednak ludzie przechodza z iOS na Androida. Chociaz sa wyjatki. Oczywiscie mowimy o tej mniej zamoznej czesci EU. Takze na rynku US – mysle ze Apple lata sie utrzyma. Oni sa juz bardzo przyzwyczajeni do tego ekosystemu.

     • PRO3

      „Jeżeli masz telefon roczny lub dwuletni to niestety musisz pożegnać się z płynnością”

      Michał, proszę nie pisz o rzeczach, o ktorych nie masz pojęcia.
      iPhony 6 i 6S działają lepiej na iOS10 niż na oryginalnych systemach z jakimi je sprzedawano.

      co do 4S to bez jaj. mają ograniczać system, żeby zrobić przyjemność właścicielom złomu?

     • Słucham opinii osób, które korzystają z tych telefonów na co dzień. Skarżą się, że po każdej aktualizacji telefon zwalnia a iOS 10 jest gorszy od iOS 9. To jest opinia wielu osób, którzy nie są power userami i właśnie opinia takich osób jest najważniejsza bo takich osób jest najwięcej.

     • PRO3

      No to nie sluchaj, bo kłamią. Nic nie zwalnia iOS10 dał kopa starszym urządzeniom, nawet tym fabrycznie wypuszczonym z iOS8.

      różne rzeczy ludzie zmyślają, apple ma bardzo złą opinię i jest atakowane na każdym kroku za wszystko, co robi, albi nie zrobi – ale akurat o aktualizacji do iOS10 złego słowa nie czytałem nawet u hejterów.

     • Dlaczego mieliby kłamać? Kupili drogie telefony i nie są do końca zadowoleni. Nie można narzekać na Apple? Jak widać czas świetności tych urządzeń przeminął wraz z odejściem największego wizjonera…

     • PRO3

      kłamią, bo to nieprawda. dlaczego to robią? może chcą ci zrobić przyjemność wiedząc, że posiadasz ułomną lumię i nienawidzisz apple?

      kiedy odchodził „wizjoner” w ofercie apple nie było niczego co by mnie interesowało, a system był na poziomie windowsa,
      w tym roku kupiłem u nich najlepszego smartfona i najlepszego laptopa w moim życiu,

     • Musisz koniecznie czasami wyjść z domu.

     • PRO3

      nie ma takiej mozliwości.

     • PRO3

      nie, to znaczy, że dodano funkcje i możliwości, o których nie masz zielonego pojęcia.

      zresztą po kimś, kto pisze „system zgnilego jabłka” nie oczekuję jakiejkolwiek sensownej odpowiedzi, wiec odczep się juz.

     • Nylu

      kupiles jakies uzywane iphone i sie zachwycasz jak dziecko

     • Nylu

      Powtarzam jeszcze raz ze ip5s kupiłem żeby zobaczyć czy i jak to działa i wolę androida 6 niż ten ograniczony jabłuszko system dla snobow

     • PRO3

      „ograniczony jabłuszko system dla snobow”

      ktoś posługujący sie takim językiem, mógł kupić co najwyżej piwo w biedronce.

     • Nylu

      bardzo ograniczony sprobuj przeslac zdjecia na inny smartfon,sprobuj wrzucic muzyke na iphone sprobuj ogladac zdjecia zrobione iphone na tv sprobuj i tak mozna wymieniac bez konca ,poczytaj sobie co ludzie pisza po kazdej aktualizacji sa problemy pozniej lataja ale ile to kosztuje nerwow uzytkownika mam w domu z kazdym systemem telefon i nie zachwyca mnie iphone czy ipad bo mam tablet z androidem i mam ipada

     • Michał Jasiński

      ort.

     • Nylu

      tyle lat w polsce nie mieszkam ze ort mi delikatnie mowiac zwisa

     • PRO3

      „sprobuj przeslac zdjecia na inny smartfon,sprobuj wrzucic muzyke na iphone sprobuj ogladac zdjecia zrobione iphone na tv sprobuj i tak mozna wymieniac bez konca ”

      nie wiem o czym piszesz. wszystko to robię bez najmniejszego problemu. po prostu nie masz wiedzy i powtarzasz zasłyszane gdzieś brednie.

     • Nylu

      Jak często słyszeliście podobne gadki? Gwoli ścisłości iPhone posiada bluetooth, jednak nie mamy możliwości wymiany plików z innymi urządzeniami BT. Od wczorajszego wieczora dostępna jest aplikacja iBluetooth, która rozwiązuje ten problem! Już teraz zacznij korzystać z dobroci w pełni funkcjonalnego Bluetooth-a w iPhonie.

      Ci, co myśleli, że aplikacja będzie bezpłatna mylili się, albowiem należy za nią zapłacić 3.99?. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że możemy używać siedmiodniowej wersji trial poprzez wpisanie w oknie główny programu „demo”. Na chwilę obecną serwery są przeciążone i aby uzyskać wersję trial, należy kilkakrotnie restartować aplikację.

      Krążą plotki, iż wydany crack do aplikacji jest zemstą ze strony grupy tworzącej inną aplikację, która miałaby uwolnić bluetooth – SweetTooth. Podobno to ich kod aplikacji został ‚podkradziony’. i tak jest ze wszystkim trzeba sie nakabinowac zeby iphone byl smartfonem

     • PRO3

      kiedy czytam o BT i wysyłaniu plików to chce mi sie wymiotować. nigdy nie robiłem tego w ten spoóśb na androidach i lumiach. nie używam też w iPhonie. może dlatego, że wiem jak działą chmura, smartfon i nie chodze do gimnazjum.

     • V3

      Ej, oni maja calkiem niezle piwa (niektore) 🙂

     • PRO3

      ok, sorry Biedronko. 😉

      widzisz, z tobą można normalnie pogadać, choć wolisz lumię i galaxy, normalna wymiana poglądów.
      nie wiem skad się biorą ludzie tacy jak @Nylu. a takich jest niestety 99%.

     • V3

      Bo obecnie jest taki trend na rynku, ze z zasady hejtuje sie to o czym ma sie znikoma wiedze. Tak jest w smartfonach (co za idiotyzm – w koncu nie jest powiedziane, ze za rok czy dwa sam nie bede mial iOS-a albo Androida albo Linuxa (hehe jak sobie kupie V8)). Ale tak samo jest w temacie samochodow. Tez swieta wojna – bo ten ma Mercedesa, ten Audice, a ten woli nowa Dacie. Ogolnie ludzie lubuja sie w nakrecaniu sobie takich tematow, i dobieranie w przeciwstawne obozy. I pozniej dorabiaja do tego ideologie. Mysle ze w duzej mierze to cale nakrecanie sie to efekt tego, ze mlodzi ktorzy zakupia np wysoki model Galaxy – juz uwazaja ze np Apple to guano. A starsi z kolei – ktorzy w ten sposob sie zachowuja, chyba lecza jakies utajone kompleksy.

      A tak od tematu. Ja bym tam chcial miec VERTU oprawione w skorke, ze zlotymi srubkami. Ale te smartfony kosztuja tyle co dobrej jakosci samochod – wiec pewnie nigdy mial nie bede 🙂

     • PRO3

      ja piszę trochę dla sportu i naprawde lubię te moje wszystkie zabawki, łącznie z lumiami. tak, jak piszesz używałem już wszystkiego i nie wiem co będzie za dwa lata. w tej branży wszystko sie zmienia.

      ja już w zyciu chyba cztery razy przechodziłem z apple na microsoft i w drugą stronę. 😉

     • V3

      RDF lec na dol watku 😀 Chyba trafilem na jakiegos pacjenta z Lotu nad Kukulczym Gniazdem 😀

     • PRO3

      ja już nie mam siły. idę spać. 😉

     • Nylu

      A ja nie wiem skąd biorą się tacy ludzie jak ty który twierdzi że galaxy s7 jest kiepski ,ty może to dawny egon

     • PRO3

      musi mi się podobać? muszę lubić soft samsunga?

     • Nylu

      a ty posiadasz galaxy s7 ze sie wypowiadasz czy widziales s7 na wystawie?

     • V3

      Czyli nie ma sensu go kupywac jako dodatkowy smartfon ? do uzytku sluzbowego ?

     • PRO3

      ja nikomu nie poleciłbym 5S. można sie zrazić do firmy i systemu.

     • olg

      Czyli tylko najnowsze urzadzenia dzialaja jako tako na tym systemie smiech na sali, dlatego kurczy sie rynek, android zdobywa coraz wiekszy kawalek tortu i slusznie

     • PRO3

      niczego takiego nie napisałem. działają dobrze, ale szkoda czasu i pieniędzy na przestarzałe urządzenia, w sytuacji kiedy można kupić iPhona 7.

      na tej samem zasadzie odradzam zakup galaxy S3 albo lumii 920

   • V3

    Hmm. Napisz pod jakim wzgledem 🙂 Bo jestem ciekawy. Na codzien mam dostep do SGS7 Edge. Pare dni temu mialem do testow (pozyczony) iPhone7. I niestety moje odczucia sa calkowicie przeciwne, ze iP7 nie bardzo moze sie rownac z S7Edge. Odnioslem nawet wrazenie, ze jakos tak ogolnie rzecz ujmujac gorzej mi sie z niego korzystalo jak z 6s. Moze to kwestia czasu – ze zbyt krotko, moze kwestia nie wykorzystywania paru funkcji np iCloud (w koncu nie moj smartfon).
    Wyjasnij prosze „advantages” iP7 w stosunku do S7Edge – to nastepnym razem z ciekawosci je sprawdze na wlasnej skorze, jak znow „pozycze” iP7 na kilka dni 🙂 W koncu lubie poszerzac wiedze obiektywnie 🙂

    • PRO3

     moja żona miesiąc temu przesiadła się na iPhona (z galaxy alpha) i przez kilka pierwszych dni bardzo narzekała.
     wiesz dlaczego? bo próbowała go używać, jak androida.
     nie miała pojęcia o wielu smaczkach i funkcjach, które nie są oczywiste, jeżeli ktoś Ci ich nie pokaże.
     wbrew pozorom iPhone nie jest już tak prosty i „dla debili” jak kilka lat temu i wymaga przeczytania instrukcji. oczywiście możesz go używac z biegu, ale później napiszesz, że „gorzej ci sie korzystało”.

     co jest lepsze?
     – brak klawiszy funkcyjnych – tylko gesty. nie musisz nawet używać Home, jeżeli nie chcesz.
     – spotlight, to absolutna podstawa.
     – szybki powrót do poprzedniej aplikacji,
     – 3D touch – i nie chodzi o mocniejsze ciśnięcie ikonki na pulpicie, jak wiele osób mysli po kontakcie z iPhonem w sklepie – od siły nacisku uzależnionych wiele funkcji wewnątrz aplikacji, czy np. interakcja z powiadomieniami,
     – genialny taptic engine, czyli to co robimy z aplikacjami, ustawieniami czy generalnie z telefonem ma fizyczne odniesienie. ciężko to wytłumaczyć słowami. trzeba tzrymać iPhona 7 w dłoni.

     nie mam za bardzo talentu, żeby to wszystko dobrze opisać. o wielu rzeczach ze względu na brak czasu nie wspomniałem. najlepiej byłoby to, po prostu, pokazać przy piwie. 😉

     • V3

      Rozumiem 🙂 Tak na szybko sobie sprawdzilem i moje wnioski.
      – brak klawiszy, tutaj srednio mnie przekonuje. Mialem do czynienia z systemem opartym tylko na gestach (meeGo) oraz nawet w 950 ten wirtualny pasek i jakos srednio do mnie trafia. Dla mnie wygodniejsze jednak klawisze funkcyjne. Ale OK 🙂
      – Spotlight faktycznie. Bez 2 zdan wykozaczona funkcja razem z Siri.
      – szybki powrot masz tez na Androidzie w multitaskingu (powrot nie tylko do ostatniej ale i do dowolnej)
      – 3dTouch OK. ale musialbym pokorzystac.
      – taptic engine – poki co stan na 10/2016 to bardzo mala ilosc aplikacji korzystajaca z tego rozwiazania (wiec trzeba poczekac).

      Natomiast EDGE ma swienty programowalny boczny ekran – ktory ma sporo funkcji calkowicie zmieniajacych predkosc korzystania 🙂 Jak i wiele naprawde sporych zalet, ale to trzeba pokorzystac tak na codzien 🙂

     • PRO3

      dla wyjaśnienai – powrót do poprzedniej aplikacji nie polega na wejściu przez karty multitaskingu, tylko pojawia się specjalny przycisk na górze ekranu.

      oczywiscie do wszystkiego tzreba sie przyzwyczaić. mi też na początku przeszkadzał brak klawiszy typu cofnij, ale po roku, kiedy biorę do ręki androida, albo lumię nie wiem, jak to jest możliwe. ;).
      np. tak głupia rzecz, jak cofnięcie sie po obejrzeniu zdjęcia do galerii w lumii, czy galaxy wymaga wciśnięcia przycisku wstecz, a na iphonie jest to tylko gest „wypchnięcia” zdjęcia palcem z ekranu.

      co do ekranów edge to ich nie lubię. 😉
      gdyby były to dodatkowe piksele, to może jeszcze,
      ale kiedy mam odpaloną aplikację, czy film, to ich wszystko zachodzi na boki, włącznie z napisami i ikonami – dla mnie nonsens.

     • PRO3

      dla wyjaśnienia – powrót do poprzedniej aplikacji nie polega na wejściu przez karty multitaskingu, tylko pojawia się specjalny przycisk na górze ekranu.

      oczywiscie do wszystkiego tzreba sie przyzwyczaić. mi też na początku przeszkadzał brak klawiszy typu cofnij, ale po roku, kiedy biorę do ręki androida, albo lumię nie wiem, jak to jest możliwe. ;).
      np. tak głupia rzecz, jak cofnięcie sie po obejrzeniu zdjęcia do galerii w lumii, czy galaxy wymaga wciśnięcia przycisku wstecz, a na iphonie jest to tylko gest „wypchnięcia” zdjęcia palcem z ekranu.

      co do ekranów edge to ich nie lubię. 😉
      gdyby były to dodatkowe piksele, to może jeszcze,
      ale kiedy mam odpaloną aplikację, czy film, to ich treść zachodzi na boki, włącznie z napisami i ikonami – dla mnie nonsens.

     • V3

      No widzisz – kwestia przyzwyczajenia 🙂 No mnie jakos to ciezko idzie z tymi gestami. Nawet wirtualny pasek w 950 to dla mnie gorsze rozwiazanie jak funkcyjne w 930tce.
      Na Lumii wystarczy ze nie nacisniesz, a przytrzymasz klawisz Cofnij. Jesli masz dobrze zeskalowana Lumie, to pojawia sie calkiem inny manager (szereg ekranow widocznych jako miniaturki – a nie duze ekrany przesuwane metoda do przodu/do tylu). Wtedy wybierasz sobie dowolna z aplikacji wczesniej otwartych. Wyglada to tak:
      https://msmobile.pl/wp-content/uploads/2016/01/Windows-10-Mobile-menedzer-zadan.jpg
      To tylko przyklad bo u mnie po skalowaniu widocznych jest 4 glowne i jeszcze po polowce 2 kolejnych. Bardzo wygodne rozwiazanie. W kontekscie nieskalowanej Lumii 930 – nie ma porownania.

      Bardzo dziwne ze ci film wchodzi na boki w Edge. Cos musi byc nie tak softowo. U mnie to nie wystepuje. Film wystepuje tylko na glownym ekranie. Moze to kwestia ustawien ?

     • PRO3

      być może. nigdy nie byłem posiadaczem galaxy edge na dłużej niż kilkanaście minut. 😉
      generalnie jako wieloletni użytkownik różnych galaxy, mam ich trochę dość. może wrócę za kilka lat, ale muszą całkowicie zmienić design. 😉

      co do multitaskingu, to tutaj 3D touch też pomaga. wystarczy wcisnąć ekran na złączeniu ekranu z obudową (od lewej strony) i pojawiają się karty aplikacji. nie trzeba robić dwukliku przyciskiem home.

      no i podczas pisania, dociśniecie klawiatury zamienia ją w wirtualny touchpad – również jest to bardzo wygodne podczas edytowania tekstu.

     • V3

      No ta funkcja Touchpad – to rzeczywiscie rewelka. Spore usprawnienie w edycji dokumentow.
      Ja nie jestem mozna powiedziec uzytkownikiem Galaxy, tylko moja zona 🙂 A zmienila z Lumii bo wlasnie deisgnowo szalenie jej sie podobal. Ale wiadomo. Wersja Edge Gold – robi wygladem robote 🙂

 • nie wiem kiedy to zostało poprawione, ale Żywe obrazy da się wreszcie oglądać na PC i publikować na facebooku jako filmy…

  • PRO3

   powinni schować dumę do kieszeni i poprawić żywe obrazy kopiując Apple. czyli – rejestracja filmu 1,5 sekundy przed i po zrobieniu zdjęcia, wraz z dźwiękiem, niezależnie od tego, czy jest ruch w kadrze.

 • lukasik79

  Siemacie.
  Mam drobny, o ile można go tak nazwać problem na mojej Lumii – 640 LTE. Otóż większość aplikacji pobranych ze sklepu nie chce się uruchomić na telefonie. Dwa razy robiłem HR, z pozycji funkcji w ustawieniach i za pomocą kombinacji przycisków. Niestety ? nic nie pomaga. Dodatkowo po HR nie zainstalowały się wszystkie aplikacje, które miałem, np. Mapy, kalendarz, profil kolorów czy dotyk. Lumia działa w szybkim kręgi. Wszystko było ok, aż pewnego pięknego dnia po odpaleniu filmiku w Tubecast aplikacje przestały się otwierać. Pomożecie koleżanki i koledzy? Macie jakiś sposób na taką przypadłość?

  • Jeżeli przywracałeś kopię zapasową po HR to wykonaj resetowanie raz jeszcze, ale tym razem nie przywracaj kopii zapasowej. Jeżeli to również nie pomoże to skorzystaj z aplikacji WDRT i ponownie wgraj oficjalny system Windows 10 Mobile.

   • lukasik79

    Dzięki wielkie Michał za odpowiedź. Bronię się bardzo przed WDRT. Boję się, że coś pójdzie nie tak. Chyba jednak będę musiał ustąpić i przywrócić 8.1.

    • Jeżeli nic innego nie pomaga to pozostaje WDRT.

 • Piotr

  Często zaglądam na tę stronę szukając informacji o systemie i urządzeniach . Gratulacje dla autorów! Na prawdę bardzo profesjonalne podejście do tematu. Równie często czytam dyskusje toczące się pod artykułami. I……. zastanawiam się skąd tyle krytycznych uwag na temat windowsa i urządzeń. Pozwolę sobie opisać moje doświadczenia. Przygodę ze smartfonem zacząłem od SE Xperii którą otrzymałem od operatora jako „flagowca”. Urządzenie skutecznie zniechęciło mnie do smartfonów. Tam nic nie działo. Pozostałem przy nokii e72. Później była Lumia800. Wszystko dobrze …. oprócz baterii. Moje podstawowe kryterium – telefon musi wytrzymać 1dzień mojego trybu używania. Podobnie było z htc 8x. Oddałem żonie. Dopiero samsung ativ s zagościł w mojej kieszeni na dłużej. Następna była lumia 1520. REWELACJA . Ale nigdy nie zdecydowałem się na używanie na codzień. Zabieram ją na wakacje ( aparat) i używam w domu jako tabletu (piszę właśnie na 1520). Samsunga zamieniłem na L930. Żona i córka używają L640. Wszystkie nasze telefony są na bieżąco aktualizowane , nie zawieszają się, baterie zapewniają komfort użytkowania. Po aktualizacji do w10 wszystko działa jak powinno choć trochę brakuje mi prostoty wp8. W międzyczasie miałem okazję testować L1320 ale nie wytrzymała konkurencji 1520-tki. Na półce czeka już 950xl kupiona pod wpływem rekomendacji autorów tej strony. Wspaniały telefon. (Testuję continuum ale .. to jeszcze nie zastępuje komputera).Jednak 930 jeszcze nie znudziła mi się , a na pewno jest bardzo poręczna (L1520 jest odrobinę za duża do pracy gdzie dominuje funkcja telefonu) . Jeszcze raz podkreślam – żaden z telefonów nie zawiesza się, nie zwalnia, ni ma potrzeby resetu. Mnie nie brakuje aplikacji. Od czasu stałego używania lumii rzadziej siadam do komputera. Telefon zapewnia mi dostęp do poczty, informacji, zapewnia możliwość przejrzenia fb i sprawdzenia czegokolwiek w google. W pełni synchronizuje kalendarze, dane przeglądarek itp.Jedynie córka narzeka , że koleżanki mają więcej gierek i gadżetów. I to chyba jedyna przewaga androida. Mam nadzieję, że Microsoft dalej będzie pracował nad integracją systemu zachowując dotychczasową prostotę i funkcjonalność . A aparaty? Myślę, że obecne długo jeszcze będą w stanie zapewnić komfort działania. A co będą potrafiły nowe zobaczymy.POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW SYSTEMU A AUTOROM STRONY

  • PRO3

   „koleżanki mają więcej gierek i gadżetów. I to chyba jedyna przewaga androida.”

   tak to sobie wyobrażają ludzie, którzy nie używają smartfonowej części smartfona. )

   • V3

    A pozwole sobie nie zgodzic sie 🙂 Ja tam uzywam tej czesci smartfonowej. Nawet ostatnio postanowilem sprawdzic jakie sa aplikacje bankowe – bo przeczytalem jakis czas temu tutaj ze na Windowsie ich brakuje. I oto wynik: mBank PL jest, mBank Orange cash jest, Getin mobile jest, IKO PKO BP SA jest, Noble Bank mobile jest, ING Mobile jest, ALIOR mobile jest, Bank PEKAO SA jest, PEKAO SA Biznes24 jest,
    BZWBK24 mobile jest, PLUSBANK24 jest, Bank MILLENIUM jest.
    Bankow zagranicznych nawet nie wymieniam bo tyle tego jest – conajmniej kilkaset aplikacji.

    • Warto dodać, że ING udostępnia dwie aplikacje: Moje ING oraz INGMobile 🙂

    • PRO3

     jeszcze są.
     to pozostałość po czasach świetności lumii. np. Play już odpuścił aktualizowanie swojej aplikacji.
     i to będzie sie pogłębiało, bo użytkowników bedzie coraz mniej.

     kiedy ja byłem użytkownikiem lumii musiałem iść na bardzo mocne kompromisy, ale liczyłem, na to, że za rok, dwa sytuacja się poprawi. w pewnym momencie dałem sobie spokój, bo „app gap” był już nie do wytrzymania.

     • V3

      co do Play24 to widze tyle tylko ze jest. Pytanie – czy tam jest sporo do aktualizowania i czy to konieczne ?

     • PRO3

      myśląc w ten sposób, można już nigdy niczego nie zaktualizować, bo przecież działa. 😉 równie dobrze MS mógłby skończyć pracę na windows 7.

      a jednak PLAY przebudował całkowicie swoje aplikacje dla iOS i androida, zmienił design i dodał kilka funkcji.
      no i wymienił backend, tak żeby wszystko było szybsze.

     • V3

      Dlatego spytalem, bo nie korzystam z tej aplikacji i nie mam porownania jak na innych systemach 🙂

 • Piotr

  …..a autorom strony, w Nowym Roku życzę wielu ciekawych tematów

  • Dziękujemy i na pewno nie zawiedziemy naszych czytelników 🙂

 • lukasz s

  Witam. Dla mnie jednym z ważniejszych momentów było pojawienie się języka angielskiego w aplikacjach i menu telefonu oraz innych błędów w kolejnych kompilacjach. Dzięki temu zrezygnowałem z insidera. Kupiłem specjalnie komputer żeby użyć narzędzia wdrt. Znaczy miałem i tak kupić ale trochę później. Wtedy coś do mnie dotarło… Do końca umowy trochę zostało i jak się nic nie zmieni na plus to zrezygnuje z wm 10. Szkoda mi i czuję się zawiedziony bo lubiłem ten system i widziałem jego plusy. Ale sentyment to za mało żeby się wnerwiać i męczyć. Mimo wszystko mam nadzieję że się polepszy i dalej będę go używać w nowym telefonie. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

 • Telefon domyślnie formatuje karty SD na FAT32. Mimo tego, że sformatowanie na inny system niż NTFS potencjalnie powoduje problemy w Windows 10 Mobile. 2016 wg MS…
  https://www.onmsft.com/news/want-install-apps-sd-card-windows-10-makes-sure-formatted-ntfs