Najnowsze statystyki sprzedażowe telefonów z systemem Windows

Nie jest tajemnicą, że Microsoft restartuje mobilny segment swojej działalności co doskonale widać w statystykach sprzedażowych w poszczególnych kwartałach zeszłego roku. Tendencja udziałów w sprzedaży mobilnego systemu Windows maleje z miesiąca na miesiąc i w najbliższym czasie nie zanosi się na jakikolwiek wzrost. Brak nowych urządzeń to główny powód dalszych spadków sprzedażowych telefonów z systemem firmy Microsoft.

W poniższej tabeli (via MSPoweruser) znajduje się trzymiesięczne porównanie udziału mobilnych systemów w sprzedaży w poszczególnych krajach za rok 2015 oraz 2016. Ostatnim bastionem mobilnego systemu Windows jest Japonia, gdzie sprzedaż wzrosła w badanym okresie czasu.

Niekwestionowanym królem pozostają telefony z systemem Android, które są najchętniej kupowanymi urządzeniami niemalże we wszystkich badanych krajach. Wyjątkiem ponownie jest Japonia, gdzie smartfony z systemem iOS wysunęły się na prowadzenie. Patrząc na największe europejskie państwa (Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, UK) Android posiada 72.4% (wzrost o 1.7%) udział w sprzedaży nowych telefonów, iOS posiada 24.6% (wzrost o 2.8%) a Windows jedynie 2.8% ze spadkiem 4.1%.

Dopóki w sprzedaży nie pojawią się nowe telefony z systemem Windows to niestety tendencja spadkowa nie ulegnie zmianie. Na tę chwilę wybór nowych smartfonów z mobilymi okienkami jest znikomy. W tym roku firma HP ma zaprezentować nowy telefon oraz w niedługim czasie do Europy ma trafić telefon Alcatel IDOL 4S jednak to w dalszym ciągu zbyt mało, aby zawojować rynek telefonów.

 • Rafał

  Nie wiem skąd przekonanie ze to brak urządzeń. Moim zdaniem jako praktyka wp bardziej samego systemu i braku apek oraz niechęci developerowi. Proszę mnie nie przekonywać ze są wszystkie apki bo to bzdury. A te które są nawet w połowie nie maja funkcjonalności tych z konkurencyjnych platform. MS skutecznie odpycha resztkę klientów nazywając to reorganizacja działu mobilnego. Szkoda bo wierzyłem w ten system teraz niema szans na powrót.

  • statystyka, jeżeli na rynku jest np. 2 % posiadaczy lumii 640 i wszyscy oni nie czują potrzeby zmiany telefonu na nowy, bo super działa i nic nie kupują, a nowi klienci nie są przekonani do marki Microsoft to sprzęt zalega na półkach i udział w sprzedaży wynosi ZERO, co nie znaczy że na rynku nie ma użytkowników Windowsa.

   dla przykładu moja małżonka ma Lumię 735, jest zadowolona, od dwóch lat nic się nie psuje i na razie nie planuje zakupu nowego telefonu

   • RDF (d. rdf3)

    to nie ma znaczenia. liczy się tylko bieżąca sprzedaż. bez tego nie będzie wsparcia i aplikacji. udziały wśród aktywnie użytkowanego sprzętu też zaczną w końcu spadać i to lawinowo. smartfony wymienia się częściej niż jakikolwiek inny sprzęt.

    • Tyran1918

     Właśnie z tego powodu uważam, że rok 2017 już na starcie jest porażką dla W10M. Zero nowych smartfonów (ciekawostek od HP nie liczę, bo i tak nikt tego nie kupi). Może dopiero pod koniec roku Microsoft coś pokaże, ale od razu nie zawojują rynku, o ile to kiedyś nastąpi. Tak, więc udział w sprzedaży smartfonów z W10M będzie szybko dążył do zera. Zresztą nasz rynek chyba też zapomniał o tym systemie, bo w polskim internecie mało się teraz o tym pisze, a osoby dawniej nawołujące do mobilnego Windowsa siedzą już na innych systemach.

  • nie tyle brak telefonów co brak nowych telefonów ZE ŚREDNIEJ półki, do tego zła opinia o Windows 10 Mobile – to fakt, masz rację… sporo osób z 8.1 nie chce przejść na 10 widząc problemy z tym systemem

   • Slevin

    Ale za grosze można było kupić lumie 950/xl a i tak polecieli w dół mimo „czyszczenia magazynów”

    • czyszczenie magazynów w saturnie: cena 1899 zł…

     • Slevin
     • mój to był sarkazm co to saturna i temu podobnych sklepów naciągających ludzi np. na Samsunga S6 za 1999 zł 2 lata po premierze… tyle to on kosztował rok temu w sylwestra…

     • Slevin

      Mój brak na studiach dorabiał jako ochroniarz w Media Expert dzień przed „czyszczeniem magazynów”, „świąteczną promocją”, czy innymi „nocnymi przecenami” ekipa pracowników chodziła i zmieniała cenniki na te promocyjne, przeważnie były w tej samej cenie po promocji co przed. A zdarzało się że i droższe 🙂 Staram się nie kupować na tych ich przecenach. Warto śledzić ceny kilka dni przed większym zakupem.

  • „A te które są nawet w połowie nie maja funkcjonalności tych z konkurencyjnych platform.”

   bez przesady… niektóre aplikacje są nawet bardziej dopracowane

   • marcello

    i do policzenia na palcach jednej ręki..

   • Chomiq

    A niektóre aplikacje nawet nie mają swoich odpowiedników na W10M.

  • tridlle

   Dokładnie tak. Zważywszy na fakt, że 950 zbliżyła się ceną do średniaka to trudno mówić o braku telefonów. Biorąc pod uwagę ilość sprzedawanego sprzętu to po prostu klienci wybrali co innego. I nie ma się co czarować, że nagle coś się zmieni.

  • To już utarta narracja: nie tragiczny system, tylko „brak nowych urządzeń” i brak „przygotowania medialnego”. Nic nie poradzisz. A poczekaj jak odejdzie cała fala ludzi wymieniających swoje lumie 640 i pozostałe najpopularniejsze. Wtedy słuchać tego będą mogli tylko najodporniejsi psychicznie.

 • Są to dane dotyczące sprzedaży. Jeśli chodzi o faktyczną ilość użytkowników to w Polsce r/r baza posiadaczy urządzeń mobilnych Nokii / Microsoft zmalała z 9 % (grudzień 2014 i 2015) do 7 % (grudzień 2016), a najwięcej nowych użytkowników zdobyła marka Huawei.

  • Solar

   Myślę że reklama Lewandowskiego ma bardzo duży udział jak nie największy przy wzroście Huawei. Można tylko gdybać co by było gdyby Microsoft podobnie reklamował swoje telefony. Dla mnie jest to niezrozumiale ze jedna z najbogatszych firm na świecie tak marketingowo olała swoje telefony. A za 4 mld kupuje jakiś tam portal.

   • tak, bardzo dobra reklama, bardzo ciekawy telefon z podwójnym aparatem a do tego telefony te przypadkiem są promowane w salonach np. Orange, gdzie mają osobne dedykowane stoisko a obsługa nie może się ich nachwalić…

    • Mateusz

     Wcale się nie dziwię, Huawei’e to imho jedne z najlepszych urządzeń z robotem, ładne i w miarę sensownie wycenione.

     • i do tego mają ciekawą nakładkę, bardziej profesjonalną od tego co prezentuje kolorowe LG czy Samsung

     • Mateusz

      Pełna zgoda.

     • Slevin

      No przyznaj się, wziąłeś tego Huawei? 🙂

     • na razie nie braliśmy bo w ramach poświątecznej „wyprzedaży” ceny poszły mocno w górę, czekamy na nowy cennik

     • RDF (d. rdf3)

      dlatego wbrew pozorom najlepiej robić zakupy w grudniu, kiedy wszyscy wyrabiają roczne targety. ja kupiłem kilka zabawek i naprawdę sporo taniej niż w obecnych cennikach.

   • bo sami zdawali sobie sprawę że wypuścili rok temu sprzęt w wersji beta i systemem beta więc po co ładować pieniądze w reklamę jak potem byłyby pozwy zbiorowe… natomiast brak nowej generacji obecnie to inna para kaloszy

    • RDF (d. rdf3)

     trochę tych reklam jednak było. 950XL z continuum była mocno promowana. do tej pory są wyspy z monitorami (oczywiście zawsze wyłączone) w Media Markt.

  • Tyran1918

   Za rok pewnie będzie połowa z tego albo mniej, bo 2017 rok zapowiada się brakiem możliwości zakupu smartfona z Windows w Polsce.

 • K@ptus

  Podzielam zdanie osób, które uważają, że porażka to nie tylko wina sprzętu, ale przede wszystkim systemu, który jest bardzo ograniczony, o aplikacjach w sklepie szkoda pisać.

  • podzielam poniekąd to zdanie: MS zrobił świetny sprzęt z górnej półki, ale nie wyrobił się z systemem, a aplikacje zostały kompletnie olane… jak sądzę dopiero od RS2 zacznie się tutaj coś dziać

   • Tyran1918

    Zanim oni coś ciekawe zrobią z tym systemem to nikt go już nie będzie używał, bo sprzętu brakuje na rynku, a na drogie modele nagle ludzie się nie rzucą. Na rynku PC mieli o tyle łatwiej, że tam Windows króluje i mogli łatwo sprzedać swoje modele Surface. Na rynku smartfonów nie istnieją i nagle za sprawą drogich modeli się to nie zmieni. Oj będzie im strasznie trudno powstać z kolan.

   • shikaka

    Co jest świetnego w 950XL? Wszystkie poniżej są tylko jeszcze gorsze.

    • RDF (d. rdf3)

     też tego zdania nie rozumiem. 😉

    • np. ekran 2K i optyka pure view

     • shikaka

      Praktycznie identyczne parametry ma byle samsung w podobnej cenie, abstrahując w ogole od telefonów z pułapu cenowego w dniu premiery. Braki jakościowe takie jak nierówna szyba ekranu, plastik jak z butelki pet i skrzypienie klapki przemilczę. Nawet na wspomnianej optyce oszczędzali bo wlazi pod nią kurz.
      Świetny sprzęt z górnej półki to była 1520 w dniu premiery – dopracowany system, bardzo dobra jakość wykonania, bardzo dobre podzespoły.

     • sprawdziłem
      – po 7 miesiącach nie mam ani jednej drobinki kurzu w optyce
      – obudowa w ogóle nie skrzypi (mam być może nowszą wersję obudowy)
      – szyba ekranu jest równa, telefon się nie kołysze w żadną stronę,
      – plastik jak z butelki pet, tak, jasne, nie ma za to jak palcujące się szkło na obudowie, poza tym i tak trzymam telefon w skórze
      – byle samsung w podobnej cenie nie ma takich parametrów, modelem porównywalnym był jedynie S6 Edge+, który moim zdaniem wyglądał po prostu brzydko
      edit: oczywiście ekran jest płaski, zapłątałem się myśląc co innego a pisząc co innego

     • shikaka

      Przyglądnij się w miejscach gdzie kończy się LCD czy jest równa. Obudowy nie porównuję do szklanych tylko choćby do poprzednich flagowych modeli serii lumia – przepaść jest duża. Argument, że jakiś tam model jest brzydki pomijam, bo jeden lubi czekoladę, a drugi jak mu nogi śmierdzą.

     • Nya/SuicidePsychopath

      Za nic nie wziołbym samsunga a tymbardziej telefonu ze szkła. Co do samsunga też sie zgodze. Brzydki i jeszcze zakrzywiony ekran nie wiadomo po co

   • Max

    oby tak było 🙂

   • Jose Arcadio Morales

    „jak sądzę dopiero od RS2 zacznie się tutaj coś dziać”

    Co się zacznie dziać? Deweloperzy zaleją ten system aplikacjami, a ludzie w szaleńczym amoku zaczną kupować telefony z mobilnym windowsem? RS2 nic tu nie zmieni, udziały W10M będą nadal spadać, coraz więcej aplikacji będzie znikać ze sklepu i coraz więcej ludzi będzie uciekać na inne systemy.

    • Chomiq

     Jak to co? Każdy rzuci się na telefony HP za 3k.

   • RDF (d. rdf3)

    a jak nie od RS2, to od RS3. a jak nie RS3, to RS4 juz na bank. 😉

    wiesz, czytam takie teksty od czasów aktualizacji Mango WP7.

    • HONZA

     Cykle rozwoju oprogramowania systemowego wskazują na to, że RS2 będzie systemem gotowym do testów beta, które dopiero późnym latem będą skutkowały wydaniem gotowego systemu, następnie pół roku na dużą poprawkę i mamy system na najbliższe lata …. trochę tu namieszał program insider i może się okazać, że nie będzie trzeba czekać na dużą poprawkę.

     • RDF (d. rdf3)

      przecież RS2 wychodzi już za trzy miesiące?

     • HONZA

      Czyli za 3 miesiące mamy wersję beta …. to że upychają ją na sprzętach dla konsumentów, to tylko na własne ryzyko. Może będzie na tyle skończona, że ograniczenia nie będą widoczne. Bo tak na dobrą sprawę TH2 to wersja demo, a RS1 raczej alfę przypomina niż dojrzały produkt. To jest problem, że M$ stracił na odbudowę systemu mobilnego 3 lata, a teraz próbuje to nadrabiać.

     • podobnie było niestety z Windowsem 8, dopiero wersja 8.1 Update 1 nadawała się do normalnego użytku…

     • Szymon

      Oj tu się nie zgodzę. 8ka była dopracowana w porównaniu z tą protezą co jest teraz to był majstersztyk

     • Tyran1918

      Tylko problem jest taki, że RS2 pewnie znowu dostaną wszystkie modele z W10M i nie będzie możliwości wyłączenia aktualizacji jeśli ktoś korzysta z WiFi. Tak, więc jeśli ta wersja będzie z masą błędów to większość sprzętu z W10M nie będzie się nadawała do użytku. Sądzę, że tak źle nie będzie, bo użytkownicy w USA jeszcze by im procesy wytoczyli. Inna sprawa to jest fakt, że RS2 jakiś wielkich nowości w mobilnej wersji systemu nie wprowadza, więc czym te błędy są spowodowane?

     • HONZA

      Dlatego nie kupuję żadnego obecnie dostępnego na rynku sprzętu z w10m. Coś mi mówi już od jakiegoś czasu, że wraz z RS2 powstanie nowy, dopracowany model sprzętowy dla mobilnej 10.

     • Slevin

      Tego najbardziej nienawidzę w MS. Zrobili TH2 i od razu było, że sory ale fajnie będzie dopiero w RS1, zrobili RS1 i obiecali że w RS2 będzie wszystko. Jeszcze nie pokazali nic ciekawego w RS2, a już obiecują ze RS3 to jest to na co czekamy, na arm i zmiany ui 🙂 Więc pewnie im bliżej RS3 tym więcej przeniesie się oczekiwań do RS4. Ciągłe czekanie.

    • Foldex

     I wiele osób dało się omamić tym obietnicami, ty i ja chyba też 😉

     • RDF (d. rdf3)

      niestety. teraz bardzo żałuję zakupu lumii. tym bardziej, że MS nie uznaje oczywistych wad i nie naprawia swoich produktów w ramach gwarancji.

     • Foldex

      L930 i ekran?

     • RDF (d. rdf3)

      tak. nigdy jeszcze w życiu nie miałem takiego przypadku, jak z Microsoftem. trzeba omijać oszustów z daleka.

   • Już się dużo zmieniło od czasów TH2. Teraz może być już tylko lepiej.

   • Łukasz

    Dopóki aplikacje nie będą się pojawiały tak jak pojawiają się na androidzie czy iOS to nic się nie zacznie dziać nawet jak będziemy mieć RS5. System może i będzie bardzo stabilny i szybki, ale bez aplikacji to nie przejdzie. Chyba, ze MS wpadnie na pomysł instalacji aplikacji ze sklepu google play.

   • RS2_14977

    Myślę, że RS2 będzie dużo lepszy i stabilniejszy. Jednak nadal zastanawiam się czy to ogarną. Miałem przez dłuższy czas wgrywane kolejne build z RS2 bez resetu, jednak ostatnio musiałem to wreszcie zrobić, i trochę się zdziwiłem, że teraz bateria wytrzymuje dużo dłużej, dziennie to nawet 3-5 godzin. Przywracanie robiłem oczywiście z kopią, dlatego dziwne, że zrobiła się taka różnica. Oznacza to, że nadal RS2 ma spore problemy z zarządzaniem baterią, bo aplikacje mam dokładnie takie same.

   • marcello

    Zacznie się płacz i zgrzytanie zębów.

 • Piotrek

  „Dopóki w sprzedaży nie pojawią się nowe telefony z systemem Windows to niestety tendencja spadkowa nie ulegnie zmianie.”–jak sie pojawią i tak sie nic nie zmieni. BBOS też miał być mega bezpieczny i dla biznesu. Później przeszli na androida żeby sie ratować a ostatecznie zostali kupieni przez TCL… Nie wiem czemu MS podąża drogą która nie wypali ale ok…

  • Tyran1918

   BB jeszcze nie zostało kupione przez TCL. Po prostu mają licencję na logo BB na swoich smartfonach, których oprogramowanie i tak będzie robione przez BlackBerry.

   • RDF (d. rdf3)

    można powiedzieć, że dział hardware został przekazany do TCL. )

    • tyran6

     Pracownicy BB raczej tam nie odeszli. Przynajmniej nie było takich informacji.

 • Slevin

  Jak będzie tak dalej to nie będzie dla kogo pisać (chwilowo nie ma o czym), ale i tak częściej zaglądam do was, częściej piszę komentarze niż u konkurencji 🙂

 • Jarek

  Restart systemu mobilnego? Proszę Was… Restartuje to się Nokia po poprzednim restarcie pod szyldem Microsoftu. xD A Microsoft że swoim działem mobile już dawno przestał się liczyć 🙂

  • RDF (d. rdf3)

   no co ty? lumie się przecież restartują, niestety z powodu wadliwego softu. 😉

   • Jarek

    Good joke 😀

  • jeszcze się nie zaczął

 • RDF (d. rdf3)

  rewelacyjne wyniki apple na najlepszych rynkach. – USA, UK, Japonia.
  co ciekawe iOS przejął w UK chyba wszystkich użytkowników Lumii. 😉

  • Pitbull też ma rewelacyjne wyniki w polskich kinach… co nie świadczy o tym że jest to dobry film.

   • Kowalczyk Damian

    Nie nazywałbym bym tego „filmem”

    • byłem w szoku jak zobaczyłem kolejkę w multikinie na 200 osób na wieczorny seans Pitbulla, a na filmie, na którym byliśmy (Arrival) pusta sala…

     • marcello

      Polskie komedie też zapełniają sale, a przecież to g jakich mało

     • ambitne inaczej produkcje dla ambitnej inaczej widowni

  • Dancap

   Słowo”chyba” to słowo klucz w twojej niewiedzy 🙂

 • otus!

  biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek nowych telefonów – zapomnijmy o HP Elite – to i tak wyniki są imponujące!
  Swoją drogą, zaczyna mnie irytować polityka MS, rozwija system windows 10 mobile a nie ma telefonów. Tworzyć software bez hardware?
  Niestety nie ogarniam tego 🙂
  Do tej poty miałem Nokie 620, 520, 930 i 640 i płakać mi się chce, ba! ryczeć, jak pomyślę że kolejny telefon będzie z androidem – tfu!
  Microsoft opamiętaj się! Bill Bates – zrób coś do cholery jasnej!!

  • tyran6

   Też już tego nie ogarniam, bo dwa lata bez pokazania nowych flagowych modeli to sporo czasu jak na smartfony. Nie wiem na co liczą jeśli pokażą swoje „cuda” dopiero pod koniec 2017 roku. Do tego czasu system zniknie całkowicie z rynku. Wychodzi, więc na to, że po raz kolejny mają zamiar zaczynać wszystko od zera.Takie będą przecież udziały rynkowe tego systemu w najbliższym czasie.

   Wiem, wiem… inni producenci mieli zająć się średnią i niską półką cenową, ale coś ich nie widać, a jak już któryś pokaże jakiegoś rodzynka jak HP czy Alcatel, to są to modele drogie, więc teoretycznie konkurencyjne dla flagowców Microsoftu.

 • „Dopóki w sprzedaży nie pojawią się nowe telefony z systemem Windows to niestety tendencja spadkowa nie ulegnie zmianie. Na tę chwilę wybór nowych smartfonów z mobilymi okienkami jest znikomy”.
  Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Ludzie pomijają Windowsa nie dlatego, że nie ma modeli do wyboru, ale dlatego, że ten system dla przeciętnego użytkownika mało oferuje. Nie ma gier, aplikacji, a podstawowe funkcje jak Muzyka potrafią szwankować. Nawet jeżeli wyjdą nowe modele, to nie będzie to oznaczało drastycznej poprawy sytuacji na rynku. System potrzebuje zmian, nagłych zmian. To system ma być tworzony pod ludzi, a nie ludzie mają dostosowywać się do systemu. Czy to się komuś podoba, czy nie, obecnie wśród ludzi panuje moda na aplikacje i gry w smartfonach. Tego ludzie chcą, dlatego ludzie kupują Androida i iOS-a. Windows, aby się wybić, potrzebuje aplikacji. Albo wyznaczyć nowy trend, tylko wątpię, aby było coś, co może zastąpić mobilne aplikacje.
  Niektórzy uważają, że stan aplikacji ulegnie zmianie. Bzdura. Nic nie wskazuje na to, że aplikacji przybędzie, żadne RS2 czy RS3 tego nie zmieni. Microsoft potrzebuje startową społeczność, dla której deweloperzy mogliby zacząć coś tworzyć. MS taką miał wraz z tanimi Lumiami. Teraz została garstka ludzi, dla której pisać aplikacji się nie opłaca, taka jest prawda.
  Jeżeli MS chce, aby W10M było konkurencyjnym systemem, musi zadbać o aplikacje. A jak? To ich zmartwienie. Wielu wypatruje mitycznego Surface Phone, który zmieni oblicze W10M. Apple pokazuje, że nie trzeba mieć na rynku tysięcy modeli. Wydają jeden model bez gniazda słuchawkowego, a ludzie go kupują i nie dlatego, że jest tani! Dobry telefon, dobry system, dobre wsparcie firm trzecich i sprzedaż rośnie. Jedno Surface by wystarczyło do poprawy sytuacji. Ale do tego trzeba wsparcia innych, obecnie Windows 10 Mobile jest jak konsola bez producentów gier. Wyobraźcie sobie, że na święta, oprócz Xboxa Skorpio, wyjdzie jeszcze nowa konsola od innego producenta, ale będzie miała tylko ze 3 gry na krzyż. Kto ją kupi? Może być dobra, ale bez gier jest do niczego. Tak jest z W10M, każdy pomija ten system, bo nie ma on aplikacji. Sytuacja może ulec zmianie, ale do tego potrzeba zmian i czasu. MS zrobił bardzo ważną zmianę, czy dobrą, tego nie wiem, na pewno rewolucyjną, bo cały rynek smartfonów z W10M zostanie przetasowany. Teraz potrzeba czasu i pracy, aby przybyło deweloperów i klientów. Przy czym czas ten nie jest liczony w miesiącach, ale w latach. Potrzeba lat, aby system zdobył popularność. Android długo pracował nad tym, co ma teraz. Apple długo pracowało, aby przeciętny Kowalski zbierał na iPhona za 2-krotność swojej pensji. Microsoft nie zdobędzie tego, co inni, wypuszczając marne RS2/3. Continuum, Windows Hello to dodatki jak w iPhonie 3D Touch. Brakuje jeszcze podstawy – systemu z aplikacjami.
  Mówcie, co chcecie, ja nie skreślam tego systemu, bo być może się rozwinie, a jego nowe funkcje będą rozchwytywane. Niemniej uważam, że to aplikacje są drogą na szczyt, a zarazem gwoździem do trumny. Smartfon bez aplikacji jest jak konsola bez gier. Takie jest moje zdanie.

  • tyran6

   Jakby każdy z obecnych producentów w świecie Androida pokazywał chociaż po jednym modelu z każdej półki cenowej działający pod Windowsem to ludzie by to kupili, a wówczas aplikacji by przybywało. Lumie się sprzedawały, bo były tanie i operatorzy chętnie je sprzedawali z logo Nokii. To właśnie tanie modele narobiły te kilka % rynku dla Windowsa i brakowało jedynie innych producentów z tym systemem by konkurować z Androidem. Teraz modeli u operatorów nie będzie, więc liczba aplikacji będzie tylko maleć. Jedynie sprzedaż sprzętu może napędzić rozwój aplikacji dla Windowsa, bo nawet Microsoftu nie stać by za każdą aplikację płacić deweloperom. W jednym się zgadzam, a mianowicie, że same aktualizacje systemu typu RS2 i RS3 nic nie dadzą. Po prostu ostatnie niedobitki to ucieszy i tyle. Reszta będzie już narzekać na Androida i iOS ale będzie ich używać, bo Windows do niczego się nie nada ze względu na pustki w sklepie.

   • Foldex

    Firmy są nastawione na zarobek, a na windowsie zarobić się porostu nie da 😉

    • tyran6

     Android też kokosów nie robi. Zresztą pewnie, gdyby w momencie wprowadzania na rynek np. Androida 2.1, Microsoft przyatakował rynek swoim systemem mobilnym w każdej półce cenowej, to obecnie mielibyśmy dominację Windowsa nie tylko na PC ale również na smartfonach. Po prostu Microsoft za późno się obudził, a jak już zaczął coś robić to wolno i nieudolnie.

   • Tylko że OEM-owców brakuje, obecnych urządzeń jest mało i są trudno dostępne, przy tym ich cena jest wysoka. A do tego dochodzi fakt, że system nie oferuje zbyt wiele. Sprzedaż od tak nie urośnie. Jak sam zauważyłeś, to tanie Lumie sprawiły, że sprzedaż Windowsa mobilnego jako tako była. Ja sam mam swoją L640 właśnie od operatora. Teraz jest tylko drogi sprzęt z beta systemem za duże pieniądze. Jeszcze się trzeba natrudzić, żeby w ogóle kupić. Katastrofa.

  • RS2_14977

   Widzisz, z aplikacjami to trochę dziwna sprawa. Czasami z nudów rozmawiamy ze znajomymi o telefonach i wychodzi, że Ci którzy mieli (mają 8.1) raczej marudzą na proste sprawy choćby brak rozwijanej górnej belki, brak multiask (zrobienie paru rzeczy na oknach powoduje utratę wpisywanych danych) i jeszcze sporo innych „drobiazgów”. Ci którzy są na 10 są zadowoleni, możliwości, wyglądu systemu ale problemem jest niedopracowany system. Różne, dziwne błędy występujące nawet w tych samych modelach telefonów, z tym samym build chodzą różnie. Ale nie spotkałem się z opinią aby były duże braki w aplikacjach, oczywiście zawsze znajdzie się ktoś kto szuka aplikacji niszowych, specjalnych itp. Większość korzysta ze standardu, komutatory, poczta, internet, nawigacja itp. Wiem, na innych systemach ma dużo większy wybór ale moim zdaniem większy problem jest po prostu w działaniu samego systemu, błędów, problemów itp. Teraz dwóch znajomych szykuje się do zmiany telefonu, jeden ma 735, drugi 640, i obaj dopuszczają już androida, widząc często jak działa, powiedzmy starawy już S4, S5 którego często widują. Najpierw muszą dopracować RS2 na tyle aby go nie powodował głupich problemów aby każdy przypadkowy użytkownik mógł bez większych problemów używać a nie robić HR aby zaczął działać kafelek kalendarza, aby się czasem jakaś aplikacja wyłączała, o kafelku kalendarza nawet nie będę pisał bo to wstyd. Teraz do tego brak telefonów bo niestety brak średniaków (odpowiedników 735), zostaje tak naprawdę 950/950XL, która nie jest już oferowana u operatorów, więc obaj pewnie wybiorą androida, bo wątpię aby do marca się coś zmieniło. Tak więc, podsumowując, ja nie zamierzam zmieniać, choć widzę również złe strony WM10 to nie widzę potrzeby porzucenia systemu, odpowiada mi najhardziej, aplikacje które potrzebuje mam, oczywiście system potrafi czasem negatywnie zaskoczyć ale z drugiej wszędzie dobrze gdzie nas nie ma 😉

   • Wiele osób potrzebuje te największe, popularne aplikacje, które wymieniłeś, i tylko te, dlatego zgadzam się z tym, że aplikacje to nie wszystko i gdyby system był dopracowany itd., to użytkownicy nie uciekaliby na Androida. Ale nie jestem przekonany, czy przybyłoby nowych. Owszem, dopracowany i niezawodny system to podstawa i dla wielu by wystarczyła. I gdyby nadal były tanie Lumie z dobrymi aparatami, to zakup smartfona za 400-600 zł z W10M, który byłby niezawodny, działał poprawnie, podstawowe funkcje, w tym przeglądarka, chodziły właściwie, a bateria trzymałaby należycie długo przy używaniu (bo obecnie bateria szybko spada, głównie przy Edge), byłby uzasadniony i trafiony. Ale czy warto inwestować w smartfon za ponad 1000 zł, który zaoferuje tylko te podstawowe rzeczy? Moim zdaniem nie, nawet jeśli nie potrzebowałoby się tych wszystkich aplikacji. Zakładając, że Android i W10M działałyby podobnie, za 1000 zł wybrałbym Androida, choć nie brakuje mi teraz żadnej aplikacji, a cenię sobie wygląd i interfejs W10M. Dlaczego? Bo w Androidzie miałbym pewność, że niczego mi nie zabraknie. Kupiłbym ten smartfon i wiedziałbym, że będę miał więcej zabijaczy czasu w postaci gier, większy wybór przeglądarek, klientów poczty, Twittera itd.,, które mógłbym wybrać wg własnych upodobań. Na W10M nie mamy dobrego wyboru. Gdyby pojawiła się super promocja w Carrefourze na jakąś rzecz, a wymagane byłoby posiadanie aplikacji, to po prostu odpaliłbym Sklep Play, pobrałbym i kupił towar o te dajmy na to 50 zł mniej. Na W10M dupa blada. Taki przykład dotyczący mnie. Uwielbiam gry z serii The Room. Na tablecie z Androidem, gdy jeszcze jako tako działał, grałem we wszystkie 3 części. Chciałbym zagrać w 4, jeśliby wyszła. Jeżeli ta gra wyszłaby za rok czy dwa, a miałbym Androida, to bym ją kupił i zagrał. Na Windowsie tylko przeczytałbym, że wyszła.
    Nie kwestionuję Twojej opinii, bo się z nią też zgadzam. Ale jednak jestem zdania, że dobry system to za mało, aby zawojować rynek i że potrzeba do tego aplikacji. System musi nam odpowiadać pod względem wizualnym, praktycznym, ale przy tym nie może nas ograniczać. Prędzej czy później na Windowsie czegoś zabraknie. Zresztą daleko nie trzeba szukać. Android ma większość rynku, ale na początku był kiepski. Sukces zawdzięcza temu, że miał wszystko, po prostu. Miał gry, aplikacje, dlatego ludzie go wybierali, choć wersje poniżej KitKata były słabe. Teraz doszło do tego zdecydowanie lepsze działanie, najnowsze Androidy biją W10M. iPhone ma aplikacje, ma dobry system i dzięki temu tendencja jest wzrostowa, mimo ogromnej ceny. Owszem, brakuje mu dużo do Androida, ale warto zwrócić uwagę, ile producentów, modeli i w jakich półkach cenowych są smartfony z Androidem, a ile jest na rynku urządzeń z iOS.
    A Windows 10 Mobile? Działa źle, jak wspomniałeś, różne błędy na tych samych bulidach, śmieszne problemy jak te z kafelkami. Do tego brak aplikacji, smartfonów. Droga do sukcesu jest w drugą stronę. Jeżeli RS2/3 ma coś zmienić, to tylko to, że obecni użytkownicy nie wymienią ze złości Lumii, a może nawet kupią coś nowego z Windowsem. Ale bez modeli w różnych cenach, dobrego systemu, aplikacji nie będą trzecią siłą. Mamy Androida i iOS, dwa dobre systemy mające wszystko. Po co nam półprodukt? Obecny system musi mieć wszystko (system, smartfony, aplikacje). Windows obecnie nie ma nic.

    • „A Windows 10 Mobile? Działa źle”

     Właśnie wgrałem RS2. Działa zaskakująco dobrze.

     • RS2 nie jest jeszcze w oficjalnej dystrybucji. Jak będzie, to sprawdzę, czy działa „zaskakująco dobrze” na 1 GB RAM-u.

    • RS2_14977

     Najpierw niech naprawią WM10 do takiego stopnia aby większości wszystko działało, i niech wreszcie pojawią się ze 3-4 nowe modele innych firm, wtedy może z czasem, wróci opinia, że Windows działa ok na każdym telefonie.

 • Jan Pulawsky

  Restartuje…? Pięknie powiedziane… Już teraz wiem jak zrelacjonować sytuację kiedy spi……ę się na zbitą twarz ze schodów nie na trzeźwo… Z r e s t a r t o w a ł e m!

 • MarGo

  W tym roku firma HP ma zaprezentować nowy telefon oraz w niedługim czasie do Europy ma trafić telefon Alcatel IDOL 4S jednak to w dalszym ciągu zbyt mało, aby zawojować rynek telefonów.

  Kogo interesują telefony z wyższej/najwyższej półki? Statystyki jasno pokazują jakie telefony z Windowsem są najchętniej kupowane, a mianowicie budżetowce i z średniej półki i takich telefonów potrzeba.

  • tyran6

   Były najchętniej kupowane. Teraz nie zanosi się by było cokolwiek w najniższej półce cenowej z W10M. Może HP wkroczy z jednym modelem do średniej półki cenowej, ale przecież to model dla biznesu, więc znowu nie będzie go można kupić u operatorów… Zresztą jeden model nic nie zmieni. By ktoś go kupił potrzebna byłaby spora kampania marketingowa.

  • Według wstępnych informacji HP ma zaprezentować telefon ze średniej półki z procesorem z serii Snapdragon 6xx.

   • MarGo

    Jeżeli HP wyceni tego średniaka tak jak wycenili Elite x3 (cena nieadekwatna) to nie wróżę im sukcesu, a poza tym powinni zaprezentować klika modeli szczególnie budżetowe (tak jak np. Acer M330)

    • Zgadzam się co do ceny HP Elite x3, która jest mocno przesadzona. Należy jednak pamiętać, że Elite jest skierowany przede wszystkim do sektora biznesowego gdzie ceny sprzętu mogą być dużo wyższe. Nowy telefon będzie skierowany na rynek konsumencki, dlatego też jest szansa, że cena będzie normalna. Być może HP zaprezentuje więcej niż jeden telefon.

 • lilhomies
  • Nie wygląda mi to na outlooka

  • Jeśli klikanie na opcje na samej górze nie zmienia widoku na tygodniowy z dużymi polami to: Ustawienia, ekran, rozmiar tekstu na większy. Na maksymalnym ustawieniu nie ma możliwości zmiany widoku tygodniowego kalendarza jak w mniejszej rozdzielczości. Ja mam ustawione na 150% i jest OK, przy 125% mam taki sam problem jak ty.

  • 1. odblokować ekran
   2. przejść w tryb pionowy
   3. zmienić widok na plan spotkania
   zablokowałeś sobie widok w rzucie poziomym

   • lilhomies

    To nie to.. Tak jak kolega Miszkurka2000 napisał problem tkwił w skalowaniu. Przestawiłem z 200% na 300% i jest ok.

 • Pyjter86

  Pytanie:)warto kupić używaną Lumie 950LTE w stanie wizualnym BDB, z roczną gwarancją za 800zł??

  • Warto

  • Marcin

   Jak szukasz czegoś co robi dobre zdjęcia i ma ładny wygląd systemu to tak. Jak cokolwiek więcej to nie.

  • RDF (d. rdf3)

   nie.

  • Kowalczyk Damian

   Tak, a nie lepiej XL?

   • Pyjter86

    Myślałem nad tym, ale jest trochę za duża, no i cena wyższa, chociaż gdyby wpadła jakaś dobra okazja to pewnie bym ją przemyślał?

    • za 800 zł to lepiej kupić wersję 950 bez XL

    • world323

     Tez kiedyś myślałem ze 5,7 to za wiele ale przy 640 xl się przekonałem , komfort pracy i czytelność całego systemu jest mega . Jak biorę teraz do ręki cos mniejszego np androida z 5,2 i widzę te kulfony wszędzie to aż mnie trzęsie ? teraz mam właśnie 950xl .

 • RS2_14977

  Jeszcze odnośnie braku tak długo nowego build w RS2, może w grudniu pracownicy MS dostali przymus używania telefonów Lumia na co dzień i dlatego do tej pory nie mogą wyjść ze zdziwienia jak można było wypuszczać builidy z takimi problemami? Jeśli tak, to jest nadzieja, na lepszy system 😉

  • HONZA

   Długi brak nowego buildu RS2 może tez świadczyć o tym, że zbierają go do kupy w celu przygotowania wersji produkcyjnej. Kolejne buildy mogą zawierać kolosalne zmiany, ponieważ przygotowywane i testowane wewnętrznie funkcje dołączane są w tzw. odpowiednim czasie to oficjalnego buildu. Funkcje niestabilne, nie do końca przetestowane, czy też niezakończone do oficjalnego buildu nie są włączane.

 • Patryk
 • Marcin Wieruszewski

  Brakuje użytkowników, to nikt nie robi aplikacji, nie ma aplikacji, ubywa użytkowników. Sami zarżnęli swój system, odcinając starsze Lumie. Nie muszą robić telefonów, bo Google ich w zasadzie też nie robi. Muszą natomiast przekonać użytkowników, producentów softu i sprzętu, że warto mieć Windows 10.