Najnowsze statystyki są bezlitosne dla mobilnego systemu Windows

Nie jest tajemnicą, że sprzedaż nowych telefonów Lumia maleje z miesiąca na miesiąc. Microsoft podjął decyzję o zmianie strategii, która spowodowała mocny spadek pozycji rynkowej mobilnego systemu Windows. Najnowsze statystyki nie uwzględniają telefonów Windows jako osobnej kategorii. Mobilne okienka znajdują się wraz z innymi niszowymi producentami w kategorii „Pozostałe”.


Statystyki Q3/16

Android umocnił swoją pozycję w trzecim kwartale tego roku zwiększając ilość sprzedanych telefonów do 87.5% co w porównaniu do trzeciego kwartału zeszłego roku daje skok aż o 3.3%. Apple odnotował spadek wynoszący 1.5%. Z kolei telefony z systemem Windows powędrowały do wspólnej kategorii „Pozostałe” ponieważ ich udział w rynku znacząco się obniżył. Niestety w najbliższym czasie tendencja spadkowa nie ulegnie zmianie.

Za spadek udziałów rynkowych odpowiedzialna jest zmiana strategii Microsoft, której głównym założeniem jest odejście od produkcji telefonów i skupienie się na tworzeniu oprogramowania, które będzie dostarczane do partnerów biznesowych. Microsoft będzie tworzył wyłącznie referencyjne telefony a partnerzy będą produkować smartfony Windows 10 Mobile w różnych konfiguracjach sprzętowych. Widzimy już pierwsze efekty tej współpracy w postaci telefonów Acer Liquid Jade Primo, Alcatel IDOL 4S czy HP Elite x3. Pomimo niesprzyjających statystyk Microsoft nie poddaje się na rynku mobile i potwierdza, że przyszłością są procesory ARM oraz łączność komórkowa a tym samym system Windows 10 Mobile.

Źródło: StrategyAnalytics via MSPoweruser