Najczęstsze problemy z Windows 10 PC przed, w trakcie i po wykonaniu aktualizacji (update)

System Windows 10 już jest. Aktualizacja rozpoczęła się wczoraj i wszystkie osoby, które posiadają kwalifikowany system na swoich komputerach mogą rozpocząć aktualizację do najnowszej wersji systemu. Niestety jak to zwykle bywa w tego typu sytuacjach mogą pojawić się błędy, które zakłócą pracę instalatora lub nawet samego systemu Windows. Zobaczcie jakie są najczęściej występujące problemy oraz opis ich rozwiązania.

[textblock style=”2″]Kiedy otrzymam swoje darmowe uaktualnienie do Windows 10?”[/textblock]

[textblock style=”1″]Jeżeli dokonałeś rezerwacji swojego darmowego uaktualnienia, już niedługo je otrzymasz.

Bierzesz udział w największym wydarzeniu jeżeli chodzi o uaktualnianie oprogramowania i staramy się aby wszyscy użytkownicy doświadczyli tego w jak najlepszy sposób.
Twoje powiadomienie o gotowości do uaktualnienia wkrótce się pojawi – może się to wydarzyć w ciągu kilku dni lub tygodni.

Nie możesz czekać? Zaawansowani użytkownicy mogą użyć Media Creation Tool aby wykonać instalacje od razu na wielu urządzeniach.[/textblock]

[textblock style=”2″]Błąd instalacji 80240020 w Windows Update[/textblock]

[textblock style=”1″]Powyższy komunikat wskazuje na to, że nie można ukończyć pierwszego etapu instalacji. Jest to największe wydarzenie jeżeli chodzi o uaktualnianie oprogramowania i staramy się, aby wszyscy użytkownicy mieli tylko pozytywne doświadczenia z tym związane. Zalecamy cierpliwość, zanim komputer otrzyma powiadomienie o gotowości do uaktualnienia, a następnie wykonanie poniższych kroków.

Zwróć uwagę, że nie ma problemu z rezerwacją czy pobieraniem uaktualnienia. Pobrane uaktualnienie nie jest uszkodzone jak twierdzą niektórzy i otrzymasz powiadomienie o uaktualnieniu w kolejnych dniach czy tygodniach gdy twoje urządzenie będzie gotowe.

Jeżeli nie możesz się doczekać swojego uaktualnienia i jednocześnie jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem, możesz zmodyfikować poniższe klucze rejestru, aby wykonać instalację od razu.

Ostrzeżenie: Jeżeli dokonasz zmian w rejestrze w sposób nieodpowiedni, możesz napotkać poważne problemy. Przed zmodyfikowaniem rejestru, wykonaj jego kopię zapasową w razie wystąpienia problemów.

1. Odnajdź klucz rejestru:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\OSUpgrade]
2. Powinien on istnieć w powyższej lokalizacji. Jeżeli nie, utwórz go.
3. Utwórz nową wartość typu DWORD (32 bitowy) o nazwie „AllowOSUpgrade” (bez cudzysłowia) i ustaw jej wartość na 0x00000001.

Gdy już klucz zostanie zmodyfikowany, zamknij i uruchom ponownie pulpitową wersję Panelu sterowania, przejdź do Windows Update i kliknij Wyszukaj aktualizacje. Powinien być teraz dostępny przycisk Rozpocznij aby uaktualnić do Windows 10. Uwaga: użytkownicy Windows 8.1 muszą przejść do pulpitowej wersji Panelu sterowania, a nie do nowej wersji interfejsu Windows Update.[/textblock]

[textblock style=”2″]Ustawienia nie uruchamiają się, lub zamiast nich uruchamia się Sklep[/textblock]

[textblock style=”1″]Zdajemy sobie sprawę z problemu z Windows 10, który może powodować, że aplikacja Ustawienia nie uruchamia się, lub uruchamia się Sklep zamiast Ustawień. Stworzyliśmy narzędzie naprawcze, które można pobrać z tej strony. Powinno ono rozwiązać problem.

Po kliknięciu odnośnika:

 1. Naciśnij Uruchom
 2. Potwierdź klikając Tak ostrzeżenie o zabezpieczeniach
 3. Narzędzie powinno się uruchomić

Po zakończeniu pracy narzędzia wyszukaj Ustawienia z menu Start i uruchom plikację Ustawienia.[/textblock]

[textblock style=”2″]Uaktualnienie do Windows 10 zawiesiło się[/textblock]

[textblock style=”1″]Na niektórych komputerach pobieranie Windows 10 może zająć sporo czasu, w zależności od jakości połączenia internetowego, ilości danych do przeniesienia i wydajności komputera. W niektórych przypadkach, może to trwać nawet 24 godziny, a więc bądź cierpliwy. Jeżeli twój dysk twardy sygnalizuje pracę, najprawdopodobniej instalacja idzie powoli do przodu.

istnieje kilka specyficznych punktów w których pasek postępu może znacznie zwolnić i będzie sprawiał wrażenie jakby się zatrzymał:

 • Na czarnym tle z błękitnym okręgiem przy 30-39 procentach, podczas gdy Windows pobiera dynamicznie aktualizacje dla Windows 10
 • Ponownie przy 96%, gdy Windows jest zajęty wykonywaniem kopii zapasowej twoich danych.
 • Podczas gdy wyświetlana jest informacja „Trwa to trochę dłużej niż zwykle aby skonfigurować twoje urządzenie, ale powinno być ono wkrótce gotowe”.

Jeżeli uaktualnienie idzie bardzo wolno, spróbuj odłączyć wszystkie urządzenia USB i przewody od dodatkowych urządzeń wyświetlających. Spotkaliśmy się z przypadkami, gdzie przyspieszyło to znacznie proces pobierania.

Skontaktuj się proszę ze wsparciem technicznym lub załóż nowy wątek jeżeli trwa to dłużej niż 24 godziny gdy wyświetlany jest ten sam ekran lub postęp procentowy. Gdy to zrobisz, opisz jaki masz procesor, model komputera, kraj w którym się znajdujesz, na jakim ekranie instalacja się zawiesiła i jaki wyświetla się procentowy postęp instalacji. Agent może poprosić Cię o podanie logów z instalacji do analizy problemu.[/textblock]

[textblock style=”2″]Jak wykonać uaktualnienie na tabletach i urządzeniach z małą ilością dostępnej pamięci?[/textblock]

[textblock style=”1″]Tablety i inne urządzenia z małą ilością wolnego miejsca na dysku twardym mogą być uaktualnione do Windows 10. Chcemy, aby wszyscy mieli jak najlepsze doświadczenia związane z uaktualnieniem, a więc udostępniamy możliwość pobierania systemu w sposób zorganizowany, aby sprostać olbrzymiemu zainteresowaniu. Jako część tego procesu, jeżeli zakupiłeś nowe urządzenie z Windows 8.1 z 32 GB pamięci na dysku lub mniej, urządzenie to nie zobaczy powiadomienia o uaktualnieniu co najmniej przed 4 sierpnia. Jeżeli nie chcesz czekać do tego czasu, możesz wykonać uaktualnienie do Windows 10 za pomocą nośnika instalacyjnego utworzonego poprzez narzędzie Windows 10 media creation tool.

Gdy już zobaczysz powiadomienie, że pobieranie zostało ukończone lub rozpoczniesz instalowanie Windows 10 z nośnika, instalator w pierwszej kolejności sprawdzi kompatybilność i sprawdzi, czy masz wystarczającą ilość wolnego miejsca. Jeżeli nie masz wystarczającego miejsca na dysku, zobaczysz komunikat „Windows potrzebuje więcej przestrzeni” i zostaniesz poinformowany o ilości potrzebnego miejsca, oraz zobaczysz różne opcje instalacji systemu Windows.

Najszybszą metodą jest zwolnienie wymaganego miejsca na dysku ręcznie lub za pomocą narzędzia Oczyszczanie dysku. Postaraj się zostawić trochę więcej miejsca na dysku niż wymagane minimum, aby wymagane aktualizacje mogły zostać zainstalowane podczas instalacji.

Jeżeli twoje urządzenie to umożliwia, zobaczysz opcję instalacji systemu Windows z użyciem dysku zewnętrznego. Polecamy użycie dysku USB przy tej opcji. Zwróć uwagę na to, że komputery przenośne i tablety powinny być podłączone do zasilania podczas uaktualnienia. Jeżeli masz tylko port Micro-USB, którego używasz do zasilania urządzenia, nie będziesz w stanie użyć pamięci USB, ale możesz użyć karty SD dla tej opcji na większości urządzeń.

Kilka ważnych punktów na które warto zwrócić uwagę jeżeli chcesz użyć pamięci zewnętrznej podczas instalowania Windows 10:

 • Polecamy aby dysk zewnętrzny został sformatowany jako NTFS. Dyski, które są sformatowane jako FAT32 mogą sprawiać problemy związane z limitem wielkości plików. Zobacz jak sformatować dysk jako NTFS klikając tu.
 • Polecamy użycie dysku USB zamiast kart SD ponieważ sterowniki dla kart SD nie zostają przeniesione jeżeli urządzenie nie wspiera funkcji Connected Standby.

jeżeli zdecydujesz się użyć dysku zewnętrznego, możesz zauważyć, że jest na nim niewiele dostępnego miejsca po uaktualnieniu. Dzieje się tak dlatego, że poprzednia wersja systemu Windows nadal znajduje się na dysku twardym. Jeżeli nic nie zrobisz, starsza wersja Windows zostanie usunięta automatycznie w ciągu miesiąca, aby odzyskać wolne miejsce. Możesz zdecydować się na odzyskanie tego miejsca od razu, ale stracisz możliwość użycia funkcji odpowiedzialnej za powrót z Windwos 10 do poprzedniej wersji.

Aby odzyskać wolne miejsce od razu:
1. Otwórz Ustawienia i wybierz System, a następnie Pamięć.
2. Wybierz swój dysk systemowy (zazwyczaj dysk C:).
3. Wybierz Pliki tymczasowe.
4. W sekcji Poprzednie wersje Windows, wybierz Usuń poprzednie wersje.[/textblock]

[textblock style=”2″]Czy mogę wykonać czystą reinstalację Windows 10 po uaktualnieniu?[/textblock]

[textblock style=”1″]

Gdy już wykonasz uaktualnienie do Windows 10 w ramach oferty darmowego uaktualnienia i system zostanie aktywowany automatycznie w trybie online,  licencja Windows 10 zostaje przypisana do twojej konfiguracji sprzętowej .
Możesz sprawdzić, czy proces przebiegł prawidłowo sprawdzając status aktywacji otwierając Ustawienia >> Aktualizacja i bezpieczeństwo >> Aktywacja – powinna być tam informacja że „System Windows został aktywowany”.
Możesz teraz wykonywać czystą instalację systemu (przykładowo możesz uruchomić komputer z nośnika instalacyjnego i instalować Windows 10) w ramach tej samej edycji Windows 10 bez wprowadzania klucza produktu:

1. Upewnij się, że twój system został aktywowany przechodząc do Ustawienia >>Aktualizacja i bezpieczeństwo >> Aktywacja. Jeżeli aktywacja nie została wykonana, kliknij przycisk Aktywuj aby ukończyć proces aktywacji.
2. Utwórz swój nośnik instalacyjny aby wykonać czystą reinstalację na tym samym komputerze poprzez kliknięcie tutaj.
3. Pomiń wpisywanie klucza podczas instalacji Windows 10. System Windows 10 aktywuje się automatycznie w trybie online na tym urządzeniu. Opcja pominięcia wpisywania klucza będzie dostępna tylko podczas uruchamiania komputera z nośnika instalacyjnego.

Automatyczna aktywacja wykona się prawidłowo po czystej instalacji Windows 10 jeżeli urządzenie zostało wcześniej uaktualnione i aktywowane online w ramach tej samej edycji Windows 10.

Nie ma możliwości aktywowania Windows 10 za pomocą klucza produktu Windows 7 lub Windows 8/8.1. Komputery uaktualnione do Windows 10 nie będą używały unikalnego klucza produktu do aktywacji – wszystkie komputery uaktualnione do Windows 10 używają tego samego, ogólnego klucza i aktywują się tylko wtedy, jeżeli uaktualnienie zostało uruchomione z poziomu Windows 7/8.

Pamiętaj o tym, że jeżeli konfiguracja sprzętowa twojego urządzenia z Windows 10 zmieni się znacząco (np. po wymianie płyty głównej), system Windows może wymagać ponownej aktywacji na tym urządzeniu. Działa to tak samo jak w poprzednich wersjach Windows (np. Windows 7 i Windows 8.1) i będziesz musiał skontaktować się w tej sprawie ze Wsparciem Technicznym.[/textblock]

[textblock style=”2″]Chciałbym zarezerwować moją darmową kopię Windows 10, ale nie widzę ikony w obszarze powiadomień.[/textblock]

[textblock style=”1″]

Jeżeli nadal nie otrzymałeś ikony aby zarezerwować twoją darmową kopię systemu Windows 10, uruchom narzędzie do Rozwiązywania Problemów, które można znaleźć w artykule Bazy Wiedzy Microsoft 3081048, „Get Windows 10” aplikacja nie pojawia się w systemie Windows 7 lub 8.1”. Po wykonanej rezerwacji zostaniesz poinformowany, kiedy Windows 10 będzie gotowy do instalacji w przyszłych dniach lub tygodniach.

Bardziej zaawansowani użytkownicy, którzy chcieliby zainstalować Windows 10 od razu bez wykonanej rezerwacji, mogą zainstalować Windows 10 używając narzędzia Media Creation Tool. Jeżeli wybierzesz tą metodę instalacji, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • Musisz uruchomić instalator z poziomu działającego systemu Windows, aby być uprawnionym do darmowego uaktualnienia do Windows 10.
 • Czysta instalacja bez wykonanego wcześniej uaktualnienia nie będzie wspierana i może spowodować problemy z aktywacją.
 • Musisz wybrać edycję oraz architekturę systemu, które będą zgodne z systemem, który uaktualniasz. Możesz odnaleźć te informacje we Właściwościach systemu Windows.
 • Musisz wybrać język, który jest zgodny z systemem, z którego uaktualniasz system Windows. Powinien być to domyślny język instalacji twojego systemu Windows.

[/textblock]

[textblock style=”2″]Windows 10 pisze, że muszę się połączyć z internetem, żeby aktywować system, mimo że jestem połączony.[/textblock]

[textblock style=”1″]

Jeśli w obszarze Status aktywacji w opcjach Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Aktywacja pojawia się informacja “Połącz się z internetem, żeby aktywować system Windows”, a jesteś podłączony do internetu, naciśnij przycik Aktywuj Teraz.

Nie instaluj systemu Windows 10 na czysto, dopóki Twój komputer nie wyświetla informacji o tym, że „Windows jest aktywowany” w polu Status aktywacji. Aby uzyskać więcej informacji na temat czystej reinstalacji, zapoznaj się z wątkiem – Reinstalacja Windows 10 po uaktualnieniu

Mieliśmy tymczasowe problemy z działaniem naszych usługi aktywacji, które uniemożliwiały wykonanie aktywacji na niektórych komputerach. Problem ten został już rozwiązany.[/textblock]

[textblock style=”2″]Dziwne zachowanie Cortany i wyszukiwania po zainstalowaniu pakietu językowego.[/textblock]

[textblock style=”1″]

Zdajemy sobie z tego sprawę i pracujemy obecnie nad rozwiązaniem problemu. Jako tymczasowe obejście problemu, możesz zmienić swój język wyświetlania poprzez ustawienie ponownie języka, który był zainstalowany pierwotnie.

1. Przejdź do Ustawienia > Czas i język > Region i język
2. W sekcji Języki kliknij oryginalny język (kraj) w którym zakupiono system operacyjny
3. Kliknij Ustaw jako domyślny
4. Wyloguj się i zaloguj ponownie aby zastosować wprowadzone zmiany[/textblock]

Należy pamiętać, że są to jedynie wskazówki dotyczące najczęściej występujących problemów. Jeżeli spotkaliście się z innymi problemami i nie potraficie sobie z nimi poradzić to piszcie w komentarzach poniżej – z pewnością czytelnicy portalu w miarę możliwości podzielą się swoją wiedzą. Swoje pytania możecie również kierować bezpośrednio do firmy Microsoft za pomocą tej strony.

Źródło: Społeczność Microsoft