Nagrywanie rozmów, Continuum, USB OTG oraz Windows Hello w Windows 10 Mobile

Co jakiś czas pytacie w komentarzach o możliwość nagrywania rozmów, korzystania z funkcji Continuum, odblokowywania telefonu za pomocą funkcji Windows Hello oraz możliwość podłączania pamięci USB za pomocą funkcji USB OTG do telefonów z zainstalowanym systemem Windows 10 Mobile. Zobaczcie jakie telefony obsługują przywołane funkcje oraz dlaczego starsze telefony ich nie otrzymają.

USB OTG

Zanim przejdziemy do listy kompatybilnych telefonów przypomnę czym jest funkcja USB OTG. Dzięki tej funkcji telefony z systemem Windows 10 Mobile mogą wspierać połączenie z innymi urządzeniami peryferyjnymi i zachowywać się jako host USB. To oznacza, że możemy podłączyć np. pamięć USB do naszego telefonu i kopiować dane pomiędzy urządzeniami.

USB OTG

Jakie telefony posiadają funkcję USB OTG?

Dlaczego Microsoft nie wprowadził tej funkcji do starszych telefonów Lumia? Ponieważ nie są one przygotowane sprzętowo do obsługi tej funkcji. Wymagany jest port USB z funkcją Dual Role a ta została wprowadzona w przypadku telefonów z systemem Windows dopiero w najnowszych modelach wraz z portem USB-C. Więcej informacji znajdziecie w tym artykule.

Nagrywanie rozmów

Użytkownicy telefonów z systemem Windows od dawna czekają na możliwość nagrywania rozmów. Funkcja ta w końcu pojawiła się w systemie Windows 10 Mobile ale niestety tylko dla wybranych modeli telefonów.

Nagrywanie rozmów - Lumia 950 i Lumia 950 XL

Jakie telefony posiadają możliwość nagrywania rozmów?

Niestety nie wiem dlaczego Microsoft nie wprowadził tej funkcji dla starszych telefonów, które otrzymały oficjalną aktualizację Windows 10 Mobile. Być może funkcja ta zostanie wprowadzona z czasem jednak na tę chwilę nic na to nie wskazuje. Zobacz jak włączyć nagrywanie rozmów w kompatybilnym telefonie.

Continuum

Continuum dla telefonów to funkcja, która kompatybilna jest z urządzeniami z systemem Windows 10 Mobile. Korzystając z dodatkowych akcesoriów użytkownik otrzymuje możliwość połączenia do zewnętrznego monitora wraz z myszką i klawiaturą, dzięki czemu może przenieść pracę z telefonu do prowizorycznego komputera.

Stacja dokująca Microsoft HD-500 - Continuum

Jakie telefony obsługują funkcję Continuum?

W tym wypadku starsze telefony również nie otrzymają możliwości skorzystania z tej funkcji z powodu procesora. Jedynie nowe telefony z odpowiednim procesorem są w stanie skorzystać z funkcji Continuum. Na tę chwilę są to procesory Snapdragon 617, 808 oraz 810 ale z pewnością kolejne wersje procesorów z serii 61x oraz 8xx również będą obsługiwać te funkcje. Szczegółowy opis tej funkcji znajdziecie w tym artykule.

Windows Hello

Funkcja Windows Hello pozwala na odblokowanie telefonu za pomocą jednego spojrzenia w przednią kamerkę telefonu. Wystarczy nacisnąć przycisk zasilania a następnie skierować swój wzrok w stronę telefonu.

Lumia 950 XL - Windows Hello

Jakie telefony obsługują funkcję Windows Hello?

  • Wszystkie telefony z fabrycznym systemem Windows 10 Mobile i kamerką podczerwieni do skanowania tęczówki oka, które dostępne są obecnie oraz pojawią się w przyszłości:

W tym wypadku starsze telefony, tak jak poprzednio, nie otrzymają tej funkcji ze względu przede wszystkim na brak kamerki podczerwieni. Być może do skorzystania z tej funkcji potrzebne są również inne podzespoły jak odpowiedni procesor. Zobaczcie jak funkcjonuje funkcja Windows Hello na telefonie Lumia 950 XL.

Warto również dodać, że oprócz możliwości skanowania podczerwienią w nowych modelach pojawi się również funkcja skanera linii papilarnych. Funkcja ta ma pojawić się w telefonie HP Elite x3. Więcej informacji o tym modelu znajduje się w tym artykule.

Źródło: Opracowanie własne