Możemy być spokojni jeżeli chodzi o dalsze losy Windows 10 Mobile

Podczas tegorocznej konferencji Build 2016 więcej razy pojawiły się słowa Android oraz iOS niż Windows 10 Mobile. Wielu użytkowników odebrało to jako początek końca niszowego systemu jakim jest mobilna dziesiątka. Czy rzeczywiście takie było zamierzenie Microsoftu czy może jest coś o czym nie wiemy lub nie zdajemy sobie sprawy? Wszelkie wątpliwości rozwiał szef Microsoftu, Satya Nadella, który w wywiadzie dla portalu Business Insider opowiedział o przyszłości systemu Windows 10 Mobile nie pozostawiając przy tym żadnych wątpliwości.

Przede wszystkim Satya podkreślił, że obecnie nie ma podziału na różne systemy i istnieje tylko jeden system Windows. Co prawda jest dostępny w różnych formach ale to w dalszym ciągu ten sam system.

[quote style=”1″ author=”Microsoft”]First of all, I don’t think of Windows for mobile differently than Windows for HoloLens or Windows for Xbox now. We have only one Windows. We don’t have multiple Windows. They run across multiple form factors, but it’s one developer platform, one store, one toolchain for developers. And you adapt it for different screen sizes and different input and output.[/quote]

Podczas konferencji Microsoft nie zaprezentował żadnej nowości dla mobilnej wersji systemu jednak kiedy spojrzymy na wszystkie nowości, które zostały zaprezentowane to większość z nich odnosi się pośrednio lub bezpośrednio dla telefonów. Nowości takie jak żywe kafelki z możliwością podążania za treścią, nowe powiadomienia, odświeżone centrum akcji i wiele innych trafi przecież na wszystkie wersje systemu Windows.

Microsoft wiąże spore nadzieje z funkcją Continuum, dzięki której użytkownicy mogą korzystać ze swoich telefonów jak z przenośnych komputerów. Poniżej jeden z kolejnych akapitów wywiadu, który dobitnie podkreśla znaczenie funkcji Continuum w przypadku telefonów komórkowych z systemem Windows.

[quote style=”1″ author=”Microsoft”]But what we get … I’m not trying to be another phone guy with the other person’s rules. What is unique about our phones is this Continuum feature. If anything, we will want to continue to build that capability out[/quote]

Według giganta z Redmond za kilka lat funkcjonalność komputera w telefonie będzie standardem i wszyscy będą z tego korzystać i nikt nie będzie zdziwiony, że tak małe urządzenie potrafi tak dużo jak stacjonarne komputery.

[quote style=”1″ author=”Microsoft”]Just like how with Surface we were able to create a category. Three years ago most people would have said, „What is a two-in-one?” And now even Apple has a two-in-one. And so three years from now, I hope that people will look and say, „Oh wow, that’s right, this is a phone that can also be a PC.[/quote]

W obecnym stadium rozwoju Continuum jest na początku swojej drogi. Ograniczone możliwości i niezbyt duża ilość aplikacji mogą sugerować, że jest to dopiero pomysł, koncept, który z czasem może przerodzić się w funkcję, która stanie się popularna i wszyscy będziemy z niej korzystać w taki lub inny sposób.

Można powiedzieć, że pomimo sporej pracy jaką Microsoft włożył w rozwój systemu Windows 10 Mobile przed nami jeszcze długa droga do momentu, w którym będziemy mogli stwierdzić, że system ten jest w stanie rywalizować ze swoimi konkurentami. Podczas konferencji pojawiło się jednak wiele argumentów takich jak nowe funkcje Continuum, mosty do przenoszenia aplikacji czy Xamarin, które z pewnością zaowocują w niedalekiej przyszłości. Jednak aby skosztować tych soczystych owoców będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Microsoft ma konkretny plan w jakim kierunku rozwijać system Windows 10 i częścią tego planu bez wątpienia jest również Windows 10 Mobile.

Źródło: Business Insider