Milion smartfonów z systemem Windows Phone na polskim rynku

Microsoft przedstawił najnowsze informacje odnośnie sprzedaży telefonów w Polsce. Pod koniec września sprzedano milionowy egzemplarz smartfonu z systemem Windows Phone. Pierwsza wersja systemu Windows Phone 7, miała swoją światową premierę w październiku 2010 roku.

HTC 8S

W Polsce premierowym modelem wspierającym system Microsoft był LG Swift 7 oraz HTC z 3 modelami – Trophy, Mozart i HD7. Najpopularniejsze smartfony z Windows Phone – modele Nokia Lumia – zadebiutowały 4. lutego 2011 roku. Kolejna odsłona systemu, Windows Phone 8 , została udostępniona jesienią 2012 roku.

Według najnowszych badań, Windows Phone cieszy się coraz większą popularnością. W stosunku do ubiegłego roku smartfony z systemem Microsoft podwoiły swoje udziały m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jak donosi IDC, w Polsce z systemu korzysta 19% użytkowników smartfonów, co czyni go drugą, najpopularniejszą platformą mobilnych systemów operacyjnych.

Polscy programiści są w czołówce twórców aplikacji na Windows. W globalnym sklepie Windows Phone jest ponad 130 tys. aplikacji i aż 10% z nich zostało stworzonych w Europie Środkowo – Wschodniej. W naszym regionie jest 15 tys. deweloperów piszących programy dla Windows Phone, a w tej grupie najaktywniejsi są Polacy, którzy tworzą aż 250 aplikacji miesięcznie.

Obecnie najpopularniejszym telefonem na świecie z Windows Phone 8 jest HTC Windows Phone 8S, który ma 36,6% udziałów z wszystkich telefonów z systemem Microsoft. Za nim plasuje się Nokia Lumia 520 (22%) i Nokia Lumia 820 (17%).

Na podstawie danych dostarczonych przez Gemiusa, w Polsce użytkownicy Windows Phone najczęściej korzystają z Internetu za pośrednictwem smartfonów marki Nokia (64%). Na drugim miejscu plasuje się HTC (17%).

Źródło: informacja prasowa Microsoft