Microsoft wydaje nową wersję Bing Search dla systemu Android

Kilka dni po niezbyt udanej premierze snapchatowej wersji komunikatora Skype, Microsoft odświeżył kolejną swoją aplikację dla systemu Android. Tym razem obyło się bez rewolucji. Wyszukiwarka (czy może już raczej przeglądarka?) Bing Search otrzymała spore poprawki w wyglądzie i garść dodatkowych funkcji.

Bing Search być może nie porwie kogoś, kto związał się z usługami Google’a a na co dzień używa Chrome. Staje staje się jednak coraz ciekawszą alternatywą. W przeciwieństwie do Skype’a zmiany w Bing można ocenić raczej pozytywnie. Aplikacja posiada nowoczesny, czytelny design, pozbawiony jakichkolwiek nawiązań do snapchata i tęczowych jednorożców (edit: zakradło się niestety wsparcie dla „trendy animowanych gifów”). Zmienił się nie tylko wygląd, wzbogacono również wyniki wyszukiwania na bardziej rozbudowane, poprawne i bardziej dostępne. Całość ma zapewne na celu przyciągnięcie nowych użytkowników, szczególnie w USA, gdzie usługa jest w miarę popularna i ma dobre pokrycie w usługach i lokalnym rynku. Wzbogacone wyniki wyszukiwania to np. widoczne recenzje użytkowników, oceny usług i większa spójność kontekstowa. W rzeczy samej, wyniki prezentują się znacznie lepiej niż kiedyś nawet dla polskich haseł, gdzie silnik Bing potrafił generować raczej mało rzetelne rezultaty.

Zmiany, które nastąpiły w aplikacji obejmują wg Microsoftu:

  • całkowicie nowy wygląd – lepsze wyszukiwanie dzięki uproszczonemu interfejsowi oraz odświeżonej palecie kolorów,
  • bogatsze i czytelniejsze wyniki wyszukiwania z poprawionymi recenzjami restauracji, piosenek itd.,
  • szybki dostęp do obrazów, filmów wideo oraz wiadomości w wynikach wyszukiwania,
  • wyszukiwanie animowanych gifów, w tym odkrywanie trendów, zapisywanie ulubionych,
  • możliwość zmiany stylu i wielkości czcionek oraz tła w celu polepszenia czytelności.

Bing umożliwia wyszukiwanie informacji nie tylko za pomocą tekstu, ale również obrazów, głosu i kodów qr. Poza wynikami otrzymujemy również szybki dostęp do prognozy pogody (Foreca), czytnik wiadomości, możliwość tłumaczenia całych stron czy też tryb prywatny (w którym nie są zapisywane wyniki wyszukiwań czy historia przeglądanych stron). Całość wygląda wyjątkowo czytelnie i profesjonalnie, czego nie można niestety było powiedzieć o stronie wyszukiwarki Bing w systemie Windows 10 Mobile.

Podstawową wadą aplikacji jest, jak łatwo się domyślić patrząc na powyższe screeny, brak wsparcia dla języka polskiego. Część terminów takich jak „Sieć Web” jest po polsku, reszta – po angielsku. Pogoda Foreca czy wszystkie opcje również są po angielsku.

Wsparcie dla polskich wyników jest całkiem niezłe, jakie było wcześniej nie powiem, bo nigdy z Bing Search ne korzystałem. Wpisanie nazwy restauracji w Tychach pokazuje nie tylko adresy www z ofertą firmy, ale też linki do recenzji, mapy google z dojazdem oraz opcje zadzwonienia i wytyczenia trasy. Recenzje pochodzą z Tripadvisor, pdoczas gdy Google wspiera przede wszystkim recenzje ze swojego serwisu, których też, dodajmy jest znacznie więcej.

Tak rozbudowanych wyników na zwykłej stronie bing.com nie zobaczymy, jest to więc krok w dobrą stronę. Aplikacja jest więc ze wszech miar godna polecenia. Możecie ją pobrać ze Sklepu Google Play, gdzie umieszczono ją, jakże sensownie, w dziale „książki”.