Microsoft wprowadza ulepszenia w wynikach wyszukiwania w Sklepie Windows

Microsoft poinformował, że wprowadził ulepszenia w wyszukiwania aplikacji i gier w Sklepie Windows zarówno w systemie Windows 10 jak i Windows 10 Mobile. Teraz dzięki wprowadzeniu nowego algorytmu wyszukiwania oraz lepszych rankingom użytkownicy będą otrzymywać bardziej trafne wyniki.

Ulepszone wyniki wyszukiwania w Sklepie Windows

W ostatnim czasie w sklepie pojawiło się mnóstwo aplikacji podszywających się pod oficjalne aplikacje. Doskonałym przykładem była gra Traffic Rider, której wyszukiwanie kończyło się pokazaniem kilkunastu tak samo wyglądających aplikacji z tym samym tytułem. Kolejnym przykładem były aplikacje HERE. Teraz sklep wybiera tylko oficjalne aplikacje kompatybilne z naszym telefonem.

Ulepszenia w Sklepie Windows:

  • Bardziej dokładne rankingi. Algorytm wykorzystywany do rankingów wyszukiwania został dostosowany aby zwracać większą uwagę do takich wskaźników jak ilość pobrać czy oceny. Na początku listy wyszukiwania pojawią się aplikacje oraz gry z większą ilością pobrań oraz z wyższymi ocenami.
  • Udoskonalenia wyszukiwania. Algorytm indeksujący aplikacje został zaktualizowany aby spowodować łatwiejsze odnajdowanie aplikacji, w szczególności podczas wyszukiwania wg nazwy aplikacji i powiązanych słów kluczowych. Sklep w dalszym ciągu będzie ukrywał widoczność dla aplikacji, które nie spełniają wymagań jakościowych takich jak nadużywanie słów kluczowych lub są uznawane za spam tak jak to opisane na blogu w artykule Give Your Apps More Visibility.
  • Wsparcie procesów dostosowujących. Wsparcie dla deweloperów przegląda zgłoszenia związane z wyszukiwaniem oraz widocznością i potwierdza ich zakończenie biorąc pod uwagę powyższa dwa punkty lub też poprzez identyfikację innych pozostałych luk i dopiero wtedy zamyka zgłoszenie.

Ulepszenia w ocenianiu aplikacji w Sklepie Windows:

Sklep prowadzi proces walidacji opinii i identyfikuje te, które nie będą pokazywane konsumentom i nie będą brane pod uwagę w ogólnej ocenie danej aplikacji. Opinie, które nie spełniają wymagań będą ukrywane na podstawie poniższych zasad:

  • Sklep chroni konsumentów poprzez usuwanie opinii, która na przykład są oszukańce lub zostały rozpoznane jako spam.
  • Obecnie sklep nie publikuje opinii stworzonych przez użytkowników korzystających z systemu Windows 10 Mobile Insider Preview ponieważ ich opinie mogą być inne od użytkowników korzystając z finalnej wersji systemu Windows 10 Mobile.

Należy jednak pamiętać, że średnie oceny dodawane przez osoby korzystające z testowych wersji Windows 10 Mobile nie różnią się znacząco od ocen przyznawanych przez użytkowników korzystających z finalnych wersji. Dlatego od przyszłego miesiąca oceny dodane przez osoby korzystające z wolnego kręgu (Slow Ring) będą pokazywane w sklepie. Oceny przyznane przez osoby uczestniczące w szybkim kręgu (Fast Ring) pozostaną ukryte ponieważ negatywne oceny mogą wynikać z wczesnych wersji systemu a nie z powodu jakości aplikacji.

Źródło: Microsoft